Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Staviame » Nosné steny – ako ich zakladať a murovať

18. januára 2016

Nosné steny – ako ich zakladať a murovať

18. januára 2016 7:55 Vladimír Chudý archív

murovanie, nosná stena, pracovný postup, praktické rady, základy domu

Všetky steny, ktoré musia prenášať viac ako svoju vlastnú hmotnosť, sa považujú za nosné. Hrúbka nosnej steny závisí od použitého materiálu, celkovej tuhosti objektu a zaťaženia stavby, musí teda v prvom rade vyhovovať statickým, tepelnotechnickým a akustickým požiadavkám.


Zakladanie nosných stien

Nosné steny treba zakladať na konštrukčných prvkoch roznášajúcich zaťaženie. V rámci jedného podlažia sa musí použiť iba jeden druh murovacích prvkov a mált. K nosným častiam stavby patria obvodové a nosné steny.

Veľkým nepriateľom stavebníka sú tepelné mosty. Vyskytujú sa najmä v rohoch, v miestach kombinácií materiálov, prekladoch, detailoch napojení striech, balkónov, terás, atík, pri nepodpivničených objektoch v styku obvodovej steny s podlahou atď. V blízkosti tepelných mostov sa zráža voda, spôsobuje vlhnutie a biokoróziu (plesne, huby a mikroorganizmy). Riešenie stavebných detailov v problematických miestach by sme mali prekonzultovať s projektantom a zaistiť aj dodržanie predpísaného postupu.

10_Tehly-Heluz_Family

Nosná stena z tehly

Tehly na obvodové murivo sú ľahčené aj v črepe, ktorý je popretkávaný hustou sieťou pórov. Niektoré typy keramických tehál do seba zapadajú systémom pero-drážka. Ušetrí sa tým 50 % malty a asi 15 % času murárov. Dobré je vedieť, že dutiny v dierovaných tehlách sťažujú prechod tepla a plnia tak tepelnoizolačnú funkciu. Steny z dierovaných tehál v podstate netreba dodatočne zatepľovať. V ponuke výrobcov sú aj tehly polovičnej výšky alebo šírky.

Dierované tehly treba vždy klásť dutinkami zvislo (ak bude murár tvrdiť, že pri 1 až 2 tehlách je to jedno a medzery sa aj tak zalepia maltou, lepšie bude ho okamžite vyhodiť). Malta sa má nanášať v pruhoch pozdĺž okrajov, najvhodnejšie je položiť do stredu latu s hrúbkou požadovanej škáry a naniesť maltu z oboch strán (alebo si pomôcť inými fígľami). V prostriedku potom ostane vzduchová medzera zlepšujúca tepelnoizolačné vlastnosti muriva. Tehly by mali byť v murive správne previazané so striedaním zvislých škár v radoch tesne nad sebou aspoň o 40 mm alebo 0,4-násobok výšky tehly (platí vyššie číslo). Dierované tehly sa vyrábajú v násobkoch 125 mm. Bežná tehla má tak šírku 247 mm (pri použití systému pero-drážka na jednu tehlu vychádza presne 250 mm), výšku 238 (ráta sa s ložnou škárou 12 mm,  výška na 1 tehlu vychádza tiež 250 mm). Na 1 m2 sa tak spotrebuje 16 kusov tehál. Tento údaj pre nás môže byť dôležitý vo chvíli, keď zisťujeme predbežnú spotrebu tehál.

Koncové tehly sa používajú na riešenie detailov dverných a okenných ostení a parapetov okien. Vyrábajú sa vo dvoch variantoch – ako celá a polovičná tehla. Ich zvláštnosťou je, že na jednej styčnej strane majú vybratie – kapsu. Pri vytváraní ostenia sa strieda koncová celá tehla s polovičnou. Do takto vzniknutej súvislej kapsy sa pred osadením rámu výplňovej konštrukcie zabuduje izolačný pás z extrudovaného polystyrénu. To umožňuje eliminovať tepelné mosty v tomto detaile obvodovej steny. Použitie koncových tehál umožňuje aj atypické riešenie výšky parapetu. Ak nám pri murovaní do výšky stropu chýba menej ako celá tehla, použijeme špeciálne tehly s polovičnou alebo tretinovou výškou od renomovaných výrobcov – „plátanie“ plnými tehlami, drevenými hranolmi alebo vyrovnávanie betónovaním spôsobuje vznik tepelných mostov. Ak máme výšku podlažia vyrátanú „na celé tvárnice“, musíme presne dodržiavať rozmer ložných škár.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Zakladáme prvý rad tehál
Murovanie z tehál dnes pripomína hru s legom. V našom seriáli sa dozviete ako si postaviť...

