Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Staviame » Eko domy: Podľa štúdie by mali byť tehlové, nie drevené

8. decembra 2020

Eko domy: Podľa štúdie by mali byť tehlové, nie drevené

plocha z tehly a dreva so symbolom ?

8. decembra 2020 12:35 red Shutterstock, RD Rýmařov, archív

drevo, drevodom, ekologický dom, pálená tehla, Prečo tehla, stavba domu, stavebný materiál

Počuť to zo všetkých strán. Drevodomy = eko domy, pretože drevo je obnoviteľný zdroj energie, má zápornú bilanciu emisií, nezostáva nič dlžné životnému prostrediu. Tím vedcov z Vysokej školy chemickotechnologickej v Prahe sa rozhodol tieto tvrdenia overiť rozsiahlou štúdiou porovnania životného cyklu (LCA) drevostavby a tehlového domu.


Aké eko domy sa porovnávali

V rámci štúdie životného cyklu sa porovnávali dva rodinné domy založené na základovej doske bez podpivničenia, so šikmou strechou a dvoma nadzemnými podlažiami, porovnateľné aj svojou dispozíciou. Energetická spotreba drevostavby na vykurovanie je 11,71 MWh/rok, energetická spotreba tehlového domu na vykurovanie je 10,18 MWh/rok.

tehlový eko dom s plochou strechou
Porovnávaný tehlový dom
drevodom s nízkym sklonom strechy
Porovnávaný drevodom

Čo je to LCA?

Metóda hodnotenia životného cyklu (Life Cycle Assessment – LCA) je analytický nástroj kvantifikácie environmentálnych vplyvov zviazaných s jednotlivými vstupnými i výstupnými materiálmi a energiami. Medzinárodne je vnímaná ako jeden zo základných analytických nástrojov udržateľnosti.

Predpoklady pri porovnávaní, či ide o eko domy

Pri vytváraní LCA modelu jednotlivých stavieb bolo potrebné prijať nasledujúce predpoklady:

  1. Materiály použité na stavbu základov, striech, okien, podláh a ostatné materiály použité na stavbu sú zhodné v oboch typoch domov – v tehlovom dome i v drevostavbe. Stavby sa materiálovo líšia iba obvodovej konštrukciou domov.
  2. Vzdialenosť prekonaná pri doprave materiálov z miesta výroby na stavenisko bola zvolená jednotne 250 km.
  3. Vzdialenosť prekonaná pri odvoze odpadu z demolácie domu na skládku, respektíve do spaľovne, bola zvolená jednotne 50 km.
  4. Prevádzka domu predstavuje spotrebu energie na vykurovanie domu na teplotu 20 °C počas celého roka, čo je hodnota uvedená v preukaze energetickej náročnosti budov.
  5. Do prevádzky domu nebola započítaná spotreba vody a elektrickej energie na osvetlenie a používanie domácich spotrebičov. Ide o premennú hodnotu so vzťahom k zvyklostiam obyvateľov, nie k druhu stavby.
  6. V celkovej analýze sa predpokladá životnosť domu 50 rokov a zdrojom energie na vykurovanie je elektrická energia. Ostatné zdroje tepla – teda vykurovanie zemným plynom a vykurovanie z centrálnej teplárne na hnedé uhlie – sú považované za alternatívne scenáre.

Výpočty environmentálnych vplyvov budov boli realizované pre nasledujúce časové obdobia: 10, 20, 40 a 50 rokov.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Tehlový bungalov Helios
Ako stavať ekologický dom?
Mnohí z nás snívajú o rodinnom dome. A mnohým sa podarí svoj sen zrealizovať: kúpia si...

Posudzované kategórie vplyvu

V štúdii sa posudzovalo celkovo 7 kategórií environmentálneho vplyvu oboch stavieb:

