Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
Úvod » Bývame » Rekuperácia tepla – čo to je?

22. decembra 2022

Rekuperácia tepla – čo to je?

Rekuperácia tepla a nútené vetranie

22. decembra 2022 18:37 Ing. Petra Šťávová Atrea, Daikin, Paul

nízkoenergetický dom, rekuperácia tepla, úspory energie

Mať doma príjemne teplučko je dôležité. No rovnako dôležitá je i cena, za ktorú tento stav dosiahneme. Jedným z účinných nástrojov, ako znížiť tepelné straty a tým aj náklady na vykurovanie, je rekuperácia tepla.


Prečo je rekuperácia tepla dôležitá?

Našou logickou snahou je zabezpečiť si doma komfortné prostredie – aby nám nebolo príliš teplo ani zima a aby nás neobťažoval prievan, hluk či zápach. Samozrejme, komfortné prostredie by zároveň malo byť aj zdravé. To všetko dokáže zabezpečiť práve nútené vetranie s rekuperáciou tepla.

Ideálne je, ak z interiéru vylúčime všetky zdroje škodlivín – od cigaretového dymu, cez ozón, ktorých zdrojom sú leštidlá či osviežovače vzduchu, až po látky, ktoré sa uvoľňujú z nábytku a zo stavebných konštrukcií.

Lenže aj my sami sme zdrojom škodlivého CO2 (obsahuje ho vzduch, ktorý vydychujeme). Preto je úplne jasný aspoň jeden dôvod, pre ktorý sa ideálny stav nedá dosiahnuť. Jedinou cestou, ako si doma zabezpečíte zdravú vnútornú mikroklímu, je odvádzanie znečisteného vzduchu a privádzanie čistého. Jednoducho – musíte vetrať. Hoci sa cena tepla neustále zvyšuje, vaša snaha o šetrenie by rozhodne nemala byť na úkor vetrania.

Existuje veľa typov vetracích systémov, ktoré zabezpečia dostatočný prívod čerstvého vzduchu a odvod škodlivín. Rekuperácia tepla je pritom účinný spôsob, ako mať doma zdravé prostredie, a pritom nezruinovať rodinný rozpočet.

Rodinný dom s rekuperáciou tepla

Vetrať prirodzene alebo nútene?

V zásade máte na výber z dvoch možností – vetrať prirodzene (otváraním okien a netesnosťami v obvodovom plášti budovy) alebo využiť  ventilátor, čím dosiahnete nútené vetranie. Obidva systémy majú svoje výhody aj nevýhody, univerzálne odporúčanie neexistuje. Vždy je potrebné zhodnotiť konkrétnu situáciu a podľa toho sa rozhodnúť, ktorý systém bude vhodnejší. Prípadne môžete zvoliť hybridné vetranie, ktoré kombinuje prvky prirodzeného aj núteného.

Pri rozhodovaní zvážte viacero faktorov – napríklad dispozíciu bytu alebo domu, jeho orientáciu na svetové strany či požiadavky obyvateľov na komfort. Dôležitá je tiež kvalita vonkajšieho prostredia. Ak dom stojí pri frekventovanej ceste, môže znečistený vonkajší vzduch a neúnosný hluk priamo vylučovať možnosť prirodzeného vetrania. Pre prašnosť a hluk nemôžu obyvatelia takýchto domov cez deň takmer otvoriť okná. Zrejmé sú aj negatívne účinky vonkajšieho prostredia na ich zdravie.

Kombinované systémy vetrania

Väčšina slov, ktoré sa v rôznych jazykoch používajú pre vetranie, vychádza z latinského „ventilare“, čo možno preložiť ako „vystaviť účinku vetra“. Môžete teda vidieť, že prirodzené vetranie je tradičný spôsob a už len z tohto dôvodu ho väčšina ľudí uprednostňuje. Bez otvorených okien si svoj domov ani nevieme predstaviť.

Zároveň si však dnes nevieme predstaviť ani kuchyňu bez účinného digestora, ktorý odvádza znečistený vzduch von z bytu. Aj ten je vlastne príkladom lokálneho núteného vetrania. V mnohých obytných domoch sa teda kombinujú oba systémy vetrania – vzduch vstupuje do domu otvorenými oknami a netesnosťami v obvodovom plášti (infiltráciou), jeho odvádzanie zabezpečujú podľa momentálnej potreby ventilátory v kuchyni a v hygienickom zázemí bytu (v kúpeľni a na WC).

Okná alebo výustky? Pri vetraní máte na výber, či bude vzduch prúdiť otvoreným oknom alebo cez nasávacie otvory, potrubím a výustkami v interiéri. Prípadne môžete skombinovať oba systémy – prirodzený s núteným. V žiadnom z prípadov však o výhľad neprídete.
Okná alebo výustky? Pri vetraní máte na výber, či bude vzduch prúdiť otvoreným oknom alebo cez nasávacie otvory, potrubím a výustkami v interiéri. Prípadne môžete skombinovať oba systémy – prirodzený s núteným. V žiadnom z prípadov však o výhľad neprídete.

Keď okná nestačia, nastupuje nútené vetranie

Dnes u nás pribúdajú domy, kde tradičný a prirodzený systém vetrania prestáva vyhovovať. Ruka v ruke so snahou znížiť tepelné straty ide totiž aj zlepšovanie tesnosti budov. V nových alebo zrekonštruovaných, zateplených a dobre utesnených domoch sa teda infiltrácia vzduchu eliminuje takmer na nulu.

Nárazové vetranie oknami vyžaduje od obyvateľov bytu dôslednosť a systematickosť, ktorú v praxi málokto dodržuje. V teplejších obdobiach roka nepredstavujú dokorán otvorené okná problém. V zime však často preváži potreba tepelného komfortu a kvalita vzduchu ide bokom.

Prirodzené vetranie nám v tomto smere ponúka iba obmedzené možnosti. Naplno otvorené okná pociťujeme v chladnom období roka ako nepríjemné. Naopak, trvalo pootvorené okná výrazne zvyšujú spotrebu energie na vykurovanie. Navyše, ak nemáme k dispozícii špeciálne vetracie otvory a okná nie sú vybavené vetracími štrbinami na regulovaný prívod vzduchu, je ťažké udržiavať vhodné pootvorenie. Rôzne komplikácie a nepohodlie tak obvykle vedú k tomu, že vetráme nedostatočne.

Vedeli ste?
Význam vetrania je nielen v odvode škodlivín, ale aj v privádzaní čerstvého vonkajšieho vzduchu. Ten potrebujeme na dýchanie aj na bezpečnú prevádzku spaľovacích zariadení (plynových kotlov, ohrievačov vody a pod.). Ak sa stretne niekoľko nepriaznivých faktorov – nedostatočný prívod vzduchu a zároveň zapnutý odvod splodín – palivo sa nespaľuje dokonale. Vznikajúci oxid uhoľnatý môže spôsobiť aj smrteľnú otravu. Jednoduchú ochranu v takýchto prípadoch zabezpečí napríklad snímač na meranie oxidu uhoľnatého s alarmom, ktorý upozorní na nebezpečenstvo.

Potrubie ventilácie
Systémy núteného vetrania s rekuperáciou tepla využívajú vzduchotechnické rozvody vedené v konštrukciách, najčastejšie v podlahe alebo pod stropom. Trendom je skracovanie dĺžky rozvodov. Zjednoduší a zlacní sa tým realizácia aj údržba, kratšie rozvody znamenajú zároveň nižšie straty tlaku, takže postačí ventilátor s nižším výkonom, a teda aj nižšou spotrebou.

Ako funguje rekuperácia tepla?

Nútené vetranie s rekuperáciou tepla je pre užívateľov omnoho komfortnejšie. Čerstvý vzduch sa trvalo privádza do pobytových miestností (spálňa, obývačka a detská izba) v požadovanom množstve. Odvádza sa z miest blízko zdrojov znečistenia – z kuchyne a WC. Cieľom je dosiahnuť optimálny pohyb vzduchu v byte a zároveň neznehodnocovať vzduch v ostatných miestnostiach.

Prívod vonkajšieho vzduchu sa v zime vždy spája s istými nákladmi na jeho ohrev. Pri prirodzenom vetraní sa vzduch ohrieva vykurovacím systémom. Predstavuje tak jednu z významných tepelných strát domu – tzv. stratu vetraním.

Ak sa privádza aspoň minimálne množstvo vzduchu potrebné z hygienického hľadiska, ide o nemalú spotrebu energie. Vzduch totiž treba ohriať z vonkajšej teploty na teplotu v miestnosti (čiže bežne o viac ako 20 °C). Neskôr sa teplý a znečistený vzduch z miestností odvedie buď oknami a netesnosťami, alebo ventiláciou v kuchyni či kúpeľni. Teplo, ktoré sme vzduchu dodali, tak bez ďalšieho využitia opúšťa náš dom. Ako sa hovorí – kúrime pánubohu do okien.

Ak je v dome nainštalované celkové nútené vetranie, časť tepla z odpadového vzduchu sa dá získať naspäť. Pretože systém zabezpečuje nielen odvod, ale aj riadený prívod vzduchu, možno cielene viesť privádzaný vzduch blízko odvádzanému, aby si navzájom odovzdali teplo. Hovoríme o spätnom získavaní tepla (SZT), ktoré sa dnes často všeobecne nazýva rekuperácia tepla. (Poznámka autorky: Ak by sme sa držali presnej terminológie, rekuperácia je len jedným z niekoľkých spôsobov spätného získavania tepla – systém, keď sa teplo prenáša cez stenu výmenníka.)

Výustky vetracieho systému
Výustky na prívod vetracieho vzduchu sa môžu umiestniť do podlahy, do stropu alebo do steny – to záleží na zvolenom systéme a spôsobe vedenia rozvodov.

Mýty a povery o rekuperácii tepla

Pojem nútené vetranie si ešte stále mnohí spájame s niektorými mýtmi, ktoré často vychádzajú zo zlej skúsenosti ľudí s klimatizáciou v kanceláriách alebo iných nebytových budovách. Pokiaľ vám však systém dobre navrhnú, nainštalujú a sprevádzkujú, dokáže zabezpečiť veľmi kvalitné vnútorné prostredie.

  • Nie je napríklad pravda, že pri nútenom vetraní sa nesmú otvárať okná. Otvorené okná môžu znížiť efektivitu vetrania a v zime zvýšiť spotrebu energie, rozhodne však nie sú pri nútenom vetraní vylúčené alebo zakázané. Pravda je, že nie sú potrebné z hygienického hľadiska, ale ak je vám to príjemné, pokojne si ich môžete otvoriť.
  • Pravidelná údržba rieši aj problém s čistotou privádzaného vzduchu – výmena filtrov , vyčistenie rozvodov a ďalších komponentov zabezpečí vysokú kvalitu privádzaného vzduchu, ktorý má v porovnaní s vonkajším nižšiu prašnosť aj obsah alergénov (mikroorganizmov a peľov).
  • Správne navrhnutý vetrací systém nezaťažuje ani hlukom – tlmičmi, vhodnými koncovými prvkami a dimenzovaním systému sa dá zabezpečiť nehlučná prevádzka bez prievanu.
rodinný dom z tehly - stavba
Rozhovor s odborníkom: Pasívny alebo nízkoenergetický dom?
Záujem o nízkoenergetickú a pasívnu výstavbu pomaly rastie a s ním rastie aj množstvo...

Spätné získavanie tepla a rekuperácia

Zjednodušene povedané, spätné získavanie tepla je využitie energie obsiahnutej vo vzduchu, ktorý sa odvádza z budovy. Zväčša ide o opätovné získavanie citeľného tepla (zmena teploty vzduchu), niektoré zariadenia však umožňujú aj prenos vlhkosti, to znamená tepla viazaného. Zariadenia, ktorá prenášajú citeľné aj viazané teplo, sa nazývajú entalpické výmenníky.

Vzduchotechnická jednotka rekuperácia tepla
Príklad vzduchotechnickej jednotky s rekuperáciou tepla. Zariadenia tohto typu môžu mať rôzne tvary aj vnútorné usporiadanie.

V praxi sa často pre výmenníky SZT používajú nesprávne alebo zjednodušené názvy, ako sú šetriče, regenerátory či rekuperátory. Podľa odbornej terminológie sa zariadenia na SZT delia na:

  • systémy rekuperačné, kde sa teplo odovzdáva medzi privádzaným a odvádzaným vzduchom priamo cez stenu výmenníka;
  • systémy regeneračné, v ktorých sa teplo z odvádzaného vzduchu odovzdá do akumulačnej látky a z tej sa potom uvoľňuje do privádzaného vzduchu;
  • systémy s pomocnou tekutinou, medzi ktoré patria napríklad systémy s obehom chladiva a kompresorom, teda momentálne populárne tepelné čerpadlá.

V každom z týchto systémov pritom existuje viacero typov výmenníkov, ktorých konštrukcia vždy vychádza zo snahy o maximálny prestup tepla medzi odvádzaným a privádzaným vzduchom. Podľa smeru prúdenia vzduchu sa výmenníky delia na krížové (prúdy vzduchu sa navzájom krížia) a protiprúdové (prúdy idú súbežne proti sebe).

