Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
Úvod » Plánujeme » Ako zvládnuť teplo aj zimu? Odpoveďou je tepelná zotrvačnosť domu

28. augusta 2023

Ako zvládnuť teplo aj zimu? Odpoveďou je tepelná zotrvačnosť domu

teplo zima v dome

28. augusta 2023 6:10 Redakcia Shutterstock

chladenie, hrubá stavba, stavebný materiál, vykurovanie

Energetická úspora dnes neznamená iba efektívne vykurovanie a ochranu pred únikmi tepla. Dôležitá je totiž celková teplotná stabilita konštrukcie, ktorá dokáže odolávať aj extrémnym letným horúčavám. Ako to však dosiahnuť? Odpoveď na teplo aj zimu ponúka murovaný dom z tehál.


Akumulácia tepla aj chladu

Kľúčom k stabilite a energetickej úspore budov je tepelná akumulácia a zotrvačnosť. Čo to znamená v praxi? Akumulácia tepla umožňuje preniesť energiu v čase (v protiklade k prenosu v priestore) z obdobia relatívneho prebytku do obdobia relatívneho nedostatku.

Ak teda obývate dom, ktorý má dobré akumulačné schopnosti, viete to využiť aj na jeho chladenie – v tomto prípade sa využíva termín akumulácia chladu. V preklade, ak stena dokáže absorbovať teplo, pri ochladení priestoru ho tiež vie postupne odovzdávať späť. A platí to aj opačne, rovnaký materiál dlhšie udrží dlhšie chlad, ktorý následne znižuje teplotu okolitého vzduchu.

Tento princíp pritom nie je žiadnou novinkou, využívali ho už naši predkovia a v prímorských krajinách sa uplatňuje dodnes. Múry domov boli hrubé a budovali sa prevažne zo skál či iného „masívneho“ materiálu. Takéto stavby si dokázali udržať konštantnú teplotu počas celého roka, v lete fungovali ako príjemné „jaskyne“, v chladnejšom období sa prekurovali pieckami, ktoré zároveň slúžili na varenie.

teplo zima v starom tehlovom dome
Staré tehlové domy

Prečo masívna konštrukcia?

Ideálny akumulátor má malý objem a malé straty energie. Pri budovaní domu je najlepšie, ak viete akumuláciu tepla využiť aj v rámci samotnej stavebnej konštrukcie. Ideálne sú preto stavby s masívnou nosnou konštrukciou, prípadne doplnené tepelnou izoláciou. Masívna, resp. ťažká konštrukcia vzniká z materiálov s veľkou objemovou hmotnosťou, akými sú už spomínané kamene, ale tiež betón alebo tehla.

Dlhoročná výstavba domov z tehla potvrdzuje, že teploty vo vnútri masívnej stavby spravidla na výkyvy vonkajšej teploty reagujú oveľa pomalšie. Hoci aj majú v porovnaní s drevenými či ľahkými montovanými stavbami rovnaký súčiniteľ prestupu tepla samotnou konštrukciou, práve ich tepelná zotrvačnosť môže byť odlišná.

Aj výskumy preukázali, že domy z masívnych materiálov, ako tehla či betón, dokážu lepšie zvládať horúčavy. V spojení so zateplením si pri teplote vonkajšieho vzduchu 36 °C zachovali vo vnútri príjemných 24 – 27 °C. Aktuálne takéto stavebné konštrukcie dokonca nemusíte ani zatepľovať, keďže na trhu je dostupné jednovrstvové tehlové murivo so zabudovanou izoláciou. Okrem spomenutých výhod si takto zjednodušíte a zrýchlite samotnú výstavbu (obídete jeden stavebný krok) a znížite tiež riziko rozličných chýb pri nesprávnom aplikovaní tepelnej izolácie.

Mohlo by vás zaujímať

ťažké stropné konštrukcie
5 dôvodov, prečo sa vyplatia ťažké stropné konštrukcie
Jedným z hlavných argumentov pre hrubú stavbu z tehly je tepelná stabilita, ktorú tento...

Zima ani teplo vás nebudú trápiť

Menšou nevýhodou domov z tehál či kameňa je dlhší čas potrebný na ich vykúrenie. Stavby s nízkou akumulačnou schopnosťou naproti tomu vykúrite raz-dva – samozrejme s nevýhodou, že rovnako rýchlo „vychladnú“. Na druhej strane, ťažké konštrukcie majú veľké pozitívum práve vo svojej tepelnej zotrvačnosti. V dobre izolovanom dome, resp. v dome s masívnou konštrukciou vám teplo len tak ľahko neunikne von. Navyše, reguláciou kúrenia si dokážete počas zimy udržať aj stálu teplotu v miestnostiach. A to bez toho, aby ste museli mať kúrenie zapnuté neustále. Stavba sa totiž nahreje a vďaka mase obvodového muriva sa naakumulované teplo drží v interiéri aj po vypnutí kúrenia.

* článok pokračuje pod formulárom *


Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ipeľské tehelne, a.s. a Leier Baustoffe SK s.r.o. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

teplo zima v spálni
V dome s veľkou tepelnou zotrvačnosťou sa nemusíte obávať nepríjemných horúčav počas noci

Koľko trvá prestup tepla konštrukciou?

Výhody tepelnej zotrvačnosti u ťažkých konštrukcií sa však v plnej miere prejavujú hlavne v lete. Kým v zime sa snažíme pomocou vhodných materiálov zabrániť únikom tepla, v horúcich mesiacoch sa usilujeme teplu znemožniť prestup dovnútra. Keď vyberáte stavebný materiál obvodového muriva či tepelnú izoláciu, nepozerajte len na cenu, ale aj na ich vlastnosti. Ak nechcete v lete prerábať na chladení, odsledujte si, aké majú jednotlivé materiály fázový posun. Veľmi zjednodušene ide o čas, za aký teplo zvonka prestúpi cez samotnú konštrukciu (prípadne tepelnú izoláciu) dovnútra.

Čím dlhšie takáto konštrukcia, stena, múr či izolant dokážu oddialiť úplný prestup tepla až do interiéru, tým bude stavba teplotne stabilnejšia. Za ideálnych okolností by mali mať naše príbytky takú vonkajšiu konštrukciu, ktorá by udržala teplo mimo interiéru až do večerných hodín, keď sa vzduch opäť začne ochladzovať.

Čo je zimná a letná stabilita miestnosti

O zimnej stabilite miestnosti hovoríme vtedy, keď počas prestávky vo vykurovaní teplota neklesne viac, než stanovujú požiadavky normy. Tu sa rozlišuje, či v miestnosti v čase prestávky bývajú ľudia, alebo ide o výrobné budovy s citlivou technológiou a pod. Pre obytnú budovu vykurovanú vykurovacími telesami nesmie byť tento pokles teploty väčší ako 3 °C. Väčším problémom býva letná stabilita miestnosti. Tá sa považuje za vyhovujúcu, ak teplota v miestnosti neprekročí za letného dňa s vysokými teplotami a intenzívnym slnečným žiarením normou požadovanú hodnotu 27 °C. To platí pre budovy, ktoré sa bežne využívajú a neslúžia na výrobu.

hrubá stavba z tehál
Okrem vlastností obvodového muriva myslite aj ďalšie súčasti, ako sú stavebné otvory či strešná konštrukcia.

Ďalšie faktory pre stálu teplotu v dome

Riešenie obvodového muriva je prvý krok k úspechu, zvládnuť však treba aj ďalšie výzvy. Obálka domu totiž pozostáva aj zo strešnej časti či otvorov, ktoré môžu celkovú tepelnú stabilitu v interiéri výrazne ovplyvniť. Letná stabilita v rozhodujúcej miere závisí aj od množstva energie, ktorá preniká do miestnosti zasklenými plochami. Ak sa nechcete ochudobniť o dostatok prirodzeného svetla v interiéri a pekné výhľady, nezabudnite ani na kvalitné vonkajšie tienenie a jeho zabudovanie do samotnej obálky domu. Exteriérový tieniaci systém totiž zastaví teplo ešte pred sklenou tabuľou okna. Šikovné riešenie ponúkajú napríklad roletové a žalúziové nosné preklady, do ktorých viete tieniaci systém zabudovať aj dodatočne a bez narušenia celkovej estetiky na fasáde domu.

Tepelnú stabilitu miestností pomáhajú zvyšovať aj konštrukcie s väčšou tepelnou zotrvačnosťou, ako sú napríklad masívne stropy z keramobetónových panelov či skladané masívne stropy.

Mohlo by vás zaujímať

Čo je pravda a čo mýtus o tehle? Zatepľovať alebo nie?
Moderné tehly majú oproti svojim starším predchodcom mnohé výhody. Stavebníci väčšinou...

Dom z tehly vám prinášajú

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

Z čoho stavať domZ čoho stavať dom? Toto by ste mali vedieť skôr, než si vyberiete manuál domAko začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál Životnosť tehlových domov preveril čas Vymrznutie stavby – je alebo nie je potrebné? Ako rýchlo vymurovať hrubú stavbu? Dôležité otázky pred stavbou domu Murovaný dom za 15 mesiacov Nakupujeme murovací materiál – 6. časť
Nitrianske Kynek Rezidencie: Mestské bývanie s výhodami dedinyASB.skNitrianske Kynek Rezidencie: Mestské bývanie s výhodami dedinyPrelomová novela mení prístup k fungovaniu riek: Menej umelých zásahov, menej povodníASB.skPrelomová novela mení prístup k fungovaniu riek: Menej umelých zásahov, menej povodníDom a stodola, ktoré harmonicky splynuli s okolím Jizerských hôrASB.skDom a stodola, ktoré harmonicky splynuli s okolím Jizerských hôrPrieskum: Zatepliť dom potrebujú najmä chudobnejší obyvatelia vidiekaASB.skPrieskum: Zatepliť dom potrebujú najmä chudobnejší obyvatelia vidieka

Partneri

Britterm Ipeľské tehelne
Heluz
Leier

Najčítanejšie

  • základy rodinného domu Základové pásy alebo základová doska? Porovnali sme ich za vás
  • Industriálny štýl bývania Industriálny štýl bývania: Takto ho dokážete okoreniť!
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás
  • izolácia základov domu Izolácia základov domu a spodnej stavby
  • Hmoždinky do dierovanej tehly Vyberáme hmoždinky do dierovanej tehly

Odporúčané

útulný dom pri prahe

Útulný dom, ktorý využíva osvedčené stavebné materiály

Tehlové steny vznikli obitím omietky a následne sa pretreli bielou farbou. Výškovým rozdelením surovej a natretej časti stien možno šikovne korigovať výšku miestnosti.

Industriálny dizajn kaviarne Urban House

Komín a jeho výber

Komín a jeho výber: Čo je rozhodujúce?

Tagy

akustika brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba hydroizolácia inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa malta murovacie materiály murovanie Mýty o stavbách z tehly na návšteve novostavba nízkoenergetický dom pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady preklady Prečo tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný detail stavebný materiál strop svojpomocne tehlová architektúra tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2023 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Manage {vendor_count} vendors Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}