Rekonštrukcia a inštalácie
V prípade zásadnej rekonštrukcie domu je rada jednoznačná – obráťte sa na odborníkov! Mali by ste osloviť architekta, stavebného inžiniera a ďalších špecialistov. Stavební inžinieri a architekti mávajú obvykle zohraný tím spolupracovníkov, v ktorom nechýba statik, požiarny technik a takzvaní profesisti, teda autorizovaní inžinieri – špecialisti v jednotlivých profesiách (na projektovanie rozvodov vody a kanalizácie, vykurovania, plynu, elektrických rozvodov, atď.).
Odborníci urobia prehliadku domu a posúdia jeho stavebno-technický stav. Statik skontroluje statiku objektu, ktorej prípadné poruchy by mohli ohroziť nielen stabilitu stavby a jej bezpečnosť, ale môžu mať vplyv aj na ostatné časti domu (napríklad pri sadaní stavby sa môže poškodiť ležatá kanalizácia). Špecialisti-profesisti odhalia nefunkčné či zastarané technické inštalácie a sanitárne zariadenia. Rozvody inžinierskych sietí totiž patria medzi konštrukcie s krátkou životnosťou. Pri rekonštrukcii je preto zvyčajne, najmä v starších domoch, potrebná ich celková výmena (výnimkou sú napríklad čiastkové prestavby v byte, ktoré sa robia krátko po celkovej rekonštrukcii domu). Inak môže byť napríklad zastaraný systém vykurovania príčinou zvýšených nákladov na zabezpečenie tepla, zlý stav inštalácií plynu a elektriny môže byť dokonca nebezpečný pre zdravie obyvateľov domu a rozhodne nie je príjemné pre výmenu prasknutého vodovodu búrať práve dokončený obklad. Na základe prehliadky objektu (domu alebo bytu) odhadne tím odborníkov približné finančné náklady na rekonštrukciu.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Časový plán prerábky starého domu
Pri rekonštrukcii je dôležité zladiť priebeh jednotlivých prác tak, aby netrvali príliš dlho a objekt bol v čo najkratšom termíne opäť obývateľný. Situácia je zložitejšia vtedy, ak sa v dome či byte počas rekonštrukcie býva. Projektant potom musí navrhnúť, ako postupovať nielen vzhľadom na zachovanie bezpečnosti a statiky konštrukcií, ale aj s ohľadom na nutnosť zabezpečiť fungovanie technického zariadenia domu v obývanej časti (funkčné WC, studená voda, elektrická energia).
* článok pokračuje pod formulárom *
Pre tvorbu časového plánu rekonštrukcie je dôležité aj to, že niektoré konštrukčné oddiely sa musia ešte rozdeliť. Napríklad zdravotná technika, ústredné kúrenie a elektroinštalácie sa robia vo dvoch etapách – hrubá montáž a po dokončení omietok a obkladov kompletizácia. Na stanovenie časového plánu je nevyhnutné poznať technológie jednotlivých prác, aby bolo možné skĺbiť ich do súvislého stavebného procesu – jednotlivé etapy výstavby musia na seba nadväzovať. Na zreteľ sa musí brať väzba na dokončenie predchádzajúcej etapy a prestávky vynútené technológiami.
Jedna firma na všetko
Ideálne je, keď rekonštrukciu realizuje jedna firma, ktorá zabezpečí všetky čiastkové stavebné práce. V prípade komplikácií sa tak vyhnete naháňaniu nepolapiteľného vinníka, keď sa jeden dodávateľ vyhovára na druhého. Rozpočet a časový plán sú pre firmu záväzné a mali by byť súčasťou zmluvy o dielo. Ak sa bude na stavbe podieľať niekoľko dodávateľov stavebných prác, je nevyhnutné, aby koordináciu jednotlivých činností – dozor na stavbe – vykonávala jedna osoba so stavebným vzdelaním a s dostatočnými skúsenosťami.
Mohlo by vás tiež zaujímať: