Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Magazín » Tehlové kostoly v španielskom Teruel

5. februára 2016

Tehlové kostoly v španielskom Teruel

5. februára 2016 8:00 Katarína Očenášová Shutterstock

tehlová architektúra, tehlové inšpirácie

Španielsko nie je len krajinou toreadorov a ľudí s „horúcou krvou“. Skrýva sa v ňom oveľa viac. Je plné prekrásnych, často prekvapivých zákutí. Žijú tu ľudia rôznych národností a náboženstiev, a tak to bolo odjakživa. Dá sa spojiť niečo zdanlivo nespojiteľné? Mesto Teruel dokázalo, že sa to dá. Také silné náboženstvá, akými sú kresťanstvo a islam, preklenuli rozdiely medzi sebou a vdýchli dušu prekrásnej architektúre.


Mesto Teruel

Teruel sa nazýva aj mesto milencov (Cuidad de los Amantes) alebo Teruel Mudéjar.

Krajina, v ktorej leží, je hornatá, miestami prerušovaná údoliami. Vrchol hory Moncayo (2 349 m) sa po celý rok skrýva pod snehovou prikrývkou. Túto časť Španielska – Aragónsko – tvoria tri kraje: Huesca, Zaragoza a Teruel. Huesca je najmenej osídleným územím celého Španielska a siaha od severu Pyrenejí až k francúzskym hraniciam. V údolí Ordesa sa nachádza národný park. Zaragoza siaha na severe k Pyrenejam a na západe k pohoriu Sierra Ibérica. Teruel patrí k málo osídleným oblastiam. Pretože väčšinu územia tvoria suché planiny nevhodné na poľnohospodárstvo, obyvatelia sa sústreďujú najmä na ťažbu minerálov. Mesto Teruel má 34 240 obyvateľov, leží na brehu rieky Turia.

shutterstock_57168715

Aragónske kráľovstvo

Aragónske kráľovstvo sa formovalo v severnom Španielsku a postupne ovládlo oblasť Stredomoria. Toto kráľovstvo zahŕňalo od 11. do 15. storočia Katalánsko, Aragónsko a Valenciu. V oblasti Aragónska nachádzame veľa ukážok mudéjarskeho stavebného slohu.

Mesto Teruel začali v priebehu 8. storočia postupne obsadzovať moslimovia. Toto územie si udržali vo svojej moci štyri storočia – až do vlády aragónskeho kráľa Alfonza II., ktorý ho v roku 1171 dobyl. Teruel bolo založené v 12. storočí bojovníkmi Alfonza II. Boli to Sancho Sánchez Muňoz a Blasco Garcés Marcilla.

shutterstock_64017592

V stredoveku mala v meste výsadné postavenie prominentná židovská komunita. Pod jej vplyvom došlo k rozvoju obchodu aj priemyslu. V roku 1391 počas perzekúcií boli nútení vybrať si, či sa dajú pokrstiť, alebo opustia mesto. V tomto roku mnohých Židov zavraždili.

Obdobná bola aj situácia Maurov – moslimov. Po páde Granady v roku 1402 aragónske privilégiá zabezpečovali Maurom pobyt pod kresťanskou mocou. Pokojnejšie obdobie pre Maurov skončilo v roku 1493 zatvorením veľkej mešity. Podmienky pre Maurov, nazývaných tiež Moriskov, sa postupne zhoršovali a v roku 1610 stáli pred ťažkou voľbou. Ak neboli ochotní nechať sa pokrstiť, museli mesto opustiť.

shutterstock_186223346

Mesto Teruel sa zapojilo aj do španielskej občianskej vojny, pričom bitka o Teruel trvala od decembra 1937 do februára 1938 a patrila k najkrvavejším bitkám celej vojny. V priebehu 70 dní si vyžiadala 30-tisíc obetí.

Dnes je Teruel tichým a nenápadným mestom, ktoré stále očarúva svojou neobyčajnou architektúrou a pokojnou atmosférou.

Mudéjarska architektúra

Mudéjar (z arabského slova Mudajjan – domestifikovaný) je názov daný moslimom, ktorí sa rozhodli napriek perzekúciám po rekonquiste zostať v Španielsku, hoci nekonvertovali na kresťanskú vieru. Zároveň ide aj o označenie architektúry a dekorácie, ktorá bola špecifická pre oblasť Aragónska a Kastílie z obdobia 12. až 16. storočia. Prvé stavby v tomto štýle sa postavili v meste Sahagún v Leone. Mudéjarsky štýl sa začal postupne rozširovať do Toleda, Avily, Segovie, Aragonu, Zaragozy atď. Termín mudéjarska architektúra po prvý raz použil andalúzsky historik a archeológ José Amador de los Rios v roku 1859.shutterstock_189661652

Rozvoj mudéjarskej architektúry výrazne ovplyvnilo obdobie, v ktorom vznikala. Išlo konkrétne o obdobie po rekonquiste , keď vedľa seba žili kresťania, židia a moslimovia. Táto architektúra je akoby fúziou medzi gotikou a moslimským stavebným umením. Štruktúry a dekorácie typicky almohadovského minaretu sa prispôsobili funkcii kresťanského kostola.

Typickým znakom tejto architektúry je využívanie pálených tehál a glazúrovanej keramiky. Kvalitne vypálené tehly boli základným stavebným materiálom Božích chrámov. Ich vonkajšiu fasádu tvorí viacero výrazných a neprehliadnuteľných znakov. Sú to okenné oblúky v tvare podkovy, sieť laločnatých a do kríža sa opakujúcich oblúkov či tehlové škridly, usporiadané do klasov a kosoštvorcov. Nesmieme zabudnúť ani na bohatú výzdobu, ktorú tvoria výrazné ornamenty. Napriek mohutne pôsobiacim tehlovým múrom nepôsobia stavby v priestore zaťažujúco, pretože dojem masívnosti je odľahčený nádhernými fasádami kostolných veží s intarziami z keramikových kachlíc čiernej, zelenej a striebrobielej farby. Tie poukazujú na tvorivú dielňu islamsko-córdobských umelcov.

Najvýznamnejšie pamiatky tohto stavebného slohu sa nachádzajú práve v meste Teruel. Do zoznamu UNESCO bola mudéjarska architektúra zapísaná v roku 1986.

Katedrála Santa María de Mediavilla

Pôvodný kostol Santa María de Mediavilla bol postavený v románskom štýle a jeho vežu dokončili v roku 1257. Centrálna časť súčasnej katedrály je bohato zdobená náboženskými a historickými zobrazeniami. Táto tehlová stavba dodnes očarúva svojou majestátnosťou a nevšednosťou. Umelecký dojem zvýrazňujú farebné dlaždice. V roku 1587 bol Kostol Santa María de Mediavilla povýšený na katedrálu.

Katedrála Santa María de Mediavilla má vo svojej veži najstaršie svedectvo mudéjarskej architektúry v Terueli. Kupola, ktorá bola na vežu nasadená až v 16. storočí, predstavuje proporciálne dobrý doplnok mudéjarského štýlu.
Katedrála Santa María de Mediavilla má vo svojej veži najstaršie svedectvo mudéjarskej architektúry v Terueli. Kupola, ktorá bola na vežu nasadená až v 16. storočí, predstavuje proporciálne dobrý doplnok mudéjarského štýlu.

 

Kostol San Pedro

Výzdoba tohto kostola sa inšpirovala výzdobou paláca La Aljaferia v Zaragoze. Výstavba prebiehala v rokoch 1319 až 1392. Hlavný oltár je postavený v renesančnom štýle. Kostol San Pedro bol tiež výrazne ovplyvnený mudéjarskym štýlom a dodnes patrí ku skvostom Teruelu.

Spája sa s ním aj príbeh slávnych milencov z Teruelu. Láska Isabely de Segura a Juana Diega Martíneza de Marcilla nenašla podporu v ich okolí. Rodina krásnej a bohatej Isabely odmietla podporovať tento vzťah, ale nakoniec dala Juanovi päť rokov na to, aby získal majetok, a potom sa uchádzal o ruku ich dcéry. Keď sa Juan po piatich rokoch vrátil ako bohatý muž, dozvedel sa, že Isabela sa vydala za iného. V noci vnikol do jej spálne a chcel od nej bozk. Isabela ho však odmietla a Juan spáchal zo zúfalstva samovraždu. Na zádušnú omšu do Kostola San Pedro prišla aj Isabela. Pobozkala Juana a padla na zem mŕtva. Ich príbeh sa dočkal aj umeleckého zobrazenia. V kaplnke San Cosme y San Damián môžeme ešte aj dnes obdivovať mauzóleum s alabastrovými sochami dvoch milencov, ktorí sa snažia chytiť za ruku. Pod ich sochami odpočívajú mumifikované telá milencov v sklenených rakvách.