Kategória vplyvu

Stručný opis

Globálne otepľovanie a klimatické zmeny Skleníkový efekt je prirodzený jav zachytávania energie skleníkovými plynmi prítomnými v atmosfére. Emisie skleníkových plynov spôsobujú čoraz intenzívnejšie zadržiavanie energie v atmosfére a posilnenie inak prirodzeného skleníkového efektu. Zosilnenie skleníkového efektu sa po anglicky označuje ako global warming (globálne otepľovanie). Dôsledkom zosilnenia skleníkového efektu je zvýšenie globálnej teploty a následne aj klimatické zmeny. Klimatické zmeny sú pozorované zmeny v počasí na globálnej, regionálnej alebo lokálnej úrovni. Medzi hlavné skleníkové plyny patrí oxid uhličitý (CO2), metán (CH4), oxid dusný (N2O), fluorid sírový (SF6) a halogénované uhľovodíky, ako sú freóny a halóny. Najväčšiu absolútnu účinnosť zo skleníkových plynov má vodná para. Vzhľadom na jej množstvo v atmosfére nie je jej bilancia človekom doteraz výrazne ovplyvňovaná a jej celkové množstvo je zhruba konštantné.
Acidifikácia (okysľovanie prostredia) Acidifikácia je proces okysľovania pôdneho alebo vodného prostredia spôsobený nárastom koncentrácie vodíkových katiónov, protónov H+. Acidifikácia je spôsobená vypúšťaním kyselinotvorných látok do atmosféry, vody a pôdy. Okysličujúce prostriedky sú predovšetkým také látky, ktoré reakciou s vodou disociujú a uvoľňujú do prostredia protón H+, ktorý je nositeľom kyslých účinkov. Okysličujúce prostriedky sa v prípade vzdušných emisií dostávajú suchou a vlhkou depozíciou a zrážkami do ďalších zložiek prostredia. Kyselinotvorné látky pôsobia nepriaznivo na biologické tkanivá rastlín, živočíchov i baktérií a tiež narúšajú materiály. Hlavným faktorom ovplyvňujúcim intenzitu okysľovania je množstvo kyselinotvorných emisií.
Eutrofizácia (výživnosť) Eutrofizácia, čiže výživnosť, je proces obohacovania prostredia živinami. Ide o problém povrchových vôd, pôd a morí. Viditeľným dôsledkom eutrofizácie je zarastanie povrchových sladkovodných i morských vôd vodnými kvetmi, sinicami a riasami, nedostatok kyslíka vo vodách, zmena druhového zloženia ekosystémov alebo zhoršená kvalita povrchových vôd a zdrojov pitnej vody.
Vznik fotooxidantov Vznik troposférického ozónu, častejšie označovaný ako vznik fotooxidantov, je kategóriou vplyvu súvisiacou s nepriaznivým pôsobením ozónu a ďalších reaktívnych látok v prízemnej vrstve atmosféry. Ozón, trojatómová molekula kyslíka, je prirodzenou súčasťou zemskej atmosféry. Vyššia koncentrácia troposférického ozónu pôsobí toxicky na živé organizmy a oxidačnými reakciami sa podieľa na narušovaní materiálov. Prízemný ozón vzniká chemickými reakciami za prítomnosti slnečného žiarenia, oxidov dusíka a prchavých organických látok (VOC).
Úbytok materiálových a energetických surovín Kategória vplyvu úbytku surovín zahŕňa vplyv produktového systému na nevratné využívanie neobnoviteľných surovín a na spotrebovávanie obnoviteľných zdrojov. Táto kategória vplyvu sa zvyčajne rozdeľuje na dve, a to na úbytok materiálových surovín a na úbytok energetických (fosílnych) surovín. Miestom účinku úbytku surovín je z prírodného hľadiska celá planéta Zem, zo sociálno-ekonomického pohľadu potom globálny trh.
Úbytok stratosferického ozónu Kategória vplyvu úbytku stratosférického ozónu opisuje mieru vplyvu emisií na vznik takzvanej ozónovej diery vďaka v stratosfére. Hlavnou príčinou tohto problému sú freóny, halogénované stabilné uhľovodíky, ktoré sa ešte len v podmienkach stratosféry rozkladajú a uvoľňujú chlór alebo bróm, prvky katalyzujúce rozklad stratosferického ozónu.
Humánna toxicita a ekotoxicita Kategória vplyvu humánnej toxicity a sladkovodnej a terestriálnej ekotoxicity približne charakterizuje vplyvy do jednotlivých zložiek prostredia uvoľnených látok, ktoré majú potenciál pôsobiť toxicky.

Výsledky porovnania – drevodom alebo tehla?

