Aj keď na človeka v záhrade najprv zapôsobia pravdepodobne záhony s výsadbami rastlín, najväčší vizuálny dojem vytvára „podlaha“ – či už ide o trávnik, alebo o spevnené plochy (príjazdové komunikácie, chodníky, terasy). Ďalšie doplnky, ako sú napríklad vodné fontánky, plastiky, zvýšené záhony, kozuby či grily, patria medzi detaily (hoci hovoriť o murovanom záhradnom kozube ako o detaile môže byť trochu komické). Všetko dohromady však tvorí jeden celok. Ako taký celok pôsobí, aké budí dojmy, závisí nielen o dobrého plánovania, predstavivosti a zručnosti, ale aj od použitých materiálov.
Prečo tehla?
Maloformátové dlažobné tehly sú vhodné do exteriéru bez ďalších povrchových úprav. Vzhľad, vlastnosti a charakter tehly predurčuje tento materiál na použitie pri riešení záhrad. Navyše, prirodzené teplé odtiene tehlovej dlažby pôsobivo dotvárajú okolitú architektúru (dom, murované oplotenie) a príjemne ladia so zeleňou. Môžete si vybrať drsný alebo hladký povrch, prípadne aj dlažbu s rustikálne pôsobiacimi mierne nepravidelnými okrajmi. Tehla ma minimálnu nasiakavosť, je teda mrazuvzdorná.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ďalšími dobrými vlastnosťami sú stála farebnosť (k dispozícii je široká škála farebných odtieňov od svetlých okrových cez klasické tehlovočervené až po hnedé a tmavosivé odtiene) a minimálne nároky na údržbu. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou a nie je šmykľavá, preto je vhodná tak na záhradné cestičky, okraje záhonov, terasy a miesta na posedenia, ako aj na príjazdové komunikácie ku garáži. Ďalšou výhodou je variabilnosť kompozícií pomocou rôznych spôsobov ukladania a striedania farieb a formátov.
Tehlová dlažba sa najčastejšie ukladá do pieskového lôžka (s vodopriepustným štrkovým podkladom), čo je pomerne jednoduchý spôsob, ktorý zvládne aj majiteľ záhrady. Okrem piesku možno tehly ukladať aj do malty alebo tenkovrstvej lepiacej malty.