Mohlo by vás tiež zaujímať:
1. Jednovrstvové murovanie neprináša žiadne riziká
Vonkajšia izolácia domu môže mať svoje opodstatnenie v prípade starších budov alebo starších rodinných domov. Ak si majitelia domu obvodový plášť zateplia, môžu ušetriť náklady na energiu, najmä na vykurovanie. Na nových budovách je však použitie vonkajšej izolácie problematické.
Okrem kratšej životnosti vonkajšieho zateplenia tu je ešte ďalší problém – vlhkosť. Ak sa postaví nový dom, trvá nejaký čas, než stavba vyschne. V praxi sa však zateplenie aplikuje ihneď po jej dokončení. Najmä pri nekvalitne vykonanom zateplení sa stáva, že vlhkosť nemôže uniknúť z plášťa domu a kondenzuje sa v murive. Výsledkom je vznik zdraviu nebezpečných plesní vnútri domu, ktoré sa len veľmi ťažko odstraňujú. Pri tehlách plnených izoláciou neexistuje žiadne riziko, že sa vodné pary budú v dome kondenzovať, ale naopak. Dokážu uniknúť na povrch budovy. I z tohto dôvodu je bývanie v domoch, kde sa používajú tehly s integrovanou izoláciou, zdravšie a majú príjemnú klímu.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
2. Jednovrstvové murivo nemusíte zatepľovať
Moderné tehly kombinujú najlepšie vlastnosti tradičných tehál, ako je pevnosť, kvalita a dlhá životnosť. Vďaka neustálym inováciám a vyspelým technológiám dokážu súčasné tehlové bloky ponúknuť vynikajúce vlastnosti, ktoré bezo zvyšku naplnia aj tie najprísnejšie nároky na dnešnú stavbu.
Moderná stavba prebieha rýchlo a jednoducho. S brúsenými tehlami, presnými tvarovkami, suchým murovaním, tenkovrstvovými škárami alebo murovaním na penu a na lepidlo ide stavba rýchlo od ruky. Vďaka parametrom jednovrstvového muriva z tehlových blokov plnených izoláciou nemusíte zatepľovať. Krátky čas výstavby ušetrí peniaze a hrubú stavbu je možné dokončiť za niekoľko týždňov.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
* článok pokračuje pod formulárom *
3. Odolnosť, trvanlivosť a únosnosť sú prednosti jednovrstvového muriva
Ešte pred niekoľkých rokmi sa hovorilo o tom, že jednovrstvové konštrukcie nemôžu svojimi parametrami nikdy spĺňať požiadavky na stavbu pasívnych domov, lebo súčiniteľ prechodu tepla U by mal byť nižší než 0,12 W/(m² . K). Odporúčaný bol nosný stavebný materiál s malou hrúbkou, na ktorý projektant navrhne dostatočnú vrstvu izolantu. Tehla s integrovanou izoláciou však tieto predstavy vyvrátila. V takýchto tehlách je hodnota súčiniteľa prechodu tepla U iba 0,11 W/(m² . K).
Tehlové murivo s vnútornou a vonkajšou omietkou je na rozdiel od konštrukcie s vonkajším zatepľovacím systémom oveľa menej náchylné na degradáciu, či už biologickú (prichycovanie rias, plesne), alebo mechanickú (napr. loptové hry detí, zobanie vtákov a pod.). Masívna jednovrstvová tehlová konštrukcia je tradične najpoužívanejším variantom na stavanie rodinných domov v našich zemepisných šírkach. Vykazuje taktiež optimálne fyzikálne vlastnosti (napr. akustika, požiarna odolnosť, nízka tepelná vodivosť, prirodzená priepustnosť vodnej pary, bezpečnosť). Jednovrstvová tehlová konštrukcia má zároveň vysokú odolnosť proti poškodeniu, trvanlivosť a únosnosť.
4. Usporí peniaze aj čas a eliminuje riziká spojené so zatepľovaním
Keď hovoríme o jednovrstvovom murovaní, je to často spájané s pojmami pasívny dom alebo zatepľovanie obvodového muriva. Rozhodujúce sú tepelnoizolačné vlastnosti materiálov tvoriacich obvodovú konštrukciu domu. V našich podmienkach dominuje storočiami preverený materiál – tehla. I dnes sa stále používa ako masívny stavebný materiál s vynikajúcou schopnosťou akumulovať teplo. Ak si investor vyberie tehly s dostatočne vysokými tepelnoizolačnými parametrami, zateplenie novostavby už nie je potrebné. A to ani v prípade, že ide o pasívny dom. Tehla s integrovanou izoláciou dosahuje rovnaké tepelnoizolačné parametre ako 7 m široká stena z plných tehál. Je teda ideálnym jednovrstvovým murivom na pasívny dom.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
5. Ako si postaviť bez zateplenia pasívny dom so známkou A
Žijeme v čase, keď aj naše obydlie musí mať svoju „legitimáciu“, takzvaný energetický preukaz budovy. Prideľuje sa na základe zistenia energetickej náročnosti budovy, od úrovne A (veľmi úsporné) po G (mimoriadne nehospodárne). Udelená známka je výsledkom hodnotenia priemerného súčiniteľa prechodu tepla plášťom budovy. Hodnotu známky ovplyvňuje množstvo energie potrebnej na vykurovanie, ale aj na prípravu teplej vody a pohon vzduchotechniky. Premyslenou voľbou materiálu obvodového plášťa si tak môžete významne ovplyvniť budúce výdavky na energiu. Tehly s najlepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami na trhu vás taktiež zbavia dilemy, či zatepľovať alebo nie.
Riešením je jednovrstvové murivo integrovanou izoláciou. Nielenže dom už nemusíte zatepľovať, ale postavíte s týmto materiálom aj pasívny dom so známkou A. Nehovoriac o kvalitnom bývaní pre niekoľko generácií, ekonomickej efektívnosti prevádzky domu a cenovom zhodnotení vašej investície v prípade predaja. Realitní makléri radi zdôrazňujú kvalitné stavebné materiály ako jednu z hlavných predností nehnuteľností.
Mohlo by vás tiež zaujímať: