Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Plánujeme » 3 pravidlá pre výstavbu rodinných domov

19. januára 2023

3 pravidlá pre výstavbu rodinných domov

Výstavba rodinných domov má svoje pravidlá

19. januára 2023 21:48 Erika Kuhnová a redakcia Shutterstock, archív firiem

nízkoenergetický dom, vykurovanie

Plánujete stavať? Aby rodinný dom získal stavebné povolenie, musí mať podľa platnej legislatívy takmer nulovú potrebu energie a byť zaradený do energetickej triedy A0. Aké pravidlá má súčasná výstavba rodinných domov?


Výstavba rodinných domov od roku 2021

Európske budovy na svoju prevádzku spotrebujú asi 40 % všetkej vyrobenej energie. V rodinných domoch pritom pripadá až 70 % na vykurovanie. Ďalších 20 % spotrebujeme na prípravu teplej vody a asi 10 % minieme na osvetlenie a fungovanie spotrebičov. Je tu teda veľký priestor na šetrenie energiou a zabrzdenie klimatických zmien. Práve preto sme do legislatívy zaviedli pravidlá pre novú výstavbu rodinných domov. Cieľom je stavať domy, ktorým na prevádzku stačí menej energie a v ktorých sa viac využívajú obnoviteľné zdroje.

Aké sú nové požiadavky na výstavbu?

V súčasnosti musia novostavby splniť podmienky na zaradenie do kategórie domov s takmer nulovou potrebou energie a do energetickej triedy A0. Ide pritom o hodnotenie z dvoch hľadísk.

Potreba tepla na vykurovanie

Pri prvom z nich sa domy posudzujú podľa potreby tepla na vykurovanie, teda podľa normy o tepelnej ochrane budov (STN 73 0540-2:2012). Tá určuje napríklad aj povinné hodnoty súčiniteľov prechodu tepla U pre jednotlivé obvodové konštrukcie (alebo inak povedané ich izolačnú schopnosť).

Najdôležitejším hodnotiacim kritériom je tu potreba tepla, resp. energie na vykurovanie. Podľa nej sa domy označujú ako nízkoenergetický, ultranízkoenergetický alebo dom s takmer nulovou potrebou energie.

Po 1. januári 2021 musia všetky novostavby rodinných domov dosiahnuť kategóriu takmer nulovej potreby energie, v ktorej na vykurovanie stačí menej než 20,4 kWh/m² a rok.

Ukazovateľ primárnej energie

Druhé hľadisko je energetické a hodnotí sa v rámci energetickej certifikácie. Pri tej sa budova zaradí do energetickej triedy (v zmysle zákona o energetickej hospodárnosti budov 555/2005 Z. Z.). Najdôležitejším kritériom je pritom tzv. globálny ukazovateľ primárnej energie, ktorý zohľadňuje nielen množstvo energie potrebnej na vykurovanie a prípravu teplej vody, ale aj jej zdroj, teda ekologickosť či obnoviteľnosť tejto energie.

Od 1. januára 2021 musia byť novopostavené rodinné domy zaradené do energetickej triedy A0 s potrebou primárnej energie do 54 kWh/m² za rok.

Ako sa k takému domu viete dopracovať? Ako vyplýva z dvoch hľadísk hodnotenia, je na to potrebná kombinácia vhodných parametrov jednak samotnej stavby, jednak jej technického vybavenia.

Výstavba rodinných domov podľa energetických tried

Pravidlo 1: Nižšia potreba energie na vykurovanie

Ako sme spomenuli, pri navrhovaní domov je záväzná norma. Tá určuje povinné hodnoty súčiniteľov prechodu tepla pre jednotlivé konštrukcie a tiež maximálnu potrebu tepla na vykurovanie, teda energetickú hospodárnosť. Požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových stien či strechy sa pritom nezmenili, takže nepotrebujete ani hrubšie múry, ani väčšiu hrúbku tepelnej izolácie. Ako teda dosiahnete požadovanú nižšiu potrebu energie na vykurovanie pri výstavbe rodinných domov?

V podstate ide o rozdiel tepelných strát a tepelných ziskov. Túto hodnotu môžete ovplyvniť tepelnoizolačnými parametrami obvodových konštrukcií a elimináciou tepelných mostov. Pomôcť môže aj tvar domu, čím sa znížia tepelné straty, ale aj veľkosť a orientácia zasklených plôch, čím zvýšite solárne zisky.

