Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Plánujeme » Vyberáme pozemok

9. marca 2017

Vyberáme pozemok

Orientácia na svetové strany ovplyvňuje prevádzkové náklady a kvalitu bývania. Najpreferovanejšími svetovými stranami sú južná, juhozápadná až západná strana.

9. marca 2017 11:42 Kamila Ďuríková Gregoric, Kopicová, Kanická, Veselský, Interprojekt

stavebný pozemok, svojpomocne

Ak hľadáte pozemok, skúste sa postaviť do jeho stredu a zatvorte oči. Ak pocítite príjemný, hrejivý pocit a je vám dobre, neváhajte. Práve ste našli svoj vlastný kúsok sveta. Všetky možné ťažkosti prekonáte. No ak cítite nervózne chvenie v bruchu alebo strach, utekajte preč. Nenechajte sa presvedčiť ani super cenou. Ak patríte medzi tých, čo nič nepocítia, ostáva vám spoľahnúť sa na vlastný rozum. Tak či onak, výber pozemku je subjektívna záležitosť.


Lokalita dnes a o 10 rokov

Ak máte ten hrejivý pocit na hrudi a lokalita sa vám páči, neznamená to, že to musí byť tak aj o desať rokov. Prvé, na čo si posvieťte, je územný plán dlhodobého rozvoja mesta alebo obce, z ktorého by ste sa mohli dozvedieť, či ten pokoj o pár rokov nenahradí hluk áut z blízkej diaľnice. Územný plán nájdete na príslušnom stavebnom úrade, kde sa môžete poradiť aj s jeho pracovníkmi. Pýtajte sa na všetky možné aj nemožné obmedzenia týkajúce sa daného územia, pretože nie každý pozemok je stavebný. Každé mesto alebo obec má výhľadový plán využívania všetkých plôch na svojom katastrálnom území. Na stavebnom alebo katastrálnom úrade zistíte, aké sú na danom území obmedzenia a za akých podmienok môžete stavať (mesto alebo obec môže mať v územnom pláne pre túto plochu iné využitie), aký je plán rozvoja okolia pozemku (určite by sa vám nepáčilo, ak by v blízkosti vášho pozemku o niekoľko rokov vyrástla priemyselná zóna), aké sú regulatívy v danej lokalite (podmienky umiestnenia stavby, výška zástavby, povolená podlažnosť, pomer zastavanej plochy k ploche zelene, funkcia, architektonické stvárnenie) Problémy môžu byť s možnosťou napojenia na inžinierske siete, alebo ak sa pozemok nachádza v pamiatkovej zóne či ochrannom pásme energetických rozvodov, nemuseli by ste dostať územné rozhodnutie, a teda ani stavebné povolenie.
Pozemok by sa nemal nachádzať v lokalite, kde je vyhlásená takzvaná stavebná uzávera. To je územie, určené na štátnu výstavbu, napr. diaľnice, elektrárne, priehrady alebo to môže byť oblasť poddolovaná po banskej činnosti.

Prvým krokom je požiadať miestny alebo obecný úrad o tzv. územno-planovaciu informáciu. Obec by ju mala mať k dispozícii.
Prvým krokom je požiadať miestny alebo obecný úrad o tzv. územno-planovaciu informáciu. Obec by ju mala mať k dispozícii.

Dom nemožno postaviť ani na území národného parku či chránenej krajinnej oblasti, v ochrannom pásme železnice, diaľkových rozvodov vysokého napätia alebo zemného plynu.

Berte do úvahy aj svoje citové a rodinné väzby k danej lokalite, zamyslite sa nad svojím štýlom života. Máte radšej samotu alebo bývanie v meste, prípadne v jeho okrajových častiach, alebo na dedine? Treba tiež vychádzať z každodenných potrieb – ako ďaleko by ste dochádzali do práce, deti do školy a záujmových krúžkov, či potrebujete mať v blízkosti služby, zdravotnícke zariadenie, či máte k dispozícii auto alebo, či ste odkázaní na verejnú dopravu.

