Mohlo by vás tiež zaujímať
Jednoduchou alternatívou na dosiahnutie vzhľadu neomietaného tehlového muriva je tehlový obklad.. Na stene, stĺpoch, baroch či kozuboch pôsobia prirodzene. Verne napodobujú lícovú tehlu, majú nepravidelný tvar bez ostrých hrán, sú farebne rôznorodé a ich povrch môže byť celkom zvrásnený.
Ako nalepiť tehlový obklad
Na lepenie pásikov možno použiť akúkoľvek lepiacu maltu určenú na keramický obklad. Aby sa zabezpečilo pevné spojenie pásikov s podkladom, je dobré ich rubovú stranu pred lepením očistiť od prachu suchou kefou alebo štetcom – kus po kuse. Je to síce trochu prácne, ale vaša precíznosť sa odrazí na výsledku len v dobrom.
Vopred si pripravte potrebné množstvo pásikov. Potom sa už nebudete musieť zdržiavať a práca vám pôjde od ruky. Životnosť obkladu závisí od kvality podkladu. No a najlepším podkladom je, samozrejme, rovná a pevná omietka.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás tiež zaujímať
Pred nanášaním lepiacej malty sa odporúča lokálne nerovnosti odstrániť a podklad napenetrovať. Na výsledný vzhľad obloženej steny majú vplyv aj hrúbky škár a farba škárovacej malty.
Hoci je šírka škár vecou vkusu a dôkazom precíznosti toho, kto bude pásiky lepiť, platí nepísané pravidlo, že šírka škár by nemala byť menšia ako 10 mm. Škárovacia malta sa nanáša škárovacou pištoľou alebo špachtľou (s ňou je práca trochu „špinavšia“). Keď malta zaschne, dostať jej fŕkance dole zo steny môže byť problém, preto hneď po vyškárovaní istého úseku očistite pásiky od zvyškov malty.
Staré tehly ako tehlový obklad
Staré tehly, napríklad z búrania majerov či vidieckych chalúp, sa takisto dajú znovu využiť. Ak sa nedrobia, neboli použité napríklad v maštaliach ani iných hospodárskych budovách, čiže nie sú nasiaknuté čpavkom a vlhkosťou, možno ich zužitkovať aj v interiéri. Najmä z estetického hľadiska sú cenné ciachované kúsky (so znakom alebo nápisom od výrobcu). Pri ich rezaní na pásiky vzniká množstvo prachu, preto odporúčame dať si ich radšej narezať.