Viktoriánske domy – dedičstvo minulosti
Tieto stavby vznikli v 19. storočí, medzi rokmi 1837 až 1901 počas vlády kráľovnej Viktórie. Mnohé z nich majú preto viac ako stopäťdesiat rokov. Ich architektúra odrážala vtedajší rýchly rast a vzrastajúce bohatstvo krajiny.
Keďže výstavba železníc značne zjednodušila prepravu stavebného materiálu, populárnymi sa stali práve tehly. Na rozdiel od iných viktoriánske domy využívali tzv. flámsku tehlovú väzbu, v ktorej sa pri uložení strieda pozdĺžna hrana tehly s tou kratšou. V neskoršej fáze viktoriánskej éry sa ikonickým prvkom týchto nehnuteľností stali výklenky a arkierové okná, ktoré boli určené ako rodinné kútiky na čítanie. Ku charakteristickým rysom sa zaradili aj okná a dvere doplnené farebným sklom, tmavé masívne podlahy, dláždené plochy so zložitými vzormi, dekoratívne stropné rozety a lišty, či bohato zdobené kozuby v každej izbe.
Rekonštrukcia domu ako test
Viktoriánsku nehnuteľnosť v severnej časti Londýna pred 30 rokmi kúpili aj Russel a Allen, manželský pár na dôchodku. Neduhy starej stavby ich trápili natoľko, že sa rozhodovali medzi sťahovaním a radikálnu rekonštrukciou. Našťastie, zvolili druhú možnosť a oslovili štúdio architekta Bena Allena. V rámci prestavby sa chceli zamerať najmä na úpravu priestorov v zadnej časti domu. Počítali tiež s novou kuchyňou a dvoma novými kúpeľňami – z toho jedna sa mala nachádzať na prízemí a fungovať ako bezbariérové hygienické zázemie.
Domáci patrili ku klientom, akých by si želal každý architekt. Nielenže štúdio v ničom neobmedzovali, neváhali svoj dom dokonca poskytnúť na „testovanie“ nových nápadov. V tomto projekte mohli architekti zúročiť aj postupy modernej výstavby vo forme prefabrikátov, ktoré im pomohli posunúť hranice tvorivého prístupu a vniesť do rekonštrukcie niečo, čo podľa nich menším rezidenčným projektom a prestavbám chýbalo.
Mohlo by vás zaujímať
Pigmentovaný betón
Hoci architekti pracovali s tehlovou stavbou, centrom ich pozornosti sa stal moderný materiál – pigmentovaný vzorovaný betón, a to nielen v podobe nosných konštrukčných prvkov, ale tiež ako architektonicky pôsobivá fasádna úprava. Zelené stĺpy a trámy s odtlačkom vzorky vytvorili ťažiskovú konštrukciu prístavby, ktorej súčasťou sa stala aj kúpeľňa na prvom poschodí. Túto miestnosť tvoria betónové steny a priečky v lososovej farbe.
* článok pokračuje pod formulárom *
Architektov k tomuto riešeniu inšpirovala okolitá viktoriánska architektúra, v ktorej sa vyníma samotné murivo – tehla rovnako funguje nielen ako nosný prvok či element s dekoratívnou funkciou, ale v istom zmysle tiež ako „prefabrikovaný“ prvok vyrobený mimo staveniska. Farebnosť materiálov má tiež reflektovať na bohatý repertoár dobovej architektúry, rovnako však ponúka kontextové odkazy na židovskú či arabskú kultúru. Aj samotnú kúpeľňu architekti zámerne navrhli tak, aby vyžarovala atmosféru kúpeľov hammam.
Odtlačok vzoru v betónovej fasáde sa objavuje aj na balustráde, ktorú vyrezali na CNC stroji a poskladali priamo na stavbe ako ľahko zmontovateľnú súpravu niekoľkých dielov. Pomocou moderného materiálu sformovali aj ďalšie na mieru vyrobené prvky. Pigmentovaný betón sa tak objavuje aj v interiéri, konkrétne na schodoch, ako súčasť kuchynskej dosky a výlevky, lavíc, ale tiež umývadiel a vane v kúpeľni. Prefabrikované prvky výrazne skrátili čas výstavby – hlavnú konštrukciu a steny prístavby postavili len za tri dni.
Harmónia medzi starým a novým
Ďalším originálnym prvkom domu je presvetlený strop, do ktorého architekti vložili lamelové klenby. Tie nielenže privádzajú viac svetla do kuchyne a kúpeľne, ale zároveň ho vďaka lamelám príjemne rozptyľujú. Vznikol tu zároveň priestor vo výške dvoch poschodí, ktorý dodal interiéru väčšiu vzdušnosť. Vizuálne prepája prízemie s novým medziposchodím, ktoré sa pre zmenu napája na hlavné schodisko. Zväčšený priestor umožňuje svetlu preniknúť hlboko do dispozície domu. Okrem tohto centrálneho spojiva ponúkajú priehľady v rámci interiéru aj menšie otvory medzi obývacou izbou, jedálňou a pracovňou.
Dom pôsobí ako príjemný jednoliaty celok napriek tomu, že funguje ako kombinácia historickej architektúry s modernými materiálmi aj súčasnými výrazovými prostriedkami. Stavebné zásahy v rámci vlastnej konštrukcie zasa dokázali otvoriť stiesnené priestory a vniesli do interiéru želanú vzdušnosť. Projekt House Recast sa v roku 2021 stal zaslúženým víťazom súťaže Don’t Move Improve Awards (Nesťahuj sa, ale vylepši).
Vizitka
House Recast
Lokalita: Haringey, Londýn, Veľká Británia
Architekti: Studio Ben Allen / www.studiobenallen.com
Tím: Ben Allen + Omar Ghazal (vedúci projektu)
Plocha pred rekonštrukciou: 120 m2
Plocha po rekonštrukcii: 142 m2
Statika: Entuitive
Záhradné úpravy: Daniel Bell Landskap
Dodávateľ: Peridot
Konštrukčné betónové prvky: Cornish Concrete Products
Betónové prvky v interiéri: Concreations