Murujeme z tehly

Podklad na murovanie musí byť vodorovný. V prípade potreby naň prilepíme alebo voľne položíme izolačné pásy proti vlhkosti v mieste budúcich stien. Musia byť o 100 až 150 mm širšie ako je hrúbka muriva. Po výškovom zameraní jednotlivých rohov stavby začíname murovať v najvyššom bode. Zistené rozdiely vo výške základu vyrovnávame maltou podľa možnosti už pri ukladaní prvého radu tehál, aby vyššie rady boli vodorovné. Začíname ho založením rohov. Ak používame tehly s pôdorysnými rozmermi 380 × 250 mm, je založenie rohu veľmi jednoduché a väzba v priľahlých stenách je ideálna, vychádza presne na polovicu šírky tehly. Pri použití tehly s pôdorysnými rozmermi 250 × 440 mm je to o niečo zložitejšie. Ako prvé osadíme tehly na rohoch stien. Pritom dbáme na ich správnu orientáciu. Každá rohová tehla v tom istom rade má byť oproti predchádzajúcej otočená o 90°, pričom orientácia pier a drážok by mala byť v jednom rade rovnaká (a v každom druhom rade opačná). Aby v priľahlých stenách opäť vychádzala väzba na polovicu dĺžky tehly, musíme na založenie rohu použiť doplnkové tehly, a to kombináciu tzv. rohovej tehly a polovičnej tehly. Väzba v priľahlých stenách takto vyjde ideálne.

10Heluz

Na tenkú maltu

Klasickú murovaciu maltu možno nahradiť špeciálnou lepiacou maltou, nanášanou v tenkej vrstve. Práca s novým systémom si vyžaduje použitie vhodného náradia, najmä nivelačnej súpravy (slúži na vyrovnanie prvej vrstvy malty, na ktorú sa zakladá prvý rad tehál) a špeciálne valce na nanášanie tenkovrstvovej malty.

Pri murovaní týmto spôsobom sú ložné plochy tehál, na ktoré sa nanáša murovacia malta, obrúsené, dokonale rovné a navzájom rovnobežné (výška tehál má toleranciu ±1 mm). Ložné škáry v murive majú hrúbku asi 1 mm. Výsledkom tohto murovania je presná a jednoduchá práca, úspora času, úspora murovacej malty, a tým aj úspora na zariadení staveniska (silá, miešačky, dopravníky a podobne) a zvýšenie kvality murovania. Všetky prednosti tohto systému vyplývajú zo spôsobu murovania.

08Heluz

Klasická malta

Murovaním pri klasickom spôsobe rozumieme murovanie na maltu, ktorej hrúbka v ložnej škáre je asi 10 až 12 mm. Murovaciu maltu na klasické murovanie si môžeme zarobiť aj na stavbe. Skladá sa: z jedného objemového dielu (napríklad lopaty) cementu, 1 až 2 dielov vápna a 6 až 9 dielov kameniva a vody. Dosahuje pevnosť v tlaku 1 až 2,5 MPa a možno ju použiť na stavbu rodinného domu z tehly. Kamenivo tvorí zväčša štrkopiesok so zrnitosťou 0 až 4 mm alebo 0 až 8 mm. Celú zmes doplníme vodou na požadovanú konzistenciu. Na murovanie nie je vhodná riedka malta. Na trhu máme bohatú ponuku suchých maltových zmesí určených na klasický spôsob murovania. Vyrábajú sa aj malty modifikované polymérnymi spojivami, ktoré sa využívajú najmä na omietanie. Na stavbe sa rozmiešajú s vodou.

04_murovanie_wienerberge

Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

ako začať stavať domAko začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál vizualizacia izolacia suterenu zakladovIzolácia podzemnej časti stavby Zakladanie prvého radu tehál – postup v 9 krokoch tehly v radeMurovanie – radíme zo stavby Zakladáme prvý rad tehál Tehlový dom, hrubá stavbaChyby pri hrubej stavbe domu Nanášanie tepelnoizolačnej malty Staviame obvodové múry z tehly
13 tipov, ako si usporiadať domácu knižnicu, aby urobila dojemMôj dom13 tipov, ako si usporiadať domácu knižnicu, aby urobila dojemAko vyčistiť obrazovku televízora od šmúh a odtlačkov? 3 tipy, ktoré vám zaberú len pár minútMôj domAko vyčistiť obrazovku televízora od šmúh a odtlačkov? 3 tipy, ktoré vám zaberú len pár minútMyslíte si, že máte pred návštevou svokry doma čisto? Na týchto 10 miest sa často zabúda a pritom sú hotovými lapačmi špiny!Môj domMyslíte si, že máte pred návštevou svokry doma čisto? Na týchto 10 miest sa často zabúda a pritom sú hotovými lapačmi špiny!Potrebujete sa zbaviť škodcov a oživiť rastliny? Skúsený botanik radí, ako na to podomácky: Fungujú výluhy, pivo aj gél z aloeMôj domPotrebujete sa zbaviť škodcov a oživiť rastliny? Skúsený botanik radí, ako na to podomácky: Fungujú výluhy, pivo aj gél z aloe

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 860 views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 820 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 760 views

Odporúčané

Staviame systémový komín

žena pri okne s ovládačom inteligentnej domácnosti

Inteligentný dom je nielen moderne riadený, ale aj postavený

Tehlová stena spraví z kuchyne oázu. Neveríte?

Nebojte sa experimentovať – obnažte tehlovú stenu

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}