Mohlo by vás zaujímať

Pasívny rodinný tehlový dom
Nízkoenergetické a pasívne domy: Projekty a ich špecifiká
Návrh nízkoenergetického alebo pasívneho domu sa do istej miery líši od spôsobu, akým je...

Zasklenými plochami však môžete teplo získavať aj strácať. Preto je pri nich dôležitá veľkosť, orientácia a dva parametre – jednak súčiniteľ prechodu tepla U, ktorý charakterizuje tepelnoizolačnú schopnosť, jednak tzv. solárny faktor g, ktorý udáva množstvo energie zo slnečného žiarenia prenikajúce do interiéru. Vhodne orientovaná veľká zasklená plocha s vyššou hodnotou g znamená vyššie tepelné zisky a tým aj nižšiu potrebu energie na vykurovanie v zime, v lete však môže byť príčinou nepríjemného prehrievania interiéru, je teda dôležité pamätať aj na jej tienenie.

Z hľadiska tepelných ziskov je pri výstavbe rodinných domov najefektívnejšia orientácia zasklení na juh. Najmenej efektívna v prípade okien na sever. Na severnej strane domu by teda malo byť len minimum okien, pretože nimi uniká viac tepla než pevnou stenou.

Pravidlo 2: Technická podpora pri výstavbe rodinných domov

Limit na potrebu tepla je v kategórii takmer nulových domov taký prísny, že ho stavba nemusí splniť ani vtedy, keď budú mať všetky konštrukcie parametre predpísané normou. Dôvodom môže byť napríklad zatienenie susedným objektom, nepriaznivá orientácia pozemku či komplikovaný tvar domu.

Ďalšie možnosti na zníženie tepelných strát pri výstavbe rodinných domov však ponúka technická podpora – riadené vetranie s rekuperáciou tepla. Pri klasickom vetraní totiž oknami uniká z interiéru asi 40 % tepla. Keďže dnešné rekuperácie majú účinnosť okolo 80 % (to znamená, že zo vzduchu, ktorý sa z domu odvádza, sa 80 % tepla odovzdá čerstvému vzduchu, ktorý do domu prichádza), dokážu tepelné straty významne znížiť. Obvykle tak dokážete s pomocou rekuperácie bez problémov splniť prvú tepelnotechnickú požiadavku – potrebu tepla na vykurovanie dostatočne nízku, aby sa dom zaradil do kategórie s takmer nulovou potrebou energie.

Dom s takmer nulovou potrebou energie

Pravidlo 3: Kombinácia zdrojov energie

V tomto prípade ide o nástroj, ktorý má pri výstavbe rodinných domov motivovať k využívaniu obnoviteľných zdrojov energie. Smerodajná je pritom hodnota globálneho ukazovateľa primárnej energie, podľa ktorej sa budova zaradí do energetickej triedy (od 1. 1. 2021 je povinná trieda A0). Celý trik spočíva v tom, že globálny ukazovateľ hodnotí nielen množstvo dodanej energie, ale aj jej zdroj, resp. vplyv tohto zdroja na životné prostredie.

Energia potrebná na vykurovanie a prípravu teplej vody sa totiž nielen spočíta, ale aj vynásobí príslušnými koeficientmi podľa konkrétneho typu energie. Tie zohľadňujú jej ekologickosť (emisie CO2 a obnoviteľnosť) – pre fotovoltiku je to 0, kotol na biomasu, ktorý spaľuje drevo, má koeficient 0,1 (pri peletách je to 0,2), plyn má koeficient 1,1 a elektrina 2,2.

Ak teda kúrite napríklad elektrinou, ktorú si vyrobíte pomocou fotovoltiky, z pohľadu primárnej energie je to, akoby ste na kúrenie nespotrebovali ani kilowatt. Ak kúrite elektrinou zo siete, v hodnotení primárnej energie sa to prejaví tak, ako keby ste na kúrenie spotrebovali viac než dvojnásobok. Zaradenie do energetickej triedy teda vo veľkej miere závisí od voľby zdroja energie či paliva.

Mohlo by vás zaujímať

Komín v nízkoenergetickom dome
Komín v nízkoenergetickom dome nemusí hneď znamenať únik tepla. Stačí si len správne...

Dôležitá je komfortná technológia

A aký zdroj si na vykurovanie a prípravu teplej vody vybrať? Vhodných možností a kombinácií je, samozrejme, viacero. I keď mnohí pritom starostlivo zvažujú výšku investície, aj drahšie technológie majú svoje prednosti.

Napríklad, v prospech tepelného čerpadla pri výstavbe rodinných domov hovorí aj vysoká účinnosť, ktorá býva až 300 %. To znamená, že v porovnaní s vyprodukovaným teplom spotrebuje len asi tretinu elektrickej energie (a to sa prejaví na vašich platbách za ňu). Výhodou je aj komfort, všestrannosť a kompaktnosť týchto zariadení. Jednou kompaktnou jednotkou s tepelným čerpadlom tak vybavíte všetko, od rekuperácie, cez ohrev vody a kúrenie, až po chladenie. A to veľmi komfortne a s minimálnymi nárokmi na priestor.

Hoci na získanie tepla z okolitého prostredia potrebuje tepelné čerpadlo elektrickú energiu, jej potreba je oproti potrebe tepla veľmi nízka. To je priaznivé nielen z pohľadu nákladov, ale aj z hľadiska primárnej energie.

Výstavba rodinných domov s tepelným čerpadlom

Skúste to s pasívnym domom

Ako hovoria odborníci na energeticky úsporné stavanie, cesta k nulovému domu vedie cez dom pasívny. To znamená, že je potrebné postaviť rodinný dom tak, aby sa stavebne dosiahli čo najnižšie tepelné straty a čo najvyššie pasívne solárne zisky. Je dobré vybaviť ho riadeným vetraním s rekuperáciou, čím minimalizujete straty tepla vetraním. Následne vyberte vhodnú technológiu, ktorá zabezpečí energiu na kúrenie a ohrev vody z obnoviteľných zdrojov. Týmto postupom vyhoviete platnej legislatíve a dosiahnete reálnu úsporu nákladov na prevádzku aj ekologické bývanie zároveň.

Samozrejme, návrh takéhoto domu patrí do rúk skúseným odborníkom – architektom, projektantom a projektantom tepelnej techniky. Na výsledok totiž vplýva množstvo faktorov, ktoré treba poznať, správne vyhodnotiť a skombinovať – od prostredia, v ktorom dom stojí, až po parametre stavebných materiálov a konštrukcií. Taktiež možností na využitie technológií a ich kombinovanie je viacero.

Z potreby energie na vykurovanie a prípravu teplej vody vyplýva výška nákladov na prevádzku domu, primárna energia vyjadruje ekologickú záťaž. Optimálne riešenie z hľadiska nákladov aj ukazovateľov vám pomôže nájsť tepelnotechnický výpočet.

Mohlo by vás zaujímať

pohľad na dom
Nízkoenergetický bungalov – stavba, ktorá ušetrí
Pani Katarína si pre svoju rodinu vysnívala dom s terasou, záhradou na relax, ale aj s...
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

Dizajn domu je dôležitýTvar a dizajn domu sú dôležité pre budúce úspory strecha domuStrecha domu je dôležitá: Radíme pri jej výbere Vykurovanie domuAko riešiť vykurovanie domu v energetickej triede A0? Villa G tehlový domTakto vyzerá tradičná dánska farma v modernom poňatí: Vládne jej tehla Pasívny dom na samote pri lese Dom nemusí byť veľký Zatepľovať? Vedie to niekam? Pred stavbou nízkoenergetického domu z tehly
Tento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domovMôj domTento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domovVyzerá ako tradičný vidiecky dom, ale nie je jedným z nich. Atypický bungalov na kraji lesa postavili za týždeňMôj domVyzerá ako tradičný vidiecky dom, ale nie je jedným z nich. Atypický bungalov na kraji lesa postavili za týždeňS lokalitou boli nové plány, a tak stará chata musela ísť preč. Toto majiteľ domu vymyslel, aby si pripomenul nostalgiu z detstvaMôj domS lokalitou boli nové plány, a tak stará chata musela ísť preč. Toto majiteľ domu vymyslel, aby si pripomenul nostalgiu z detstvaSkromné bývanie stavala svojpomocne a za čo najmenej. Architektka ukázala, ako na príťažlivý domov aj s minimálnym rozpočtomMôj domSkromné bývanie stavala svojpomocne a za čo najmenej. Architektka ukázala, ako na príťažlivý domov aj s minimálnym rozpočtom

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.2k views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 1.2k views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 0.9k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 842 views

Odporúčané

Murovanie na tenkovrstvovú maltu

Debnenie stužujúcich vencov

Tehlové preklady sú súčasťou každého domu

Tehlové preklady – 6 najčastejších chýb pri ich murovaní

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavba v zime stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie
Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
-prosím vyberte-
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}