Zásada č. 1
Pristupujte k stavbe komplexne a s logikou
Pamätajte si, že teplo, ktoré z domu unikne, treba do domu znova doplniť a nízkoenergetické a pasívne domy fungujú na opačnom princípe, ak z domu nič neunikne, netreba tam nič dopĺňať alebo len minimálne. Ak teda z domu unikne iba zanedbateľná časť tepla a všetko ostatné sa zužitkuje v jeho prospech, bude treba iba túto zanedbateľnú časť energie do domu doplniť a to sa dá zabezpečiť aj alternatívnymi zdrojmi.
Ak sa preto chcete dopracovať k domu, ktorý na prevádzku nepotrebuje veľký prísun energie z vonkajších spoločných zdrojov, a chcete ho hrdo nazývať nízkoenergetický či nebodaj pasívny, treba sa nad celým domom zamyslieť komplexne. Iba zateplenie alebo slnečné kolektory na streche zo žiadneho domu nízkoenergetický nespravia. Výrazne síce znížia spotrebu energie na vykurovanie, no nízkoenergetický štandard sa tým nedosiahne. Do úvahy treba vziať rozličné faktory – od správneho výberu pozemku a orientácie domu vzhľadom na svetové strany, po dobrý projekt, vhodné stavebné materiály, konštrukcie či technológie s tepelnotechnickými parametrami pre nízkoenergetickú výstavbu a v neposlednom rade aj kvalitnú realizáciu.
Mohlo by vás tiež zaujímať
K tomu všetkému treba ešte pridať koordinovaný prístup všetkých zainteresovaných. Všetko treba vopred detailne naplánovať, pretože ak začnete počas realizácie niečo pridávať a meniť, zbytočne sa stavba predraží a skomplikuje, čo vo výsledku predlžuje dĺžku návratnosti investície a môže znížiť efekt, ktorý sa snažíte dosiahnuť.
Už koncepcia domu v podstate určuje jeho výslednú kvalitu. Bez dobrej koncepcie sa môže dom premeniť na zbierku energeticky efektívnych a inovatívnych prvkov, ale bez súvislostí a logickej previazanosti, a môže sa stať, že jednotlivé prvky budú svojimi vlastnosťami dokonca nekompatibilné.
Zásada č. 2
Rešpektujte lokálne klimatické podmienky a orientáciu
Inak treba pristupovať k výstavbe energeticky úsporného domu v severných lokalitách s menším počtom slnečných dní a nižšími vonkajšími teplotami a inak v južnej časti krajiny, kde možno počítať s výraznou pasívnou slnečnou energiou.
Okrem správneho posúdenia klimatických podmienok nezabúdajte ani na samotné osadenie domu na konkrétnom pozemku. Správnou orientáciou na svetové strany sa dá výrazne ovplyvniť energetická bilancia domu.
Obytné priestory je vhodné orientovať na juh, juhovýchod a juhozápad, aby sa v nich využilo čo najviac tepla zo slnečných lúčov, či už priamym svetlom cez transparentné konštrukcie, alebo akumuláciou v konštrukciách. Obslužné priestory je vhodné zasa orientovať na sever a vytvoriť tak prirodzenú bariéru proti chladu v obytnej časti. Dôležité je tiež pri energetických výpočtoch vziať do úvahy aj vplyv okolitej zástavby a vzrastlej zelene.
Jednou z podmienok kvalitného nízkoenergetického rodinného domu je čo najmenej ochladzovaných plôch, čo v praxi znamená kompaktný tvar s minimálnym členením. Radové a viacpodlažné domy sú v tomto prípade vo výhode. S jednoduchým tvarom súvisí aj lepšia cena menšie riziko vzniku tepelných mostov v miestach spojov konštrukcií. Najmenej vhodné sú jednopodlažné domy – bungalovy a átriové domy.
Zásada č. 3
Faktor tvaru je dôležitý, zbytočne dom nekomplikujte
Všimnite si, že nízkoenergetické a pasívne domy sú tvarovo veľmi jednoduché, bez zbytočných výklenkov a zalomení, balkónov, arkierov, vikierov a ník. Tvar domu predstavuje dôležitý činiteľ v posudzovaní energetickej náročnosti domu. Jednoducho povedané, čím je tvar domu zložitejší, tým je ochladzovaná plocha v pomere k obstavanému priestoru väčšia a tým je aj vyššia spotreba energie na vykurovanie. Je tu aj väčšie riziko pre vznik tepelných mostov v stykoch konštrukcií a zvyšujú sa obstarávacie náklady. Nepodceňujte teda faktor tvaru, definovaný pomerom obstavaného priestoru k plochám obvodových ochladzovaných konštrukcií.
* článok pokračuje pod formulárom *
Ak chcete dostať potrebu energie na vykurovanie v dome pod hranicu 50 kWh/m², je dôležité dostať sa s faktorom tvaru pod hodnotu 0,7, pretože napriek nízkym hodnotám U, to znamená prechodu tepla všetkých použitých stavebných materiálov a konštrukcií môže byť energetická náročnosť domu vyššia práve z dôvodu veľkých ochladzovaných plôch obvodových konštrukcií. Faktor tvaru stráca vplyv na energetickú bilanciu domu iba pri masívne zaizolovaných konštrukciách, keď je podiel tepelných strát prechodom obvodových konštrukcií minimálny.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Zásada č. 4
Bez teplého kabáta to nepôjde – zvýšená tepelná ochrana stavebných konštrukcií znižuje potrebu tepla
Obvodový plášť domu, čiže steny, strecha, okná, dvere, podlahy, by mali mať vynikajúce tepelnotechnické vlastnosti, ktoré zabezpečia zanedbateľné tepelné straty.
Ponuka stavebných systémov určených na výstavbu energeticky nenáročných domov je rozmanitá, napríklad murovaná stavba s kontaktným zateplením, masívna nosná konštrukcia v kombinácii s ľahkými obvodovými prvkami, murované konštrukcie obsahujúce masívnu tepelnú izoláciu či ľahké systémy.
Najpoužívanejším kabátom obvodových stien je u nás kontaktné zateplenie, dôležité je pritom vyberať výhradne z certifikovaných systémov. Ak v snahe ušetriť skombinujete rôzne komponenty od viacerých výrobcov, výsledkom môžu byť už po prvej zime praskliny, navlhnutá odpadávajúca omietka a iné závažné nedostatky.
Najexponovanejším prvkom obvodového plášťa je strecha, ktorá musí odolávať priamym klimatickým vplyvom a okrem toho musí dosiahnuť požadované tepelnotechnické parametre. Pri dimenzovaní hrúbky izolácie v strešnej konštrukcii sa odporúča pamätať na to, že čím menší je sklon strešnej roviny, tým hrubšia by mala byť tepelná izolácia, napríklad pri pultovej streche so sklonom 10˚ by nemala byť izolácia tenšia ako 30 cm a pri pasívnych domoch by mala mať hrúbku minimálne 40 cm.
Ak chcete dosiahnuť parametre pasívneho domu, je nutné v ňom zabezpečiť aj vzduchotesný obal – tesnosť obvodového plášťa znižuje tepelné straty a vytvára podmienky na využívanie systému teplovzdušného vykurovania s núteným vetraním a rekuperáciou. Tesnosť by mala odolať podmienkam, ktoré vznikajú aj pri silnej víchrici, čo sa meria tzv. blower-door testom. Ani za extrémnych podmienok by výmena vzduchu netesnosťou domu nemala prekročiť šesť desatín objemu domu za hodinu.
Zásada č. 5
Nepodceňujte detaily a kvalitu zhotovenia konštrukcií
Nízkoenergetický dom musí byť bez netesností v konštrukciách a tepelných mostov. Podmienkou je kvalitné a dôsledné vyhotovenie tepelnej izolácie v konštrukčných napojeniach, preto nepodceňujte výber realizačnej firmy. Aj najdokonalejšie a najinovatívnejšie materiály a konštrukcie nesplnia svoju úlohu, ak budú nesprávne použité a nekvalitne aplikované. Nepodceňujte ľudský faktor, ten je zatiaľ u nás najslabším článkom v systéme výstavby.
Z hľadiska tepelných strát je veľmi dôležité správne osadenie okna do ostenia a precízne vyhotovenie všetkých detailov ostenia vrátanie jeho zateplenia. Kvalitné okno musí vytvárať s tepelnou izoláciou obvodového plášťa súvislú tepelnoizolačnú vrstvu.
Ďalšie zásady si prečítate v 2. časti článku