* článok pokračuje pod formulárom *


Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ipeľské tehelne, a.s. a Leier Baustoffe SK s.r.o. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

Pri vetraní bytov a rodinných domov sa väčšinou používajú rekuperačné výmenníky tepla. Najčastejší je krížový lamelový konštrukčný systém, kde sú oba prúdy vzduchu rozdelené do úzkych kanálikov medzi lamelami z tenkého plechu alebo plastu, cez ktoré si odovzdávajú teplo.

Klady a zápory núteného vetrania s rekuperáciou tepla

PLUSY

+ trvalý prívod požadovaného množstva čerstvého vzduchu
+ úspora energie a zníženie nákladov na ohrev vetracieho vzduchu o 80 až 90 %
+ zníženie prenosu prachu, alergénov a hluku z vonkajšieho do vnútorného prostredia
+ dostatočné vetranie aj v zimnom období bez nepríjemného prievanu

MÍNUSY

– vyššie obstarávacie náklady
– vyššie nároky na priestor (umiestnenie rekuperačnej jednotky, rozvodov vzduchu a vyústení)
– údržba (vzduchové filtre treba pravidelne meniť, rozvody vzduchu aj jednotlivé časti systému sa musia udržiavať čisté)

Cena pasívneho domu: Je drahý či lacný?
Jeden hovorí, že pasívny dom je oproti nízkoenergetickému drahší asi o 2,5 %, ďalší zas...

Účinnosť rekuperácie tepla

Prestup tepla je zložitý dej, ktorý ovplyvňuje veľa parametrov. Všeobecne možno povedať, že množstvo tepla, ktoré odovzdá odpadový vzduch privádzanému, závisí od veľkosti plochy, ktorá obidva prúdy vzduchu oddeľuje, a od rýchlosti ich prúdenia výmenníkom. Táto rýchlosť nesmie byť príliš vysoká, aby mal vzduch vo výmenníku dostatok času na odovzdanie energie. Nesmie však byť ani príliš nízka, pretože od nej priamo závisí súčiniteľ prechodu tepla. To znamená, že účinnosť rekuperačného výmenníka sa dá výrazne ovplyvniť jeho nadimenzovaním a prevádzkou. Zjednodušene povedané, ak sa na malý prietok vzduchu nainštaluje veľký výmenník, účinnosť rekuperácie rastie a naopak.

Množstvo vzduchu

Vplyv na účinnosť má aj pomer množstva privádzaného a odvádzaného vzduchu – ak odvádzame viac vzduchu ako privádzame, účinnosť rekuperácie rastie.

Vlhkosť vzduchu

Ovplyvňuje ju tiež vlhkosť odvádzaného vzduchu – čím je vyššia, tým pravdepodobnejšie je, že v ňom obsiahnutá vodná para skondenzuje. Pri kondenzácii vlhkosti z odvádzaného vzduchu sa privádzanému vzduchu odovzdá aj viazané výparné teplo (latentné teplo) a zvyšuje sa tiež súčiniteľ prestupu tepla na stene výmenníka.

Maximálna účinnosť

Ak spojíte všetky priaznivé faktory, môžete dosiahnuť tzv. maximálnu účinnosť výmenníka, ktorú niekedy výrobcovia uvádzajú vo firemných prospektoch. Takúto účinnosť však dokážete zabezpečiť iba za mimoriadne priaznivých podmienok (vysoká vlhkosť odvádzaného vzduchu, viac odvádzaného ako privádzaného vzduchu, malý prietok vzduchu výmenníkom), a nie pri bežnej prevádzke.

Teplotná účinnosť

Teplotná účinnosť doskových výmenníkov s kolmým krížením prúdov, ktoré sa bežne používajú pri vetraní bytov býva 40 až 80 %, existujú však aj typy s čiastočne protiprúdovým vedením vzduchu, ktoré majú účinnosť až 95 %. Najlepšie výmenníky popredných svetových výrobcov túto hodnotu dosahujú dokonca pri bežnej prevádzke a ich maximálna účinnosť sa blíži k 99 %.

Otázka návratnosti
Všeobecne výrobcovia pri nútenom vetraní s rekuperáciou uvádzajú návratnosť okolo 6 rokov, podľa individuálnych podmienok sa však môže pohybovať v rozmedzí približne od 4 do 10 rokov. Pri presnom výpočte je potrebné porovnať konkrétnu ročnú úsporu energie na vykurovanie (zníženú o energiu, ktorú spotrebovalo zariadenie SZT) s konkrétnymi investičnými nákladmi.

Kuchyňa digestor
Vzduch sa najviac spotrebúva a znečisťuje v miestnostiach, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa. Digestor je príkladom lokálneho núteného vetrania.

Alternatíva núteného vetrania s rekuperáciou

V chladnom období si môžete predhrievanie privádzaného vzduchu zabezpečiť aj iným spôsobom než len spätným získavaním, resp. rekuperáciou tepla. Alternatívu predstavuje zemný výmenník, čiže vzduchový zemný kolektor. Jeho princíp je jednoduchý: vonkajší vzduch sa privádza potrubím uloženým v zemi, cez ktoré dochádza k výmene tepla medzi vzduchom a okolitou zeminou. V zime sa vzduch od okolitej zeminy ohrieva, v lete zasa ochladzuje.

Zemný výmenník pritom využíva skutočnosť, že teplota pôdy je v hĺbke asi 2 m v zime aj v lete konštantná (približne 10 °C). Pri jeho návrhu a prevádzke však treba dodržať určité pravidlá: priemer potrubia aj rýchlosť prúdenia musia byť optimálne z hľadiska prenosu tepla aj tlakovej straty. Musíte zabezpečiť odvod kondenzátu, potrubie musí byť absolútne vodotesné, vzduchotesné a odolné proti vonkajším vplyvom (prerastanie koreňmi, vlhkosť, spodná voda) aj proti prenikaniu radónu.

Prečo sú výmenníky komplikovanejšie než rekuperácia tepla?

Tiež je dôležité, aby sa systém dal preplachovať pod vysokým tlakom. Zlý odvod kondenzátu môže viesť ku vzniku kaluží, v ktorých sa voda rozkladá. Spolu s privádzaným vzduchom by sa potom vetracím systémom rozvádzal po dome aj zápach a baktérie. Umiestnenie potrubia pod povrchom zeme sťažuje kontrolu aj udržiavanie v čistote, preto musí byť vyrobené z materiálov, ktoré sú určené na tento účel a vyhovujú náročným podmienkam takejto prevádzky. Bežné kanalizačné potrubia, ktoré sa na vybudovanie zemných výmenníkov niekedy používajú, sú teda nevhodné.

Štúdie vo svete ukazujú, že pri správnom návrhu, inštalácii a prevádzke zemné výmenníky tepla nepredstavujú pre obyvateľov domu zdravotné riziko. Vo vzduchu v zemnom výmenníku sa len zriedkavo zistila vyššia koncentrácia choroboplodných zárodkov. Vďaka filtrom nainštalovaným na výstupe z výmenníkov obsahoval privádzaný vzduch dokonca výrazne menej baktérií a spór plesní než vonkajší.

Ale keďže je inštalácia a prevádzka zemného výmenníka pomerne náročná, jeho využívanie dnes odborníci hodnotia ako diskutabilné, a to nielen z hľadiska hygieny, ale aj ekonomickej návratnosti.

Rekuperácia tepla pomáha regulovať vlhkosť

Všeobecne sa odporúča udržiavať v obytnom interiéri relatívnu vlhkosť vzduchu medzi 30 až 70 %. Je všeobecne známe, že nadmerná vlhkosť môže viesť ku vzniku plesní a vytvárať tak veľmi nezdravé prostredie. Plesniam sa pritom darí najmä na studených plochách, na ktorých kondenzuje vodná para obsiahnutá vo vzduchu.

Problémy s vlhkosťou však môžu vzniknúť aj v dobre zateplených domoch. Hoci tepelná izolácia vylúči vznik chladných miest na vnútorných povrchoch, v dobre utesnených budovách nie je výnimkou takmer nulová výmena vzduchu. A keďže pri bežnej prevádzke sa v domácnosti so štyrmi osobami vyprodukuje až 10 litrov vlhkosti za deň, je zjavné, že bez jej odvádzania musí dochádzať k problémom. Teoreticky pomôže pravidelné vetranie, a možno aj výmena nekvalitných okien, na ktorých voda kondenzovala, spoľahlivým riešením však býva inštalácia núteného vetrania s rekuperáciou tepla.

Dizajn domu je dôležitý
Tvar a dizajn domu sú dôležité pre budúce úspory
Všimli ste si, že nízkoenergetické a pasívne domy bývajú tvarovo veľmi jednoduché, bez...

Zvlhčovať suchý vzduch?

Opačný problém, a to príliš nízka vlhkosť vzduchu v interiéri, môže nastať v mrazivých zimných dňoch. Vtedy systém núteného vetrania privádza do domu väčšie množstvo suchého vonkajšieho vzduchu. Vzduchotechnická jednotka sa síce môže doplniť o zvlhčovanie, to však prináša aj riziko hygienických problémov, napríklad výskyt baktérií typu Legionella pneumophylis. Preto sú zároveň potrebné opatrenia, ktoré tomu zabránia.

Na zvlhčenie privádzaného vzduchu možno využiť špeciálne entalpické výmenníky tepla, ktoré sú však pomerne drahé. Jednoduchším riešením je cirkulácia vzduchu, pri ktorej sa do čistého privádzaného vzduchu primiešava vzduch odvádzaný, ktorý obsahuje viac vlhkosti. Keďže aj toto riešenie odborníci kritizujú z hygienických dôvodov, dávajú majitelia domov niekedy prednosť nižšej intenzite vetrania. Vtedy sa vyššia vlhkosť udržiava bežným chodom domácnosti (zalievaním kvetov, sušením bielizne, varením a pod.).

V tejto súvislosti treba spomenúť, že na rozdiel od zrejmých negatívnych vplyvov nadmernej vlhkosti, v prípade príliš suchého vzduchu výsledky štúdií také jednoznačné nie sú. Ukazuje sa, že ľudia oveľa intenzívnejšie vnímajú zlú kvalitu vzduchu spôsobenú nedostatočným vetraním než suchý vzduch. Nepríjemné subjektívne pocity sa neprejavili dokonca ani pri 10% relatívnej vlhkosti, pokiaľ sa zachoval dostatočný prívod vonkajšieho vzduchu.

Dom z tehly vám prinášajú

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

Dizajn domu je dôležitýTvar a dizajn domu sú dôležité pre budúce úspory heluz dom na prvuDom priateľský k majiteľom Šetrenie energie v domácnosti vďaka tehle (+20 ďalších tipov) Pasívny dom na samote pri lese Pasívny dom neďaleko Pardubíc.Výber pozemku na nízkoenergetický dom Zatepľovať? Vedie to niekam? Murovanie v zimeMateriál na výstavbu nízkoenergetického domu Pred stavbou nízkoenergetického domu z tehly
Ako úspešne skladovať zemiaky?Urob si sámAko úspešne skladovať zemiaky?Tretiu výzvu na obnovu domu vyhlásia v apríli, kto bude mať nárok na bonus 4-tisíc eur?ASB.skTretiu výzvu na obnovu domu vyhlásia v apríli, kto bude mať nárok na bonus 4-tisíc eur?Nestojí veľa peňazí ani námahy. Vyrobte si lavicu zo starých drevených dosiekUrob si sámNestojí veľa peňazí ani námahy. Vyrobte si lavicu zo starých drevených dosiekNovú výzvu na obnovu domov chcú spustiť 10. marca: Žiadosť podáte oveľa jednoduchšieASB.skNovú výzvu na obnovu domov chcú spustiť 10. marca: Žiadosť podáte oveľa jednoduchšie

Partneri

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier

Najčítanejšie

  • Najčastejšie chyby pri murovaní 5 najčastejších chýb pri murovaní
  • shutterstock 1265241058 Čo je hrubá stavba a aké sú jej etapy?
  • Rekonštrukcia starého tehlového domu Rekonštrukcia starého domu: 10 najväčších omylov
  • Zimné obdobie je ideálne na plánovanie záhrady. Netlačí vás čas, záhradný architekt sa vám môže dostatočne venovať a s realizáciou sa dá začať hneď na jar. Plánovanie záhrady v 5 krokoch
  • Vyvýšený záhon Ako založiť vyvýšený záhon

Odporúčané

Pasívny dom na samote pri lese

Rajská predzáhradka

Ako skladovať tehly plnené minerálnou vlnou

Tagy

akustika brúsená tehla bungalov chalupa z tehly chyby pri stavbe dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba hydroizolácia inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa malta murovacie materiály murovanie Mýty o stavbách z tehly na návšteve nízkoenergetický dom pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady preklady Prečo tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný detail stavebný materiál strop svojpomocne tehlová architektúra tehlové inšpirácie tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video vlhkosť muriva zateplenie domu základy domu úspory energie

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2023 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistické
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}