Sympatickí manželia si nový domov našli v dedinke na Liptove. „ Hľadali sme domček alebo pozemok na stavbu pre nás a naše deti, ktoré sme mali z predchádzajúcich manželstiev. A keďže obaja pochádzame z Liptova, hľadali sme pozemok práve v tejto oblasti. Všade sa však stavali satelitné obytné štvrte s betónovými plotmi a minimom zelene. Keď sme ale natrafili na tento dom, oslovil nás. Bola to síce iba hrubá stavba, ale stála pri potoku a neďaleko hory.
Dostatočne veľký, zmenený svojpomocne
Dom bol navyše bez schodov a veľmi priestranný, čo boli naše základné požiadavky, keďže sme veľká rodina. Máme štyri deti, z toho tri sú už dospelé a žijú si svoj život, a jedného juniora, ktorý žije s nami, a dve vnúčatká. Dom musel byť skrátka dostatočne veľký na to, aby v ňom mal každý svoj priestor, keď sa spolu stretneme,“ vysvetľuje pani Naďa. Hrubá stavba tak po ôsmich rokoch ničnerobenia začala získavať novú podobu. Noví majitelia začali stavbu hneď prerábať – svojpomocne a podľa vlastných nápadov. „Väčšina vecí v interiéri, ale aj exteriéri prešla našimi rukami, “ potvrdzuje manžel. Za 1,5 roka nadobudol bungalov podobu, ktorá bola prijateľná pre jeho obyvateľov.
Mohlo by vás zaujímať
Rozhodla tehlová fasáda
Fasáda mala pôvodne vyzerať úplne inak. Všetko bolo pripravené. Zmenila to jedna (ne)obyčajná fotka na Pintereste, ktorá prišla práve včas. Domček obložený lícovými tehlami bol totiž presne to, čo chceli. Bolo rozhodnuté. Ani biele okná, ktoré boli na stavbe, keď ju kupovali, nakoniec nemenili. Vďaka tehlovému fasádnemu obkladu „zázračne“ vynikli. Dnes si toto rozhodnutie majitelia jednohlasne pochvaľujú.
* článok pokračuje pod formulárom *
Tehlový obklad v obývačke. A nielen tam
Najvýraznejšou časťou domu je spoločenská zóna, ktorú tvorí kuchynský kút, priestranná jedáleň a obývací priestor. Tehla sa stala zjednocujúcim prvkom. Nezostala iba na fasáde, ale pokračuje hneď pri vstupe za dverami a v celej svojej veľkoleposti vynikol tehlový obklad v obývačke, presnejšie v takzvanej dennej časti domu, kde zdobí celú jednu stenu. Otvorený drevený strop bol prirodzenou voľbou, keďže dom sa nachádza v krásnom horskom prostredí.
Zóna oddychu
Pokojnejšiu nočnú zónu tvoria dve detské izby a manželská spálňa s kúpeľňami.
Všetky izby vrátane kúpeľne a pracovne spája jeden komunikačný prvok – dlhá chodba osvetlená svetlíkom. V snahe zachovať vzdušnosť aj v izbách použili len minimum nevyhnutného, zato však kvalitného nábytku. Vyše tristo štvorcových metrov domáci využili plnohodnotne a premyslene, aby bolo vždy dosť miesta pre každého.
Mohlo by vás zaujímať
Viac si pozrite v galérii a vo videu