Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
Úvod » Staviame » Omietanie tehly

28. júna 2016

Omietanie tehly

28. júna 2016 13:40 red Shutterstock, archív

hrubá stavba, omietka, povrchové úpravy, pracovný postup

Pre kvalitu každej omietky je veľmi dôležitá kvalita podkladu. To isté platí aj o tehlovom murive. Pálený tehliarsky črep je z hľadiska súdržnosti s omietkou ideálnym podkladom.


Podklad pod omietku musí byť suchý, pevný, súdržný, bez uvoľnených kúskov tehál alebo malty, bezprašný a očistený od prípadných výkvetov a rovnomerne nasiakavý. Naopak, nesmie byť znečistený farbami či mastnotou, mal by byť čo najrovnejší s úplne vyplnenými škárami medzi jednotlivými tehlami až do líca muriva. Podklad taktiež nesmie byť zmrznutý, teplota vzduchu a podkladu nesmie počas spracovania a tuhnutia omietok klesnúť pod +5 °C.

Príprava podkladu

Pri murovaní na klasickú maltu je dôležité, aby ložné škáry boli úplne vyplnené maltou až po povrch steny. Táto požiadavka je dôležitá pre rovnomerné vysychanie omietok. V prípade, že škáry v murive nie sú celkom vyplnené maltou, je hrúbka malty v mieste škár oveľa väčšia a vysychanie pomalšie. V týchto miestach sa zvyšuje riziko vzniku trhlín v omietke.

Z rovnakého dôvodu je aj prípadné priehlbiny, hlboké škáry, odbité rohy či inštalačné drážky nutné niekoľko hodín pred omietaním vyplniť murovacou maltou. Nanášaním ďalšej vrstvy do zavädnutého podkladu je zabezpečená dostatočná súdržnosť.

Mohlo by vás zaujímať

popraskana omietka
Prečo praská omietka?
Omietka má murivo nielen skrášľovať, ale predovšetkým chrániť. Aby mohla túto funkciu...

Prechody medzi tehlovým murivom a podkladom z iných materiálov (pórobetón, tepelnoizolačné dosky a pod.) sa odporúča prekryť výstužnou sklotextilnou, prípadne drôtenou sieťkou. Pri väčších prechodoch treba posúdiť, či nie je vhodnejšie škáru medzi materiálmi priznať a omietku ukončiť pomocou systémových profilov či ukončovacích líšt.

Vnútorné omietky na tehlovom murive, najmä ak ide o vápenno-cementové omietky, si nevyžadujú cementový prednástrek, ak výrobca omietkovej zmesi nepredpisuje inak.

Pri murovaní na klasickú maltu je dôležité, aby ložné škáry boli úplne vyplnené maltou až po povrch steny.

Vonkajšie omietky

Naopak, cementový prednástrek sa odporúča pod vonkajšie omietky na tehlovom murive. Tým sa zlepšuje prídržnosť k podkladu, ktorá je dôležitá z dôvodu extrémneho tepelného namáhania vonkajších omietok zmenou teplôt. Najväčšie napätia vznikajú práve v kontaktnej škáre medzi omietkou a podkladom. Na vonkajšie omietky by sa preto mali používať omietkové zmesi s vyššou pevnosťou v ťahu za ohybu a lepšou prídržnosťou k podkladu.

V prípade potreby (dlhodobé sucho, silné prúdenie vzduchu) je vhodné podklad navlhčiť, aby sa zvýšila priľnavosť omietky.

Ručné nanášanie omietky
Ručné nanášanie omietky

Tepelnoizolačné omietky

Tepelnoizolačné vlastnosti obvodovej steny môžu čiastočne zlepšiť vonkajšie tepelnoizolačné omietky. Obvykle bývajú plnené expandovaným perlitom (λ je cca 0,13 W/(m . K)) alebo polystyrénovým granulátom (λ je cca 0,09 W/(m . K)).

Tepelnoizolačné omietky majú nízku pevnosť v tlaku, sú teda menej odolné proti mechanickému poškodeniu. Preto je nutné ich chrániť tvrdšou (tzv. krycou) omietkou, ktorá navyše zabraňuje nadmernému vnikaniu atmosférickej vlhkosti do porézneho materiálu omietky a zároveň umožňuje odvádzať prebytočnú vnútornú vlhkosť do vonkajšieho prostredia.

Vhodným kompromisom medzi obyčajnými a tepelnoizolačnými omietkami sú tzv. ľahké omietky, ktoré pri relatívne vysokých pevnostiach plnia čiastočne i tepelnoizolačnú funkciu (λ je 0,20 – 0,45 W/m . K)). V prípade použitia ľahkých omietok sa odporúča cementový prednástrek.

* článok pokračuje pod formulárom *


Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ipeľské tehelne, a.s. a Leier Baustoffe SK s.r.o. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

shutterstock_387571327

Suché omietkové zmesi a omietkové systémy

Suché omietkové zmesi je potrebné spracovávať podľa návodu predpísaného výrobcom. Treba dodržiavať najmä predpísané množstvá zámesovej vody, čas miešania, minimálne teploty, a najmä neprimiešavať do omietkových zmesí žiadne iné „zlepšujúce“ prísady.

Výrobcovia suchých omietkových zmesí často ponúkajú tzv. omietkové systémy. V omietkových systémoch má každá vrstva svoj význam. Vynechaním ktorejkoľvek vrstvy prestávajú jednotlivé vrstvy (prvky) fungovať ako systém.

Mohlo by vás zaujímať

Prvý rad je najdôležitejší. Presné založenie stavby je hlavným predpokladom úspešnej realizácie hrubej stavby z brúsených tehál. Preto dobrí výrobcovia tehál ponúkajú možnosť objednať si asistenčnú službu pri zakladaní prvého radu tehál. Ak sa však do založenia stavby pustíte svojpomocne, vždy dodržiavajte technologické pokyny výrobcu.
Cena omietky: Odborník radí, kedy zaplatíte menej
Karel Stříbrný, manažér technického poradenstva vysvetľuje zásady murovania z presných...

Vnútorné omietky (sadrové, vápenno-sadrové, cementové, vápenno-cementové, jadrové alebo jednovrstvové) majú obvykle hrúbku min. 10 mm. Prípadná povrchová úprava vo forme stierky či štukovej omietky má mať hrúbku cca 2 – 4 mm.

Vonkajšie vápenno-cementové alebo cementové omietky (jadrová vrstva) by mali mať hrúbku min. 15 mm; optimálne 20 mm; max. hrúbka jednej vrstvy je 30 mm.

shutterstock_282069176

Povrchová úprava

Krycia omietka s prípadným farebným náterom býva tiež súčasťou celého omietkového systému. Uzatvárací náter sa z dôvodu požadovanej prievzdušnosti odporúča vykonať z materiálov na silikátovej či silikónovej báze. Materiály na báze akrylátov povrch viac uzatvárajú!

Všetky omietky by mali byť súčasťou určitej zostavy, teda určitého systému. Výber konkrétneho omietkového systému pre konkrétny typ podkladu (muriva) je potrebné konzultovať s konkrétnym výrobcom.

Strojové nanášanie omietky
Strojové nanášanie omietky

Zretie omietok

V súčasnej dobe niekedy až nereálnych požiadaviek na rýchlosť výstavby sa na stavbách stretávame s veľmi rýchlym postupom omietkových prác. Omietky sa často aplikujú na premočené murivo, jednotlivé vrstvy nasledujú za sebou s nedostatočným časovým odstupom bez možnosti dostatočného vyzretia. Dôsledkom nedodržania technologických postupov sú poruchy omietok. Každá vrstva omietky, ktorá tvorí podklad pre ďalšiu vrstvu, musí zrieť určitý čas.

shutterstock_367745042
Nová vrstva omietky sa nanáša až po dostatočnom vyzretí predchádzajúcej vrstvy.

Odporúčané časové odstupy

Pri realizácii omietok sa odporúčajú tieto časové odstupy:

  • vnútorné omietky by sa mali realizovať najskôr 2 mesiace po vymurovaní stien;
  • vonkajšie omietky by mali nasledovať najskôr za 2 mesiace po vnútorných omietkach;
  • prednástrek by mal zrieť 2 až 3 dni;
  • všetky druhy omietok by mali zrieť 1 deň na každý 1 mm hrúbky, najmenej však 14 dní, a to i pri minimálnej hrúbke jednej vrstvy 10 mm;
  • na zabránenie vzniku trhlín z dôvodu zmrašťovania omietok sa odporúča prvé 2 dni udržiavať vrstvu omietky vo vlhkom stave.

Mohlo by vás zaujímať

Omietanie tehlovej steny
Omietanie stien z tehly – pravda a mýty
Možno ste už počuli, že tehly sa ťažko omietajú. Ak staviate dom a rozhodujete sa, aký...
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

Vlhkosť muriva: Ako odstrániť výkvety? Lepíme tehlové pásiky. Čo odporúčajú odborníci? Boli úplní laici, no ich nadšenie bolo silnejšie Ako spraviť debnenie vencov bez stropnej konštrukcie Stavba rodinného domu z tehly v svahuChceli stavať svojpomocne, no nemali informácie. Čo by dnes urobili inak? Tehlový dom, hrubá stavbaChyby pri hrubej stavbe domu Zakladanie prvého radu tehál – postup v 9 krokoch vizualizacia izolacia suterenu zakladovIzolácia podzemnej časti stavby

Partneri

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier

Najčítanejšie

  • tehlový pasívny dom Ako stavať pasívny dom – na kľúč alebo nie?
  • Rekonštrukcia starého tehlového domu Rekonštrukcia starého domu: 10 najväčších omylov
  • Aké hmoždinky do tehly použiť?
  • Využite krásu starých tehál
  • Chyby pri stavbe: Preklady

Odporúčané

Podmanivý dom bez dverí

spájanie stien stenovými sponami

Spájanie tehlových stien svojpomocne

Vonkajšie parapety z lícových tehál

Tagy

akustika brúsená tehla bungalov chalupa z tehly delenie tehly dom od architekta fasáda hrubá stavba hydroizolácia inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa malta murovacie materiály murovanie Mýty o stavbách z tehly na návšteve nízkoenergetický dom otvory do tehly pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady preklady Prečo tehla rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný detail stavebný materiál strop stužujúci veniec svojpomoc tehlová architektúra tehlové inšpirácie tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia vlhkosť muriva zateplenie domu zvuková izolácia základy domu úspory energie

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Obsah on-line magazínu www.domztehly.sk je chránený autorským zákonom. Prepis, šírenie či dalšie sprístupňovanie tohto obsahu alebo jeho častí verejnosti, a to akýmkoľvek spôsobom, je bez predchádzajúceho súhlasu redakcie zakázané. Kontakt: domztehlysk@gmail.com

Copyright © 2022 · Domztehly.sk

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistické
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Administrácia služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}