Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Plánujeme » Pred stavbou garáže

28. júna 2017

Pred stavbou garáže

V tesnom susedstve. Garáže sú obvykle súčasťou uličnej fasády, dôležitá je preto aj estetická stránka a zladenie s domom. Z integrovanej garáže zrealizovanej v súlade so stavebnými predpismi by nemali prenikať benzínové výpary do domu, aj tak sa však odporúča, aby nesusedila s obývačkou či spálňou.

28. júna 2017 12:46 Erika Kuhnová archív

garáž

Už pri stavbe domu treba zvážiť čo s autom. I keď sa zdá, že ide o triviálnu záležitosť, predsa len by ste si mali aj pri garáži premyslieť niekoľko dôležitých detailov. Iba tak si ušetríte zbytočné komplikácie.


Garáž alebo prístrešok?

Prvým rozhodnutím by malo byť, či sa uspokojíte s prístreškom na auto, alebo dáte prednosť garáži – či už samostatne stojacej, alebo takej, ktorá je súčasťou domu. Prístrešok poskytne základnú ochranu pred nepriazňou počasia, nezabezpečí však, aby ste v zime nenastupovali so studeného auta s námrazou na skle. Výhodami sú najmä jednoduchosť, nízka cena a rýchla realizácia. Nevýhodou je nižšia bezpečnosť, k prístrešku však možno pričleniť malý sklad na náradie či bicykle.

Garáž naproti tomu znamená vyššiu bezpečnosť aj pohodlie, navyše môžete mať v blízkosti auta uložené potrebné náradie, prípadne využívať tento priestor aj ako dielňu.

Najkomfortnejším, zároveň však aj najnákladnejším riešením je garáž ako súčasť domu. Výhodou je úspora zastavanej plochy a prístup z obytnej časti „suchou nohou“, čo oceníte najmä v nepriaznivom počasí. Takáto garáž môže prakticky poslúžiť aj na iné účely, napríklad ako sklad alebo dielňa. Ak je garáž súčasťou domu, treba zvážiť, či bude vykurovaná alebo temperovaná, a podľa toho zvoliť tepelnoizolačné parametre jej obvodových konštrukcií a brány, prípadne steny a stropu, ktoré susedia s vykurovanými priestormi domu.

Dôvodom rozhodnutia pre samostatnú garáž môžu byť nižšie či odložené náklady, vhodnejšie umiestnenie na pozemku alebo to, že ju nechcete temperovať.

Sekciová brána je zložená z vodorovných panelov – sekcií, ktoré sa pri otváraní zasúvajú po vodiacich koľajniciach pod strop garáže. Sekcie sú väčšinou izolované polyuretánovou penou. Do sekciovej brány možno vsadiť presvetľovacie prvky či dvere, aby ste nemuseli vždy otvárať celú bránu.
Najkomfortnejším, zároveň však aj najnákladnejším riešením je garáž ako súčasť domu.

Až na hranici so susedom?

Či už chcete garáž takú alebo onakú, mali by ste jej na pozemku nájsť také miesto, aby ste nemuseli zbytočne veľkú časť záhrady obetovať prístupovej komunikácii. Aj keď chcete garáž postaviť dodatočne, mali by ste jej umiestnenie zvážiť ešte pred osadením domu na pozemok. Aj pri garáži pritom musíte dodržať literu zákona, ktorý pri odstupových vzdialenostiach uvádza, že vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m. Ak je pozemok úzky, môže byť vzdialenosť medzi rodinnými domami minimálne 4 m v prípade, že v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností. Inak je potrebné dodržať odstupovú vzdialenosť fasád minimálne 7 m. Akúkoľvek stavbu možno umiestniť na hranici pozemku len v takom prípade, ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel. Bezproblémové je teda dodržanie dvojmetrovej odstupovej vzdialenosti od hranice pozemku. Pokiaľ chcete postaviť garáž bližšie k susedovi, musíte sa s ním dohodnúť a váš zámer musí odsúhlasiť aj stavebný úrad.

Potrebujete stavebné povolenie?

Podľa stavebného zákona patrí garáž do 25 m² zastavanej plochy medzi drobné stavby, stavebné povolenie na ňu teda nepotrebujete. Postačí jej ohlásenie stavebnému úradu a povoľuje sa v režime územného súhlasu. K tzv. Oznámeniu o zámere k vydaniu územného súhlasu pritom nemusí byť priložená projektová dokumentácia vypracovaná autorizovaným projektantom, postačuje prospekt výrobcu alebo dodávateľa, v ktorom je technický popis, pôdorys a pohľady na fasády. Háčik je ale v tom, že malá garáž často nestačí. Autá sú čoraz väčšie, výnimkou nie sú ani dve v rodine a mnohé garáže sa využívajú zároveň aj ako sklad záhradného náradia alebo dielňa. Na garáž s viac ako 25 m² zastavanej plochy je už potrebné územné rozhodnutie a stavebné povolenie (stavebný úrad môže obe konania zlúčiť). K takejto garáži potrebujete teda aj projektovú dokumentáciu. Praktické je preto vybaviť projekt aj stavebné povolenie zároveň s domom, aj keby mala garáž stáť samostatne a chcete ju dostavať až neskôr. Ušetríte tým peniaze aj čas.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Ako betónovať základy pod garáž
Základy menších tehlových stavieb zvládnete lacnejšie svojpomocne. Na výber máte pásové...

