Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Staviame » Ako zhotoviť keramický polomontovaný strop?

15. júla 2023

Ako zhotoviť keramický polomontovaný strop?

Ukladanie stropných vložiek

15. júla 2023 7:00 Stanislav Botur Stanislav Botur

brúsená tehla, hrubá stavba, pracovný postup, rodinný dom, strop

K tehlovému domu keramický strop jednoducho patrí! Správne zhotoveným stropom získate spoľahlivú konštrukciu s dlhou životnosťou. Zhotoviť ju môžete aj svojpomocne, ak dodržíte predpísané technologické predpisy a postupy pre použitý stropný systém. Tak ako to realizovali pracovníci na stavbe rodinného domu známeho speváka Roba Opatovského.


Keramický polomontovaný strop a jeho výhody

Oproti monolitickým stropným konštrukciám vyhotovených z betónu v sebe polomontovaný stropný systém zahŕňa viacej výhod. Typická je nižšia prácnosť priamo na stavbe, nižší objem mokrých procesov, rýchle zhotovenie, úspora na debnení. Vyhotovený podhľad je keramický, rovný a vhodný na následnú realizáciu omietky.

Vďaka dobrej akumulačnej schopnosti a schopnosti prijímať vlhkosť sa v miestnostiach vytvára zdravá mikroklíma dôležitá na zabezpečenie zdravého a hygienicky neškodného prostredia. Stropný systém vykazuje taktiež dobré tepelnoizolačné, akustické a krokové parametre či vysokú požiarnu odolnosť.

Ide o jednoduchú, rýchlu a rokmi overenú technológiu. Má široké možnosti použitia na výstavbu rodinných domov, obytných budov, rekreačných zariadení, ale aj na garáže, dielne a poľnohospodárske objekty. Osvedčí sa aj pri obnove, prístavbe, nadstavbe a podobne. Je variabilný, s možnosťou použitia aj pri členitých a nepravidelných pôdorysoch miestností.

Z čoho je keramický polomontovaný strop?

Stropný systém sa skladá z keramických stropných nosníkov a stropných vložiek. Keramický stropný nosník je zhotovený z keramických nosníkových tvaroviek, priestorovej priehradovej výstuže a betónu. Keramické stropné nosníky sa štandardne vyrábajú v dĺžkach od 1,25 do 8,25 m v module po 250 mm. Ukladajú sa na nosné konštrukcie, najčastejšie na stužujúce vence a múry.

Keramické (vypaľované) stropné vložky sa vyrábajú z tehliarskych hlín. Ukladajú sa nasucho na osadené a podopreté stropné nosníky. Po uložení stropných vložiek a oceľovej výstuže navrhnutej projektantom sa nosníky a vložky sa navzájom spájajú betónovou zálievkou v predpísanej hrúbke. Stvrdnutím betónu vznikne nový strop.

Stropný systém ponúka možnosť skrátenia stropného nosníka v prípade, že potrebujeme nosník s inou ako štandardnou dĺžkou bez zníženia jeho nosnosti. Umožňuje vykonať výmenu keramického stropného nosníka kvôli otvoru v stropnej konštrukcii, vytvorenie balkónovej konzoly, či už kolmo na nosníky alebo rovnobežne s nosníkmi alebo ukotvenie výstuže výstupného ramena schodiska.

keramický polomontovaný strop - stropné nosníky
Stropné nosníky sú pomerne ťažké, ale s partiou kamarátov či pomocníkov ich možno vykladať na múry aj ručne. Práve svojpomocná montáž bez použitia techniky je hlavnou prednosťou polomontovaných stropov.

Ako zhotoviť keramický polomontovaný strop

Keramické stropné nosníky sa ukladajú na železobetónový veniec, prievlak, či murivo z brúsených alebo nebrúsených tehál. Pred uložením nosníkov sa na podklad umiestni asfaltový pás minimálnej hrúbky 3,5 mm. Podklad má byť vyrovnaný cementovou maltou (poterom) s minimálnou hrúbkou 10 mm, ktorá zrela aspoň dva dni. Pri správne uložených brúsených tehlách nie je vyrovnávanie podkladu potrebné.

Keramický polomontovaný strop - uloženie nosníkov
Vždy by ste mali postupovať podľa projektu a predpisu výrobcu. A tie hovoria, že nosníky treba uložiť na 3,5 mm hrubú asfaltovaný pás a ich vzájomnú polohu prispôsobiť dĺžke stropnej vložky.

V závislosti od dĺžky nosníka je minimálne uloženie na nosnom murive 125 mm alebo 150 mm (pri nosníkoch dlhších ako 7 500 mm do dĺžky 8 250 mm). Asfaltový pás sa neukladá na podklad v mieste izolácie obvodového venca, ani v mieste budúceho strateného debnenia a tepelného izolantu hrúbky 60 mm, ani na keramické preklady.

Vzájomná osová vzdialenosť nosníkov (rozstup) je určená dĺžkou použitej stropnej vložky. Ale pozor – medzera medzi hranou nosníka a hranou vložky môže byť najviac 5 mm! Pri montáži je potrebné nosníky podoprieť zvislou podpernou konštrukciou, ktorej rozmiestnenie závisí od dĺžky nosníka.

Montážne podopretie nosíkov

Nosníky ihneď po uložení na nosné murivo symetricky podoprite vodorovnými montážnymi drevenými hranolmi s montážnymi stojkami. Osová vzdialenosť medzi miestami podopretia, resp. medzi miestom podopretia a nosným murivom (stenou, nosnou konštrukciou) má byť maximálne 1 750 mm.

Nosník od dĺžky 1 250 mm do dĺžky 2 000 mm nie je potrebné podoprieť. Každý nosník od dĺžky 2 250 mm do dĺžky 3 750 mm treba podoprieť na jednom mieste. Nosník s dĺžkou 4 000 mm až 5 500 mm treba podoprieť na dvoch miestach, nosníky od 5 750 mm do  7 250 mm podpierame na troch miestach a nosník od dĺžky 7 500 mm do dĺžky 8 250 mm treba podoprieť až na štyroch miestach. Miesta tvoria montážne hranoly v styku s nosníkmi.

Montážne podpery

Pri ťažkých stropoch musia byť hranoly zdvojené. Hranoly smerujú kolmo na nosníky. Každý drevený hranol treba podoprieť montážnymi podperami (v rovine kolmej na nosníky) – drevenými stĺpmi alebo špeciálnymi kovovým podperami používanými aj na zhotovenie stropného debnenia.

Montážne podpery musia byť tzv. zavetrované (zaistené šikmými vzperami), podložené a zaklinované. Osová vzdialenosť medzi montážnymi stojkami v smere montážnych drevených hranolov nesmie prekročiť 1 500 mm. Vzdialenosti montážnych podpier bol stanovený pri svetlej výške podlažia do 3 000 mm. V prípade, že sa zhotovujú stropy na viacerých podlažiach, musia stáť montážne podpery zvisle nad sebou.

Keramický polomontovaný strop - nosníky
Vždy by ste mali postupovať podľa projektu a predpisu výrobcu. A tie hovoria, že nosníky treba uložiť na 3,5 mm hrubú asfaltovaný pás a ich vzájomnú polohu prispôsobiť dĺžke stropnej vložky.
Keramický polomontovaný strop - podoprenie nosníkov
Ihneď po uložení treba nosíky podoprieť v predpísaných vzdialenostiach, každých 1 750 mm. Na 3,5 m dlhej stene teda bude stačiť podoprieť každý nosník v strede. Použijeme drevený hranol a dve oceľové podpery.
Keramický polomontovaný strop - nadvihnutie stredu
Stredy nosníkov navrhol statik zdvihnúť vzhľadom na okrajom o 10 mm. Vďaka oceľovým podperám so závitovým doladením presnej výšky možno požiadavku statika splniť s presnosťou na milimetre.
Podoprenie širokých stropov
Keďže naša stena je úzka, vystačíme si s dvomi podperami. V prípade širokých stien s veľkým počtom nosníkov treba použiť hranol s rozmermi 150 × 200 mm (podľa veľkosti zaťaženia aj zdvojený) a podpery s najväčšou vzájomnou vzdialenosťou 1,5 m.

