Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Magazín » Tehlové poklady sveta: Lumbini – rodisko Budhu

11. decembra 2015

Tehlové poklady sveta: Lumbini – rodisko Budhu

11. decembra 2015 8:00 Mgr. Katarína Očenášová Yves Picq http://veton.picq.fr, Prince Roy, tearsxintherain,Wikipedia, archív

tehlová architektúra, tehlové inšpirácie

Nepál – krajina večného himalájskeho snehu, ale aj tropického juhu. Na severe ho ohraničujú Himaláje, na juhu zase úrodné nížiny, nazývané teraie. Otvorenie hraníc v roku 1951 prinieslo prílev turistov. Lákajú ich nielen skvelé prírodné podmienky na horolezectvo a rafting, ale aj neopakovateľná architektúra v podobe pagod a kráľovských palácov. A práve tu sa ukrýva aj mestečko Lumbini.


Lumbini a Budha

Pútnické mestečko Lumbini sa nachádza v Nepálskom kráľovstve, ktorého hlavným mesto je Káthmandu. Už pred 3 000 rokmi tu existovalo kráľovstvo, ktoré sa nazývalo Jamboodip. V priebehu stáročí bola táto krajina svedkom vzostupov a pádov mnohých kráľovstiev a republík. Významné postavenie malo kráľovstvo Kapilvastu, ktoré sa nachádzalo v južnej časti dnešného Nepálu. Moc držala v rukách dynastia Šákjov, z ktorej pochádzal aj panovník Suddhodhana – Budhov otec. Oženil sa s Májou Déví a po dlhých rokoch manželstva sa im narodil syn. Jeho zrodeniu však predchádzali nezvyčajné udalosti. Podľa legendy vraj Máju v sne oplodnil biely slon. Dieťa pôvodne chcela porodiť v rodičovskom dome, ale počas cesty ju prepadli pôrodné bolesti, a tak sa zdržala v lesíku v Lumbini, v ktorom sa narodil Siddhártha Gautama – celý svet ho pozná pod menom Budha (Tathagata – ten, ktorý pozná pravdu). Legenda hovorí, že Budha vyskočil matke z pravého boku a hneď po narodení urobil sedem krokov na štyri svetové strany. Tam, kde sa dotkol zeme, rozkvitol lotosový kvet.

Budha sa narodil pred viac ako 2 500 rokmi. Presný dátum jeho narodenia je dodnes predmetom dohadov (623 p. n. l. alebo 563 p. n. l. ). Budha vyrastal obklopený obrovským luxusom, mal takmer všetko, na čo pomyslel. Keď mal 16 rokov, oženil sa so svojou sesternicou, s ktorou po trinástich rokoch manželstva splodil syna. Ani narodenie dieťaťa ho však neodradilo od jeho úmyslu opustiť domov. Budha si ostrihal vlasy, oholil bradu, obliekol si žltý odev a putoval krajinou ako bezdomovec. Odpovede na otázky, ktoré mu uberali vnútorný pokoj, hľadal u viacerých učiteľov, ale bezvýsledne. Napokon sa utiahol do samoty a stal sa askétom. Šesť rokov samoty, utrpenia a nedostatku potravy prinieslo výsledky. Počas meditácie Budha dospel k poznaniu, ako možno prekonať bolesť. Dosiahol osvietenie, stal sa „Prebudeným“.

O čom učil Budha?

Základom jeho učenia bolo znovuzrodenie. Karma – vplyv minulých skutkov – sa riadi výlučne prírodným zákonom, na ktorý nemá vplyv nijaký boh. Sme tým, čo sme vykonali, a budeme tým, čo konáme. Počas našich životov zažívame neustály kolobeh narodenia a smrti, smrti a narodenia. Základ učenia je prostý – život je utrpenie. Koleso utrpenia udržiavajú v behu rozmanité formy náruživosti. Ich uvedomenie je prvý a rozhodujúci krok. Z kliatby večného návratu nás môže vykúpiť len zrieknutie sa svojho Ja. Hlavným cieľom budhizmu je dosiahnuť nirvánu – nikdy sa nekončiaci stav bez myslenia. Podľa Budhu je nirvána plná radosti, blaženosti a vnútorného pokoja.

Budhove myšlienky si získali srdcia generácií ľudí na celom svete. Dnes patrí budhizmus medzi najvýznamnejšie náboženstvá na zemi. Budhove výroky zhŕňa zbierka textov nazývaná Tripitaka (Trojkôš).

Na mieste, kde našiel Budha osvietenie, sa ešte aj dnes nachádza strom osvietenia a chrám vysoký 55 m.

Poklady z vykopávok

Prvý oficiálny opis mesta Lumbini pochádza z pera čínskeho pútnika Süan-cchanga zo 7. storočia. O niečo neskôr, v 15. storočí prišli do tejto oblasti moslimovia, ktorí zničili veľkú časť historických pamiatok. Hrozilo, že Lumbini upadne do zabudnutia.

Jeho znovuzrodenie nastalo v čase, keď Nepál ovládala Veľká Británia – v rokoch 1895 až 1896 generál Khadga Šamšer a archeológ J. B. Ran objavili hlavicu Ašókovho stĺpa, ktorý bol dlhé stáročia bezpečne ukrytý pod nánosmi sutín. V rokoch 1970 až 1978 sa pokračovalo vo vykopávkach, tentoraz v réžii japonských archeológov, a Lumbini začalo postupne odhaľovať svoje poklady.

Dobrodinec Lumbini a veľká osobnosť

So zachovanými pamiatkami v Lumbini úzko súvisí osoba panovníka Ašóku – horlivého šíriteľa myšlienok budhizmu –, ktorý na počesť Budhu oslobodil Lumbini od platenia daní. Ašóka si vyslúžil výnimočné postavenie v dejinách za to, že sa zriekol vojny ako nástroja na expanziu svojej ríše, hoci pôvodne bol vojenským vládcom a mal povesť veľmi krutého bojovníka. Jeho štýl panovania sa zmenil po bitke o Kalingu (terajšie územie Urisa od mesta Katak po Rádžmandri). V boji prišlo o život stotisíc vojakov kalinskej armády a Ašóka zhrozený touto krvavou vojnou a pohľadom na mŕtvych prestúpil na budhizmus. Ako vrúcny stúpenec Budhu aj vo svojom nasledujúcom živote uplatňoval hlavné zásady budhizmu – cestu nenásilia, láskavosti, účinnej lásky a mieru medzi ľuďmi. Spisovateľ H. G. Wells stavia Ašóku na najvyššie miesto vo svetových dejinách. Jeho kamenné edikty sú dostatočným dôvodom. V prehľade dejín spisovateľ hovorí: „Medzi desiatkami tisícok mien kráľov, monarchov, veličenstiev a iných vznešených titulov žiari meno Ašóku ako osamelá hviezda prvej veľkosti.“

Ašókov stĺp a chrám Máje Déví

V posvätnom háji (na mieste, kde sa narodil Budha) sa nachádzajú viaceré historické pamiatky späté s osobou Budhu. Jednou z najznámejších je Ašókov stĺp – šesťmetrový kamenný stĺp s nápisom: „Prikázal som vztýčiť stĺp s touto myšlienkou: Tu sa narodil Budha Šákjamuni.“ Výjavy na stĺpe zobrazujú Budhovho narodenie. Podľa nápisov panovník Ašóka navštívil toto miesto v roku 249 p. n. l. a dal vybudovať aj štyri tehlové stúpy – budhistické náboženské stavby budované ako mohyly so schránkami na pozostatky, ktorých základy môžeme vidieť aj dnes.