Pamätajte na prípojky

V garáži by určite nemal chýbať rozvod elektriny a osvetlenie, praktické však môžu byť aj prívod vody a kanalizácia, prípadne vykurovanie, najmä ak chcete garáž využívať aj ako dielňu. Garáž musí byť v každom prípade dostatočne odvetraná – vykurovanú a temperovanú garáž je najlepšie vetrať pomocou vzduchotechniky, nevykurovaná musí byť vybavená vetracími otvormi umiestnenými na protiľahlých stranách (ideálne oproti bráne, pod stropom a pri podlahe).

Dnes už je štandardom pevná a odolná podlaha (či už z betónu, alebo cementového poteru chráneného epoxidovým náterom, z liatych materiálov alebo protišmykovej dlažby), ktorá sa lepšie upratuje, praktické sú žľaby na odvod vody. A netreba zabúdať ani na spevnenie prístupovej cesty, či už niektorým typom exteriérovej dlažby, alebo zatrávňovacími tvarovkami, aby sa po daždi nezmenila na blatový „tankodrom“.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Nanášanie tenkovrstvovej malty na tehly plnené izoláciou.
Murovanie na tenkovrstvovú maltu
Malta na tenké škáry, v bežnej stavebnej praxi nazývaná aj tenkovrstvová alebo lepiaca...

Materiál a konštrukcia

Voľba materiálu a konštrukcie určuje tepelnoizolačné vlastnosti garáže, a tým aj možnosti jej ďalšieho využitia – napríklad ako celoročnej dielne. Ovplyvní však aj to, či budete môcť na steny jednoducho upevniť police alebo háky na bicykle, prípadne vytvoriť pod stropom priestor na uloženie sezónnych predmetov. Najjednoduchším (aj najlacnejším) variantom samostatne stojacich garáží sú montované, drevené či plechové, prípadne prefabrikované betónové garáže. Tak ako pri všetkých unifikovaných riešeniach sa však musíte zmieriť s istými obmedzeniami a uniformnosťou. Širšie možnosti môžu ponúknuť murované garáže postavené na mieru, či už z tehál alebo z pórobetónu. Pre všetky typy garáží, aj pre jednoduché montované, budete pritom potrebovať základovú dosku, alebo aspoň základové pásy.

V garáži, ktorá je súčasťou domu, sa dá vytvoriť priestor aj na ukladanie sezónnych vecí a športových potrieb. Výhodou je možnosť prejsť suchou nohou do domu. Takáto garáž je obvykle postavená z osvedčených stavebných materiálov. V tomto rodinnom dome sú všetky zvislé obvodové konštrukcie vymurované z tehlového muriva Porotherm Profi s hrúbkou 44 cm, so zateplením EPS s hrúbkou 10 cm.
V garáži, ktorá je súčasťou domu, sa dá vytvoriť priestor aj na ukladanie sezónnych vecí a športových potrieb. Výhodou je možnosť prejsť suchou nohou do domu. Takáto garáž je obvykle postavená z osvedčených stavebných materiálov. V tomto rodinnom dome sú všetky zvislé obvodové konštrukcie vymurované z tehlového muriva hrúbkou 44 cm, so zateplením EPS s hrúbkou 10 cm.

Bránu si nenechajte nakoniec

Nejde totiž len o výber vzhľadu, ktorý bude ladiť s domom, ale aj o priestor, ktorý potrebujú rôzne typy brán pri otváraní, rozmery otvoru (vrátane ostenia a nadpražia) a stavebnú pripravenosť, ktorá sa pri nich vyžaduje. Všetky tieto záležitosti by ste mali vopred konzultovať s dodávateľom.

Kedysi typické krídlové brány sú dnes skôr výnimkou a patria k atypickým výrobkom. Najčastejšie sa používajú sekciové brány, ktoré sa pri otváraní posúvajú po vodiacich koľajniciach pod strop garáže. Ak nie je pod stropom dostatok miesta, riešením môže byť posuvná brána, priestorovo najúspornejším moderným variantom sú rolovacie brány.

Bežným štandardom je dnes elektrický pohon, preto je dobré premyslieť si aj možnosti systémového riešenia, pomocou ktorého sa bude ovládať aj vjazdová brána, tienenie či osvetlenie. Výhodné je vybrať si všetko od jedného dodávateľa, vyhnete sa tak viacerým ovládačom a získate praktický kompatibilný systém.

Posuvná brána je zložená zo zvislých panelov, ktoré sa pri otváraní zasúvajú k stene garáže, takže nepotrebujú miesto pod stropom ani minimálnu výšku nadpražia. Výhodou je, že ju netreba otvoriť celú, ak prechádzate napríklad len s bicyklom.
Posuvná brána je zložená zo zvislých panelov, ktoré sa pri otváraní zasúvajú k stene garáže, takže nepotrebujú miesto pod stropom ani minimálnu výšku nadpražia. Výhodou je, že ju netreba otvoriť celú, ak prechádzate napríklad len s bicyklom.

