Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
Úvod » Staviame » Chyby zvislých konštrukcií – ako zhotoviť obvodové murivo?

22. októbra 2022

Chyby zvislých konštrukcií – ako zhotoviť obvodové murivo?

uvodny shutterstock 1698743374

22. októbra 2022 18:56 Andrea Poláková a redakcia Shutterstock, archív

chyby pri stavbe, murovanie, murovanie z tehly, pracovný postup

Neinformovanosť a zlá pracovná disciplína na stavbe sú príčinou väčšiny chýb zvislých konštrukcií, predovšetkým obvodového muriva. Chcete vedieť, ako im účinne predchádzať?


Najčastejšie nedostatky zvislých konštrukcií

Tieto nedostatky vznikajú predovšetkým vtedy, ak sa nedodržiavajú technologické a stavebné postupy. Tie určujú platné normy a samotní výrobcovia stavebných materiálov. Pri výstavbe rodinných domov sa však bežne stretnete so základovými doskami, ktoré majú odchýlky od roviny až niekoľko centimetrov, ďalej s nepresným murovaním, chybným osadením okien, netesnosťami pri napojení parozábran a pod.

Ďalšie chyby obvodového muriva

K ďalším častým chybám patrí zámena lepiacej malty, ktorá sa prejavuje prasklinami v murive, nevyrovnanie prvého radu tvaroviek a následné používanie hrubých vrstiev malty. Chybou je tiež nedostatočné uloženie prekladov, zlé izolovanie stužujúcich vencov a prekladov, keď sa namiesto systémových prvkov použijú rôzne náhrady, alebo aplikácia nevhodných typov omietok.

Rozoberme si postupne tie najčastejšie prešľapy. Čo možno robíte zle?

Nesprávne zakladáte prvý rad tehál v obvodovom murive

Prvý rad tehál musíte založiť presne. Nepresnosti pri založení prvého radu totiž spôsobujú problémy pri murovaní ďalších radov, ktoré už neskôr nevyriešite. Tehly nedosadajú presne na seba, čo znižuje únosnosť obvodového muriva. Aby bol prvý rad tehál dokonale rovný, je potrebné zhotoviť presne vo vodorovnej rovine zakladacie maltové lôžko.

Chyby v obvodovom murive pri zakladaní prvého radu tehál

Ak nanášate zakladaciu maltu pod prvý rad tehál, praktickou pomôckou vám bude zakladacia súprava, ktorá slúži na vyrovnanie zakladacej malty. Zakladacia malta sa pri jej použití nanáša postupne po jednotlivých úsekoch.Aby ste maltové lôžko položili presne, najprv urobte výškové zameranie základovej dosky a nájdite jej najvyšší bod. Od neho sa odvíja hrúbka zakladacieho maltového lôžka, ktoré má mať v najvyššom bode hrúbku približne 10 mm. Zároveň treba dbať na správnu konzistenciu zakladacej malty.

Ak chcete založiť prvý raz čo najlepšie, začínajte vždy od rohov stavby. V riešení tohto detailu vám pomôžu doplnkové tehly. Medzi osadené rohové tehly natiahnite murársku šnúru, pozdĺž ktorej budete tehly do maltového lôžka ukladať tesne za sebou. Rozhodne ich do maltového lôžka nezatláčajte ani neposúvajte. Je dobré, ak priebežne skontrolujete presnú polohu tehál pomocou vodováhy – jemné nerovnosti môžete odstrániť tak, že tehly jemne poklepete gumeným kladivom.

Zhotovenie obvodového muriva - prvý rad tehál
Prvý rad tehál sa musí založiť presne. Medzi osadené rohové tehly sa odporúča natiahnuť murársku šnúru, pozdĺž ktorej sa do maltového lôžka ukladajú tehly tesne za sebou. Tehly by sa do maltového lôžka nemali zatláčať ani po lôžku posúvať.

Keď prvý rad tehál nezaložíte správne, vzniknú výškové odskoky tehál v nasledujúcich radoch. Môžu sa tiež objaviť statické problémy či dokonca tepelné mosty. Zakladaciu maltu pod prvý rad tehál je dobré aplikovať pomocou zakladacej súpravy – tá vám zakladaciu maltu pekne vyrovná. Maltové lôžko musí byť pritom čerstvo zavädnuté a vyrovnané.

Prvý rad tehál môžete ukladať aj do vyzretej zakladacej malty, na ktorú pred položením pomocou zubového hladidla s výškou zuba 6 mm nanesiete tenkovrstvovú maltu alebo dve húsenice tenkovrstvového PU lepidla. Nezabudnite predtým tehly dobre očistiť od prachu a malta udržiavať dostatočne vlhkú.

Ak si na to netrúfate sami, oslovte zakladacích majstrov, ktorí so založením prvého radu tehál majú dobré skúsenosti.

Maltu nanášate nesprávnym spôsobom

Bez ohľadu na to, či ide o klasickú alebo tenkovrstvovú maltu, ľudia majú tendenciu nanášať ju nesprávne. Každá malta musí mať správnu konzistenciu, aby zbytočne nezatekala do dutín v tehlách. Pri obyčajnej (klasickej) malte dbajte na úplné premaltovanie ložných škár a na ich správnu hrúbku, ktorá má byť približne 12 mm. Zvyknete maltu aplikovať iba v dvoch úzkych pásoch? Vedzte, že to znižuje pevnosť obvodového i vnútorného muriva.

* článok pokračuje pod formulárom *


Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ipeľské tehelne, a.s. a Leier Baustoffe SK s.r.o. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

Tenkovrstvovú maltu nanášajte rovnomerne na všetky rebrá tehál, pričom použite špeciálny valec. Murovacia pena sa na tehly aplikuje priamo z dózy pomocou aplikačnej pištole. Dózy s murovacou penou skladujte v priestore s teplotou +20 až +25 °C. V zimných mesiacoch si radšej na dózy zaobstarajte tepelnoizolačné ochranné návleky, aby ste zabránili rýchlemu vychladnutiu peny počas murovania.

Valec na nanášanie malty
Murovacia malta musí mať pri nanášaní správnu konzistenciu. Zároveň ju treba správne aplikovať. Tenkovrstvovú maltu treba nanášať rovnomerne na všetky rebrá tehál, a to s použitím nanášacieho valca.

K ďalším chybám tiež patrí nenanesenie celoplošnej malty na celú plochu, použitie nesprávneho nástroja na nanesenie tenkovrstvovej malty, akým je napríklad maliarsky valček, nesprávna hrúbka nanesenej malty a pod. Dodržiavajte hlavne predpísanú hrúbku lepidla a to, aby ste ho naniesli na tehly celoplošne. Tehly musíte, samozrejme, naukladať do časového limitu, aby malta nezatvrdla.

Tenkovrstvová malta na silikátovej disperzii
Na nanášanie murovacej malty na silikátovej disperzii je určený systémový valček, ktorým sa malta nanáša priamo z originálnej plastovej nádoby a otiera o mriežku.

Murujete nepresne

Pri murovaní je dôležité, aby ste dodržali presahy tehál v preväzbách. Do tejto kategórie patria aj zvislé nepremaltované škáry, ktoré vznikajú pri dorezoch, kde chýba spoj pero a drážka. Výsledkom týchto chýb môže byť narušená statika muriva i tepelné mosty.

Presahy v preväzbe tehál musia byť minimálne 100 mm. Všetky zvislé škáry so šírkou 5 až 15 mm medzi dorezom a tehlou prednostne vyplňte tepelnoizolačnou maltou, výnimočne PU penou, ktorú pred omietaním z každej strany muriva odstráňte do hĺbky 30 mm a zatrite omietkou, prípadne maltou. Širšie škáry vždy vyplňte tepelnoizolačnou maltou alebo dorezom tehly. Ak nie je v styčnej škáre medzi dvoma tehlami spoj typu pero a drážka, tak zvislú škáru premaltujte. Pozor, zvislé škáry sa nesmú realizovať nad sebou.

Správne ukladanie tehál a preväzba
Pri murovaní je dôležité, aby ste dodržali presahy tehál v preväzbách.

Nesprávne napájate dve steny

Aj detail napojenia dvoch stien vám môže spôsobiť komplikácie. Môže vzniknúť pri murovaní na klasickú maltu, ak odignorujete dôslednú kontrolu výšky jednotlivých radov tehál v jednej a druhej stene. V dôsledku nerovnakej hrúbky ložnej škáry môžu mať jednotlivé rady tehál obvodovej a vnútornej steny rozdielnu výšku, čo znemožňuje ich vzájomné previazanie alebo použitie stenových spôn. V dôsledku tejto chyby môže byť rozdiel v poslednom rade tehál až niekoľko centimetrov. Nevhodné napojenie priečok na obvodové murivo môže mať zásadný vplyv na statiku priečky.

Pri murovaní na klasickú maltu je dobré použiť rozmeriavaciu latu s vyznačením výšky jednotlivých radov, a to vždy v násobkoch 250 mm.

Nedodržujete dilatačnú škáru

Ani murovanie priečok sa nezaobíde bez dodržiavania určitých zásad. V mieste, kde sa priečka stretáva so stropnou konštrukciou a bočnými stenami, musíte vynechať dilatačnú škáru 10 mm. Vyplňte ju pásikom z minerálnej vlny alebo nízkoexpanznou PU penou. Na ľahkú váhu by ste nemali brať ani správne kotvenie priečky do nosných stien a stropu. Vtedy použite murivovú spojku v každom druhom rade (ak statik neurčí inak), hliníkovým závesom a podobným spojkám sa radšej vyhnite.

Nesprávne režete tvarovky

Ak potrebujete narezať tvarovky, použite vhodné náradie, pomocou ktorých rozmery tehál upravíte rýchlo, jednoducho a bezpečne. Vyhnúť by ste sa určite mali sekere, ktorá môže tehly znehodnotiť. Naopak, dobrú službu vám urobí stolová okružná píla, elektrická ručná píla či uhlová brúska s vhodným kotúčom na kameň alebo tehlu.

Úprava tvaroviek pílou
Na úpravu rozmerov tehál sa odporúča použiť stolovú okružnú pílu, elektrickú ručnú pílu či uhlovú brúsku s vhodným kotúčom na kameň alebo tehlu. Bloky v žiadnom prípade nesekajte.

Nezaizolujete doplnkové konštrukcie

Doplnkové konštrukcie z iných materiálov, ako je tehla, napríklad železobetónový veniec, železobetónový strop alebo železobetónové preklady, ktoré majú iné mechanické a tepelnoizolačné vlastnosti, musíte dodatočne zatepliť tepelnou izoláciou. V súčasnosti sú však na trhu aj preklady so zabudovanou izoláciou. Pri hrubej stavbe je ideálne použiť čo najviac konštrukčných prvkov z jedného systému. Tým zabezpečíte, že obálka budovy bude kompaktná.

Dom z tehly vám prinášajú

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

Nivelačný prístrojNivelačný prístroj – ako ho používať Stavebný preklad ukladanieChyby pri stavbe: Stavebný preklad Ako vymurovať priečku proti hluku i chladu – videonávod Boli úplní laici, no ich nadšenie bolo silnejšie Zakladáme prvý rad tehál Tehlový dom, hrubá stavbaChyby pri hrubej stavbe domu Montované keramické stropy – časť 2. Ukladanie stropných vložiek Nanášanie tepelnoizolačnej malty
Ako by vyzeral dom, v ktorom by ste chceli zostarnúť? Bývanie vo svahu odmeňuje majiteľov krásnym výhľadomMôj domAko by vyzeral dom, v ktorom by ste chceli zostarnúť? Bývanie vo svahu odmeňuje majiteľov krásnym výhľadomJediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektochASB.skJediný svojho druhu na Slovensku. Vydávame špeciál o mladých slovenských architektochRozhovory o stavbe 1: Ako neurobiť chybu pri výbere pozemku?Môj domRozhovory o stavbe 1: Ako neurobiť chybu pri výbere pozemku?Ako si postaviť samonosnú posuvnú bránu? Dá sa to aj svojpomocne!Urob si sámAko si postaviť samonosnú posuvnú bránu? Dá sa to aj svojpomocne!

Partneri

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier

Najčítanejšie

  • shutterstock 1265241058 Čo je hrubá stavba a aké sú jej etapy?
  • rekonštrukcia starého domu Rekonštrukcia starého domu: 10 najväčších omylov
  • sokel vysunutý z fasády Je vysunutý sokel bezpečný?
  • Vyvýšený záhon Ako založiť vyvýšený záhon
  • malá záhrada Malá záhrada je výzva: Využite týchto 10 trikov!

Odporúčané

Ako skladovať tehly plnené minerálnou vlnou

Investori zvažovali rôzne varianty, ale nakoniec sa rozhodli pre stavebný systém z tehál s vonkajším zateplením a fasádou z lícových tehál v kombinácii s omietkou.

Bungalov ako oáza pokoja medzi borovicami

Ťažko povedať, čo viedlo murára v tomto prípade k tomu, aby medzi niektorými tehlami urobil takéto obrovské medzery. Taktiež nedbal na väzbu tehál.

Stavebné detaily, 2. časť: Väzba a spájanie muriva

Tagy

akustika brúsená tehla bungalov chalupa z tehly chyby pri stavbe dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba hydroizolácia inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa malta murovacie materiály murovanie Mýty o stavbách z tehly na návšteve nízkoenergetický dom pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady preklady Prečo tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný detail stavebný materiál strop svojpomocne tehlová architektúra tehlové inšpirácie tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video vlhkosť muriva zateplenie domu základy domu úspory energie

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2023 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistické
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}