Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
Úvod » Na čo myslieť pri stavbe nízkoenergetického domu – 2. časť

3. augusta 2016

Na čo myslieť pri stavbe nízkoenergetického domu – 2. časť

Nízkoeenegetický rodinný dom so solárnymi panelmi

3. augusta 2016 9:40 Kamila Ďuríková archív, Geotherm

hrubá stavba, nízkoenergetický dom, rodinný dom, stavba domu, úspory energie

Ani na Slovensku už nie sú nízkoenergetické a pasívne domy novinkou. Ich výstavba však dlho prinášala nepomerne vysoké obstarávacie náklady oproti štandardným nákladom na výstavbu bežných rodinných domov. Dnes už je situácia iná. Aké zásady treba pri stavbe domu s ohľadom na energie dodržať?


Hodnotenie energetickej náročnosti domov v minulosti vychádzalo predovšetkým zo spôsobu a účinnosti vykurovania, ako aj z tepelných strát. Z tohto hľadiska sa označoval ako nízkoenergetický dom taký, ktorý ušetrí 60 – 70 % nákladov na vykurovanie oproti bežnému štandardu. V súčasnosti sa berie vždy do úvahy dom ako celok, teda s celkovou spotrebou energie potrebnou na bežnú prevádzku. Za nízkoenergetický dom sa považuje taký, ktorý potrebuje dodávať teplo na vykurovanie v množstve maximálne 50 kWh/m² úžitkovej plochy za rok a v pasívnom dome neprekročí hranicu 15 kWh/m² za rok, čo je však iba jedna z viacerých náročných požiadaviek. Preto je dôležité myslieť komplexne „nízkoenergeticky“ alebo aj „pasívne“ už pri príprave stavby.

Zásady 1 až 5 si prečítate v 1. časti článku

Na čo myslieť pri stavbe nízkoenergetického domu – 1. časť
Už dnes sa blížime k stavu, keď všetky nové budovy v Európskej únii budú postavené tak,...

Zásada č. 6

Vykurovací systém treba ušiť na mieru

Všeobecný systém, ktorý by sa dal štandardne aplikovať do nízkoenergetických domov neexistuje. Vykurovací systém a celkový spôsob ohrevu vzduchu a vody v dome by mal byť súhrnom zhodnotených možností a tie sú v každom prípade iné. Základným princípom musí byť racionálne hospodárenie s energiou, potrebnou jednak na vykurovanie, prípravu teplej vody a tiež na prevádzku elektrospotrebičov. V nízkoenergetických domoch nejde totiž o bežný prístup zásobovania teplom, ale skôr o pokrytie zvyškovej potreby tepla.

Moderná inštalácia tepelného čerpadla so zásobníkom teplej vody.
Moderná inštalácia tepelného čerpadla so zásobníkom teplej vody.

Vhodné je skombinovať pasívne a aktívne využívanie slnečnej energie, optimálne zvolený vykurovací systém, predovšetkým nízkoteplotný, alebo ideálne teplovzdušný a regulované vetranie so spätným získavaním tepla. Uprednostnené by malo byť využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Dôležitý je však správne navrhnutý systém, ktorý nie je zbytočne preplnený predraženými technológiami, len preto, že sa to tam predsa dáva. Napríklad slnečné kolektory na ohrev vody majú zmysel skôr vo väčších domácnostiach, kde je vyššia spotreba teplej vody, prípadne na ohrev vody v bazéne. Ak sa majú využívať aj na podporu vykurovania, treba tomu prispôsobiť vykurovací systém a tu sa začína strácať konečný ekonomický efekt.

Predstava energeticky nezávislého rodinného domu je v súčasnosti veľmi lákavá, a to nie len z finančného hľadiska, ktoré nie je nezanedbateľné, ale aj z ekologického a citlivého prístupu k prírode.

Systémy vykurovania využívané v nízkoenergetických domoch:
– teplovzdušné vykurovanie – systém riadeného vetrania, kozubová vložka a podobne,
– systém využívajúci ako zdroj biopalivá – biomasu,
– tepelné čerpadlá,
– solárne hydrotermické systémy,
– solárne fotovoltické systémy,
– systém pre využívanie fosílnych palív – kondenzačný plynový kotol,
– elektrické systémy na pokrytie zvyškovej potreby tepla, napríklad aj vodná alebo veterná elektráreň.

Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré umožňuje odoberať energiu z okolitého prostredia, prevádzať ju na vyššiu tepelnú hladinu a odovzdávať ju zariadeniam – vykurovacím telesám, výmenníkom a podobne – s cieľom vykurovania a ohrevu teplej vody. Využíva tie isté fyzikálne zákony ako chladnička alebo klimatizačná jednotka s tým, že dokáže nielen vyrábať teplo, ale aj chladiť.
Tepelné čerpadlá tým, že využívajú nízkopotenciálne teplo z okolitého prostredia (vzduch, voda, zem a pod.) a premieňajú ho na využiteľné teplo, predstavujú klasický protiprúdový výmenník. V priemere je u nás za rok okolo 100 daždivých a zamračených dní, počas ktorých nemožno využívať ekologické služby slnečných kolektorov, tepelné čerpadlá však pracujú aj v takýchto podmienkach a dokážu zabezpečovať potrebné teplo kedykoľvek. Zaručujú o 15 % viac ušetrenej energie ako ostatné dostupné nevyčerpateľné zdroje energie a vykurovací systém s ich použitím zaručuje až 50–percentnú využiteľnosť získanej energie.

Odborne navrhnuté a nainštalované tepelné čerpadlo prináša dlhodobú úsporu nákladov na vykurovanie. Chladenie tepelným čerpadlom v letnom období je úspornejšie a zdravšie ako použitie klimatizácie.

Zásada č. 7

Vetranie treba mať pod kontrolou

Zásobník teplej vody napojený na tepelné čerpadlo. Vykurovanie tepelným čerpadlom v kombinácií s rekuperátorom plnohodnotne nahradí akýkoľvek iný zdroj tepla. Rekuperáciou sa využíva teplo odchádzajúceho vzduchu a predhriaty vetrací vzduch z rekuperačných jednotiek zabezpečuje cirkuláciu a nižšiu energetickú náročnosť systému. Úsporné zariadenia, využívajúce obnoviteľné zdroje energie ako napríklad tepelné čerpadlá, sú totiž efektívne práve v nízkoteplotných vykurovacích sústavách.
Vykurovanie tepelným čerpadlom v kombinácií s rekuperátorom plnohodnotne nahradí akýkoľvek iný zdroj tepla. Rekuperáciou sa využíva teplo odchádzajúceho vzduchu a predhriaty vetrací vzduch z rekuperačných jednotiek zabezpečuje cirkuláciu a nižšiu energetickú náročnosť systému. Úsporné zariadenia, využívajúce obnoviteľné zdroje energie ako napríklad tepelné čerpadlá, sú totiž efektívne práve v nízkoteplotných vykurovacích sústavách.

Nevykašlite sa z úsporných dôvodov na systém vzduchotechniky v nízkoenergetickom dome. Keď sa chystáte investovať do perfektnej izolácie a neprievzdušnosti obvodového plášťa domu, nútené vetranie by malo byť samozrejmosťou. Vetranie oknami je energeticky neefektívne a málo vetraný priestor s dokonale utesneným obvodovým plášťom môže prinášať problémy. Ak dom výpočtovo spĺňa kritériá energeticky pasívneho domu, nerealizovanie vetracieho systému ho posunie na úroveň nízkoenergetického domu. Rovnako pri nízkoenergetickom dome sa nedajú zaručiť nízkoenergetický štandard bez vetracieho systému Správne realizované zariadenie vzduchotechniky zlepšuje aj kvalitu vzduchu, jeho prevádzka je tichá a hygienická. Najefektívnejšie je využitie riadeného vetrania so spätným využívaním tepla.

* článok pokračuje pod formulárom *


Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ipeľské tehelne, a.s. a Leier Baustoffe SK s.r.o. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

Výhody núteného vetrania s rekuperáciou:
– vždy čerstvý vzduch vo všetkých miestnostiach
– odvádzanie zápachu
– odvádzanie nadbytočnej vlhkosti
– obmedzenie prievanu a nekomfortných výkyvov teplôt, ktoré vznikajú pri vetraní oknami (v zime nepríjemný chlad, najmä na nohy, a v lete prehrievanie priestoru)
– vylúčenie zbytočného prenikania hluku z vonkajšieho prostredia
– filtrácia vzduchu, odstránenie alergénov a prachu
– energetická úspora

Aktívne využitie slnečného žiarenia by malo byť samozrejmou súčasťou systému ohrevu vody a vzduchu v nízkoenergetických domoch.
Aktívne využitie slnečného žiarenia by malo byť samozrejmou súčasťou systému ohrevu vody a vzduchu v nízkoenergetických domoch.

Zásada č. 8

Súčinnosť užívateľa a domu – nízkoenergetický a pasívny dom treba vedieť užívať

Nízkoenergetický a pasívny dom má zmysel pre tých, ktorí vopred vedia, čo môžu od neho očakávať a hlavne, ako ho užívať. Kvalifikovaná obsluha, správne ovládanie technických zariadení, súčinnosť s nimi, rešpektovanie ročných období a striedania dňa a noci – iba tak budete naplno využívať jeho vymoženosti. Ak je niekto zvyknutý na prekúrené priestory bytu a pobyt doma v ľahkom oblečení, chvíľu mu bude trvať, kým si zvykne na zdravších 20 maximálne 22 ˚C v nízkoenergetickom dome.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Lacný nízkoenergetický dom
Nízkoenergetický dom za 70 000 eur? Dá sa to.
Dom v nízkoenergetickom štandarde pri obmedzenom rozpočte nie je nereálna predstava. Uspokojiť...