Stropné závesy musia byť naozaj napevno

V závislosti od rozmerov môže garážová brána vážiť až niekoľko stoviek kíl. Preto je veľmi dôležitý stav stropu a nosných stien. Za ideálne materiály možno považovať tehlu, betón, tvarovky alebo robustnú drevenú konštrukciu. Nevhodné sú naopak sadrokartón, heraklitové dosky alebo polystyrén. Podobné je to pri strope – za vyhovujúce možno považovať keramické, betónové či panelové stropy. Vyhnúť by ste sa však mali montáži do nesúdržných stropných konštrukcií alebo podhľadov.

Rolovacia brána si vyžaduje najmenej priestoru a bez väčších stavebných úprav ju možno namontovať aj dodatočne, napríklad pri rekonštrukcii. Nevýhodou je ale nemožnosť diaľkového ovládania a horšie tepelnoizolačné parametre.
Rolovacia brána si vyžaduje najmenej priestoru a bez väčších stavebných úprav ju možno namontovať aj dodatočne, napríklad pri rekonštrukcii. Nevýhodou je ale nemožnosť diaľkového ovládania a horšie tepelnoizolačné parametre.

Čo hovorí stavebný zákon

Stavba garáže sa podľa novely stavebného zákona považuje za drobnú stavbu, pokiaľ spĺňa kritériá vymedzené v § 139b ods. 5 stavebného zákona pre drobné stavby, to znamená, že plní doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu, nemôže podstatne ovplyvniť životné prostredie a zároveň je prízemnou stavbou, ktorej zastavená plocha nepresahuje 25 m² a výšku 5 m, alebo podzemnou stavbou, ktorej zastavaná plocha nepresahuje 25 m² a hĺbku 3 m.

Pri drobných stavbách postačí ohlásenie obci, ktorá podľa stavebného zákona vykonáva právomoc stavebného úradu. K oznámeniu je potrebné pripojiť jednoduchý situačný výkres. Obec po ohlásení drobnej stavby písomne oznámi stavebníkovi, že proti jej uskutočneniu nemá námietky. V jej právomoci je však aj určiť, že ohlásenú drobnú stavbu možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.

Podľa stavebného zákona sa kolaudačné konanie vykonáva iba pri tých stavbách, ktoré vyžadovali stavebné povolenie, preto sa ohlásené drobné stavby vrátane garáží nekolaudujú. Na kolaudáciu drobných stavieb, po ktorých ohlásení obec určila, že podliehajú stavebnému povoleniu, sa vzťahuje ust. § 81c písm. a) stavebného zákona, podľa ktorého stavebný úrad môže upustiť od kolaudácie stavby.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Mladá rodina stavia rodinný dom.
Dokumentácia stavby je dôležitá
Podľa stavebného zákona je vlastník stavby povinný uchovávať počas celý čas jej...

Odstupy stavieb podľa Vyhlášky 532/2002, § 6

(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Oplatí sa stavať svojpomocne?
Ak sa chcete pustiť do výstavby tehlového domu svojpomocne, mali by ste si dôkladne celú...
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

stavba domuStavba domu: 6 krokov, čo treba zariadiť Rozpočet rodinného domu spálňa s tehlovou stenouPrečo je pálená tehla zdravý a výhodný materiál? Rekonštrukcia tehlového domu - inštaláciePrerábka starého domu Pred stavbou nízkoenergetického domu z tehly Dôležité otázky pred stavbou domu Murovaný dom za 15 mesiacov Nakupujeme murovací materiál – 6. časť
Garážový upgrade: 9 kreatívnych nápadov, na čo využiť garáž okrem parkovania. Môže vám dokonca i zarobiť!Môj domGarážový upgrade: 9 kreatívnych nápadov, na čo využiť garáž okrem parkovania. Môže vám dokonca i zarobiť!Akú dlažbu vybrať na príjazdovú cestu a parkovacie státie? Určite inú ako na chodník, radí odborník.Môj domAkú dlažbu vybrať na príjazdovú cestu a parkovacie státie? Určite inú ako na chodník, radí odborník.Zatepľujeme garáž: Aké izolačné materiály sú vhodné, aké sú postupy a koľko vás to bude stáť?Môj domZatepľujeme garáž: Aké izolačné materiály sú vhodné, aké sú postupy a koľko vás to bude stáť?Ako vybrať nové garážové dvere? Porovnali sme výhody rôznych typovMôj domAko vybrať nové garážové dvere? Porovnali sme výhody rôznych typov

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 860 views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 820 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 760 views

Odporúčané

Podľa čoho vyberať záhradný kozub?

Nasiakavosť tehly – extrémny test búra mýty

dvojdom v Španielsku

Stredomorský dvojdom ponúka úchvatné dovolenkové bývanie

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}