Usporiadanie a orientácia rebier v tehlách, ich hrúbka a vzájomná vzdialenosť môžu byť z prípadu na prípad veľmi rozdielne. Čo sa týka kotvenia do tehly, resp. použitia hmoždiniek do tehly, sú vhodnejšie tvarovky, ktoré majú priebežné vnútorné rebrá orientované rovnobežne s rovinou steny, t. j. kotviaci prvok s určitou dĺžkou prechádza cez viacero rebier, a tým sa zvyšuje aj únosnosť kotvenia. Tehly na vnútorné nosné steny hrubé 20 až 30 cm majú spravidla hrubšie obvodové i vnútorné rebrá než tehly na obvodové steny s hrúbkou 38 až 50 cm. Nie je to však pravidlo.
Na dosiahnutie požadovanej únosnosti je dôležité vybrať si správny typ a priemer kotviaceho prvku v závislosti od typu tehly (orientácia a veľkosť dutín), od druhu zaťaženia (či ide o ťah alebo o strih) a od veľkosti zaťaženia.
Kam umiestniť hmoždinky do tehly
Ak je murivo neomietnuté a máme možnosť zvoliť si miesto kotvenia, odporúčame hmoždinky (kotvy) do tehly umiestniť tak, aby boli v styčných škárach, alebo do ložnej škáry z klasickej malty v prípade, že bola použitá aspoň vápenno-cementová malta.
Hmoždinky do dierovanej tehly
Na kotvenie do tehly, ktorá je dierovaná, sa odporúča používať kotviace prvky s predĺženou rozpernou zónou, zároveň je veľmi dôležité, aby táto rozperná zóna, ktorá je spravidla najhrubšia (najpevnejšia), pracovala už v obvodovom keramickom rebre.
Rozperné kotviace prvky musia byť skrutkovacie, nie zatĺkacie. Platí to predovšetkým pri mechanickom kotvení kontaktných zatepľovacích systémov (ETICS).
Ako vŕtať otvory na hmoždinky do tehly?
Veľmi dôležité je zvoliť správny spôsob vŕtania otvorov na kotviace prvky, aby nedošlo k poškodeniu keramických rebier v tehle. Do bežných moderných tehál je nutné vŕtať zásadne bez príklepu. Ideálne sú vrtáky s brúseným tvrdokovovým ostrím a s valcovou stopkou, prípadne frézky. Ak chceme vŕtať do masívnych tehál, ako sú napr. tehly malých formátov či akustické tehly, môžeme vŕtať aj s príklepom.
Plastové hmoždinky (rozperky)
Plastové hmoždinky do tehly musia mať vždy predĺženú rozpernú zónu. Dĺžka, resp. hĺbka uchytenia do muriva z priečne dierovaných tehál musí byť min. 8-násobok priemeru rozperky. Orientácia rozperky pri osadzovaní do predvŕtaného otvoru má byť taká, aby umožňovala jej rozopretie (roztvorenie) v zvislom smere.
Dovolená nosnosť sa pohybuje v rozpätí 35 – 65 kg.
Hmoždinky UX
Sú vhodné na uchytenie menších zariaďovacích predmetov, ľahkých kusov nábytku a pod. Predávajú sa samostatne bez skrutiek. Skrutky do tehly musia mať vhodný priemer a dĺžku v závislosti od rozmerov rozperky. Dĺžka skrutky = hrúbka pripevňovaného predmetu + dĺžka rozperky + 1,5-násobok priemeru rozperky. To znamená, že utiahnutá skrutka musí presahovať koniec rozperky o 1,5-násobok priemeru skrutky.
* článok pokračuje pod formulárom *
Dovolená nosnosť sa pohybuje v rozpätí 15 – 50 kg.
Rámové hmoždinky FUR/SXRL
Vyrábajú sa v zostave plastová rozperka (hmoždinka) a skrutka. Skrutky rámových rozperiek FUR/SXRL majú rôzne úpravy hláv podľa použitia (zápustná, šesťhranná a i.). Sú vhodné na pripevňovanie pomocných konštrukcií (roštov) na obklady, ľahšie tesárske a zámočnícke konštrukcie.
Dovolená nosnosť sa pohybuje v rozpätí 15 – 50 kg.
Samorezné skrutky (turboskrutky)
Sú určené na kotvenie okenných rámov alebo stenových spôn na kotvenie priečok. Aplikujú sa do predvŕtaných otvorov s priemerom 6 mm. Minimálna hĺbka kotvenia je 65 mm. Sú vhodné
aj na kotvenie okenných rámov do ostení z brúsených tehál.
keramické rebrá.
Chemická kotva do tehly
Chemické kotvy fungujú na báze rýchlotuhnúcich dvojzložkových chemických mált (vinylesterové alebo polyesterové malty). Súčasťou chemickej kotvy je okrem samotnej dvojzložkovej malty aj plastová alebo kovová sieťka v tvare valca s priemerom 12, 14, 16, 20 alebo 22 mm a závitová tyč M8 až M16.
Malta býva balená v zdvojených tubách, z ktorých sa pri montáži vytláča pomocou špeciálnej aplikačnej pištole a zmiešavacieho nástavca. Malta sa nevytláča priamo do vyvŕtaného otvoru, ale do sieťky osadenej do otvoru. Do čerstvej malty sa zasunie závitová tyč s požadovanou dĺžkou, pričom sa cez sieťku vytlačí malta do priestoru medzi rebrami tehál. Po zatvrdnutí malty sa vytvorí veľmi pevný tvarový zámok, ktorý zaručuje naozaj spoľahlivé kotvenie. Chemické kotvy sú vhodné na kotvenie väčších bremien, ako sú umývadlá, montované schody, zábradlia, markízy, pomocné konštrukcie (rošty) na ťažké obklady a pod.
Postup montáže chemických kotiev do tehly:
- vyvŕtať otvor s potrebnou dĺžkou a priemerom o 4 mm väčším, ako je priemer závitovej tyče;
- do otvoru vsunúť sieťku, ktorej dĺžka je zhodná s hĺbkou otvoru; sieťka má byť na konci uzavretá, aby sa malta nevytláčala mimo nej;
- pomocou špeciálnej aplikačnej pištole a zmiešavacieho nástavca naplniť celú sieťku chemickou maltou, pričom sa postupuje zvnútra smerom von;
- jemným otáčavým pohybom vsunúť závitovú tyč do sieťky s maltou;
- vytlačenú prebytočnú maltu odstrániť a začistiť;
- maltu nechať vytvrdnúť – spravidla 45 min.
Kovové rozperky (hmoždinky) HM
Sú určené na kotvenie ľahkých bremien, ako sú napr. závesy podhľadových systémov, do keramických stropných vložiek. Postup montáže je takýto: do stropnej vložky sa spôsobom uvedeným vyššie vyvŕta diera s priemerom 10 mm. Pomocou klieští sa aktivuje rozperná, resp. deformačná časť kovovej rozperky, ktorá vytvorí v obvodovom rebre, resp. v dutine keramickej stropnej vložky pevný tvarový zámok bez dodatočného pnutia a zabezpečí kvalitné upevnenie s požiarnou odolnosťou do rôznych podhľadových konštrukcií zo sadrokartónu atď.
Maximálna dovolená nosnosť je 50 kg.
Stenové spony
Stenové spony, nazývané tiež ploché kotvy, z nehrdzavejúcej ocele sú doplnky muriva určené na vzájomné napojenie vnútorných nosných a nenosných stien. K spojeniu stien dochádza tak, že v mieste napojenia sa do ložných škár zabuduje (zamuruje) jedna alebo viac spôn, ktoré prechádzajú z jednej steny do druhej. Viac si prečítate v článku Stenové spony – pomôcka pri spájaní murovaných stien.