Prekvapili prepracovaným modelom
Výhra v súťaži bol pre oboch manželov vlastne vcelku adrenalín. „Moja žena zachytila o súťaži zmienku na internete, ale bolo to dosť na knap. Myslím si, že bol týždeň do konca registrácie,“ približuje situáciu Lukáš, ktorý oslovil porotu aj hlasujúcich prepracovaným modelom plánovaného domu. „Vždy som inklinoval k modelovaniu, takže som sa toho chytil, po nociach vybudoval model a potom to už nejako išlo samo,“ dodáva s úsmevom.
Rok a pol po víťazstve získava vízia bývania sympatického páru reálnej obrysy, tehlový systém HELUZ v týchto dňoch dorazil na stavbu do obce Moutnice a začína sa budovať. Ako vznikla myšlienka na stavbu rodinného domu, prečo sa majitelia rozhodli pre murovaný dom, v akom sú teraz štádiu a čo plánujú do budúcnosti? Lukáš približuje cestu, ktorá bola miestami veľmi kľukatá, k svojmu cieľu ale smeruje neochvejne…
Mohlo by vás zaujímať
Chceli dvojgeneračný dom
Čo bolo impulzom k riešeniu vlastného rodinného domu?
Bývali sme v dome u rodičov, ktorý vznikol približne koncom osemdesiatych rokov. Je to pekná, zaujímavo riešená stavba, ale vo finále je funkčne nevyhovujúca. Má obývaciu izbu otvorenú do podkrovia, ktoré preto prišlo o dosť značnú časť využiteľnej plochy, navyše je v dome všetko počuť. Požiadavkám na dvojgeneračné bývanie by dom v tejto podobe nevyhovoval, takže sme veľmi rýchlo začali riešiť možnosti stavby vlastného domu.
Mali ste hneď jasno, ako bude dom vyzerať a ako bude riešený?
Práveže nie, celkom sme si to skomplikovali. Riešili sme mnoho variantov, technologické riešenia, nakoniec sme začali stavebné konanie, ale to sme zastavili.
Z akého dôvodu?
Po diskusiách s rodinou a priateľmi sme sa začali prikláňať k domu na báze dreva, predovšetkým kvôli rýchlosti výstavby, ale keď sme potom dali dohromady všetky pre a proti, túto myšlienku sme zanechali. Ako najkomplexnejšie riešenie, ktoré vyhovie našim požiadavkám, sa ukázala tehla – nakoniec sme sa teda rozhodli realizovať murovaný dom z tehál.
Náročné stavebné konanie
Ako to bolo s výberom pozemku?
Aj to bolo komplikovanejšie, pretože v okolí veľmi pekných pozemkov za nejakú prijateľnú cenu nie je. Babičkin sused však mal obrovskú záhradu a veľmi nevedel, čo si s ňou počať. Dohodli sme sa, že kus záhrady odkúpime. Nevýhodou ale bolo, že pozemok bol nezasieťovaný, takže sme museli zriadiť pomerne dlhú vodovodnú a kanalizačnú prípojku, čo bola vo finále nemalá čiastka. A hlavne administratívna záťaž.
Ako dlho ste riešili povolenie na stavbu domu?
Práve nedávno sme spočítali, že prvé podpísané dokumenty sme mali v roku 2020 a stavebné povolenie prišlo v júni 2024. Rokovali sme so stavebným úradom, ktorý v priebehu stavebného konania zrušili, a ešte sme ku koncu schytali digitalizáciu stavebného konania. Takže to bolo náročné po všetkých stránkach.
Keď to tak človek počuje, nechceli ste to občas vzdať?
Ani nie. Zo začiatku som mal radosť z každého kladného vyjadrenia a ako pribúdala administratíva, jednoducho som to vnímal ako ďalší papier. Bolo to vlastne celkom v pohode (smiech).
Namiesto bungalovu poschodový dom
Čo ste od domu očakávali? Môžete popísať jeho hlavnú myšlienku?
Hlavnou myšlienkou bol jednoduchý bungalov. Nie veľmi malý, nie veľmi veľký. A nakoniec je z toho dvojgeneračný poschodový dom.
Prečo tá zmena?
Pozemok má asi 500 metrov a povolená zastavaná plocha je maximálne 40 %, vrátane všetkých spevnených plôch. Neboli sme v podstate schopní do takého priestoru navrhnúť taký bungalov, ktorý by nám vyhovoval, takže sme to napokon prehodnotili a šli sme do poschodového domu.
Celková plocha je teda o dosť väčšia…
Áno, ale napríklad náš sused mal rovnaký problém a riešil to tak, že urobil poschodie menšie ako prízemie, lenže nám sa to nezdalo ekonomicky nijako zásadne výhodnejšie. Takto budeme môcť dom využiť napríklad v budúcnosti ako dvojgeneračný. Zatiaľ je koncipovaný ako jednogeneračný, ale nechceli sme prísť o možnosť prípadnej adaptácie na dve bytové jednotky.
Dispozičné poňatie je aké?
Na prízemí bude veľká obytná miestnosť s kuchyňou, pracovňa, technická miestnosť, na poschodí päť izieb.
Je to šikovná skladačka
Rozhodli ste sa pre dom murovaný z tehál HELUZ, čo vás presvedčilo?
Skúsenosť. Môj brat staval svojpomocne rodinný dom a zvolil tehly HELUZ, okrem iného z toho dôvodu, že bol jeho pozemok neďaleko od výrobného závodu v Hevlíne. Ale primárny dôvod bol ten, že sa so systémom HELUZ veľmi dobre pracuje, čo sme si overili na bratovej stavbe. Vyšiel navyše aj finančne najlepšie pri porovnaní s pórobetónom i ďalším výrobcom tehál.
Hovorili ste, že s konštrukčným systémom HELUZ sa dobre pracuje, máte konkrétny príklad? Či sú to modulovo koordinované výrobky, malty, doplnkové tehly…
Je to kombinácia všetkého. Taká skladačka, pripomína mi to, keď som ako malý staval Lego. Funguje to v podstate na rovnakom princípe, všetko do seba skvele zapadá.
Dom budete realizovať svojpomocne?
Do určitej miery určite áno, chceli by sme minimálne hrubú stavbu po strechu realizovať sami. Technológie budú riešiť dodávateľské firmy.
V akej ste teraz fáze stavby?
Dokončujeme hydroizoláciu základovej dosky a zajtra by sme mali začať realizovať prvý rád muriva.
Aký je časový plán?
Do zimy takzvane dostať dom pod strechu, potom sa uvidí. Veľa závisí od toho, ako sa nám bude dariť koordinovať jednotlivých dodávateľov. Deadline si vyslovene dávať nechceme, aby sme sa nedostali do stresu. Bývať by sme chceli samozrejme čo najskôr, keď to bude na Vianoce 2026/2027, bude to super.
Mohlo by vás zaujímať