Čo teda bude materiálom na váš eko dom, dostane prednosť drevodom alebo tehla? Štúdiou sa zistilo, že environmentálne vplyvy stavby, dopravy a demolácie drevostavby a tehlového domu boli porovnateľné. V prípade započítania fázy prevádzky budov možno konštatovať, že vzhľadom k nižšej energetickej náročnosti tehlového domu predstavuje tento dom z pohľadu celého životného cyklu nižšiu záťaž pre životné prostredie.

V hodnotení celého životného cyklu domu s prevádzkou 50 rokov so zahrnutím vykurovania domu má drevostavba oproti tehlovému domu väčšie environmentálne dosahy v 9 z 11 sledovaných parametrov.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Ideálna vlhkosť v dome a zdravý vzduch
Viete o tom, že až 70 % ľudí pracujúcich v modernej budove je nespokojných s jej vnútornou...

Zistilo sa, že z hľadiska konštrukcie stavieb má drevostavba vyššie environmentálne dosahy takmer vo všetkých kategóriách s výnimkou vplyvu globálneho otepľovania, resp. klimatických zmien a vplyvu sladkovodnej ekotoxicity. Hoci drevostavba vykazuje vo fáze výstavby domu vyššie výsledné hodnoty vo väčšine kategórií, rozdiely nie sú vysoké. V prípade využitia stavebných materiálov po demolácii budov a v prípade energetického využitia drevených častí sú environmentálne vplyvy stavby a demolácie pre oba typy domov porovnateľné.

Prevádzka budov, respektíve ich vykurovanie počas 50 rokov, predstavuje faktor rozhodujúcou mierou ovplyvňujúci celkové environmentálne vplyvy životného cyklu budov. V závislosti od zvolenej kategórie vplyvu predstavuje vykurovanie počas 50 rokov približne 90 % environmentálnych vplyvov životného cyklu budov. Čo to znamená? Z čoho teda stavať eko domy? Znamená to, že celkové výsledky environmentálneho dosahu ovplyvňuje štádium prevádzky budovy (najmä vykurovanie), teda nie fakt, či ide o eko dom kde dominuje tehla alebo drevodom.

Preto sa pri životnom cykle domu dlhšom ako modelovaných 50 rokov úmerne zvyšuje rozdiel v celkových environmentálnych vplyvoch v prospech tehlového domu.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Odborník radí: Prečo stavať z tehly
Pálená tehla patrí medzi tradičné stavebné materiály. Na Slovensku je dodnes najčastejšie...
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

spálňa s tehlovou stenouPrečo je pálená tehla zdravý a výhodný materiál? Životnosť tehlových domov preveril čas Prírodné, zdravé a ekologické bývanie Tehlový bungalov HeliosAko stavať ekologický dom? tehlový domAko vybrať vhodné murivo? Náklady na vykurovanie v zime klesnú vďaka tehle Murovanie v zimeMateriál na výstavbu nízkoenergetického domu Stavba domu svojpomocne – ako by to malo vyzerať
Drevodom bez zbytočných okázalostí využil potenciál komplikovaného terénuASB.skDrevodom bez zbytočných okázalostí využil potenciál komplikovaného terénuPoužitý baliaci papier nevyhadzujte! Poznáme 10+ skvelých tipov, ako ho využiť doma či v záhradeMôj domPoužitý baliaci papier nevyhadzujte! Poznáme 10+ skvelých tipov, ako ho využiť doma či v záhradePri kúpe pozemku si tieto veci mnohí nevšimnú a dostihnú ich problémy. Odborník radí, na čo si dať dobrý pozorMôj domPri kúpe pozemku si tieto veci mnohí nevšimnú a dostihnú ich problémy. Odborník radí, na čo si dať dobrý pozorZa jednoduchým vzhľadom sa skrývajú riešenia, ktoré môžu ísť ostatným príkladom. Dom si vyrobí viac energie, ako spotrebuje!Môj domZa jednoduchým vzhľadom sa skrývajú riešenia, ktoré môžu ísť ostatným príkladom. Dom si vyrobí viac energie, ako spotrebuje!

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 855 views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 845 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 765 views

Odporúčané

Postup, ako na základy domu

Ako sa vyrába tehla - robotník s tehlami

Ako sa vyrába tehla? Pohľad od minulosti až po súčasnosť

jedálenský stôl

Originálne a hravé bývanie s nádychom Škandinávie

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}