Je dôležité zvážiť aj negatívne a pozitívne faktory v blízkosti pozemku – rušnosť a prašnosť od existujúcich komunikácií, pachy a škodcovia zo smetiska, blízkosť vodného toku (záplavy), svahovitosť pozemku a jeho orientácia na svetové strany, aktivity susedov (malovýroba), zábavné centrá, zabezpečenie súkromia a pod.

Samostatne stojaci rodinný dom potrebuje pozemok s rozlohou asi 600 až 800 m2.
Samostatne stojaci rodinný dom potrebuje pozemok s rozlohou asi 600 až 800 m2.

Parametre pozemku

Odporúčať najvhodnejší tvar, rozmery, sklon či geologické a hydrologické parametre je nemožné, pretože každý jednotlivec má o svojom bývaní iné predstavy. Môžeme vám iba poradiť a pomôcť v rozhodovaní.

Samostatne stojaci rodinný dom potrebuje pozemok s rozlohou asi 600 až 800 m², pričom 600 m² je vhodných pre menší rodinný domček, veľká vila bez adekvátneho priestoru okolo by pôsobila na takomto malom pozemku nevkusne.

Ak máte predstavu o dome s veľkým zázemím, s okrasnou záhradou, prípadne aj so športovou plochou, budete potrebovať aspoň 1 000 m².
Pri výbere veľkosti pozemku by vám mohol byť pomôckou optimálny pomer zastavanej plochy k celkovej výmere pozemku, pričom za zastavané plochy sa považujú aj spevnené plochy okolo pozemku. Ich súčet by mal byť asi 30 % z celkovej plochy pozemku.
Pre samostatne stojaci dom je najvýhodnejší obdĺžnikový tvar pozemku s optimálnym pomerom strán 2 : 3.

Obdĺžnikový tvar pozemku, ktorého jedna strana orientovaná k prístupovej komunikácii má dĺžku aspoň 18 m, ponúka optimálne riešenie, v ktorom vedľa samostatne stojaceho domu s dostatočným odstupom od susedov ostáva priestor aj pre garáž vedľa objektu.

Menej vhodné sú parcely užšie ako 15 m, na ktoré sa síce dá umiestniť samostatne stojaci rodinný dom, no maximálna 10 m šírka bude obmedzujúca v dispozičnom riešení. Na úzkych pozemkoch je vhodnejšie uvažovať o radovej zástavbe alebo aspoň dvojdome, čo má aj množstvo iných výhod, napríklad finančné a energetické úspory. Na radový dom vám stačí aj 300 m² plochy pozemku.

Na dome sú inteligentné žalúzie, vďaka ktorým možno regulovať prístup svetla do interiéru a obmedziť prípadné prehrievanie v letných mesiacoch.
Na úzkych pozemkoch je vhodnejšie uvažovať o radovej zástavbe alebo aspoň dvojdome, čo má aj množstvo iných výhod, napríklad finančné a energetické úspory.

Minimálna vzdialenosť dvoch susedných objektov by mala byť aspoň 7 m, vzdialenosť domu od hranice pozemku je stanovená na minimálne 2 m a od cesty 3 m. Výnimku tvoria radové a átriové zástavby, pri ktorých možno ísť až na hranice pozemku. Existujú aj výnimky a so súhlasom suseda môžete znížiť vzdialenosť k susedovmu domu na 4 metre, no s určitými obmedzeniami, napríklad pri osadení okien na strane od suseda, kam môžete umiestniť len malé okienko záchodu alebo špajze.

Kúpu pozemku konzultujte s architektom, ktorý pre vás bude pripravovať projekt. Zatiaľ čo pre vás môže pozemok z nejakého dôvodu predstavovať neriešiteľný problém, architekt ho môže vidieť úplne ináč. Komplikované pozemky bývajú však väčšinou lacnejšie.
Pri výbere pozemku treba pamätať aj na jeho údržbu, pretože s veľkosťou pozemku rastú aj náklady na jeho údržbu.

