Zelená zvlnená krajina je príjemnou voľbou pre rodinný život. Stavba sa nachádza na hranici sympatickej dediny v kopci s veľkorysým výhľadom. Stretli sme sa tu nielen s investorom, ale aj niekoľkými murármi, ktorým sme taktiež položili pár otázok.
Čo hovorí budúci majiteľ?
Má váš dom niečo nezvyčajné, niečo vymyslené priamo pre vás a vašu rodinu?
Som jedináčik, tak si chcem k sebe presunúť rodičov, ktorí bohužiaľ nemladnú. Rád by som ich mal čo najbližšie, ale súčasne, aby sme boli susedia, ktorí sa navzájom nerušia. Dom je preto koncipovaný ako dvojgeneračný s dvoma úplne oddelenými bytovými jednotkami. Ich terasa je orientovaná na severovýchod a naša, naopak, na juhozápad. Navzájom si teda neprekážame a máme dostatok súkromia pre obe rodiny.
Aké boli pre vás priority pri plánovanom dome?
Nemal som požiadavku, aby bol dom pasívny, chcel som skôr nízkoenergetický. Keď staviate dom, riešite aj materiály, nielen kvôli tepelným prestupom, ale napríklad aj kvôli zvukovej vodivosti. My sme väčšia, a teda aj hlučnejšia rodina, tak som samozrejme hľadal čo najlepšie materiály. Nechcel som stavať dom s tridsiatkou múrov a potom ďalšími 25 cm polystyrénu, chcel som čo najväčšiu prirodzenosť. Chcel som čo najmenej zatepľovať s čo najprírodnejším materiálom. Tehla je prírodná, má tendenciu pracovať, ale tiež má stabilitu a dlhovekú odolnosť, preto som volil práve ju.
Ste spokojný, ako zatiaľ stavba prebieha?
Spokojný som veľmi. Dokonca aj stavitelia, ktorí na mojej stavbe pracujú. Použili sme trochu viac železobetónových armatúr a monolitických konštrukcií, než sme zamýšľali, ale v čase to postupuje krásne. Najviac stavba poskočila, keď sa začalo murovať. Aj stavitelia si pochvaľovali nielen technológiu lepidiel, ale aj prácu so samotnou tehlou. Je to príjemné a ide to pekne. Zajtra zalievame vence a v ďalšom týždni by sme mali pristúpiť k práci strešnej konštrukcie.
Máte nejakú perspektívu, kedy sa budete môcť nasťahovať?
Som si samozrejme vedomý toho, že všetko chce svoj čas, rovnako tak aj stavba cez zimu, takže cieľový termín je pre nás koniec leta 2024. Nechávame si rezervu, ale chceli by sme budúce Vianoce osláviť všetci spoločne už v novom.
Slovami stavbyvedúceho
Stavbyvedúci František Bednařík má za sebou roky roboty a skúseností, v tomto projekte však prvýkrát pracuje s vopred pripravenou murovacou maltou na tenkú škáru určenú pre brúsené tehly.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ako sa vám pracuje s touto vychytávkou?
Páči sa nám to, oproti klasickému lepidlu to nezasychá – nemusí tam byť pena a vydrží to dlho nezaschnuté. Sme s tým spokojní, nemusíme to miešať miešadlom, paráda.
Pôvodne sa vám do toho vraj veľmi nechcelo, vyplatilo sa vám to nakoniec?
Je to novinka, pri tom si človek nie je istý, novinky nie sú vždy najlepšie. Ale toto je skutočne dobré. Murivo už je na mne, máme tam päťdesiatku. Preväzovanie je síce trochu zložitejšie v porovnaní so spôsobom, ako sa to obyčajne robievalo, ale nemáme s tým žiadny problém. Samozrejme, pre nás by bolo ľahšie robiť s tridsiatkou tehlou a dvadsiatkou polystyrénom – keďže to pokladáme ručne, tak sa nadvíhame (úsmev).
Ale tá malta je fakt lepšia. Keď sme používali lepidlo, tak muselo byť redšie, potom to ale zase prepadávalo, takže s tým bolo viac práce. S touto maltou pichnem valček do vedra, zatvorím, ráno odrobím a idem. Nemusím kupovať novú, takže je pre nás parádna. Aj na priečky.
Mohlo by vás zaujímať