Na mieste letohrádku
Pamiatkový prieskum odhaduje históriu domu už z roku 1584. Podľa konštrukčných súvislostí sem možno datovať obvodové murivo zadných dvoch tretín dnešného suterénu.
Pôvodný dom mal drevený strop a po požiari ľahol popolom. Na zachovanom murovanom základe potom vyrástol renesančný letohrádok. Na klenbách sa z toho obdobia zachoval rovnaký renesančný ornament, aký bol len na zámku, v zámockej hrobke a v kostole. Po ďalšom požiari nasledovala už baroková prístavba domu smerom do ulice a z tohto obdobia sa zasa zachoval na strope štukový symbol kvetu, ktorý mohol symbolizovať duchovný rozvoj.
Po desiatkach rôznych majiteľov sa dostal dom do rúk pána Gilániho, ktorý keď prvýkrát uvidel jeho klenby a pocítil tamojšiu atmosféru, okamžite sa rozhodol pre jeho kúpu. Niekoľko mesiacov s manželkou premýšľali, ako uchopiť rekonštrukciu, ale tiež ich viedla pôvodná dispozícia. Horné poschodie a dvor navrhli spolu s architektom, všetko konzultovali aj s pamiatkarmi a snažili sa hľadať čo najviac zdrojov a rád z oblasti rekonštrukcie historických pamiatok. V mnohom im pomohol aj špecialista na rekonštrukciu historických objektov v Juhomoravskom kraji, pán Dalibor Klusáček z OK Atelieru. Odborník na vlhkosť historických stavieb im zasa poradil riešenie odvetrávaním podláh a kvalitnou sanačnou omietkou.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Trojročná rekonštrukcia
* článok pokračuje pod formulárom *
Jedným z prvých ľudí, ktorí začali s obnovou pamiatok v Mikulove na tejto ulici, bol český „američan“ Ľuboš Chmelař. Spolu so svojou manželkou s veľkým rešpektom opravili niekoľko domov, ktoré by možno iní ľudia zbúrali. Oni ich doslova vzkriesili z ruín a vrátili im možno aj viac, ako len pôvodnú podobu. A práve prácou tejto dvojice sa inšpiroval majiteľ domčeka, keď sa pustil do jeho prestavby.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Tá mu trvala tri roky. Prvý rok sa robili sanačné a hrubé práce, druhý rok rozvody sietí a dom zbavovali vlhkosti, premýšľalo sa nad detailmi opráv. A počas tretieho roka sa všetko dokončilo do dnešnej podoby. Dom museli staticky zaistiť, rekonštruovali sa klenby – tam, kde to bolo nutné betónovou konštrukciou, položila sa nová strecha, pričom sa zachovali pôvodné zdravé historické trámy. Na streche vytvorili terasu, obnovili aj pivnicu a zbúrali nepôvodné steny.
Nuž, a potom nastúpili šikovné ruky remeselníkov a drevárov, ktorí vyrobili schodisko, lavice, poličky a nábytok do kúpeľní. Do pivnice sa podarilo kúpiť historické signované tehly s označením HD 1890. Jednoducho, kde sa dalo, tam sa majiteľ snažil zachovať čo možno najviac historických prvkov. Vidno, že sa mu to podarilo.
Celá galéria