Pri realizácii stavieb sa stretávame s veľkým množstvom jednoduchších, ale aj zložitých detailov, ktoré majú často zásadný vplyv na jej kvalitu, funkčnosť a životnosť. Na trhu je veľké množstvo materiálov rôznej kvality, zloženia a spektra použitia, ktorých výber má takisto nezanedbateľný vplyv na celé dielo. Jednou z najdôležitejších neoddeliteľných súčastí každej stavby je práve jej ochrana proti vode hydroizoláciou. Pred vodou treba chrániť tak základovú konštrukciu, ako aj plochú strechu. Ak hydroizolácia stavby alebo strechy domu nie je funkčná, má to väčšinou fatálne následky na jej životnosť, funkčnosť a v neposlednom rade na komfort osôb, ktoré v ňom bývajú. Nefunkčnosť izolácie je takmer vždy spôsobená nesprávnym výberom materiálu, rovnako ako jeho nesprávnym zabudovaním.
Poškodenie hydroizolácie pred jej zabudovaním
Medzi najčastejšie chyby pri realizácii izolácií základovej konštrukcie a plochej strechy patrí mechanické poškodenie izolácie pred jej zabudovaním. K tomu dochádza najmä nedostatočnou ochranou izolácie pred mechanickým poškodením, nesprávnym technologickým postupom prác a nevhodným pohybom pracovníkov po realizovanej izolácii.
Keďže izolácia spodnej stavby je väčšinou zabudovaná, jej mechanické poškodenie počas realizácie stavby môže mať po zabudovaní fatálne následky v podobe vlhnutia nosnej konštrukcie a podlahy domu. Identifikácia a oprava poškodeného miesta je počas užívania stavby mnohokrát nemožná. Ako prevenciu pred poškodením sa odporúča po dokončení izolácie opatriť ju ochranným betónovým poterom.
Pri realizácii stavby dochádza rovnako často aj k mechanickému poškodeniu hydroizolácie na strechách, a to nesprávnou nadväznosťou jednotlivých činností pri organizácii staveniska a neodbornosťou pracovníkov na stavbe. Veľmi častým príkladom je realizácia lešenia na hotovej izolácii bez akejkoľvek ochrany alebo pílenie kovových konštrukcií. V porovnaní so základovou konštrukciou možno mechanické poškodenie na strechách identifikovať jednoduchšie a ľahšia je aj jeho oprava. Z tohto dôvodu pri realizácii izolácie na báze mPVC fólie je vhodné použiť izoláciu s väčšou hrúbkou, napr. 1,8 až 2 mm.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Nedostatočná stabilizácia izolácie pred vetrom
Ide o jeden z najzávažnejších problémov, ktorý je väčšinou spôsobený nesprávnym použitím kotevných prvkov na upevnenie hydroizolačnej fólie na podklad. K nedostatočnej stabilizácii dochádza predovšetkým pri použití nedostatočného množstva alebo zvolením nevhodného typu kotevných prvkov. Následkom tejto skutočnosti často dochádza k utrhnutiu strešnej fólie z celej strechy alebo jej časti, čo spôsobuje mechanické poškodenie krytiny, zatekanie a môže mať fatálne dôsledky aj v blízkom okolí stavby. Pri stabilizácii strešnej fólie treba preto postupovať podľa kotevného plánu a pred rekonštrukciou strechy vykonať odtrhovú skúšku.
Mohlo by vás zaujímať
Mohlo by vás zaujímať
Nesprávne systémové prvky
Nesprávne použitie systémových konštrukčných prvkov z poplastovaného plechu má za následok predčasnú deštrukciu strešnej izolácie vplyvom rozmerových zmien fólie pri jej starnutí. Poplastované plechy predstavujú neoddeliteľnú súčasť izolácie plochej strechy s fóliami na báze mPVC a používajú sa vždy na mieste ukončenia fólie a na každej vnútornej hrane (napr. pod atikou). Ak sú plechy kotvené s požadovanou hustotou a použité v súlade s predpisom výrobcu systému, možno očakávať dlhodobú životnosť strechy.
Chyby spájania izolácie
Vplyvom nedokonalých zvarov mPVC fólie môže logicky dochádzať k prieniku vody cez izoláciu. Pri izolácii spodnej stavby alebo priťažených a vegetačných striech môže mať táto skutočnosť veľmi vážne dôsledky, pretože ide o zabudovanú vrstvu a jej identifikácia či oprava môže byť veľmi náročná, niekedy až nemožná. Na streche, na ktorej sa použila mPVC fólia, možno túto poruchu opraviť aj po niekoľkých rokoch prizváraním záplaty.