Rovnako zvyk spávať pri otvorenom okne treba prehodnotiť, pretože riadeným vetraním sa dá udržiavať v miestnosti príjemných 20˚C aj s čerstvým vzduchom. Ak chcete mať vyššie teploty vnútorného vzduchu, treba túto požiadavku premietnuť do celkového konceptu domu hneď od začiatku. Je dôležité vedieť, že pri udržiavaní vnútornej teploty na úrovni 20˚C je potreba vykurovacieho tepla najnižšia. Ak zvýšite požiadavku na vnútorné teplo o jeden stupeň, zvýšite tým potrebu vykurovacieho tepla o 6 % a ak chcete mať doma 26 ˚C, tak počítajte s potrebou tepla vyššou o 500 %. Aj rozdielne teploty v miestnostiach treba riešiť už od prípravy konceptu, pretože táto požiadavka si vyžaduje osobitné opatrenia, napríklad lokálne vykurovacie telesá.

Netreba zabúdať ani na efektívne využívanie elektrickej energie, a to v podobe úsporných zariadení, domácich spotrebičov, osvetlenia a podobne.

Fotovoltické panely sa montujú do strešných krytín alebo ako fasádne panely, kde pôsobia aj esteticky. Dôležité je rozumne pristupovať aj k týmto moderným technológiám, aby sa finančná návratnosť zbytočne nepredlžovala.
Fotovoltické panely sa montujú do strešných krytín alebo ako fasádne panely, kde pôsobia aj esteticky. Dôležité je rozumne pristupovať aj k týmto moderným technológiám, aby sa finančná návratnosť zbytočne nepredlžovala.

Zásada č. 9

Ruka v ruke s ekológiou

Pri výstavbe nízkoenergetických a pasívnych domov by nemalo ísť len o ušetrené peniaze na vykurovanie, dôležité je vedieť, že už minimálne alebo žiadne využívanie neobnoviteľných zdrojov energie prináša ekologický efekt. Nemali by sme však ostať iba pri tom, ale naše správanie by malo dostať ekologický rozmer v tom, že pri výstavbe dáme prednosť materiálom a technológiám, ktoré šetria životné prostredie a využívaniu obnoviteľných zdrojov.

V zimnom období domáci využívajú tepelné zisky zasklených stien zimnej záhrady, a tak dvere do interiéru ostávajú otvorené. V lete ich, naopak, pre nežiaduce prehrievanie zatvárajú. Svoj kútik v nej má aj pani domáca, mieša tu pigmenty do hlinených omietok svojho manžela. V črepníkoch sa za veľkými oknami výborne darí melónom a paradajkám. „Viete, keď som mala malý byt, pestovala som veľa kvetov, ale teraz nie. Aj záhradku by bolo treba často zalievať, a keď odídeme na prázdniny, ide všetko aj tak do hája. Takže to nesilím a na pozemku rastie prirodzene to, čo vydrží,“ s rozumom pristupuje k záhradníčeniu pani Simona. Ušetrený čas radšej venuje deťom a manželovi.
Dom z nepálenej tehly

Mohlo by vás tiež zaujímať

Dobré rady pri stavbe nízkoenergetického domu
Stavba nízkoenergetického domu so sebou nesie veľa úskalí. Preto netreba prípravu ani...

Dom z tehly vám prinášajú

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

Murovanie v zimeMateriál na výstavbu nízkoenergetického domu pohľad na domNízkoenergetický bungalov – stavba, ktorá ušetrí Cena pasívneho domu: Je drahý či lacný? Nízkoenergetický dom sa stáva samozrejmosťou Dobré rady pri stavbe nízkoenergetického domu Stavba rodinného domu z tehál plnených izoláciou4 neoceniteľné rady pred stavbou domu Dom z bokuJe nutné zatepľovať tehlu? Pre zdravie rozhodne nie! manuál domAko začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál

Partneri

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier

Najčítanejšie

  • pôsobenie záťaže Veniec na dome krok za krokom
  • obývačka s tehlovým obkladom Tehlový obklad v obývačke a na fasáde dal domu charakter + video
  • tehla so symbolom domu a peňazí Za koľko sa dá postaviť dom? Treba teraz počkať?
  • Využite krásu starých tehál
  • Rekonštrukcia starého tehlového domu Rekonštrukcia starého domu: 10 najväčších omylov

Odporúčané

Pod bielymi krídlami

Keď vám dom musia schváliť pamiatkari

Mezonet s všadeprítomnou tehlou

Tagy

akustika brúsená tehla bungalov chalupa z tehly delenie tehly dom od architekta fasáda hrubá stavba hydroizolácia inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa malta murovacie materiály murovanie Mýty o stavbách z tehly na návšteve nízkoenergetický dom otvory do tehly pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady preklady Prečo tehla rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný detail stavebný materiál strop stužujúci veniec svojpomoc tehlová architektúra tehlové inšpirácie tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia vlhkosť muriva zateplenie domu zvuková izolácia základy domu úspory energie

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Obsah on-line magazínu www.domztehly.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie či dalšie sprístupňovanie tohto obsahu alebo jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu redakcie zakázané. Kontakt: domztehlysk@gmail.com

Copyright © 2022 · Domztehly.sk

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistické
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Administrácia služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}