1. Zaplátajte deravú strešnú krytinu
Nečakajte, kým zase naprší a uschne. Konajte rýchlo, najmä ak ide o hlinenú stavbu, lebo hlina je na priamu vodu citlivá – zmäkne a vymýva sa. Dočasne (kým začnete dom opravovať) postačí na zaplátanie aj plech, stará škridla, cementové šindle alebo iný materiál, ktorý poslúži aspoň na nejaký čas. Obyčajne zvykne tiecť aj okolo komína a cez chýbajúce hrebenáče, preto skontrolujte aj na tieto časti stavby.
2. Odveďte dažďovú vodu
Vlhkosť je pre dom najnebezpečnejšia. Obíďte si ho celý (aj zo susedovej strany) a skontrolujte, či na ňom nie je na poškodený odkvapový žľab alebo krajné škridle. Opravte alebo namontujte odkvapový žľab a odveďte dažďovú vodu kontrolovane zo strechy a ďaleko od stavby. Dažďovým zvodom vyústeným hneď pri dome privediete veľa vody na jedno miesto. Múr bude vlhnúť a poškodzovať sa. Preto dažďový zvod hneď predĺžte rúrou alebo vodu odveďte vytvoreným rigolom po povrchu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
3. Preč s burinou
Rastliny a kríky tesne pri dome udržujú vlhkosť, tienia a zabraňujú vysychaniu fasády. Po odstránení rastlín má slnko i vzduch prístup k múru a umožní jeho vysúšanie.
* článok pokračuje pod formulárom *
4. Zbavte dom parotesných povrchov
Ak je pôvodná podlaha drevená, odstráňte z nej pridané podlahy z PVC a koberce s gumeným podkladom, aby sa mohla prirodzená vlhkosť odparovať a nestúpala namiesto toho do stien.
5. Zaistite bezpečnosť
Zabezpečte časti, ktoré vyzerajú labilne alebo nebezpečne. Zavolajte statika a dočasne podoprite stenu, aby nemohla nikoho ohroziť. Poškodenú časť komína dočasne rozoberte a prekryte tak, aby doň nepršalo. Ak je omietka na strope voľná a nedrží, radšej ju preventívne zhoďte. Takouto prvou pomocou ste získali čas na dôkladnú prípravu obnovy.
6. Ako ochrániť chalupu pred vlhkosťou bez podrezávania?
V prípade, že budete odkopávať základy, postupujte opatrne, pretože
stará chalupa zvyčajne nemá základy v dostatočnej hĺbke a mohlo by dôjsť k popraskaniu steny alebo jej zrúteniu. Odborníci odporúčajú práce vykonávať postupne, po niekoľkých – troch až štyroch metroch. Odkopané murivo treba zabezpečiť plastovou bariérou proti vode. Tá sa ukladá do výkopu na steny cez výstupky – nopy až k základom. Nopami cirkuluje vzduch medzi murivom a fóliou. Fólia by mala prečnievať zhruba 20 centimetrov nad terén, jej konce treba prichytiť latou, ktorá bráni padaniu zeminy do medzery medzi podkladom a fóliou. Pri niektorých typoch stavieb sa môže stať, že dodatočne starostlivo zhotovená hydroizolácia síce chráni
základy, ale „podmýva“ ich, čo býva problematické najmä pri chatách na svahovitom teréne. Ak by takéto nebezpečenstvo mohlo hroziť, je lepšie na
konzultáciu zavolať stavebného inžiniera. Na odtok vody od základov sa používa perforovaná drenážna rúra alebo hadica. Ukladá sa do svahu
v smere, ktorým je potrebné odvádzať vodu, pričom jej vrchný koniec je vyvedený nad zem, aby sa zabezpečilo vetranie. Výkop je dobré vystlať geotextíliou, ktorá sa zasypáva najskôr jemným pieskom, potom štrkom a nakoniec vrstvou sutiny. Na ňu sa ukladá drenážna rúra. Tá sa zvrchu zasype štrkom a potom sutinou.
Ideálne je, ak sa dajú základy izolovať z vonkajšej strany, pretože odtiaľ je stavba najviac ohrozená vodu a vlhkosťou. Niekedy to však možné nie je – napríklad pri izolácii hlbokej pivnice. V takom prípade sa izolácia realizuje
zvnútra. Treba postupovať komplexne – na podlahe a stenách vytvoriť súvislú izoláciu, najčastejšie z asfaltových pásov.
Mohlo by vás tiež zaujímať