1. Výber pozemku
Najmenej problémov v stavebnom konaní vám spôsobí pozemok, ktorý je v intraviláne obce a je v územnom pláne definovaný už ako stavebný. Zvažujte aj jeho rozmery a tvar, možnosť umiestniť dom tak, aby ste dodržali predpísané vzdialenosti. Závisia aj od polohy okien susediacich domov. Za ideálnu sa považuje parcela 600 m2, ale bežne sa stavia aj na 300 m2…. Prvá otázka teda nemusí znieť ako začať stavať dom, ale kde…
Čítajte viac o výbere pozemku:
2. Projekt na dom
Ak máte vhodný pozemok, navštívte architekta, resp. projektanta, aby vám vypracoval projekt na dom. Môžete si vybrať aj katalógový projekt, ktorý bude možno o niečo lacnejší, ale keďže predsa len nebude na mieru presne pre vás, môže si vyžadovať zmeny. Plány rodinných majú viacero fáz a patrí do nich viac typov dokumentov. Preto je dôležité je vyjasniť si aj to, čo všetko patrí do stavebnej dokumentácie.
Čítajte viac o projektovej dokumentácii:
3. Čo treba na stavebné povolenie?
Keď máte v rukách projekt, požiadajte o stavebné povolenie. Najskôr budete potrebovať územné rozhodnutie, teda záväzné
stanovisko o umiestnení stavby. Žiadosť o vydanie stavebného povolenia sa podáva na príslušnom stavebnom
úrade formou vyplneného formulára. Podmienky sa môžu na rôznych stavebných úradoch mierne líšiť, preto je najlepšie vopred sa informovať. Požadovaných dokladov na stavebné povolenie je pomerne veľa a vydanie stavebného povolenia má stavebný úrad určitú lehotu. Treba s tým počítať.
Čítajte viac o stavebnom povolení:
4. Stavebný dozor
Ako začať stavať dom aj ako správne pokračovať vie stavebný dozor.
Povinnosti stavebného dozoru určuje stavebný zákon, ktorý požaduje, aby stavebný dozor sledoval spôsob a postup výstavby a preveroval, či sa stavba uskutočňuje podľa schválenej projektovej dokumentácie a podľa stavebného povolenia. Ak staviate svojpomocne, je podľa zákona vašou povinnosťou mať ho zabezpečený. Zákon je jedna vec a kvalita stavby druhá. Ak máte viacerých dodávateľov, práve stavebný dozor sa postará, aby všetko išlo ako má, a vy ste nemuseli strážiť kvalitu práce remeselníkov, o ktorej ako laik nemusíte mať vedomosti.
Čítajte viac o stavebnom dozore:
5. Kedy a ako začať stavať dom?
V ktorej časti roka sa oplatí začať stavať dom? Na jar? Na jeseň? Čo je z hľadiska efektívneho plánovania lepšie? Keďže je viac možností, každá má svoje za a proti…
6. Základy domu
Aké základy na dom potrebujete? Väčšina stavebníkov sa rozhoduje medzi základovými pásmi a základovou doskou. Kedy je lepšie zvoliť dosku a kedy pás? Základové dosky vytvárajú pod celým pôdorysom stavby súvislý plošný základ. Zhotovujú sa priamo na stavenisku ako monolitické konštrukcie väčšinou zo železobetónu. Hoci sa niekedy podkladovému betónu spájajúcemu základové pásy hovorí základová doska, nie je to tak. Základová doska je výrazne hrubšia ako podkladový betón, pretože zaťaženie prenášajú základové pásy.
7. Výber murovacieho materiálu
Bez ohľadu na to, v akom regióne Slovenska výstavbu domu plánujete, musíte splniť požiadavky domu v energetickej triede A0. Aj to je jedna z dôležitých odpovedí na otázku, ako začať stavať dom. Pri návrhu je preto najdôležitejší komplexný prístup, zahŕňajúci najmä návrh kompaktného, energeticky úsporného tvaru, vhodnú orientáciu stavby na svetové strany (ak je to možné), návrh kvalitnej obálky domu spĺňajúcej požadované tepelnoizolačné vlastnosti až po vhodnú kombináciu technických zariadení na pokrytie energetických potrieb domu. Z tohto hľadiska majú špecifické postavenie tehly pre obvodové murivo. Moderné tehliarske výrobky pre obvodové steny spĺňajú požiadavku tepelnoizolačných vlastností aj bez zateplenia.
Na riešenie najčastejších detailov v obvodovej stene, ako je roh, parapet a ostenie, dobre poslúžia rôzne doplnkové formáty. Spolu s obvodovými stenami tvoria nosný systém stavby vnútorné nosné steny. Najčastejšie sa používajú steny s hrúbkou 25 a 30 cm. Kompletnú dispozíciu domu dopĺňajú nenosné priečky. Najčastejšie sa používa priečkové murivo s hrúbkou 11,5 cm. Z uvedeného vyplýva, že na stavbe rodinného domu nájde uplatnenie celá škála tvaroviek, ktoré tvoria komplexný systém podľa účelu použitia.
Čítajte viac o akustických priečkach
8. Na čo si dať pozor pri murovaní hrubej stavby
Stavba každého domu má svoje úskalia. Nejde však o žiadny neprekonateľný problém. Väčšinu problematických detailov vyrieši starostlivá príprava pred začatím stavby a dôsledná práca na stavbe. O ktoré detaily ide a čo je pri nich dôležité? Ako začať stavať dom, aby ste sa vyhli zbytočným chybám pri murovaní?
Ako začať stavať dom = ako založiť prvý rad
Murovanie s brúsenými tehlami je jednoduchšie, presnejšie a podstatne rýchlejšie. Môže si naň trúfnuť aj šikovný domáci majster. Predpokladá to však správne založenie prvého radu tehál. Ak s tým nemáte skúsenosti, zverte ho radšej odborníkom. Túto službu ponúkajú aj výrobcovia.
Väzba muriva
Na únosnosť muriva má okrem iného zásadný vplyv správne uloženie a previazanie tehál, ako aj napojenie vnútorných a obvodových stien.
Čítajte viac o väzbe muriva:
Preklady nad stavebnými otvormi
Práve pri murovaní prekladov dochádza k častým chybám, ktoré môžu znehodnotiť stavbu.
Čítajte viac o prekladoch:
Päta muriva
Ako päta muriva sa väčšinou označuje konštrukcia od prvého radu tehál až po vykonzolovanie v druhom alebo treťom rade. Ide o najnamáhanejšiu časť v stene, ktorá musí bezpečne preniesť všetko zaťaženie, preto by mala byť zhotovená správne.
Čítajte viac o päte muriva: