Zatepliť celú obálku alebo iba základové pásy?
Ideálnym, no zároveň najdrahším aj najprácnejším spôsobom je súvislé obalenie budovy tepelnoizolačnými materiálmi. To znamená zatepliť aj priestor pod základovou doskou. Kvalitné zateplenie spodnej stavby vedie k zvýšenému komfortu stavby, znižuje však aj riziko kondenzácie a výskytu plesní. Ak zateplíme iba základové pásy po celom vonkajšom obvode, podarí sa nám znížiť tepelné úniky na prijateľnú mieru. Podmienkou však je, aby sme dom zateplili do hĺbky minimálne 50 cm pod úroveň podlahy vykurovaného priestoru.
Menej používaným spôsobom je zateplenie sokla a základu tzv. izolačného krídla. Toto riešenie je vhodné najmä v prípadoch, keď sa v okolí stavby nedajú robiť výkopové práce. Tepelná izolácia sa dá jednoduchým spôsobom položiť pod odkvapový chodník.
Zateplenie základov pomocou polystyrénu
Na zateplenie suterénu alebo základov stavebníci bežne používajú platne z extrudovaného (XPS) polystyrénu alebo tvrdeného expandovaného (EPS) polystyrénu známeho ako perimeter. Najčastejšie ide o izoláciu s hrúbkou 8 až 12 cm, pri pasívnych domoch dokonca 16 až 20 cm.
Dosky z extrudovaného polystyrénu sú ideálne ako tepelná izolácia vonkajších stien suterénneho muriva v kontakte so zeminou. Ide o dosky s uzavretou bunkovou štruktúrou. Dodávajú sa vo vyhotovení pero a drážka, čo uľahčuje montáž a znižuje riziko vzniku tepelných mostov na minimum. Vďaka vysokej pevnosti poskytujú izoláciu proti vode aj ochranu pred mechanickým poškodením. Výhodou takejto izolácie je okrem jej tepelnoizolačných vlastností aj odolnosť proti tlaku a dobrá rozmerová stabilita pri striedaní extrémnych teplôt. Nevýhodou je vyššia cena.
Perimeter je špeciálne upravený tvrdený expandovaný polystyrén. V porovnaní s doskami z extrudovaného polystyrénu sú tieto dosky cenovo výhodnejšie. Slúžia predovšetkým na náročné tepelné izolácie konštrukcií s požiadavkou na vysokú pevnosť v tlaku a minimálnu nasiakavosť. Nevýhodou je, že ich možno použiť maximálne do hĺbky 4,5 m.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ochrana tepelnej izolácie proti vode
Polystyrén je vhodným materiálom aj na základy stavby, pretože je vodoodolný a ochráni objekt aj všade tam, kde dochádza k dlhodobému pôsobeniu vody. Okrem tepelného komfortu tak bráni aj rastu baktérií a húb. Ani jeden z uvedených typov izolácie preto nie je v konštrukcii nutné chrániť vodotesnou izoláciou, no zvyčajne sa vyžaduje odvedenie vody od ich povrchu drenážou.
Mohlo by vás zaujímať
Upevnenie tepelnoizolačných dosiek
Dosky pripevňujeme na steny suterénu bezrozpúšťadlovými lepidlami, alebo ich lepíme bodovo studeným bitúmenom tak, aby vznikol preplátovaný spoj a drenážna rohož ostala na vonkajšej strane. Podmienkou dobrej funkcie systému je účinná drenáž pri päte dosák.
Izolácia rozvodných prípojok
Pri izolácii spodnej stavby musíme myslieť aj na nutnosť zateplenia priestupov. Ak to projekt dovoľuje, pri budovaní suterénu novostavby sa snažíme zabudovať v jednom mieste spolu čo najviac rozvodových prípojok, napríklad elektrinu, vodu, plyn či telekomunikácie. Najvhodnejším riešením priestupov je univerzálna manžeta, ktorá v sebe ukrýva viaceré rozvody a zabezpečuje úplnú tesnosť prechodu. Toto riešenie je finančne prijateľnejšie než izolovanie každého priestupu samostatne.
Čo by ste mali vedieť
Tepelný odpor (R) udáva mieru odporu proti prenikaniu tepla. Čím vyšší je tepelný odpor materiálu alebo konštrukcie, tým pomalšie teplo prechádza. Preto je cieľom, aby bol tepelný odpor obalu budovy (podlaha na teréne, obvodové steny i strecha) čo najvyšší.
Súčiniteľ tepelnej vodivosti (λ) predstavuje dôležité kritérium porovnávania kvality tepelných izolácií. Udáva, ako jednotlivé materiály vedú teplo. Čím je jeho hodnota nižšia, tým je kvalita tepelnej izolácie vyššia a teplo cez materiál uniká pomalšie.
Mohlo by vás zaujímať