Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
Úvod » Magazín » Advokát radí: Ako má vyzerať odovzdávajúci a preberací protokol

17. marca 2023

Advokát radí: Ako má vyzerať odovzdávajúci a preberací protokol

Odovzdávajúci a preberací protokol

17. marca 2023 6:00 Anna Salvová Shutterstock

stavba domu, stavebná dokumentácia

So stavbou domu sa spája niekoľko dôležitých dokumentov. Odovzdávajúci a preberací protokol sa vytvárajú a podpisujú vtedy, keď sa ukončia práce na novej stavbe alebo pri rekonštrukcii. Akým chybám pri jeho príprave sa treba vyhnúť a čo všetko by mal obsahovať?


Odovzdávajúci protokol a zmluva o dielo

Na začiatku výstavby je potrebné uzatvoriť so stavebnou firmou, resp. dodávateľom stavebných prác tzv. zmluvu o dielo. „Tá definuje podmienky toho, čo sa bude robiť, v akom rozsahu, v akej kvalite, za koľko a dokedy. Preberací protokol je len dokument o tom, že určité dielo sa vykonalo. Zmluva sa robí pred začiatkom vykonania diela a preberací protokol po skončení vyhotovenia diela – aj tento dokument má však dôležitú váhu. Uvádza sa v ňom nielen to, čoho sa týka a kto ho podpisuje, ale aj prípadné vady a nedorobky, alebo to, že dielo bolo vyhotovené riadne. Odovzdávajúci a preberací protokol sa potom často objavuje v súdnych sporoch ako nosný dokument,“ vysvetľuje JUDr. Milan Ficek, advokát kancelárie Ficek & Partners.

Odovzdávajúcim a preberacím protokolom si majiteľ domu, resp. objednávateľ overuje, či vykonané práce boli dokončené v súlade so zmluvou, platnými normami a stanovenými štandardmi.

Advokát odporúča robiť priebežné zápisy alebo protokoly aj po uplynutí určitých etáp vykonávania diela. Platí to v prípade, že sa tieto etapy dajú dobre oddeliť. „Tak sa zabezpečí, že ak by v prípade sporu boli rozdielne názory na rozsah vykonania diela, tak práve protokol bude dôkazom, o ktorý sa dá oprieť. Už v zmluve o dielo sa dá dohodnúť, že zmluvné strany môžu pokračovať vo vyhotovení ďalšej etapy až po podpise preberacieho protokolu,“ radí Milan Ficek.

Odovzdávajúci a preberací protokol kontrola

Kto protokol podpisuje?

Hoci to tak nemusí byť, je vhodné, ak je pri zostavovaní a podpisovaní protokolu prítomný aj stavebný dozor. Zvyčajne má dostatočné technické znalosti a skúsenosti s daným projektom alebo stavbou, aby mohol zaznamenať a overiť všetky relevantné informácie v protokole. Má tiež najlepšie vedomosti o tom, čo sa urobilo, akým spôsobom a kde sú prípadné vady a nedorobky.

Preberací aj odovzdávajúci protokol by mal byť formulovaný tak, že nebude zameniteľné to, koho sa týka a čo je predmetom odovzdania, resp. prebratia. Ak si nie ste istí, či sú v odovzdávajúcom protokole uvedené všetky dôležité informácie, obráťte sa radšej na stavebného odborníka alebo na právneho poradcu, experta na stavebné právo a pod.

Okrem zmluvných strán, čiže objednávateľa a dodávateľa, by pri podpise protokolu mal byť prítomný aspoň jeden človek, ktorý by dosvedčil, kto protokol podpisoval a čo sa v ňom uvádzalo. Samozrejme, ideálny spôsob je uzavrieť takýto dokument podpisom u notára. „Hoci sa to nerobí, určite je to vhodnejšie,“ odporúča Milan Ficek.

* článok pokračuje pod formulárom *


Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ipeľské tehelne, a.s. a Leier Baustoffe SK s.r.o. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

Mohlo by vás zaujímať

7 vecí, ktoré musíte urobiť, aby bola vaša žiadosť o stavebné povolenie úspešná
Kým sa prepracujete k samotnej výstavbe rodinného domu, prejdete pomerne dlhú cestu, ktorá si...

Akých chýb sa vyvarovať?

„Preberací protokol by mal obsahovať presný popis toho, čo sa odovzdáva – ako podklad často slúži práve zmluva o dielo. Niekedy sa nestihne vykonať celé dielo a dôjde k predčasnému ukončeniu vyhotovenia diela ešte predtým, ako je stopercentne hotové. Vtedy sa zachytí v protokole, čo tam chýba a čo nebolo dodané,“ pokračuje advokát. „Ľudia často robia chyby aj v tom, že nedostatočne popíšu vady alebo nedorobky. Neraz sa však stretávam s tým, že strany odmietajú podpísať preberací protokol. To sa stáva v prípadoch, ak sa vzťahy v priebehu vykonania diela pokazili.“

„Ak niektorá zo strán odmietne protokol podpísať, resp. dielo nebolo vyhotovené riadne, potom je najlepšie, aby dielo bezprostredne po jeho odovzdaní skontroloval nezávislý odborník, ktorý zachytí vady diela. Ideálne, ak ide o znalca z príslušného odboru. Takisto odporúčam pri všetkých objednávkach komunikovať s dodávateľom písomne.“
JUDr. Milan Ficek

 V určitých prípadoch je dobré zdokumentovať jednotlivé súčasti stavby aj obrazovou formou. Fotodokumentácia sa robí vtedy, ak sa na stavbe objavili nedorobky a vady. Tie treba nafotiť, jednotlivé fotografie očíslovať, pričom v protokole sa následne odkáže na fotografiu s konkrétnym číslom. „Obrázok má hodnotu tisíc slov. Tieto fotky však musia byť neoddeliteľnou súčasťou preberacieho protokolu,“ uvádza advokát. 