Zväčšenie výšky v strede

Pri navrhovaní a zhotovení stropu treba brať do úvahy aj prirodzenú vlastnosť každého materiálu – pri zaťažení sa každá doska alebo prút ohýba. Platí to aj pre stropnú konštrukciu, ktorá sa môže ohnúť už od zaťaženia vlastnou hmotnosťou. Čím väčšia je nepodopretá plocha, tým je priehyb znateľnejší. Aby bol po zhotovení stropu priehyb takmer nulový, pri montáži stropu treba každý nosník nadvihnúť v strede proti smeru zaťaženia, takže nosníky nebudú vodorovné ale od každej steny smerom do stredu stropu pôdu trochu „do kopca“. Po odstránení montážnych podpier sa strop vyrovná. Vzniknuté sily zachytí obvodový oceľobetónový veniec. Pri zvýšení polohy v strede je potrebné zabezpečiť, aby nosník bol uložený pevne na nosnom murive.

Ukladanie stropných vložiek

Po uložení nosníkov v správnych osových vzdialenostiach sa vyplnia medzery medzi nosníkmi keramickými stropnými vložkami. Ukladajú sa nasucho na nosníky v ucelených radoch rovnobežných s nosným murivom. Radmi sa postupne vyplní celá konštrukcia od jedného konca nosníkov k druhému.

keramický polomontovaný strop - ukladanie stropných vložiek
Vložky by sa mali ukladať v jednotlivých radoch smerujúcich kolom na nosníky. Ale keďže náš strop je úzky len na 3 nosníky) a krátky, vložky sa ukladajú v radoch rovnobežných s nosníkmi.

Pri rozkladaní nosníkov môže nastať prípad, že vzdialenosť nosníka od nosnej steny je menšia ako osová vzdialenosť. V takomto prípade sa stropná vložka uloží z jednej strany na nosník a z druhej strany na nosný múr. Bezpečný styk vložky s nosným múrom zabezpečí dĺžkový presah vložky najmenej 25 mm.

Okrajové stropné vložky
Ako vidno z fotografie, vložky na okraji stropu sa ukladajú na múr, v našom prípade z brúsených tehál s presahom aspoň 25 mm. Aj pod vložky je vhodné položiť dlhší úzky asfaltovaný pás v mieste styku s múrom.

Počas ukladania stropných vložiek taktiež pri betónovaní je potrebné chodiť po drevených fošniach uložených na priehradovej výstuži nosníkov (teda na vložky sa nestúpa). Otvory vo vložkách je potrebné uzatvoriť proti zatekaniu betónu (napr. polystyrénom). S betónovaním sa začína až vtedy, keď sú všetky stropné vložky uložené po celej dĺžke nosníkov.

Vystuženie stropu

Betón nad stropnou vložkou treba vystužiť zváranými sieťami Ø 5/150 × 150 mm z betonárskej ocele triedy B500A, ktoré treba stýkať (ukladať a previazať) s presahom minimálne 300 mm v obidvoch smeroch a na krajoch ich treba uložiť ešte aspoň 200 mm za líce múru. Prekrytie prútov betónom má byť minimálne 15 mm.

Pred zabetónovaním stropu
Ešte treba uložiť do stropu a venca predpísanú výstuž (siete a prúty podľa projektu) a zhotoviť okrajové debnenie na stužujúci veniec. Na jeho zhotovenie sú vhodné keramické tvárnice strateného debnenia – univerzálne vencové tvárnice

Mohlo by vás zaujímať

Tehlové preklady sú súčasťou každého domu
Tehlové preklady – 6 najčastejších chýb pri ich murovaní
Keď sa murujú tehlové preklady, dochádza k častým chybám, ktoré môžu znehodnotiť stavbu....

Betónovanie stropu

S betónovaním môžete začať po dokončení namontovaní všetkých prvkov predpísaných projektom. Pred betónovaním sa musí celá plocha stropu dôkladne navlhčiť z dôvodu dobrej priľnavosti betónu.

Stropná konštrukcia sa betónuje v pásoch, v smere nosníkov. tak, aby zaliali priestory pri stropných nosníkoch a aby nad keramickými vložkami vznikla celoplošná rovná vrstva betónu v predpísanej hrúbke. V prípade potreby prerušenia betónovania sa pracovná škára vytvorí medzi nosníkmi v strede keramickej stropnej vložky. Pracovná škára nesmie prechádzať v nad nosníkom (tzv. betónovým rebrom). Celkové plošné montážne zaťaženie stropu nesmie prekročiť 1,5 kN/m2 pred jeho tzv. zmonolitnením (konečným spevnením). Pri betónovaní je potrebné zabrániť hromadeniu betónu na jednom mieste. Keramické stropné vložky sa počas montážneho stavu nesmú zaťažovať ničím iným ako betónovou zálievkou. Po zhotovení stropnej konštrukcie je potrebné udržiavať betón v dostatočne vlhkom stave až do stvrdnutia. Podpery pod nosníkmi sa môžu odstrániť až po dosiahnutí zaručenej pevnosti betónu v tlaku. Pri odstraňovaní podpier vo viacpodlažnej budove sa postupuje vždy od horného podlažia k spodnému.

Betonáž a "zmonolitnenie" stropu
Celý strop sa navlhčí a zaleje betónom triedy C20/25 tak, že nad hornou plochou stropných vložiek vznikne podľa typu konštrukcie 40, resp. 60 mm vrstva betónu. Betón musí ešte dlho zrieť a niekoľko dní ho treba vlhčiť vodou.

Celý postup

Odstránenie podpier
Pred zabetónovaním stropu
Okrajové stropné vložky
Uložené nosníky a vložky
Ukladanie stropných vložiek
Stropné vložky 11 obrázkov v galérii
Podoprenie širokých stropov
Nadvihnutie stredu
Podoprenie nosníkov
Uloženie nosníkov
Stropné nosníky

Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

ako začať stavať domAko začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál Zakladanie prvého radu tehál – postup v 9 krokoch Boli úplní laici, no ich nadšenie bolo silnejšie Prvý rad je najdôležitejší. Presné založenie stavby je hlavným predpokladom úspešnej realizácie hrubej stavby z brúsených tehál. Preto dobrí výrobcovia tehál ponúkajú možnosť objednať si asistenčnú službu pri zakladaní prvého radu tehál. Ak sa však do založenia stavby pustíte svojpomocne, vždy dodržiavajte technologické pokyny výrobcu.Cena omietky: Odborník radí, kedy zaplatíte menej Osadenie prekladu z tehly – video Zakladanie prvého radu z tehly – video Tehlový dom, hrubá stavbaChyby pri hrubej stavbe domu Montované keramické stropy – časť 2. Ukladanie stropných vložiek
TOP 10 rodinných domov, chalúp a chát, ktoré sa vám v roku 2023 páčili najviacMôj domTOP 10 rodinných domov, chalúp a chát, ktoré sa vám v roku 2023 páčili najviacTento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domovMôj domTento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domovTento dom musia deti milovať! Rodičia sa vzdali cestovania, aby svojím potomkom vytvorili dokonalý domovMôj domTento dom musia deti milovať! Rodičia sa vzdali cestovania, aby svojím potomkom vytvorili dokonalý domovModerný a svieži so štipkou hravosti. Takto má vyzerať perfektný domov pre mladú rodinu s dieťaťom!Môj domModerný a svieži so štipkou hravosti. Takto má vyzerať perfektný domov pre mladú rodinu s dieťaťom!

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.2k views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 853 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 821 views

Odporúčané

Pred stavbou nízkoenergetického domu z tehly

Bar Dvojka Praha

Odetý do bielej farby a tehly: Punkový bar s nádychom vintage

Akú hydroizoláciu na spodnú stavbu? Porovnali sme rôzne systémy

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}