Čo je základová doska?
Poznáme dva základné spôsoby zhotovenia základov domu. Ten prvý predstavujú základové pásy, ktoré sa používajú častejšie, pretože sa pri nich neminie tak veľa betónu. Nie sú však vhodné do menej únosných zemín. V tom prípade je lepšie využiť základové dosky, ktoré dobre odolávajú aj spodnej tlakovej vode. V prípade základovej dosky ide zvyčajne o oceľobetónové platne, prípadne oceľovobetónové vane, ak sa suterén domu nachádza pod hladinou spodnej vody.
Betónovanie základovej dosky svojpomocne
Rozdiel medzi uhlopriečkami základovej dosky by mal byť do 30 mm, nerovnosť čistej dosky najviac 15 mm. To sa nedá dosiahnuť pomocou napnutej murárskej šnúry ani v takom prípade, že šalovanie sokla je skutočne vodorovné. Existuje však viacero pomôcok a spôsobov, ako dosiahnuť vyhovujúcu rovinu dosky.
Na veľkých stavbách sa betónuje vždy s plastifikovanými betónmi. Takýto betón má tendenciu rozliať sa a upravíte ho pomocou vibračných lát. Pracovníci sa výškovo orientujú podľa výškových bodov z drevených kolíkov alebo terčov pravidelne rozmiestnených na betónovanej ploche.
Inou možnosťou je vytvoriť si akési vodiace koľajnice, po ktorých sa bude pohybovať sťahovacia lata. Ak sa obávate toho, že roxor položený naležato v betóne sa pri uhládzaní betónu prehne a vznikne tak nerovnosť na hotovom povrchu, môžete využiť pevnejší materiál. Dobrú službu vám urobia napríklad oceľové rúrky, ktoré potom z betónu vyberiete. Pre opätovné použitie ich však musíte očistiť od betónu, čo je práca navyše.
Najpresnejšie betónovanie základovej dosky
Alternatívne môžete využiť aj duté oceľové profily, prevŕtané každý meter dierami, cez ktoré prevlečiete závitové tyče s maticami tak, aby sa dali presne výškovo nastaviť. Tyče sa nabíjajú do štrku pod betónom alebo do dier vyvŕtaných v debnení. Môžete ich aj zabetónovať do malých terčov (buchiet) deň pred betonážou. Potrebnú výšku nastavíte tak, že celý profil bude ležať tesne nad požadovanou hladinou betónu. Tyče sa neznečistia (iba ak dolu), takže ich budete môcť na betónovanie použiť aj druhý raz, alebo vám poslúžia na iný účel.
Vzdialenosť medzi dvomi rovnobežnými profilmi musí byť prirodzene menšia, ako je dĺžka sťahovacej lišty. Podľa nich potom vyrovnáte lištou (latou) betónovú plochu. Po stvrdnutí betónu sa konce tyčí odrežú a profily sa odstránia. Takto možno betónovať s vysokou presnosťou.
Mohlo by vás zaujímať
* článok pokračuje pod formulárom *
Úskalia betonáže
Kameňom úrazu pri betónovaní základovej dosky je však to, že várky betónu majú rôznorodú konzistenciu. Domiešavač totiž privezie raz hustejší, inokedy redší betón. Napriek tomu, že ho vyrovnáte, pri tuhnutí toho hustejšieho vznikajú kopčeky a naopak redší sa zbaví vody a sadne, čím sa vytvoria priehlbne, a to aj na vyhladenom betóne. Ak chcete mať dosku rovnú, nezostáva nič iné, ako betón vyrovnať pomocou malty alebo nivelačnej hmoty. Pri veľkých plochách však takto môžete prísť o veľa peňazí. Predchádzajúce spôsoby vyjdú oveľa lacnejšie, aj keď sa zdá, že príprava je dosť náročná.
Hydroizolácia základovej dosky
Betónovanie základovej dosky sa nezaobíde bez kvalitnej hydroizolácie. Netreba veľa hovoriť o tom, aké je dôležité, aby ste ju zhotovili správne. Bez nej sa totiž môžu neskôr ukázať veľké problémy – vlhnutie muriva a plesne. Obvyklým materiálom na realizáciu hydroizolácie sú asfaltované pásy. Znalosť ich ukladania je všeobecne rozšírená, takže do montáže sa pri menej náročných stavbách môže pustiť aj odborne podkutý amatér.
Asfaltované pásy sa zvyčajne kladú v jednej vrstve, ale využívajú sa aj dvojvrstvové systémy pri tlakových izoláciách. Nezriedka treba použiť aj špeciálne pásy, ktoré okrem vlhkosti izolujú aj proti radónu. Pri hydroizolácii spodnej stavby odporúčame pred začiatkom výstavby zmerať objemovú aktivitu radónu priamo na stavebnom pozemku. V prípade, že sa k meraniu nepristúpi, možno kategóriu radónového rizika pozemku zistiť aj podľa radónovej mapy Slovenska.
Ako položiť hydroizoláciu?
Po zhotovení základovej konštrukcie necháme betón zrieť pár dní a môžeme ho napenetrovať v mieste budúcich stien. Pozor, nepomýľte sa a nekúpte izolačný náter namiesto penetračného. Overte si, či môžete váš penetrátor, resp. izolačný pás pripájať aj na polystyrén (tam, kde s ním izolácia prichádza do styku), aby sa po čase nepoškodil. Po vyschnutí náteru sa nataví hydroizolačná vrstva (asfaltované pásy) s minimálnymi presahmi 150 mm z každej strany na neskoršie napojenie hydroizolácie pri obvodovej stene. Zvyčajne sa rozreže balenie väčšej šírky.
Typ pásu je určený projektom, ale používajte vždy dostatočne hrubé pásy (okolo 4 mm). Ak izoláciu ukladáte na celú dosku, treba ju ochrániť 15 cm hrubou vrstvou krycieho poteru (betónu). To je kľúčové najmä pri drevostavbách, kde by sa inak pri kotvení stien k podkladu určite porušila hydroizolačná vrstva. Žiaľ, sú aj dodávatelia, ktorí robia veľké chyby. Pásy sa nahrievajú pomocou plameňa, pritavia sa celou plochou k podkladu. Presahovanie susedných pásov je aspoň 100 mm. Natavovanie by mal robiť človek, ktorý už má s touto prácou skúsenosti.
Mohlo by vás zaujímať