Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Plánujeme » Architektonický ateliér Neo Domus: Stavba by mala byť funkčná a vyvolávať dobrý pocit

14. novembra 2016

Architektonický ateliér Neo Domus: Stavba by mala byť funkčná a vyvolávať dobrý pocit

Rodinný dom architektonického ateliéru Neodomus

14. novembra 2016 11:42 Ľudo Petránsky Daniel Veselský, Neo Domus

Prečo tehla, rodinný dom, rozhovor, stavba domu, tehlová architektúra, tehlové inšpirácie

Počas dvadsiatich piatich rokov svojej existencie sa trenčiansky architektonický ateliér Neo Domus, s. r. o., vyprofiloval na štúdio s komplexnou projektovou činnosťou a širokým záberom. Vejár ich záujmu sa rozprestiera od občianskych stavieb, cez priemyselné, obchodno-nákupné a polyfunkčné objekty až po rodinné domy. O ich práci i o tom ako stavať dobré domy sme sa rozprávali s konateľmi spoločnosti Neo Domus – Ing. Jurajom Šinkom a Ing. arch. Petrom Gugom.


Ing. Peter Giga a Ing. arch. Juraj Šinka z architektonického ateliéru Neodomus.
Ing. Peter Giga a Ing. arch. Juraj Šinka z architektonického ateliéru Neo Domus.

Vaša spoločnosť vznikla v roku 1991. Ako ste prekonávali pre stavebníctvo nepriaznivé obdobie konca 90. rokov?

P. Guga: Z nášho pohľadu to nebola až taká nepriaznivá doba. Zvolili sme totiž prístup, ktorý nám umožnil vyhnúť sa možným problémom.

V čom spočíval?

P. Guga: Patrili sme k prvým slovenským projektantom, ktorí pracovali pre zahraničné obchodné reťazce. Konkrétne sme v roku 1993 začali s Billou. Spomínam si na naše prvé rokovanie vo Viedni, na ktorom ani sami Rakúšania nevedeli, čo ich čaká. Prijal nás technický riaditeľ a bol prekvapený, že sme tu u nás na východe neboli úplne mimo civilizácie. No a keď sme mu poslali vizualizáciu objektu v Autocade, čo bolo v tom období u nás výnimočné, presvedčili sme ho o našej úrovni.

J. Šinka: Už od začiatku sme išli cestou systémového projektového počítačového projektovania. A to už v časoch, keď naši partneri na Slovensku o tom ešte ani nechyrovali. Mali sme teda predstih, ale vtedy si táto investícia vyžadovala pomerne veľké finančné prostriedky. Keďže sme si nechceli brať úver, čo sa nám doteraz darí, rozhodli sme sa ísť cestou nižších ziskov. Našťastie, mali sme zákazky, ktoré nám pomáhali preniesť sa cez toto obdobie, ale aj isté porevolučné nadšenie a presvedčenie, že touto prácou sa možno uživiť.

Interiér budovy spoločnosti Branson v Novom Meste nad Váhom
Interiér budovy spoločnosti Branson v Novom Meste nad Váhom

Okrem stavieb rodinných domov sa venujete aj priemyselným stavbám. Do akej miery môže architekt tvorivo vstupovať do projekcie priemyselných stavieb, kde je všetko podriadené účelovosti?

P. Guga: Určite, funkčnosť je pri týchto objektoch prvoradá, ale vždy sa nájde priestor na architektov vstup. Nedajú sa tam robiť nejaké veľké architektonické veci, ale najmä pri zahraničných investoroch je viac možností. Majú svoju tradíciu, z ktorej čerpajú. Napríklad pre Nemcov je to Bauhaus. K priemyselnej hale sa napríklad postaví administratívna budova, ktorá poskytuje isté tvorivé možnosti. Aj samotná priemyselná hala sa dá zrealizovať príťažlivo, a nielen narýchlo postaviť kocku obúchanú najlacnejším plechom. Najmä zo skúseností s nemeckými partnermi vieme, že s organizáciou a koordináciou činnosti v objektesúvisí aj kultúrnosť prostredia, ktoré by malo byť svetlé, čisté, priestranné a upratané. Človek predsa v zlom prostredí nemôže robiť kvalitne.

J. Šinka: Situácia sa však mení a vývoj posúva hypermarkety do zastaveného územia mesta, v ktorom sa musia rešpektovať regulatívy. Mali sme niekoľko projektov, ktoré sa dotýkali historického centra a tam sa už nedá urobiť najlacnejšia fasáda. Vtedy výraznejšie nastupuje tvorivý vklad architekta, ktorý musí niečo vymyslieť, aby riešenie vyhovovalo aj z hľadiska zapojenia do historickej architektúry. Manévrovací priestor je teda vždy možný, len treba vedieť o tom presvedčiť aj klienta.

Dom nemusí byť veľký
Chytákov na ceste k vlastnému domu je viac než dosť. O tom, ako urobiť prvé rozhodnutia tak,...

Máte pri tejto komunikácii osvedčenú taktiku?

J. Šinka: Nuž, pri rodinnom dome je komunikácia najzložitejšia, lebo do nej vstupuje manželka. (Smiech)… Ani pri hypermarketoch to nie je jednoduché, lebo si vyžadujú svoje štandardy. Keď tam raz človek vojde, všetko musí byť principiálne rovnaké – či už v Žiline, Trebišove, alebo Komárne. Navyše, ako generálny projektant riešime koncepčne všetky náležitosti – od urbanizmu, architektúry, cez dopravu až po zakladanie. A s tým je spojené aj množstvo organizačnej práce.

P. Guga: Možno, že najväčšie dobrodružstvo pre architekta sa odohráva hneď na začiatku, keď sa hľadá stavba v priestore. Pravda, s jej výsledkom sa musí stotožniť aj investor.

Tesco v Novom meste nad Váhom
Tesco v Novom meste nad Váhom

Akú mieru kompromisov ste ochotní akceptovať?

P. Guga: Zatiaľ sme nemali takého investora, pri ktorom by sme museli robiť výrazné ústupky. Vždy sme sa zatiaľ vedeli dohodnúť na obojstranne prospešnom riešení. Možno je to aj tým, že komunikujeme najmä so zahraničnými investormi, ktorí si uvedomujú zaväznosť nášho vstupu do spoločného projektu. So slovenskými investormi je to možno trochu komplikovanejšie. Nemajú toto povedomie a myslia si, že architekt je len nutnosť.

J. Šinka: V tomto dialógu je dôležité, či investora zastupuje niekto, kto tomu rozumie. Najhoršie je, keď nejaká novovzniknutá a solventná firma chce rozhodovať o všetkom. Myslia si, že ušetria, ale v konečnom dôsledku je to naopak. Ak nebudú mať odborného konzultanta, môže sa im stavba predražiť. Často však musíme vysvetľovať samozrejmé veci niekomu, kto tomu vôbec nerozumie. Pritom to vôbec nemusí byť hlupák, ale ľudia majú svoje fixné predstavy – a to je kameň úrazu. Preto je oveľa bezproblémovejšia spolupráca s firmami, ktoré majú svojho odborníka.

Predstavy o výsledku sa teda doťahujú aj priebežne?

J. Šinka: S našimi stálymi partnermi máme veľmi úzke vzťahy, rozumieme si a vieme, čo si môžeme dovoliť. Od expanzie stavebníctva závisela aj expanzia jednotlivých segmentov. Patria tam aj dodávatelia, medzi ktorými sa rýchlo rozšírila konkurencia. Čoskoro však pochopili, že sa presadia len vtedy, keď budú dobrí. To však ešte nestačí, dobrý výrobok treba vedieť aj predať, a to sa dá prostredníctvom kvalitného systému technickej podpory. Pre nás projektantov je pritom veľmi dôležité, keď možno s dodávateľmi komunikovať a pomáhajú nám riešiť neštandardné veci.

Rodinný dom v Novom meste nad Váhom z dielne ateliéru Neodomus.
Rodinný dom v Novom Meste nad Váhom z dielne ateliéru Neo Domus

Ako vnímate tehlu v súčasnej architektúre?

P. Guga: Jej aktuálnosť, ale aj konkurencieschopnosť spočíva v tom, že sa neustále zlepšujú jej vlastnosti, ale aj preto, že ľudia ju vnímajú ako prírodný materiál. Pálená hlina je pre človeka stále bližšia ako iné, menej ekologické výrobky. Navyše, aj samotná tehla má rôzne podoby – môže byť priznaná navonok ako pohľadový či estetizujúci prvok, ale aj ako nosná konštrukcia, či ako deliaca priečka.

J. Šinka: Pálená tehla bol nepochybne veľmi dobrý nápad, keď vydržal až dodnes. Kolega spomenul psychologický rozmer, no ten je podporený kvalitou výrobku. Existuje množstvo murovacích materiálov, ktoré sú však menej priateľské. Vďaka komplexnej ponuke tehliarskych výrobkov dokážeme zrealizovať rozličné problémové veci, ktoré boli v minulosti stavbárskym strašiakom.

Ktoré konkrétne?

J. Šinka: Napríklad realizácia tradične problematických detailov – ako sú nadokenné preklady a podobné častí stavby, kde nastalo výrazné zlepšenie riešenia tepelných mostov. Prostredníctvom šikovne vymyslenej technológie sa navyše dá kompletne zrealizovať murovaný dom z toho istého materiálu. Skladanie z dvoch materiálov je totiž vždy problémom – a najmä pri rozličných parametroch tepelnej rozťažnosti.

Rodinný tehlový dom s pultovou strechou.
Ing. arch. Peter Marcinko: S tehlou to môžte urobiť raz a poriadne
Nie lokalita, ale nápad je dôležitý na to, aby vznikla kvalitná architektúra. Aj preto...

Budete tehlu využívať aj v budúcnosti?

J. Šinka: Samozrejme, ale iba na miestach, kde to bude výhodné. Nemá význam používať akýkoľvek materiál násilne aj tam, kde sa nehodí.

Aká je vaša predstava dobrej architektúry?

P. Guga: Aby stavba nebola len výsledkom autorovho „tvorivého“ egoizmu a samoúčelnej prezentácie, ale aby z nej mali radosť a najmä spokojnosť aj tí, ktorým je určená. Výsledný objekt nemusí byť vždy pamätníkom architektúry, ale je dôležité, aby bol funkčný, zmysluplný a aby v ľuďoch vyvolával dobrý pocit.

Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

Domy od architektov vs. projekty z katalógu. Čo sa oplatí? dom u kozinu 111 tehlovýTehlový dom namiesto vily moderná tehlová stenaKuchyňa štyrikrát inak kuchynská tehlová zástenaBývanie s prírodou pohľad na obývačkuŽiť ako v raji na Zemi pohľad na časť kuchyneKuchyňa v záhrade sa vracia do módy Banka v Banskej Bystrici. Architekt Somora využil princíp, na základe ktorého do seba zabudoval dve hmoty. Prvá hmota je založená na klasickom tvarovom ponímaní a tvorí administratívnu časť. Druhá, symbolizuje dynamickú časť banky vo forme preskleného hranola slúži klientom.Ing. arch. Branislav Somora: Tehla je najrozšírenejší stavebný materiál rodinných domov Dom nemusí byť veľký
Výnimočný pozemok si vyžiadal výnimočný rodinný dom. Nenápadný kváder prekvapuje riešením, aké často nevidnoMôj domVýnimočný pozemok si vyžiadal výnimočný rodinný dom. Nenápadný kváder prekvapuje riešením, aké často nevidnoMykorízne huby nie sú len o väčších paradajkách! Odborník prezrádza, prečo sú dobrým parťákom pre rastlinyZáhradaMykorízne huby nie sú len o väčších paradajkách! Odborník prezrádza, prečo sú dobrým parťákom pre rastlinyMarek Kalma: V Košiciach stúpli marže aj záujem developerovASB.skMarek Kalma: V Košiciach stúpli marže aj záujem developerovDom X z betónu – španielska odpoveď na udržateľnosťASB.skDom X z betónu – španielska odpoveď na udržateľnosť

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 860 views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 820 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 760 views

Odporúčané

Súčasná prírodná architektúra. Aby dom dokonale zapadol do prostredia horskej doliny, obložili jeho steny drevom bez farebnej povrchovej úpravy. Farebnosť dreva decentne dopĺňa tmavosivá hliníková strecha, okenné rámy a ďalšie detaily v rovnakom antracitovom odtieni.

Tehlová škandinávia v Javorníkoch

Lícové tehly na modernom dome

Lícové tehly namiesto omietky – originálna fasáda pre váš dom

hrubá stavba bez zakrytej strechy

Ako si efektívne vyskladať hrubú stavbu?

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}