Odovzdávajúci a preberací protokol podpisovanie

Vzor odovzdávajúceho a preberacieho protokolu

  1. Názov dokumentu: „Odovzdávajúci/preberací protokol“
  2. Zmluvné strany a zástupcovia, ktorí podpisujú protokol.
  3. Krátky popis o tom, čo bolo predmetom zmluvy – v tejto časti možno odkázať aj na znenie zmluvy o dielo. Súčasťou popisu môžu byť:
    • popis stavby alebo projektu vrátane jeho umiestnenia, dátumu začatia a dokončenia;
    • podrobný rozpis práce vykonanej na stavbe alebo projekte, vrátane všetkých zmien, ku ktorým došlo počas realizácie diela;
    • informácie o dodávateľoch a dodaných materiáloch;
    • prílohy, ktoré podrobnejšie popisujú niektoré aspekty stavby alebo projektu, ako napríklad výkresy, technické dokumentácie alebo plány.
  4. Popis toho, čo sa odovzdáva a v akom je to stave.
  5. Osobitná pozornosť by sa mala venovať vadám a nedorobkom. Ak nie sú žiadne, rovnako to treba v protokole uviesť. V prípade nedostatkov je nevyhnutné zaznamenať, dokedy majú byť opravené.
  6. Záver: miesto, dátum a podpisy zúčastnených strán.

Rozsah odovzdávajúceho protokolu sa môže rozšíriť podľa konkrétnych požiadaviek alebo potrieb projektu alebo stavby. Jeho hlavným cieľom je zabezpečiť, aby bol projekt alebo stavba dokončené v súlade so špecifikáciami a podmienkami, ktoré si zmluvné strany dohodli v zmluve o dielo.

Mohlo by vás zaujímať

maximálna výška hypotéky pre mladý pár schválená
Aká je maximálna výška hypotéky v roku 2023 a kedy ju môžete získať?
Uvažujete, či v roku 2023 investovať do nehnuteľnosti alebo ešte počkať? Zásadnou...

Dom z tehly vám prinášajú

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

Životnosť tehlových domov preveril čas Mladá rodina stavia rodinný dom.Dokumentácia stavby je dôležitá Ako som staval záhradný kozub Dôležité otázky pred stavbou domu Dom ako nekonečný a fascinujúci film Murovaný dom za 15 mesiacov Nakupujeme murovací materiál – 6. časť Krása tehlových priemyselných komínov
Ako ochrániť pred myšami vnútorné priestory na jeseň a v zime?Urob si sámAko ochrániť pred myšami vnútorné priestory na jeseň a v zime?Prešovský kraj podporí projekty zamerané na zmenu klímy a zelenú infraštruktúruASB.skPrešovský kraj podporí projekty zamerané na zmenu klímy a zelenú infraštruktúruAko dať starému plastovému kvetináču druhú šancuUrob si sámAko dať starému plastovému kvetináču druhú šancuVeľká časť nových eurofondov pôjde na zelené a klimatické ciele, v pláne je aj inovácia programu Zelená domácnostiamASB.skVeľká časť nových eurofondov pôjde na zelené a klimatické ciele, v pláne je aj inovácia programu Zelená domácnostiam

Partneri

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier

Najčítanejšie

  • Najčastejšie chyby pri murovaní 5 najčastejších chýb pri murovaní
  • shutterstock 1265241058 Čo je hrubá stavba a aké sú jej etapy?
  • Rekonštrukcia starého tehlového domu Rekonštrukcia starého domu: 10 najväčších omylov
  • Zimné obdobie je ideálne na plánovanie záhrady. Netlačí vás čas, záhradný architekt sa vám môže dostatočne venovať a s realizáciou sa dá začať hneď na jar. Plánovanie záhrady v 5 krokoch
  • Vyvýšený záhon Ako založiť vyvýšený záhon

Odporúčané

Nanášanie lepiacej peny na murivo

Murovanie na murovaciu penu

Prvý rad je najdôležitejší. Presné založenie stavby je hlavným predpokladom úspešnej realizácie hrubej stavby z brúsených tehál. Preto dobrí výrobcovia tehál ponúkajú možnosť objednať si asistenčnú službu pri zakladaní prvého radu tehál. Ak sa však do založenia stavby pustíte svojpomocne, vždy dodržiavajte technologické pokyny výrobcu.

Cena omietky: Odborník radí, kedy zaplatíte menej

Svah môžme dostať pod kontrolu aj vytvorením schodíkov.

Svah v záhrade – čo s ním?

Tagy

akustika brúsená tehla bungalov chalupa z tehly chyby pri stavbe dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba hydroizolácia inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa malta murovacie materiály murovanie Mýty o stavbách z tehly na návšteve nízkoenergetický dom pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady preklady Prečo tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný detail stavebný materiál strop svojpomocne tehlová architektúra tehlové inšpirácie tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video vlhkosť muriva zateplenie domu základy domu úspory energie

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2023 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistické
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať predajcov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}