Aký by mal byť stavebný dozor? Určite ho nehľadajte cez inzeráty a webové stránky. Tie toho znesú naozaj veľa. Mali by ste sa poobzerať po osobe, ktorej prácu si môžete pozrieť naživo. Prípadne si dať poradiť od známych, ktorí majú už stavbu domu za sebou. Ďalšou možnosťou je osloviť človeka z okruhu priateľov, ktorý sa touto profesiou reálne zaoberá. Skúsenosti, zodpovednosť a nestrannosť – to je hlavná trojica vlastností, ktoré si treba všímať pri výbere stavebného dozoru, aby bol výsledok vašej snahy o nové bývanie úspešný.
Aká je realita?
Pri stavbe rodinného domu si môžete objednať služby stavebného dozoru v troch úrovniach. Najlacnejšie vás vyjde taký, ktorý sa na stavbe vôbec nemusí ukázať. Stačí, že jeho meno s pečiatkou figuruje v dokumentácii na stavebné povolenie. Štandardný dozor sa objavuje na stavbe iba v určitých etapách a skontroluje. Najvyššia forma je takzvaný technický dozor, ktorý je na stavbe počas pracovného dňa a odsleduje množstvo aj kvalitu vykonaných prác.
Čo je v jeho kompetencii?
Povinnosti stavebného dozoru určuje stavebný zákon, ktorý požaduje, aby stavebný dozor sledoval spôsob a postup výstavby a preveroval, či sa stavba uskutočňuje podľa schválenej projektovej dokumentácie a podľa stavebného povolenia. Stavebný dozor zodpovedá za zabezpečenie súladu priestorovej polohy s dokumentáciou stavby a za dodržanie všeobecných technických požiadaviek na výstavbu. Je spoluzodpovedný za dodržanie podmienok územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Vplýva na odstránenie nedostatkov, ktoré na stavbe zistil. Ak chyby nemožno odstrániť v rámci výkonu stavebného dozoru, bezodkladne ich oznámi stavebnému úradu.
Stavebný dozor sa pred začatím stavebných prác oboznámi s podkladmi, na základe ktorých sa pripravuje realizácia stavby (s projektom, zmluvami a obsahom stavebného povolenia), zabezpečí zápis do stavebného denníka o prevzatí staveniska, kontrolne zameria terén pred začatím prác, stará sa o systematické doplňovanie dokumentácie (podľa ktorej sa stavba realizuje).
Dôležitou povinnosťou stavebného dozoru je priebežná kontrola (kontrola tých častí diela, ktoré sa v ďalšom postupe zakryjú alebo sa stanú neprístupnými), preberanie prác (eviduje výsledky kontrol v stavebnom denníku) a kontrola odstraňovania chýb a nedorobkov zistených pri preberaní. Rovnako sleduje, či sa vykonávajú predpísané skúšky materiálov, konštrukcií a prác. Kontroluje aj postup prác podľa časového plánu. V prípade nedodržania technologických postupov a podmienok stavebného povolenia môže realizáciu stavebných prác aj zastaviť.
Mohlo by vás zaujímať
Kontrola stavebného denníka
Stavebný dozor v spolupráci s autorom stavebného diela rieši technické otázky (napr. v prípade nevyhnutnej zmeny navrhnutých stavebných materiálov), pričom v plnej miere zastupuje investora tak, aby celkové náklady stavby neprekročili schválený rozpočet, nepredlžovala sa lehota výstavby a nezhoršovali sa parametre stavby. Bezodkladne musí informovať investora o všetkých závažných okolnostiach. Kontroluje vecnú a cenovú správnosť oceňovaných podkladov a platobných dokladov a ich súlad s podmienkami zmlúv.
* článok pokračuje pod formulárom *
Súčasťou výkonu stavebného dozoru je kontrola vedenia stavebného denníka. Stavebný denník pri jednoduchých stavbách, drobných stavbách a ich zmenách uskutočňovaných svojpomocne vedie stavebník (pri stavbách uskutočňovaných zhotoviteľom ho vedie stavbyvedúci) po celý čas výstavby od prvého dňa prípravných prác na stavenisku až po odstránenie nedostatkov skutočného realizovania stavby podľa podmienok kolaudačného rozhodnutia.
Až do konca
Stavebný dozor musí pripraviť podklady na odovzdanie a prevzatie dokončenej stavby. Ide o komplex výkresov so zakreslenými zmenami (ktoré sa vykonali počas realizácie stavby), zoznam zabudovaných strojov a zariadení (vrátane osvedčení o akosti a kompletnosti, atestov, návodov na montáž, údržbu a obsluhu). Súčasťou sú aj doklady o zaškolení obsluhy, osvedčenia o akosti materiálov a konštrukcií, doklady o preukázaní zhody výrobkov, zápisnice, protokoly o vykonaných skúškach použitých materiálov či správy o vykonaných skúškach.
Vynechať by nemal ani prehliadky vyhradených technických zariadení, pasporty, revízne knihy vyhradených technických zariadení, stavebné denníky, geodetickú dokumentáciu, stanovisko k skutočnému stavu platieb, protokol o komplexnom vyskúšaní.
Po skončení stavebných prác stavebný dozor kontroluje vypratanie staveniska. Zúčastňuje sa na kolaudačnom konaní a dozerá na odstránenie kolaudačných chýb. Pre stavebníka zabezpečí vydanie kolaudačného rozhodnutia.
Ak chcete mať istotu, že sa stavba zrealizuje kvalitne, načas a že financie, ktoré investor do výstavby vloží, sa vynaložia rozumne a nepresiahnu dohodnutý rozpočet, do kompetentného stavebného dozoru sa rozhodne oplatí investovať.
Mohlo by vás zaujímať