Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
Úvod » Staviame » Čím izolovať základy a spodnú stavbu?

6. februára 2018

Čím izolovať základy a spodnú stavbu?

Tekuté asfaltové nátery sú vhodné na izoláciu proti zemnej vlhkosti.

6. februára 2018 13:18 red archív

hydroizolácia, spodná stavba, tepelná izolácia, základy domu

Základové nosné konštrukcie sú tou časťou stavby, ktorú nemožno podceniť. Stále prenášajú aj občasné zaťaženia celého objektu do únosnej základovej pôdy, tzv. únosného podložia budovy. Dôležité je ich správne a kvalitné vyhotovenie, ako aj zaizolovanie proti účinkom vlhkosti, podzemnej vody a chladu. V opačnom prípade môžeme rátať s komplikovanými a nákladnými opravami.


Výber pozemku

Náklady na zakladanie môžu predstavovať päť až pätnásť percent celkových nákladov stavby. Ich výška závisí aj od výberu pozemku a jeho svahovitosti. V prípade svahovitých pozemkov a území so zvýšeným rizikom zosuvov je potrebné nechať si vypracovať geologický profil stavebného pozemku – treba vedieť, aké vrstvy zeminy sa nachádzajú v jeho jednotlivých hĺbkach. Dôležité je mať aj dostatok informácií o hladine podzemnej vody.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako vybrať dobrý pozemok
Dobrý pozemok je nepochybne základom kvalitného bývania v tehlového dome. Ide o finančne...

Najčastejšie možnosti zakladania

Základy rozoznávame plošné a hlbinné. Pri zakladaní rodinných domov sa najčastejšie využívajú plošné základy, najmä základové pásy a základové dosky. Hlbinné zakladanie, napríklad pomocou pilót alebo studní, sa využíva ojedinele, keď sa vrstvy únosnej zeminy nachádzajú vo veľkých hĺbkach. O konkrétnej realizácii základovej konštrukcie by mal rozhodnúť projektant spolu so statikom.

Pri zakladaní rodinných domov sa najčastejšie využívajú plošné základy, najmä základové pásy (ako to je aj v prípade domu na obrázku), v menšej miere tiež základové dosky.
Pri zakladaní rodinných domov sa najčastejšie využívajú plošné základy, najmä základové pásy (ako to je aj v prípade domu na obrázku), v menšej miere tiež základové dosky.

Väčšina rodinných domov je založená na základových pásoch. V porovnaní so základovou doskou sa nespotrebuje tak veľa betónu. Pásy sa neizolujú proti zemnej vlhkosti, preto jej musí odolávať ich materiálová báza. Základové pásy sa neodporúča používať v menej únosných zeminách, kde by museli byť neúmerne široké, aby bezpečne rozniesli zaťaženie do pôdy. Tu je výhodnejšie použiť základovú dosku. V sypkejších zeminách sa základové pásy vytvárajú pomocou debnenia či debniacich tvaroviek.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Rodinný dom na skale
Zakladanie stavby domu
Nič nie je nemožné. Skvelý dom môžete postaviť na skale, v blízkosti rieky alebo na...

Základová doska je oceľobetónová platňa, ktorá je hrubá niekoľko desiatok centimetrov. Používa sa najmä tam, kde je menej únosná pôda alebo sa v danom mieste nachádza spodná tlaková voda. Pri zakladaní na doske musíme počítať s väčšou spotrebou betónovej zmesi s určeným množstvom betonárskej výstuže. Najčastejšie sa používajú zvarované siete z tyčovej ocele rozličných priemerov. Špeciálnym druhom základovej dosky je oceľobetónová vaňa, ktorá sa navrhuje v prípade, ak je úroveň podlahy v suteréne pod hladinou podzemnej vody.

Na označovanie polohy výkopov sa môžu použiť jednoduché murárske lavičky.
Na označovanie polohy výkopov sa môžu použiť jednoduché murárske lavičky.

Hydroizolácia spodnej stavby

Okrem rozloženia zaťaženia musia základové konštrukcie, resp. steny suterénu dlhodobo zabraňovať prístupu vody a chladu do objektu. V prípade izolácie proti vode rozoznávame izoláciu proti zemnej vlhkosti a hydroizoláciu proti podzemnej vode. Hydroizolácia ovplyvňuje kvalitu a životnosť celej stavby. Musí byť správne navrhnutá a kvalitne zrealizovaná, čiže absolútne vodotesná.
Zabrániť prístupu vody do konštrukcie môžeme niekoľkými spôsobmi.

Drenáž základov

Drenáž

Proti vytvoreniu krátkodobo vzdutej vody, napríklad pri silných zrážkach, treba vybudovať drenáž. V niektorých krajinách je uzákonená povinnosť pod každou stavbou vytvoriť drenážny systém ústiaci do zberných šachtíc.

* článok pokračuje pod formulárom *


Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ipeľské tehelne, a.s. a Leier Baustoffe SK s.r.o. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

Povlakové hydroizolácie

Na stavbe sa realizujú technológiou kladenia ako monolitické alebo prefabrikované. V prípade monolitickej technológie sa robia z náterových stierkových alebo striekaných hydroizolačných tekutých hmôt. Hrúbka hydroizolačného povlaku proti zemnej vlhkosti je približne 2,5 mm, proti gravitačnej vode asi 3 mm a proti stojatej tlakovej vode asi 4 mm. Ochrannú vrstvu tvorí ľahká polypropylénová textília, ktorá sa kladie do čerstvej vrstvy materiálu a ľahko sa pritlačí. Na vodorovnú hydroizoláciu spodných stavieb sa používa plastický minerálny tesniaci tmel, ktorý je po vytvrdení odolný proti tlakovým vodám.

Pri prefabrikovanej technológii sa povlakové hydroizolácie robia z hydroizolačných pásov, asfaltovaných alebo plastových – tzv. fólií. Hydroizolácia z asfaltovaných pásov je klasickou spoľahlivou technológiou. Najčastejšie sa používajú asfaltované nataviteľné hydroizolačné pásy s použitím modifikovaných asfaltov, s nosnou vložkou zo sklenených, syntetických a kombinovaných tkanín alebo rohoží. Najnovšiu koncepciu predstavujú bezvložkové a samolepiace asfaltované pásy. Hydroizolácia z asfaltovaných pásov na zvislej časti steny musí byť chránená, napríklad pomocou geotextílií či tepelnoizolačných dosiek.

Dôležitý je nielen kvalitný materiál, ale aj správny spôsob jeho aplikácie. Na zvislé základové múry sa má pás natavovať a pritláčať v smere zdola nahor.
Dôležitý je nielen kvalitný materiál, ale aj správny spôsob jeho aplikácie. Na zvislé základové múry sa má pás natavovať a pritláčať v smere zdola nahor.

Pre hydroizolácie z plastových pásov sa zväčša využívajú nevystužené fólie z mäkčeného PVC (mPVC). Zásady ich aplikovania sú takmer zhodné ako pri technológii z asfaltovaných pásov, hlavný rozdiel spočíva v tom, že fólie sa na podklad kladú voľne a kotvia sa bodovo alebo líniovo. Na ich ochranu sa používajú geotextílie alebo bezpečnejšie obklady z polotuhých dosiek PVC.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Základy rodinného domu
Ako zabrániť vlhnutiu stien? Pomôžeme vám
Základy a steny pivnice by sme mali efektívne chrániť pred vlhnutím. Zrážková voda zhora,...

Kryštalické hydroizolácie

Základnou zložkou týchto materiálov je zmes špeciálneho portlandského cementu, jemne mletého kremičitého piesku a rozličných chemikálií. Po zmiešaní s vodou a aplikácii formou nástreku alebo náteru kryštály preniknú hlboko do štruktúry betónovej konštrukcie. Kryštalická formácia obmedzí veľkosť vzduchových pórov betónu tak, že molekuly vody nimi neprejdú. Pri realizácii je potrebná vlhkosť, preto sa aplikuje na čerstvý betón, v prípade suchého povrchu ho treba navlhčiť. Podklad pod nátery musí byť zdrsnený a očistený vodou. Tento typ hydroizolácie sa môže použiť na podzemné a nadzemné časti betónovej konštrukcie. Je zdravotne neškodný.

Hydroizolácie z vodotesného betónu

Ide o špeciálny druh betónu, ktorý vďaka špeciálnym postupom zabezpečuje dostatočnú odolnosť proti účinkom tlakovej vody. Využíva sa pri betónových konštrukciách, ktoré sú dlhodobo vystavované vode a vodnému tlaku. Aj pri základoch z vodonepriepustného betónu sa však odporúča suterén zaizolovať jednou vrstvou elastomérbitúmenových pásov alebo natrieť steny dvojzložkovou škárovacou hmotou. Tento postup súčasne zabezpečí aj parotesnoť suterénu.

Dosky z extrudovaného polystyrénu sú ideálne ako tepelná izolácia vonkajších stien suterénneho muriva v kontakte so zeminou.
Dosky z extrudovaného polystyrénu sú ideálne ako tepelná izolácia vonkajších stien suterénneho muriva v kontakte so zeminou.

Tepelná izolácia spodnej stavby

Zateplenie spodnej stavby sa dlho využívalo len ako ochrana proti mechanickému poškodeniu hydroizlácie. V súčasnosti sa však vo veľkej miere hodnotí aj jej úloha pri znižovaní tepelných únikov a znižovaní nákladov na energiu. Najbežnejším tepelnoizolačným materiálom je extrudovaný polystyrén a používa sa najmä pri nízkoenergetických a energeticky pasívnych domoch.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Tepelná izolácia suterénu tehlového domu
Zateplenie spodnej stavby
Cieľom tepelnej izolácie spodnej stavby bolo v minulosti iba vytvorenie ochrannej vrstvy proti...

Dom z tehly vám prinášajú

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

Hydroizolácia základov svojpomocneHydroizolácia základov domu svojpomocne Čím izolovať základy proti vlhkosti, vode a radónu Základy rodinného domuAko zabrániť vlhnutiu stien? Pomôžeme vám Základy domu vo svahu: Bungalov pri potoku nemá problém s vlhkosťou! Akú hydroizoláciu na spodnú stavbu? Porovnali sme rôzne systémy zateplenie základovej dosky extrudovaným polystyrénomZateplenie základov pred betonážou vizualizacia izolacia suterenu zakladovIzolácia podzemnej časti stavby Postup, ako na základy domu

Partneri

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier

Najčítanejšie

  • tehlový pasívny dom Ako stavať pasívny dom – na kľúč alebo nie?
  • Rekonštrukcia starého tehlového domu Rekonštrukcia starého domu: 10 najväčších omylov
  • Aké hmoždinky do tehly použiť?
  • Využite krásu starých tehál
  • Chyby pri stavbe: Preklady

Odporúčané

Tehlové steny vznikli obitím omietky a následne sa pretreli bielou farbou. Výškovým rozdelením surovej a natretej časti stien možno šikovne korigovať výšku miestnosti.

Industriálny dizajn kaviarne Urban House

Stavba z tehly = zníženie nákladov

Hrubá stavba bungalovu z brúsených keramických tehál so šikmou strechou

Za koľko sa dá postaviť bungalov?

Tagy

akustika brúsená tehla bungalov chalupa z tehly delenie tehly dom od architekta fasáda hrubá stavba hydroizolácia inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa malta murovacie materiály murovanie Mýty o stavbách z tehly na návšteve nízkoenergetický dom otvory do tehly pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady preklady Prečo tehla rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný detail stavebný materiál strop stužujúci veniec svojpomoc tehlová architektúra tehlové inšpirácie tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia vlhkosť muriva zateplenie domu zvuková izolácia základy domu úspory energie

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Obsah on-line magazínu www.domztehly.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie či dalšie sprístupňovanie tohto obsahu alebo jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu redakcie zakázané. Kontakt: domztehlysk@gmail.com

Copyright © 2022 · Domztehly.sk

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistické
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Administrácia služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}