Na západ od Ašókovho stĺpa návštevníkom padne do oka chrám Máje Déví – najstaršia tehlová budova v Nepále. Jej základy tvorí murivo z 3. storočia p. n. l. Celý chrám bol veľmi necitlivo zrekonštruovaný a momentálne jeho pozostatky chráni neestetická strecha. Predpokladá sa, že chrám stojí na základoch starej stúpy, ktorú postavili za Ašókovej vlády. V roku 1993 chrám zdemolovali a začalo sa s archeologickými vykopávkami. Pamätný červenohnedý kameň vysoký 70 centimetrov, ktorý stojí na mieste Budhovho narodenia, archeológovia objavili päť metrov pod chrámom. Okrem týchto nálezov na tomto mieste odhalili aj pieskovcový basreliéf, ktorý zobrazoval narodenie Budhu. Májá Déví sa opiera o strom sála (Sorea robusta) a malý Budha stojí na piedestáli z lotosových kvetov.

Maya_Devi_temple-Nepal

V posvätnom háji nájdeme aj bazén Puskarni, v ktorom sa Májá Déví okúpala pred pôrodom. V tomto bazéne absolvoval prvú očistu aj práve narodený Budha. Je vymurovaný z tehál a vedú k nemu tehlové schody. Ochrannú ruku nad bazénom drží posvätný strom bo, ktorý je ovešaný rôznofarebnými modlitebnými zástavkami rozličných krajín.Lumbinibodhi

Shanti Stupa

Nezastupiteľné miesto v Lumbini má Pagoda mieru – Shanti Stupa. Je to budhistická vežová chrámová stavba, ktorá sa stupňovito zužuje, umiestnená na štyristometrovom vrchu, kam sa možno dostať lanovkou. Shanti Stupa je vybudovaná z mramoru a má pyramídový tvar. Na každom rohu stúpy sa nachádzajú stĺpy so sochou Budhu, ktoré pomáhajú udržať rovnováhu stavby. Toto miesto nazývajú Nepálčania GriddhKoot. Pagoda mieru vyjadruje zbožné úsilie veriacich upozorniť ľudí na to, aby sa pokúsili riešiť svoje utrpenie v  pozemskom živote múdrosťou, bezúhonnosťou a disciplinovaným životom. Vnútri hlavnej svätyne sa nachádza obrovská socha Budhu z čierneho kameňa v typickej polohe lotosového kvetu. Celý dvor Pagody mieru je plný stúp na obetné dary veriacich, ktoré sú staršie ako 2 500 rokov a niektoré z nich sú nesmierne elegantné.

The_World_Peace_Pagoda_-_Lumbini

Púť na miesto Budhovho príchodu na tento svet

Vzhľadom na udalosti, ktoré sa v Lumbini odohrali, zaiste nikoho neprekvapí, že sa z neho zaslúžene stalo pútnické mestečko. Púť naň organizuje Nepálska budhistická asociácia od 3. novembra 2001, keď bola Shanti Stupa sprístupnená verejnosti. Ide o púť z Káthmandu do Lumbini, pričom najdôležitejšou zastávkou je práve Lumbini a dušou tejto púte je Pagoda mieru – Shanti Stupa. Pútnici sem prichádzajú načerpať vnútorný pokoj, harmóniu a zároveň pocítiť na vlastnej koži silu, ktorá vychádza z tohto posvätného miesta.

Nesmieme zabudnúť ani na múzeum v Lumbini. Obsahuje veľkú kolekciu mincí, náboženských rukopisov, terakotových fragmentov a kamenných sôch. Okrem toho tam nájdeme aj unikátnu zbierku známok z rozličných krajín so zobrazením mestečka Lumbini.

Plány do budúcnosti

Lumbini je od roku 1997 zapísané v zozname UNESCO. Položme si však otázku: Čo uvidí zvedavý turista, ktorý chce zažiť neopakovateľnú atmosféru Budhovho rodiska? Zrak mu padne na opustený pozemok obohnaný plotom, za ktorým uvidí niekoľko stĺpov, sväté jazierko a základy chrámu s prístreškom. Lumbini sa ani zďaleka nehemží turistami, a práve preto sa jeho vedúci predstavitelia rozhodli o postupné zatraktívnenie vzhľadu posvätného hája. Na priľahlých pozemkoch sa stavajú nové chrámy a kláštory patriace štátom, v ktorých sa rozšíril budhizmus. Najkrajšie sú zatiaľ čínsky, barmský a tibetský chrám. Stavia sa aj vietnamský a kórejský chrám.

Podľa predstáv japonského architekta Kenza Tangeho by tu mal vzniknúť park s hotelom, kultúrnym centrom, múzeom a, samozrejme, netreba zabudnúť na nové svätyne. Pozemok s rozlohou päť štvorcových kilometrov sa má rozdeliť na tri oblasti – prvú má tvoriť posvätný háj so starobylými budovami vrátane chrámu Máje Déví; druhá, východná časť by sa mala volať Medzinárodná kultúrna zóna, v ktorej budú stúpy a chrámy krajín vyznávajúcich budhizmus (napr. Japonska, Thajska, Srí Lanky, Číny a iných); v tretej, západnej časti by mali stáť kultúrne pamätníky budhizmu. Severný sektor je rezervovaný na konštrukciu novej dedinky Lumbini, univerzity a turistického informačného centra. Výstavbou spomínaných objektov sa, pochopiteľne, í celkový vzhľad Lumbini veľmi zmení. Žiaľ alebo našťastie, zatiaľ chýbajú financie na realizáciu tohto projektu.

Čo dodať na záver? Pri návšteve tohto posvätného miesta pocítite niečo zvláštne. Niečo, čo každého návštevníka chytí za srdce a naplní ho pokojom.

Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

pohľad na miestnosťTri namiesto jedného Dom je jedným z najstarších v Mikulove a nachádza sa v historickej židovskej štvrti, na ulici, kde je pamiatkovo chránených aj ďalších 45 domov.Magická rekonštrukcia domu s 500 ročnou históriou Brick Award 2018: Najlepšie tehlové stavby sveta Milan Jirouš - StodolaTehlové stodoly architekta Jirouša Rodinný dom v Čiernej Vode pri Bratislave s fasádou z lícových tehálDom ako originál Baťove domy PartizánskeBaťove domy v Partizánskom Zaujímavý rodinný dom z tehly.Tehlový dom ako exotická nočná lampa Krása tehlových priemyselných komínov
Krásne fialové kvety a vanilková vôňa. Za otočníkom sa budú ľudia vo vašej záhrade otáčaťUrob si sámKrásne fialové kvety a vanilková vôňa. Za otočníkom sa budú ľudia vo vašej záhrade otáčaťVypestujte si fazuľové típí! Radosť z neho budú mať deti aj opeľovačeZáhradaVypestujte si fazuľové típí! Radosť z neho budú mať deti aj opeľovačeHurmikaki alias jesenno-zimné marhule. V najnovšom podcaste Záhrada sa dozviete, prečo a ako ich pestovaťZáhradaHurmikaki alias jesenno-zimné marhule. V najnovšom podcaste Záhrada sa dozviete, prečo a ako ich pestovaťEmisie skleníkových plynov by sa do roku 2024 mali znížiť o 90 percent. Ambiciózny plán zasiahne aj stavebníctvoASB.skEmisie skleníkových plynov by sa do roku 2024 mali znížiť o 90 percent. Ambiciózny plán zasiahne aj stavebníctvo

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 860 views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 820 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 760 views

Odporúčané

Tehlová stena spraví z kuchyne oázu. Neveríte?

Nebojte sa experimentovať – obnažte tehlovú stenu

Od chvíle, keď v roku 2012 navštívili ostrov po prvýkrát, túžili tam vlastniť svoju nehnuteľnosť. Dokonca si vyhliadli dom, ktorý spĺňal všetky ich požiadavky, no nebol voľný. Náhoda však chcela, aby sa o pár rokov neskôr stali jeho novými majiteľmi.

Čarovný dom na ostrove

šikmá zelená strecha

Šikmá zelená strecha: Návrh v kocke

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}