Pýtajte sa aj na podložie parcely – skalnaté podložie zvyšuje náklady na zakladanie stavby a veľké problémy by vám v budúcnosti mohla narobiť aj vysoká hladina spodnej vody, ktorá by pri veľkých dažďoch mohla pravidelne zaplavovať pivnicu. Niekedy sa stačí len opýtať susedov a budete mať podrobný geologicko-hydrologický prieskum z priameho zdroja.

Majiteľ pozemku by vám mal ukázať hranice pozemku v teréne a upozorniť vás na existujúce inžinierske siete prechádzajúce pozemkom, a tiež na studne, staré pivnice, základy a podobné zakryté objekty, ktoré vás môžu prekvapiť pri kopaní základov.

Stavba rodinného domu z tehly v svahu
Pri kúpe pozemku sa pýtajte na podložie parcely.

Kde sú inžinierske siete?

To znamená, či sa na pozemku, alebo v jeho blízkosti nachádza prípojka elektriny, plynu, kanalizácie, telekomunikačných sietí, káblovej televízie a podobne. Vybudované inžinierske siete síce zvyšujú cenu pozemku, no väčšinou sa realizujú hromadne pre konkrétnu oblasť, čo je, samozrejme, lacnejšie než ich individuálna výstavba. Chýbajúca infraštruktúra vás nemusí odradiť od kúpy pozemku, všetko je riešiteľné, no treba rátať s investíciami na prekonanie týchto prekážok. Najväčší problém vzniká pri chýbajúcej elektrickej sieti. Plyn sa dá nahradiť iným zdrojom, kanalizáciu vyriešite žumpou alebo čističkou odpadových vôd, absencia vodovodu sa vyrieši vlastnou studňou, ak však pozemok nemá možnosť napojenia na elektrinu, vzniká problém.

Orientácia na svetové strany ovplyvňuje prevádzkové náklady a kvalitu bývania. Najpreferovanejšími svetovými stranami sú južná, juhozápadná až západná strana.
Orientácia na svetové strany ovplyvňuje prevádzkové náklady a kvalitu bývania. Najpreferovanejšími svetovými stranami sú južná, juhozápadná až západná strana.

Návšteva katastrálneho úradu je nutnosťou

Najmä v súčasnosti, keď sa u nás zaužívalo zatajovať skutočnosti a s podvodníkmi sa rozsypalo vrece. Podrobne si preštudujte list vlastníctva k pozemku a zistite, či na ňom nie sú takzvané vecné bremená, ktoré sa môžu týkať aj sietí vedených cez pozemok a ich prístupnosti. Aby sa vám nestalo, že na krásnom, veľkom pozemku si nebudete môcť postaviť dom podľa svojich predstáv, pretože budete musieť rešpektovať ochranné pásmo sietí.

Prečítajte si tiež:

Architekt radí, na čo myslieť pred stavbou domu
Architekt Ing. Milan Vorčák zo spoločnosti PROmiprojekt radí, čo je dôležité, aby sa hrubá...

Na pozemok sa vchádza z ulice alebo cesty. Ak to tak nie je a prístup vedie cez susedný pozemok, treba si overiť, kto je vlastníkom prístupovej parcely a ako je takýto prístup na pozemok právne vyriešený. Môže ísť o spoluvlastníctvo prístupovej parcely alebo komunikácie, alebo vecné bremeno zapísané v liste vlastníctva majiteľa priechodného pozemku, čo znamená, že povinnosťou vlastníka je umožniť prístup majiteľom pozemkov bez samostatného prístupu. Aj bežne používaná komunikácia môže mať konkrétneho majiteľa, ktorý by sa mohol po čase rozhodnúť zmeniť podmienky jej užívania. Pri väčšej komunikácii si overte, či nebude problém s napojením na ňu. Pri vydaní stavebného povolenia budete potrebovať súhlas polície na napojenie.

Okrem architekta je ďalšou veľmi dôležitou osobou, s ktorou je nutné komunikovať už pri výbere pozemku, právnik. Parcelu možno bez problémov kúpiť, iba ak je právne vysporiadaná, to znamená, že medzi vlastníkmi sú jasné, právne potvrdené vzťahy, dedičské konanie je uzavreté alebo je predávajúci výlučným vlastníkom. Tiež treba zistiť, či pozemok, o ktorý máte záujem, nie je zaťažený vecným bremenom, napríklad ako záruka pri úvere, či ho užíva tretia osoba a podobne. Alebo aj priechodnosťou, kedy nebudete môcť využiť celý pozemok.

Stavebný úrad vám môže určiť percento zastavanosti, čo znamená, že vám určia koľko z plochy môžete maximálne zastavať.
Stavebný úrad vám môže určiť percento zastavanosti, čo znamená, že vám určia koľko z plochy môžete maximálne zastavať.

Ak ste sa rozhodli

Po získaní znaleckého posudku, potrebného na ocenenie pozemku, väčšinou na náklady pôvodného majiteľa a dohodnutí kúpnej ceny, treba uzavrieť kúpno-predajnú zmluvu. Mal by ju vypracovať komerčný právnik alebo notár. Podklady potrebné na vypracovanie tejto zmluvy sú:

  • znalecký posudok,
  • list vlastníctva,
  • kópia katastrálnej mapy s vyznačeným pozemkom.

Po uzatvorení kúpno-predajnej zmluvy treba prevod vlastníctva zapísať do katastra nehnuteľností.

Kúpu pozemku je dobré konzultovať s architektom, ktorý pre vás bude pripravovať projekt.
Kúpu pozemku je dobré konzultovať s architektom, ktorý pre vás bude pripravovať projekt.

Prečítajte si tiež:

Dom nemusí byť veľký
Chytákov na ceste k vlastnému domu je viac než dosť. O tom, ako urobiť prvé rozhodnutia tak,...
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

ako začať stavať domAko začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál stavba domuStavba domu: 6 krokov, čo treba zariadiť projektová dokumentácia na výstavbu domuIdete stavať svojpomocne? Akú projektovú dokumentáciu potrebujete? Brány rodinných domovBrány rodinných domov: Ako si vybrať ideálnu? Stavba domu: na čom môžete ušetriť? Zmena v projekte domu: Ide to aj bez stavebného povolenia? Rozpočet na stavbu: na čom ušetriť? Oplatí sa stavať svojpomocne?
Rozhovory o stavbe 1: Ako neurobiť chybu pri výbere pozemku?Môj domRozhovory o stavbe 1: Ako neurobiť chybu pri výbere pozemku?Po starom dome na Záhorí už niet ani stopy. Šikovní majitelia ho svojpomocne zmenili na očarujúce vidiecke bývanieMôj domPo starom dome na Záhorí už niet ani stopy. Šikovní majitelia ho svojpomocne zmenili na očarujúce vidiecke bývanieAko tínedžer si za 18 000 eur postavil tiny house, všetko robil svojpomocne. Oddychovať ma bavilo dva týždne, užívam si, keď pracujem, vraví RadekMôj domAko tínedžer si za 18 000 eur postavil tiny house, všetko robil svojpomocne. Oddychovať ma bavilo dva týždne, užívam si, keď pracujem, vraví RadekSvojpomocne postavený dom dostali do dedičstva veľkí cestovatelia. Z bývania si vytvorili nekonečnú dovolenkuMôj domSvojpomocne postavený dom dostali do dedičstva veľkí cestovatelia. Z bývania si vytvorili nekonečnú dovolenku

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 855 views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 845 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 765 views

Odporúčané

Rodinný dom s plochou strechou má aj bazén, ktorý sa vlieva do jazierka.

Moderný a ekologický dom s bazénom na streche

Rodinný dom romantikov

Šetrite energiou s tehlou

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}