Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » úspory energie » Na čo myslieť pri stavbe nízkoenergetického domu – 1. časť

1. augusta 2016

Na čo myslieť pri stavbe nízkoenergetického domu – 1. časť

1. augusta 2016 9:00 Kamila Ďuríková archív

murovacie materiály, nízkoenergetický dom, rodinný dom, stavba domu, úspory energie

Už dnes sa blížime k stavu, keď všetky nové budovy v Európskej únii budú postavené tak, aby neboli alebo boli len v minimálnej miere závislé od dodávok energie. Ak staviate dom, nezabudnite, že aj rodinné domy by sa mali stavať minimálne v štandarde nízkoenergetickej výstavby. Takže čo s tým? Aké sú hlavné zásady výstavby nízkoenergetického a pasívneho domu?


Zásada č. 1

Pristupujte k stavbe komplexne a s logikou

Pamätajte si, že teplo, ktoré z domu unikne, treba do domu znova doplniť a nízkoenergetické a pasívne domy fungujú na opačnom princípe, ak z domu nič neunikne, netreba tam nič dopĺňať alebo len minimálne. Ak teda z domu unikne iba zanedbateľná časť tepla a všetko ostatné sa zužitkuje v jeho prospech, bude treba iba túto zanedbateľnú časť energie do domu doplniť a to sa dá zabezpečiť aj alternatívnymi zdrojmi.

Ak sa preto chcete dopracovať k domu, ktorý na prevádzku nepotrebuje veľký prísun energie z vonkajších spoločných zdrojov, a chcete ho hrdo nazývať nízkoenergetický či nebodaj pasívny, treba sa nad celým domom zamyslieť komplexne. Iba zateplenie alebo slnečné kolektory na streche zo žiadneho domu nízkoenergetický nespravia. Výrazne síce znížia spotrebu energie na vykurovanie, no nízkoenergetický štandard sa tým nedosiahne. Do úvahy treba vziať rozličné faktory – od správneho výberu pozemku a orientácie domu vzhľadom na svetové strany, po dobrý projekt, vhodné stavebné materiály, konštrukcie či technológie s tepelnotechnickými parametrami pre nízkoenergetickú výstavbu a v neposlednom rade aj kvalitnú realizáciu.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Stavba domu: na čom môžete ušetriť?
Stavba domu je obvykle životná investícia a stavať tak, aby ste zbytočne nepreplatili, je...

K tomu všetkému treba ešte pridať koordinovaný prístup všetkých zainteresovaných. Všetko treba vopred detailne naplánovať, pretože ak začnete počas realizácie niečo pridávať a meniť, zbytočne sa stavba predraží a skomplikuje, čo vo výsledku predlžuje dĺžku návratnosti investície a môže znížiť efekt, ktorý sa snažíte dosiahnuť.

Už koncepcia domu v podstate určuje jeho výslednú kvalitu. Bez dobrej koncepcie sa môže dom premeniť na zbierku energeticky efektívnych a inovatívnych prvkov, ale bez súvislostí a logickej previazanosti, a môže sa stať, že jednotlivé prvky budú svojimi vlastnosťami dokonca nekompatibilné.

Klimatické podmienky v našich zemepisných šírkach sú vhodné pre nízkoenergetickú a pasívnu výstavbu. Zimy nie sú až také tuhé ako v severných častiach Európy, takže vykurovanie nemusí byť také intenzívne a letá nie sú zasa prihorúce ako v južnejších oblastiach Európy, takže v dobre izolovaných domoch nie je potrebné ani aktívne chladenie. Čiže prevádzka domu nepotrebuje veľké zdroje energie.
Klimatické podmienky v našich zemepisných šírkach sú vhodné pre nízkoenergetickú a pasívnu výstavbu. Zimy nie sú až také tuhé ako v severných častiach Európy, takže vykurovanie nemusí byť také intenzívne a letá nie sú zasa prihorúce ako v južnejších oblastiach Európy, takže v dobre izolovaných domoch nie je potrebné ani aktívne chladenie. Čiže prevádzka domu nepotrebuje veľké zdroje energie.

Zásada č. 2

Rešpektujte lokálne klimatické podmienky a orientáciu

Inak treba pristupovať k výstavbe energeticky úsporného domu v severných lokalitách s menším počtom slnečných dní a nižšími vonkajšími teplotami a inak v južnej časti krajiny, kde možno počítať s výraznou pasívnou slnečnou energiou.

Okrem správneho posúdenia klimatických podmienok nezabúdajte ani na samotné osadenie domu na konkrétnom pozemku. Správnou orientáciou na svetové strany sa dá výrazne ovplyvniť energetická bilancia domu.

Obytné priestory je vhodné orientovať na juh, juhovýchod a juhozápad, aby sa v nich využilo čo najviac tepla zo slnečných lúčov, či už priamym svetlom cez transparentné konštrukcie, alebo akumuláciou v konštrukciách. Obslužné priestory je vhodné zasa orientovať na sever a vytvoriť tak prirodzenú bariéru proti chladu v obytnej časti. Dôležité je tiež pri energetických výpočtoch vziať do úvahy aj vplyv okolitej zástavby a vzrastlej zelene.

Rodinne-domy

Jednou z podmienok kvalitného nízkoenergetického rodinného domu je čo najmenej ochladzovaných plôch, čo v praxi znamená kompaktný tvar s minimálnym členením. Radové a viacpodlažné domy sú v tomto prípade vo výhode. S jednoduchým tvarom súvisí aj lepšia cena menšie riziko vzniku tepelných mostov v miestach spojov konštrukcií. Najmenej vhodné sú jednopodlažné domy – bungalovy a átriové domy.

Zásada č. 3

Faktor tvaru je dôležitý, zbytočne dom nekomplikujte

Všimnite si, že nízkoenergetické a pasívne domy sú tvarovo veľmi jednoduché, bez zbytočných výklenkov a zalomení, balkónov, arkierov, vikierov a ník. Tvar domu predstavuje dôležitý činiteľ v posudzovaní energetickej náročnosti domu. Jednoducho povedané, čím je tvar domu zložitejší, tým je ochladzovaná plocha v pomere k obstavanému priestoru väčšia a tým je aj vyššia spotreba energie na vykurovanie. Je tu aj väčšie riziko pre vznik tepelných mostov v stykoch konštrukcií a zvyšujú sa obstarávacie náklady. Nepodceňujte teda faktor tvaru, definovaný pomerom obstavaného priestoru k plochám obvodových ochladzovaných konštrukcií.

Dom vo forme kocky, alebo aspoň jej príbuznom tvare, sa javí pre nízkoenergetické objekty ako najvhodnejší – s dostatočným využiteľným vnútorným priestorom a bez veľkých ochladzovaných plôch obvodových konštrukcií.
Dom vo forme kocky, alebo aspoň jej príbuznom tvare, sa javí pre nízkoenergetické objekty ako najvhodnejší – s dostatočným využiteľným vnútorným priestorom a bez veľkých ochladzovaných plôch obvodových konštrukcií.

Ak chcete dostať potrebu energie na vykurovanie v dome pod hranicu 50 kWh/m², je dôležité dostať sa s faktorom tvaru pod hodnotu 0,7, pretože napriek nízkym hodnotám U, to znamená prechodu tepla všetkých použitých stavebných materiálov a konštrukcií môže byť energetická náročnosť domu vyššia práve z dôvodu veľkých ochladzovaných plôch obvodových konštrukcií. Faktor tvaru stráca vplyv na energetickú bilanciu domu iba pri masívne zaizolovaných konštrukciách, keď je podiel tepelných strát prechodom obvodových konštrukcií minimálny.

Mohlo by vás tiež zaujímať

Ako si vybrať materiál na stavbu murovaného domu?
O tom, ako by mal náš vysnívaný dom vyzerať, máme väčšinou jasnú predstavu dlho pred...

Zásada č. 4

Bez teplého kabáta to nepôjde – zvýšená tepelná ochrana stavebných konštrukcií znižuje potrebu tepla

Vhodná tepelná izolácia na vonkajšej strane hydroizolácie suterénu okrem svojej primárnej funkcie tepelnej ochrany spodnej stavby vytvára aj ochranu hydroizolácie proti mechanickému poškodeniu. Na zateplenie suterénu treba použiť nenasiakavú tepelnú izoláciu odolnú proti mrazu.
Vhodná tepelná izolácia na vonkajšej strane hydroizolácie suterénu okrem svojej primárnej funkcie tepelnej ochrany spodnej stavby vytvára aj ochranu hydroizolácie proti mechanickému poškodeniu. Na zateplenie suterénu treba použiť nenasiakavú tepelnú izoláciu odolnú proti mrazu.

Obvodový plášť domu, čiže steny, strecha, okná, dvere, podlahy, by mali mať vynikajúce tepelnotechnické vlastnosti, ktoré zabezpečia zanedbateľné tepelné straty.

Ponuka stavebných systémov určených na výstavbu energeticky nenáročných domov je rozmanitá, napríklad murovaná stavba s kontaktným zateplením, masívna nosná konštrukcia v kombinácii s ľahkými obvodovými prvkami, murované konštrukcie obsahujúce masívnu tepelnú izoláciu či ľahké systémy.

Najpoužívanejším kabátom obvodových stien je u nás kontaktné zateplenie, dôležité je pritom vyberať výhradne z certifikovaných systémov. Ak v snahe ušetriť skombinujete rôzne komponenty od viacerých výrobcov, výsledkom môžu byť už po prvej zime praskliny, navlhnutá odpadávajúca omietka a iné závažné nedostatky.

Najexponovanejším prvkom obvodového plášťa je strecha, ktorá musí odolávať priamym klimatickým vplyvom a okrem toho musí dosiahnuť požadované tepelnotechnické parametre. Pri dimenzovaní hrúbky izolácie v strešnej konštrukcii sa odporúča pamätať na to, že čím menší je sklon strešnej roviny, tým hrubšia by mala byť tepelná izolácia, napríklad pri pultovej streche so sklonom 10˚ by nemala byť izolácia tenšia ako 30 cm a pri pasívnych domoch by mala mať hrúbku minimálne 40 cm.

Ak chcete dosiahnuť parametre pasívneho domu, je nutné v ňom zabezpečiť aj vzduchotesný obal – tesnosť obvodového plášťa znižuje tepelné straty a vytvára podmienky na využívanie systému teplovzdušného vykurovania s núteným vetraním a rekuperáciou. Tesnosť by mala odolať podmienkam, ktoré vznikajú aj pri silnej víchrici, čo sa meria tzv. blower-door testom. Ani za extrémnych podmienok by výmena vzduchu netesnosťou domu nemala prekročiť šesť desatín objemu domu za hodinu.

Zásada č. 5

Nepodceňujte detaily a kvalitu zhotovenia konštrukcií

Kvalitné okno musí vytvárať s tepelnou izoláciou obvodového plášťa súvislú tepelnoizolačnú vrstvu.

Nízkoenergetický dom musí byť bez netesností v konštrukciách a tepelných mostov. Podmienkou je kvalitné a dôsledné vyhotovenie tepelnej izolácie v konštrukčných napojeniach, preto nepodceňujte výber realizačnej firmy. Aj najdokonalejšie a najinovatívnejšie materiály a konštrukcie nesplnia svoju úlohu, ak budú nesprávne použité a nekvalitne aplikované. Nepodceňujte ľudský faktor, ten je zatiaľ u nás najslabším článkom v systéme výstavby.

Z hľadiska tepelných strát je veľmi dôležité správne osadenie okna do ostenia a precízne vyhotovenie všetkých detailov ostenia vrátanie jeho zateplenia. Kvalitné okno musí vytvárať s tepelnou izoláciou obvodového plášťa súvislú tepelnoizolačnú vrstvu.

Ďalšie zásady si prečítate v 2. časti článku

Nízkoeenegetický rodinný dom so solárnymi panelmi
Na čo myslieť pri stavbe nízkoenergetického domu – 2. časť
Ani na Slovensku už nie sú nízkoenergetické a pasívne domy novinkou. Ich výstavba však dlho...
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

heluz dom na prvuDom priateľský k majiteľom Dom z bokuJe nutné zatepľovať tehlu? Pre zdravie rozhodne nie! Stavba rodinného domu z tehál plnených izoláciou4 neoceniteľné rady pred stavbou domu Dobré rady pri stavbe nízkoenergetického domu Nízkoeenegetický rodinný dom so solárnymi panelmiNa čo myslieť pri stavbe nízkoenergetického domu – 2. časť Murovanie v zimeMateriál na výstavbu nízkoenergetického domu Nízkoenergetický dom sa stáva samozrejmosťou Cena pasívneho domu: Je drahý či lacný?
Tento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domovMôj domTento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domovVýnimočný pozemok si vyžiadal výnimočný rodinný dom. Nenápadný kváder prekvapuje riešením, aké často nevidnoMôj domVýnimočný pozemok si vyžiadal výnimočný rodinný dom. Nenápadný kváder prekvapuje riešením, aké často nevidnoS lokalitou boli nové plány, a tak stará chata musela ísť preč. Toto majiteľ domu vymyslel, aby si pripomenul nostalgiu z detstvaMôj domS lokalitou boli nové plány, a tak stará chata musela ísť preč. Toto majiteľ domu vymyslel, aby si pripomenul nostalgiu z detstvaPoschodie vyzerá ako tradičný vidiecky dom, ale na prízemí čosi nesedí. Postaviť takú netypickú stavbu mali architekti dobrý dôvodMôj domPoschodie vyzerá ako tradičný vidiecky dom, ale na prízemí čosi nesedí. Postaviť takú netypickú stavbu mali architekti dobrý dôvod

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.2k views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 853 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 821 views

Odporúčané

rodinný dom z tehly - stavba

Rozhovor s odborníkom: Pasívny alebo nízkoenergetický dom?

V jednej spoločnej miestnosti sa nachádza obývačka aj kuchyňa. Najväčšiu hodnotu má pre majiteľa živý strom – narodeninový darček od rodiny a priateľov.

Uvoľnená atmosféra holandského retra

Murovanie v zime

Materiál na výstavbu nízkoenergetického domu

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}