shutterstock_pedro

Kostol San Martin

So vznikom kostola San Martin sa spája príbeh dvoch mladých mužov, ktorí bojovali o lásku krásnej moslimky. Jej podmienkou bolo, že sa vydá za toho z nich, ktorý dá postaviť krajšiu kostolnú vežu. Staviteľ veže Torre de San Martin po jej ukončení zbadal, že veža nie je rovná a spáchal samovraždu. V súčasnosti má kostol vežu obloženú keramickými dlaždicami.

shutterstock_san-martin
Aj Kostol San Martín má typické znaky mudéjarskej ornamentiky. Hnedá farba tehál uložených do rytmických oblúkov je spestrená farebnými ozdobami z kachlíc.

Kostol San Salvador

Výstavba tohto kostola prebiehala v rokoch 1277 až 1315. Má tehlovú fasádu, dvojité klenby a bohatú dekoráciu s farebnými keramickými dlaždicami. Je podobný kostolu San Martin. V kostole sa nachádza nádherná drevená skulptúra Ježiša Krista zo 14. storočia. Možno tiež vystúpiť na vrchol kostola, odkiaľ je krásny výhľad do údolia Turia. Veža tohto kostola je takmer identická s vežou Kostola San Martin. Jej fasádu zdobia zelené a biele dlaždice. Vežu v mudéjarskom štýle postavili v 14. storočí. V roku 1677 sa zrútila a znovu ju vybudovali.

shutterstock_salvador
Veža opevneného Kostola El Salvador na štvoruholníkovom pôdoryse stúpa do výšky. S priechodnou bránou s lomeným oblúkom je vynikajúcim príkladom bohato zdobenej mudéjarskej architektúry.
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

pohľad na miestnosťTri namiesto jedného Dom je jedným z najstarších v Mikulove a nachádza sa v historickej židovskej štvrti, na ulici, kde je pamiatkovo chránených aj ďalších 45 domov.Magická rekonštrukcia domu s 500 ročnou históriou Brick Award 2018: Najlepšie tehlové stavby sveta Milan Jirouš - StodolaTehlové stodoly architekta Jirouša Rodinný dom v Čiernej Vode pri Bratislave s fasádou z lícových tehálDom ako originál Zaujímavý rodinný dom z tehly.Tehlový dom ako exotická nočná lampa Tehlové poklady sveta: Lumbini – rodisko Budhu Krása tehlových priemyselných komínov
Projekt Living Rivers oživí takmer 350 kilometrov slovenských riekASB.skProjekt Living Rivers oživí takmer 350 kilometrov slovenských riekRozvonia celú domácnosť a jej výroba je nenáročná! Trendová sviečka v kokosovej škrupineUrob si sámRozvonia celú domácnosť a jej výroba je nenáročná! Trendová sviečka v kokosovej škrupineMladý pár si uprostred prírody postavil dokonalý dom. Stačila by chvíľa na terase a razom by ste zabudli na stres!Môj domMladý pár si uprostred prírody postavil dokonalý dom. Stačila by chvíľa na terase a razom by ste zabudli na stres!Máte vešiaky, z ktorých sa oblečenie stále zošmykuje? Pozrite si 3 tipy, ako ich expresne vylepšiťUrob si sámMáte vešiaky, z ktorých sa oblečenie stále zošmykuje? Pozrite si 3 tipy, ako ich expresne vylepšiť

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 860 views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 820 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 760 views

Odporúčané

Na celú plochu sa uloží na vopred pripravené dištančné podložky, ktoré zabezpečia minimálne krytie výstuže betónom, sieť kari. Po obvode musí prečnievať min. 150 mm za líce muriva. Siete sa prekrývajú s presahom 210 mm v obidvoch smeroch. Po uložení vložiek, výstuže a sietí sa môže strop zabetónovať.

Polomontovaný keramický strop – krok za krokom

Kúpelňa aj s vaňou priamo v obývačke

Základy rodinného domu

Ako zabrániť vlhnutiu stien? Pomôžeme vám

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}