Pripravte si stavenisko a základy tak, aby ste sa mohli pustiť do práce. Nezabudnite, že skôr, ako vezmeme do rúk kelňu, musí byť medzi základovou doskou a prvým radom tehál uložená účinná hydroizolačná a protiradónová vrstva (napríklad ťažký asfaltový pás s dostatočnými presahmi).
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Zvlhčenie
Pred začatím práce si dôkladne vyčistite podklad, odstráňte zvyšky prachu, olejov a špiny. Pred nanesením malty podklad navlhčite. Ak je podklad menej nasiakavý a je chladnejšie počasie, zvlhčujte menej, ak je sucho, teplo a podklad je nasiakavejší, zvlhčujte viac. Navlhčenie zabezpečí kvalitné spojenie malty s podkladom a zabráni príliš rýchlemu vsiaknutiu zámesovej vody.
Navlhčite si aj hornú a spodnú ložnú plochu tehál. Hornú zvlhčujte pred nanesením malty, spodnú pred položením tehál do maltového lôžka.
Nanášanie malty
Pomocou murárskej lyžice naneste vrstvy malty. Murovacia malta musí mať optimálnu konzistenciu, t. j. nesmie zatekať do zvislých otvorov v tehlách, zároveň musí umožňovať pohodlné urovnanie tehál.
Maltu na ložné škáry nanášame celoplošne až k obom povrchom steny, ak to projektová dokumentácia nepredpisuje inak. Prebytočnú maltu, ktorá sa z ložných škár vytlačí pri urovnaní tehál, stiahneme murárskou lyžicou.
* článok pokračuje pod formulárom *
Osadzovanie tehál
Tehly osádzajte do maltového lôžka a priklepnite ich pomocou gumeného kladiva do správnej polohy. Tehla by sa mala do malty vnoriť, malta by teda nemala byť príliš suchá, lebo by medzi maltou a tehlou nevzniklo dostatočné spojenie. Príliš suchú maltu odstráňte a nahraďte čerstvou. Poloha tehál v maltovom lôžku sa kontroluje pomocou vodováhy a laty.
Malta sa na ložnú vodorovnú škáru nanáša a rozotiera tak, aby po priklepnutí tehál bola asi 1,2 cm hrubá. Zvislá styčná škára by mala byť asi 1 cm hrubá. Pri murovaní by sme sa mali striktne pridržiavať týchto rozmerov, pri menších rekonštrukčných prácach nie sú menšie odchýlky príliš dôležité.
Veľkoformátové tehly so systémom pero-drážka alebo s kapsami sa na maltovú zálievku prirážajú natesno k sebe. Tvarovky so systémom pero-drážka zapadajú presne jedna do druhej, a preto sa nemusia dostatočne zalievať maltovou zálievkou. Maltové kapsy na tehlách vyplníme murovacou maltou po vymurovaní každého jedného radu tehál.
Ak pracujeme s tehlami s hladkými styčnými škárami, nanesieme maltu aj na bočnú stenu tehly ešte pred tým, ako ju položíme do maltového lôžka. Pred nanesením ďalšej vrstvy malty si podklad treba znovu navlhčiť.
Pozor!
V akustických deliacich stenách má správne, teda úplné, premaltovanie ložných škár a styčných škár s maltovou kapsou zásadný vplyv na výsledné zvukovoizolačné vlastnosti steny.
Nad oceľovými zárubňami v priečkach nemusí byť vždy preklad
Nad oceľovými zárubňami v priečkach je možné preklad nahradiť výstužou v ložnej škáre nad dverami. Ako výstuž môžeme použiť dva prúty hrebienkovej betonárskej výstuže s priemerom 8 mm alebo špeciálnu výstuž do ložných škár s presahom cca 500 mm na obe strany zárubne. Nad zárubňou musí byť výstuž schovaná v malte, t. j. horná vodorovná časť zárubne musí byť vyplnená maltou.
Mohlo by vás tiež zaujímať: