Čo je to betón
Betón pozostáva zo zrniek kameniva, ktoré sú väčšinou spojené s cementom. Vďaka chemickej reakcii s vodou zmes tuhne a po stvrdnutí zostáva pevná aj pod vodou.
Rôzne receptúry závisia od použitého cementu (najčastejšie sa používa portlandský cement s označením cem i) a prídavných materiálov.
Transportbetón
Transportbetón možno z miešacieho auta dávkovať ľubovoľne a vyznačuje sa vysokou kvalitou. Ak treba naraz veľké množstvo betónu, napríklad pri vybudovaní pivnice, použitie transportbetónu je najhospodárnejším riešením.
Suchý betón
Ak potrebujete len menšie množstvá, oplatí sa kúpiť suchý alebo hobby betón ako hotovú zmes. Betón možno namiešať mixérom vo vedre alebo v nádobe na maltu. Pri množstve dvoch kubických metrov a viac sa už oplatí použiť miešačku.
Univerzálna zmes
Vlastná výroba osvedčenej univerzálnej zmesi z 1 dielu cementu, 1 dielu vody a 4 dielov štrku sa hodí napríklad na vytvorenie stupňov schodiska alebo terasových platní.
Zastúpenie zrnitostí
Zmes by sa mala zásadne skladať z rozličných veľkostí zŕn, v opačnom prípade budeme potrebovať priveľa cementu. Najväčšie zrno (s maximálnym podielom 10 %) musí byť tým menšie, čím je konštrukčný prvok tenší a čím tesnejšie je pri oceľobetóne vedľa seba armovacia výstuž. Aby sa dal betón lepšie spracovať a zhutniť, zmes by mala obsahovať aj isté množstvo jemného piesku (zrnitosť menšia ako 0,25 mm). Pri miešaní treba zohľadniť aj vlastnú vlhkosť zrnitej zmesi – okolo 4 % v suchom stave a 8 % po daždi.
Konštrukčný betón
V prípade konštrukčných dielov, dlažobných kameňov a iných veľmi odolných betónových častí vystavovaných poveternostným vplyvom a vplyvom okolia treba dodržiavať pomer 1 diel cementu, 3 diely štrku a 1 diel vody.
Zmes na základy
* článok pokračuje pod formulárom *
Namiešame ju z 1 dielu cementu, 5 dielov štrku a 1 dielu vody. Hodí sa pri realizácii všetkých betónových konštrukčných dielov, ktoré majú priamy kontakt so zemou – sokle, ukotvenie stĺpikov, ako aj piliere a pásové základy pod zemou.
Výstuž
Väčšie a viac zaťažené konštrukčné časti sa zosilňujú vkladanou oceľou. Pásové základy sa často zosilňujú výstužou z prútov alebo oceľových, pri plošných sa používajú oceľové rohože (=siete).
Zhotovenie výstuže
Betonárske oceľové tyče najlepšie narežeme silnou rezačkou na kolíky (kliešťami na výstužovú oceľ) alebo uhlovou brúskou. Na ohýbanie sa používajú špeciálne profesionálne prístroje, domácim majstrom však postačia aj vodovodné rúrky, ktoré sa nasunú na konce betonárskej ocele. Oceľ sa dá pákovým účinkom bez problémov ohnúť. Výstuže si môžeme podľa projektu dať urobiť aj v stavebninách. Ušetríte sa tým od námahy pri ohýbaní.
Ukladanie výstuže
Výstužové prvky neukladajte priamo na zem, resp. Na fóliu proti zemnej vlhkosti. Mali by byť však zaliate aspoň 2 cm pod povrchom výslednej betónovej konštrukcie. Pred betónovaním ich podložte špeciálnymi podložkami, resp. kamienkami, kúskami betónu a pod.
Zhutňovanie betónu
Po rozložení stavebnej fólie naplňte ryhu do jednej tretiny betónom, vrstvu zhutnite (použite napríklad malé záhradné hrabličky) a na ňu položte oceľovú výstuž. Podľa osvedčenej metódy namiešajte betón vlhký ako zemina a následne ho nanášajte vo vrstvách po 15 cm a každú udupte. Ryhu kompletne zaplňte a povrch zarovnajte rovným kusom dreva.
Pri použití tekutého betónu na zhutnenie betón viackrát prepichujte náradím (napríklad hrabľami, kusom výstuže), aby unikli vzduchové bubliny a vznikla rovnomerná masa.
Debnenie
Na bežné použitie pre domácich majstrov sú najvhodnejším debnením stavebné dosky alebo žlté debniace tabule. Môžete ich využiť pri pásovom základe záhradného domčeka, prístrešku na auto či pri vytváraní betónových cestičiek.
Odstránenie debnenia
Debnenie možno podľa konkrétnych poveternostných podmienok po vytvrdnutí odstrániť za jeden alebo dva dni. Základy však úplne zaťažíme až po dlhšom čase vytvrdnutia (niekoľko týždňov). Počas schnutia ich treba chrániť fóliou proti vplyvom počasia.