Pri zrode pálených tehál stoja štyri živly – zem, voda, vzduch a oheň. Zem zmiešaná s vodou sa vytvaruje do potrebného tvaru, vysuší sa vzduchom a vypáli v ohni. Určujúcim momentom pri výrobe tehly je výpal. Vtedy totiž tehla získava svoj nezameniteľný charakter a mnohé výhody oproti ostatným murovacím materiálom. Z pece tak vychádza čistý prírodný produkt, ktorý sa vyznačuje vyváženou kombináciou jednotlivých stavebno-fyzikálnych parametrov. Keď posudzujeme ekologickosť moderných stavebných materiálov, nestačí sa zamerať na suroviny, z ktorých sa vyrába, a to, či sú alebo nie sú prírodné. Dôležitý je celý životný cyklus materiálu – ten sa začína už získavaním surovín a končí sa až možnosťou recyklácie použitých materiálov. Zahŕňa, samozrejme, aj to, ako sa s materiálom v praxi pracuje, ako sa zabudováva a aké (ne) udržateľné procesy s tým súvisia.
Prečo je výroba pálenej tehly ekologická?
Tehliarska hlina, z ktorej sa pálená tehla vyrába, sa ťaží takmer v bezprostrednej blízkosti tehelní. Prepravné vzdialenosti sú teda malé a znamenajú malé množstvo emisií produkovaných do ovzdušia. Ďalším plusom je, že sa tehly vyrábajú z čisto prírodných surovín, a teda ani neskôr neuvoľňujú do ovzdušia (a vnútorného prostredia budov) žiadne škodlivé látky. Emisie pri výpale podliehajú veľmi prísnym limitom. Odpad z výroby pálenej tehly sa recykluje bez zvyškov. V prípade výroby pálenej tehly nemožno hovoriť ani o vzniku nepríjemne znečistených odpadových vôd.
Mohlo by vás zaujímať
Výroba pálenej tehly + dlhá životnosť = ekomateriál
Keď sa k výrobe pálenej tehly, ktorá minimálne zaťažuje životné prostredie, pridá dlhá životnosť materiálu, ekologické pozitíva sa znásobia. Životnosť tehly sa počíta na desiatky až stovky rokov a už len tento fakt znamená pre životné prostredie menšiu záťaž – surovinovú aj energetickú, ktorá by bola spojená s ďalšou výrobou nového materiálu.
Spotrebuje sa menej energie
Ekologickosť tehly v spojitosti so spotrebou energie má aj ďalšiu rovinu. Výroba pálenej tehly sa v súčasnosti zameriava na zdokonalenie jej tepelnoizolačných a akumulačných vlastností. Pálené tehly nám teda pomáhajú lepšie hospodáriť s energiou, znižovať jej spotrebu (hodia sa aj na tzv A0 domy či pasívne domy aj bez dodatočného zateplenia). Práve získavanie energie predstavuje v súčasnosti obrovskú záťaž pre životné prostredie a trendom je práve jej znižovanie všetkými dostupnými spôsobmi. Výhodou je potom aj menšia záťaž pre peňaženky spotrebiteľov, ktorí platia účty za spotrebovanú energiu.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Aby bolo možné dosiahnuť lepšie tepelnoizolačné parametre, musela výroba pálenej tehly prejsť výrazným vývojom. Od plných pálených tehál sa prešlo ku generácii, ktorá na zlepšenie tepelnoizolačných parametrov využíva množstvo vzduchových dutín a rebier. Limity týchto tehlových blokov však prekonali tehlové bloky vyplnené v dutinách izolačnými materiálmi. Výroba pálenej tehly zatiaľ poslednej generácie je teda založená na kombinácii keramiky, minerálnej vlny alebo polystyrénového granulátu, prípadne perlitovej pasty. Výsledkom je, že kým plné pálené tehly mali súčiniteľ prechodu tepla na úrovni okolo 1,8 W/(m2 . K), dnešné tehly s integrovanou izoláciou môžu mať podľa technického poradcu výrobcu tehál O. Kapciho túto hodnotu U = 0,11 W/(m2 . K). A to je podstatný rozdiel. Izolácia ukrytá vnútri tehly neobsahuje žiadne toxické ani zdraviu škodlivé látky. Keramická tvarovka jej poskytuje veľmi spoľahlivú a účinnú ochranu, a to nielen proti mechanickému poškodeniu, ale aj proti poveternostným vplyvom, biologickému napadnutiu a poškodeniu.
Mohlo by vás zaujímať
Iný spôsob murovania
Nielen výroba pálenej tehly, jej životnosť, ale aj zdokonalenie spôsobu murovania pomáha chrániť životné prostredie. Ak použijete doplnkové tehly, vyhnete sa rezaniu, bude menej odpadu, spotrebuje sa menej materiálu. Brúsené tehly murované na penu znamenajú zasa menšiu spotrebu spojiva, no podľa technických špecialistov týmto spôsobom opäť predídete zbytočnému riziku vzniku tepelných mostov. A opäť si ušetríte čas a rozpočet.
Od výroby pálenej tehly k jej recyklácii
Hoci tehla vydrží desaťročia, aj jej životný cyklus sa raz skončí, resp. začne odznova. Mnohé tehly zo starých rozobratých stavieb možno ešte použiť minimálne v záhrade alebo na úžitkové stavby, na dizajnové účely pri rekonštrukciách a pod. Aj zdanlivo nepoužiteľné úlomky sa dajú odseparovať a použiť ako zásypový materiál v prípade zelených striech a komunikácií… Recyklovať, dokonca upcyklovať tehlu teda vôbec nie je problém.
Mohlo by vás zaujímať
Ak teda vezmeme do úvahy, že ekologický stavebný materiál vhodný do stavebnej praxe s trendom trvalej udržateľnosti by mal byť nielen prírodný, ale aj trvácny, ľahko recyklovateľný, pri svojej výrobe, ale aj použití by mal šetriť energiou, a teda by mal byť z lokálnych zdrojov, tehla do tejto ekoskupiny rozhodne patrí. V mnohých ohľadoch predbehne iné stavebné materiály s „ekologickejšou a prírodnejšou povesťou.“