Viktória s manželom si v začiatkoch vzťahu istý čas skúsili bývanie v byte. V meste síce mali všetko na dosah ruky, ale to základné – blízkosť prírody – im chýbalo. Ako mladý pár nemali veľa možností, ako si kúpiť či postaviť vlastný dom, a tak sa nasťahovali k rodičom do rodinného domu na vidiek. Časom sa však, pochopiteľne, začali obzerať po niečom vlastnom. Najdôležitejšie pri hľadaní ich bývania bolo prostredie. Keďže obaja sú milovníkmi prírody, vedeli, že život chcú prežiť niekde pod horou v srdci nádhernej prírody. Niekde, kde bude ticho, pokoj a jediné, čo budú počuť, bude spev vtákov. Hľadali dom, ktorý bude ihneď obývateľný a ktorý sa bude dať postupne rekonštruovať či doladiť podľa ich vlastných predstáv. Po novom dome sa začali obzerať v okolí vodnej nádrže Ružín, keďže je tam pekná príroda. Ceny nehnuteľností však boli nad ich možnosti, a tak s hľadaním v danej lokalite veľmi rýchlo skončili. Dnes môže Viktória s ľahkým srdcom povedať, že to bolo ich šťastie: „Niekedy vás osud zavedie tam, kam by ste to nikdy nečakali.“
Viktória nám o svojom bývaní prezradila oveľa viac… O jeho príbeh sa s nami podelila v rozhovore.
Viki, aký bol ten počiatočný príbeh, ktorý sa viaže s vaším domom? Ako ste sa k nemu dostali?
Po tom, čo sme vzdali hľadanie v okolí Ružína, dopočula som sa, že v Maďarsku v blízkosti slovenských hraníc sú nehnuteľnosti omnoho lacnejšie. Začali sme teda podnikať výlety po okolitých dedinkách a obzerať si nehnuteľnosti na predaj. Žiadna však nespĺňala naše predstavy. Keď sme to už chceli zasa vzdať, padol mi do oka pekný dom, ale na môj vkus bol priďaleko od Košíc, tak som ho napokon zavrhla. O pár dní neskôr mi manžel vraví, že predsa len našiel super dom. Áno, bol to presne ten, ktorý som ja pred časom odmietla. A tak sme ho napokon kúpili.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Reč však stále nie je o tomto dome, keďže na scénu prichádza malé zauzlenie…
Áno. Paradoxne, v deň, keď sme od domu dostali kľúče, našli sme ešte iný dom. Náš „dom snov“. Realitná maklérka vedela, že som milovníčkou provensalského štýlu, a preto nás zobrala načerpať inšpiráciu k inému domu v rámci tej istej dediny. Bol opustený, zanedbaný, s metrovou burinou všade okolo a do interiéru sme sa ani nedostali. Ale pre nás bol dokonalý. Ostala som stáť s otvorenými ústami a srdce mi išlo vyskočiť z hrude. Ani neviem opísať ten pocit. Skrátka, bolo to osudové stretnutie. Žiaľ, v tom čase dom nebol na predaj. Neskôr sa mi manžel priznal, že aj jemu poskočilo srdce, keď ho uvidel, ale vzhľadom na všetky okolnosti radšej tie pocity v sebe potlačil.
Čo sa dialo potom? Je mi jasné, že v tomto príbehu ešte príde prekvapenie.
Tri roky som ho chodila pravidelne obdivovať a snívala som o ňom, až som sa dopočula, že je na predaj. Dohodli sme si obhliadku a definitívne sme sa utvrdili v tom, že je to náš vysnívaný dom. Samozrejme, bola to trochu bláznivá situácia, v ktorej sme sa ocitli. Mali sme svoj prvý dom, ale ďalší sme si nemohli dovoliť kúpiť. Napriek tomu sme išli za majiteľom zistiť jeho podmienky. Nebol finančne odkázaný na okamžitý predaj. Mal veľa záujemcov, ale chcel ho predať niekomu, kto bude ďalej dôstojne zveľaďovať jeho odkaz. Videl naše zapálenie pre jeho „dielo“, a tak sme sa napokon dohodli. O rok neskôr sme dom kúpili a nasťahovali sa. Celá cesta k nemu je takou neuveriteľnou zhodou okolností, že niet pochýb o tom, že nám bol súdený.
V akom stave ste ho kúpili a čo všetko ste museli prerábať?
Väčšinu rekonštrukčných prác realizoval ešte pôvodný majiteľ, ktorý čerpal inšpirácie na svojich cestách v Provensalsku. Dom prerobil, ale nakoniec ho nevyužíval. Niekoľko rokov bol opustený, upadal. My sme pred nasťahovaním museli dokončiť kúrenie a množstvo praktických záležitosti a opráv, aby sme tu mohli normálne fungovať.
Rodinný dom v Maďarsku neďaleko slovenských hraníc s úžitkovou plochou 134,46 m2 a pozemkom s rozlohou 899 m2 vykurujú drevom prostredníctvom krbu s výmenníkom, z ktorého vedú rozvody radiátorov do celého domu. Zaujímavosťou je, že všetky rúrky sú schované v podlahe a v stenách, aby nenarúšali vzhľad domu.
Aké štýly, farby a materiály sa ti páčia a kde všade si čerpala inšpirácie pri zariaďovaní? Náš štýl sa postupne vyvíja. Keď sme pred šiestimi rokmi začínali so zariaďovaním, mala som potrebu všetko maľovať na bielo. To bolo také moje romantické vintage obdobie. Postupne som zistila, že tento štýl môže byť omnoho rôznorodejší, farebnejší a to je na ňom krásne. Upustila som od toľkej bielej a momentálne sa sem snažím zakomponovať viac čiernej farby a industriálnych prvkov. Z materiálov preferujeme drevo, kameň a tehlu. Z farieb je to biela, čierna a mentolová. Inšpiráciu hľadáme v samotnom provensalskom štýle, ktorý niekedy spájame aj s inými prvkami, ktoré doň nepatria, ale nám sa páčia. V tom tkvie aj jedinečnosť nášho domu. Nemá pevne dané pravidlá a takýmto spôsobom tiež reflektuje naše osobnosti. Neustále nás inšpirujú aj skryté klenoty nášho kraja, ktoré nachádzame počas potuliek krajinou.
Odkiaľ máte nábytok, čo ste si dali vyrobiť na mieru a čo vzišlo spod vašich rúk?
* článok pokračuje pod formulárom *
Už na začiatku sme vedeli, že chceme kvalitný nábytok, ktorý vydrží roky. Prvým zariadením v dome bol konferenčný stolík a komoda, ktoré sme si nechali vyrobiť na mieru u stolára. Neskôr som zistila, že aj v bazároch môžem zohnať jedinečné kúsky a navyše za skvelé ceny. Preto som začala pravidelne sledovať inzeráty. Takto som „vymákla“ starú singerku a jedálenský stôl so stoličkami. K mojim najlepším úlovkom patrí komoda s obrovským zrkadlom v obývačke, ku ktorej mám ešte aj nočné stolíky. Mala som šťastie, že som našla bazár, ktorý rušili a veci rozpredávali naozaj za zlomok ceny. Väčšina nábytku je vlastne z druhej ruky. Za každým kúskom sa skrýva nejaký príbeh, ktorý mu dodáva ešte väčšiu hodnotu. Postupne som prestala s aktívnym hľadaním, pretože nábytok a doplnky si ma našli samy. Medzi rodinou a priateľmi som známa tým, že zachraňujem to, čo iní vyhadzujú. A tak skôr, než niečo vyhodia, ukážu mi to. Čo je pre niekoho odpad, je pre mňa poklad.
Na čo sa podľa teba treba zamerať, ak chceme do interiéru vniesť atmosféru čarovného Provensalska či vintage štýlu?
Provensalský aj vintage štýl sú založené na kombinácii prírodných prvkov a sú aj o istej zámernej nedokonalosti. Typické sú odhalené drevené trámy, kamenné či tehlové steny. Dokonalé hladké omietky by som vymenila za štruktúrované, pridala by som viac prírodných materiálov, ktoré dodajú interiéru vizuálne teplo, a čo sa farieb týka, siahla by som po pastelových odtieňoch. K vintage štýlu neodmysliteľne patria jedinečné kúsky rustikálneho nábytku a doplnkov, ktoré majú svoj vek. Ten je zaznamenaný rôznymi škrabancami, prasklinami alebo ošúchaným vzhľadom. Mne osobne sa na tomto štýle páči aj to, že je o recyklácii a dáva šancu starým veciam, ktoré chcú iní ľudia vyhodiť. Takže originálne zariadenie vás nemusí stáť tisíce eur.
Máte ešte nejaké plány so zariaďovaním svojho domu snov?
Odkedy sme sa sem nasťahovali, neustále niečo dolaďujeme a vylepšujeme. Nápady a inšpirácie prichádzajú postupne a zapadajú do seba ako puzzle. Je to taký celoživotný projekt. Máme radi zmenu a stále musíme niečo robiť. Momentálne mám v zálohe pár kúskov, ktoré čakajú na renováciu a budem im hľadať nové miesto. Uvidím, ako kreatívne sa to „zvrhne“. V obývačke plánujeme urobiť ďalšiu fotostenu, kde budú vystavené naše umelecké fotografie prírody. Manžel je zanietený filmár (altway.eu) a bushcrafter (outdoorový nadšenec/zálesák) a prostredníctvom fotiek chceme návštevám odprezentovať krásy kraja, v ktorom žijeme.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Nielen interiér, ale aj exteriér vášho domu pôsobí veľmi prívetivým dojmom. Pestujete niečo?
Záhrada sa skladá z dvoch častí. Prvá sa nachádza pozdĺž domu a je upravená a takmer bezúdržbová. Popri dome máme travertínovú dlažbu a zvyšok tvoria kamienky (pod ktorými je schovaný betón). Nevieme si to vynachváliť. Zo začiatku som sa bála, že nám tu bude chýbať trávnik, teda viac zelene. Ale nakoniec nám vôbec nechýba, lebo je to vykompenzované paviničom na dome, obrovskou morušou, skalkou a množstvom kvetináčov, ktoré si podľa nálady presúvam. Vďaka vykamienkovej záhrade nemusíme každú chvíľu kosiť a počas daždivých dní si do domu nenosíme blato. Čo sa týka údržby, raz za čas kamienky prebehneme hrabľami a podľa potreby vyzbierame napadané lístie. Časť záhrady za domom je ešte v štádiu realizácie. Pozemok sme najskôr vyrovnali a následne rozdelili na tri terasy. Prvá bude okrasná a zvyšné dve úžitkové. Máme tu nasadené ovocné stromčeky, hrozno, ríbezle, maliny, černice. Časom pribudne aj políčko na pestovanie zeleniny a byliniek.
Majitelia
Viki pracuje ako fotografka, ale venuje sa aj handmade tvorbe, maľovaniu či príprave dekorácií a scén do videí, keďže jej manžel je filmárom. Nie je žiadnym prekvapením, že ich dom im okrem bývania slúži aj ako štúdio, v ktorom už natočili pár videoklipov a reklám. Bývajú v ňom aj so štvorročnou dcérkou Hannah a spoločnosť im robia prítulné mačky Blacky a Buddy.
Viac inšpirácií z bývania a kreatívnych projektov si môžete pozrieť na stránke www.vikicreative.eu.
Pozrite si aj video z návštevy