Nešli sme s fotografom Danom ani veľmi ďaleko, a predsa sme trochu poblúdili. Nejednoznačnosť v názvoch ulíc sme však prekonali a vošli sme na pozvanie pani Moniky do bungalova usadeného uprostred mäkkej zelene vcelku rozľahlého pozemku.
Trpezlivosť kuchyne prináša
„Komerčné kuchyne a kuchynské štúdiá mi nevedeli ponúknuť to, čo som chcela. Prešla som ich niekoľko. Dlho som hľadala niekoho, kto by dokázal vyrobiť presne takú kuchyňu, akú som chcela,“ začne domáca pani a pri nohe sa mi šuchne yorkshire Kasper. Venujem mu ušný poškrabok. „A niekoho takého som našla na výstave v Nitre v kútiku s originálnym nábytkom.“ Hoci ju zaujal len jeden vystavený kus, vedela, akým smerom chce ísť pri zariaďovaní kuchyne a oslovila pána Rybanského z firmy Ermar. „Keď som mu len približne nadškrtla, čo si asi predstavujem, vedel presne, o čom hovorím. Netrvalo dlho a už o pár dní po prvom stretnutí mi nakreslil návrh kuchyne. Vedel moju predstavu položiť na papier. Pochopil, o čo mi vlastne ide. A pritom, keď tu bol prvýkrát, bola tu len tehlová stena. Druhé stretnutie už bolo aj s kresleným návrhom.“ Nielen prístup výrobcu, ale aj materiál, z ktorého je kuchyňa vyrobená, je osobitý. Ide o tzv. drevo s dušou, tak totiž nazýva pán Rybanský materiál na výrobu nábytku. V podstate ide o staré drevo, ktoré skupuje a renovuje, aby z neho opäť mohol vyrobiť nové veci. Kým sa kuchyňa začala vyrábať, najprv bolo treba drevo naskladniť, zohnať materiál. Našťastie, domácich netlačil čas. Napokon, dom stavali svojpomocne a kuchyňu začali riešiť v dostatočnom predstihu. Čistá realizácia začala v novembri minulého roka a do konečnej fázy sa prehupli až v januári – čakalo sa na kamennú pracovnú dosku z Talianska. „Jednoducho to bol človek, ktorý videl to, čo som si ja predstavovala, a pochopil, o čo mi vlastne ide,“ dodáva Monika a spokojným okom pohladí kuchynskú linku.
Vidiek v meste
„Ja som taký starožitník,“ priznáva domáci pani. „Mám rada staré veci, páčia sa mi.“ A ako sa dozvedám, tomu plánuje prispôsobiť nielen interiér, ale i exteriér. Ten čakajú terénne úpravy – takisto za výdatnej pomoci starých tehál, z ktorých chce vytvoriť vyvýšené, niekoľkoúrovňové záhony prepojené so starým plotom. Ten si adoptovala od suseda, ktorý nedávno zhodil starý dom, pričom vyhadzoval aj plot. Pani Monika našla preň využitie vo svojich záhradných plánoch.
* článok pokračuje pod formulárom *
Mohlo by vás zaujímať tiež:
„Mala som sa narodiť v južanských krajinách. Fascinuje ma tehla, kameň aj kov,“ dodáva rozhliadajúc sa po kuchyni spojenej s obývačkou a jedálňou. Aj keď naša návšteva netrvala dlho, môžem len potvrdiť, že domáca pani dokázala svoju túžbu po juhu dokonale pretaviť do príjemného otvoreného a svetlého priestoru. Na tých niekoľko minút som aj zabudla, že som na Slovensku. Akoby som podvedome čakala, že mi do ucha zavanú zvuky neďalekého mora a do nosa udrie vôňa čerstvo upečených bagiet.
Celá galéria: