Kde sa najpravdepodobnejšie môžu vyskytnúť tepelné mosty?
Sú to miesta, ktoré sú chladnejšie, ako je teplota v okolí, a preto sa na nich „rada“ kondenzuje voda (a môžu vznikať plesne). Pri relatívnej vlhkosti 50 % a teplote vzduchu 20 °C bude para kondenzovať na povrchoch chladnejších ako 9,4 °C. Odporúčame odfotiť (termokamerou) v zime napadnutú stenu zvonka aj znútra.
Ak je na príčine tepelná izolácia, snímka by mala ukázať chladnejšiu škvrnu, zhodnú s vlhkou škvrnou na stene, na ktorej sa môže zrážať para. Jednoznačne treba zmerať vlhkosť muriva a aplikovať protiplesňový náter (berte to však len ako dočasné riešenie).
Ako znížiť vlhkosť v dome a byte?
Hoci to znie príliš jednoducho, snažte sa znižovať vlhkosť vzduchu vetraním. Treba si uvedomiť, že rýchly termín realizácie a ukončenia výstavby pri uzavretí objektu kvalitnými oknami majú za následok zvýšenie vlhkosti v stavbe, ktorá zapríčiní vysokú vlhkosť v interiéri.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ak sa nám podarí znížiť vlhkosť v dome alebo byte pravidelným vetraním vnútorných priestorov, zamedzíme vzniku plesní. Ak sa začne kondenzovať voda v miestnosti, je to zapríčinené dvoma faktormi – nízkou teplotou stien a stropu, ako aj vysokou vlhkosťou vzduchu. Hovoríme o hranici rosného bodu.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ako vzniká vlhkosť v byte a dome?
Niekoľko príkladov, koľko vlhkosti sa vyprodukuje pri rôznych činnostiach:
- izbové rastliny – 7 až 15 g/h,
- sušenie 4,5 kg mokrej bielizne – 50 až 200 g/h,
- kúpeľ vo vani – 1 100 g/h,
- sprchovanie – 1 700 g/h,
- krátkodobé varenie – 400 až 500 g/h,
- dlhodobé varenie – 450 až 900 g/h,
- pečenie – 600 g/h,
- umývačka riadu – 200 g/1 umytie,
- práčka – 200 až 350 g /1 pranie,
- spánok – 40 až 60 g/h,
- domáce práce – 90 g/h,
- namáhavá práca – 175 g/h.
(DIVEL)
Porozmýšľajte, či sa zbytočne neodparuje veľa vody, napríklad pri sušení bielizne vnútri, a vešajte ju radšej na balkón.
Mohlo by vás tiež zaujímať