1 Príprava projektu
Veľakrát podceňovaná, a pritom veľmi nápomocná – projektová dokumentácia a vizualizácie riešenej plochy. Riskli by ste postaviť rodinný dom bez projektovej dokumentácie? Samozrejme, ani by ste nemohli, nedostali by ste stavebné povolenie. So záhradou je to jednoduchšie, nutná komunikácia s úradmi súvisí len s osadením bazéna či záhradného domčeka. Ale čo zvyšok? Myslíte si, že to všetko dokážete zladiť tak, aby ste dostali praktické a estetické riešenie? Projekt a odborné rady architekta vám dajú presný návod, ako postupovať, ušetria čas a energiu. Zároveň tak predídete zbytočnému a drahému experimentovaniu.
2 Hrubé murárske práce
Už v tomto momente je dôležité mať poruke výkres s rozvodmi záhradných inžinierskych sietí (závlaha, elektroinštalácia), ktorý ukáže, kadiaľ budú viesť vodovodné hadice a elektrické káble. Skoro vždy sa totiž križujú s chodníkmi či opornými múrikmi. Stavebníci potom pre potreby týchto rozvodov osádzajú prechodky, cez ktoré následne realizátori dokážu pretlačiť a inštalovať jednotlivé rozvody. V prípade, ak sa na tieto siete nemyslí vopred, musia sa chodníky a múriky sekať či rozoberať.
3 Príprava terénu
Tá pôvodná zemina totiž býva po výstavbe domu v dezolátnom stave. Len máloktorý stavebník si ctí matičku zem natoľko, že počas výstavby dbá na to, aby sa z nej nestala zmeska výkopovej zeminy a stavebného odpadu. Samozrejme, česť výnimkám. Niekedy je pôvodná zemina kvalitatívne nevyhovujúca, je veľmi ílovitá, nepriepustná. Jej výmena je preto kľúčová, minimálna vrstva je 30 cm. Pri navážke (a jej financovaní) myslime na to, že zemina je základom našej záhrady. A bez dobrých základov…
4 Výstavba záhonových oddeľovačov
Ideálnym pomocníkom v záhrade sú záhonové obruby, na ktoré vybehneme s kolesom kosačky a jednoducho pokosíme trávnik. Plastové obruby v záhrade nemajú čo hľadať! Ich osádzanie je síce zdanlivo jednoduché, nie sú však dlhodobým riešením – rýchlo sa rozchádzajú a časom neplnia estetickú ani praktickú funkciu. Naopak, obruby z dlažieb osadené v betóne sú pevné, trváce, praktické a pekne vykresľujú samotnú kompozíciu záhrady. Ich alternatívou sú subtílne záhonové oddeľovače, napríklad z antikorovej ocele.
5 Inštalácia závlahového systému
V momente, keď máme hotové obruby, ktoré oddeľujú od seba jednotlivé funkčné plochy, môžeme osádzať závlahový systém. Vieme totiž, kde presne máme kraje záhonov, a tak sa vyhneme celkom bežným chybám, že postrekovacia trávniková dýza skončí zarastená niekde v záhone, alebo naopak, že záhon bude dostávať nepotrebnú závlahovú dávku pri zavlažovaní trávnika. Keď presne vieme, kde a aké plochy máme, vieme urobiť aj presné rozvody závlah. V záhonoch volíme kvapkovú závlahu, v trávniku závlahu postrekovacími dýzami. Samozrejme, musíme myslieť aj na stálu tlakovú vodu, rozvody, ktoré budú slúžiť či už v úžitkovej záhrade, solárnej sprche či na opláchnutie terasy alebo auta pri parkovisku. Súbežne s inštaláciou závlahového systému sa inštalujú rozvody osvetlenia záhrady. Nezabudnite na káblové chráničky a výstražné fólie!
6 Príprava záhonov na výsadbu
Kvalitná ornica v záhrade ešte neznamená, že máme pred výsadbou úplne vyhraté. Navozená zemina je veľakrát výrazne ochudobnená o humusovú zložku. Pôdny edafón (pôdne mikroorganizmy) je preto výrazne ochudobnený, pôda je spečená, manažment vody nefunguje, ako by mal. Tomuto problému sa však dá jednoducho a efektívne pomôcť. Do pôdy rotavátorovaním zapracujeme veľké množstvo kompostu, neutrálnej rašeliny, ako aj organických granulovaných hnojív (slepačince a kravince). Je to elegantný a rýchly spôsob, ako dodať pôde a rastlinám všetko, čo potrebujú na prosperitu a vzájomnú symbiózu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
7 Výsadba rastlín
Iste sa mnohí z vás stretli so skutočnosťou, že pôda o niekoľko rokov pod textíliou začne smrdieť, je zatuchnutá. Je to spôsobené hlavne tým, že je doslova zadusená netkanou textíliou. Argument ochrany proti burine je pritom scestný, pretože naviate semienko buriny vyklíči všade, kde má čo len trochu ideálne podmienky. Áno, aj na povrchu textílie. Ak je pôda správne pripravená (pred zapracovaním organických látok odburinená) a výsadba je správne nakombinovaná, rastliny dokážu záhony rýchlo zarásť, kôru pritieniť a efektívne potlačiť buriny. Samozrejme, bez trhania burín to nejde. Najhoršie je to prvé dva mesiace po výsadbe, kým sa nevyčerpá banka semien z navozenej ornice. Potom je pretrhanie záhonov od buriny sporadické, po zapojení porastov minimálne. V záhonoch bez textílie prekvitá nielen výsadba, ale darí sa aj dážďovkám, ktoré prevzdušňujú pôdu.
8 Navážka drveného kameňa a mulčovanie
Samozrejme, vždy sa nájde výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. A to platí aj pri netkanej textílii. V záhrade sú miesta, kde sa bez nej nezaobídeme. Ide najmä o plochy, ktoré sa mulčujú drveným či iným kameňom. Tu je nevyhnutné použiť podkladovú textíliu, aby sa zemina časom nezmiešala s kamenivom. Platí to hlavne pre sypané chodníky (lacná a praktická alternatíva dláždených chodníkov), podklad na detské ihriská či palubovky. V tejto predposlednej fáze výstavby záhrady sa naváža na určené plochy drvený kameň a mulčujú sa záhony kôrou. Ideálna je kôra hrubšej frakcie, ktorá sa nespeká a neplesnivie. Používame obyčajnú čiernu netkanú textíliu s gramážou 50 g/m² – postačuje na bežné chodenie (sypané chodníky) a dobre prepúšťa vodu. Pod autá sa môže použiť geotextília s gramážou 300 g/m² – je pevnejšia, lepšie roznáša hmotnosť. Geotextília sa používa aj pod detské ihriská s umelým trávnikovým povrchom.
9 Kladenie a siatie trávnika
V tejto fáze sa už v záhrade „nefúrikuje“, všetko je vysadené, osadené, navozené, zostáva len položiť koberec. Ak sa zvolí tento postup, trávnik zostane nerozšliapaný, bez preliačin a rozkopávok. Dôležitou súčasťou procesu kladenia je sieťovina proti krtom – veľmi praktická pomôcka. Krt sa totiž dostane do záhrady nielen pod povrchom, ale rád pribehne na návštevu zo susedovej záhrady aj po asfaltke či dlažbe. Keď je sieť nedostatočne uchytená na okraji trávnika a spevnenej plochy, môžu sa objaviť neželané krtince. Ak sa používajú betónové, ale aj plechové obruby, je dôležité sieťovinu doraziť až ku kraju, kde sa kotví plastovými klincami – tie ju pridržia na mieste až do momentu, kým ich nezaťaží trávnikový koberec. Po uložení trávnika zostáva spustiť a nastaviť automatickú závlahu a konečne si vyložiť nohy na stôl.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Výstavba záhrady je finančne a časovo náročný proces, pri ktorom nič neradno podceniť. Samotný postup, ktorý som opísal, zjednodušuje utvorenie si obrazu o tom, čo všetko vás pri realizácii čaká a na čo všetko budete myslieť. Platí totiž to, čo vždy, všade a vo všetkom: raz a poriadne!
Celá galéria