Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Staviame » Ako stavať pasívny dom – na kľúč alebo nie?

16. mája 2022

Ako stavať pasívny dom – na kľúč alebo nie?

tehlový pasívny dom

16. mája 2022 8:07 red v spolupráci s IEPD a výrobcami stavebných materiálov archív, Heluz, Jan Medek, Jan Kukla, Jakub Tomec

hrubá stavba, murovacie materiály, murovanie z tehly, nízkoenergetický dom, pálená tehla, pasívny dom, úspory energie

Od 1. 1. 2021 by sa mali realizovať rodinné domy s takmer nulovou potrebou energie, označované aj ako A0. Už dlhšie sú však známe (a stavajú sa) aj ďalšie typy energeticky hospodárnych domov, napríklad pasívne. Ktorý z nich si teda postaviť, aby vyhovoval predpisom a majiteľovi priniesol pohodlie aj finančné a energetické úspory? Dom z kategórie A0, ktorý je povinný, alebo sa viac oplatí pasívny dom na kľúč? A čo by ste mali vedieť, ak si stavbu budete organizovať sami? Rozhodujúce však je, z čoho stavať pasívny dom alebo inú energeticky úspornú stavbu.


Aký dom si vlastne vybrať?

Hneď na začiatku si treba vyjasniť, ako sa jednotlivé typy energeticky hospodárnych domov líšia, a potom sa rozhodnúť, ako ďalej postupovať.

Norma STN 73 0540-2 delí rodinné domy na základe spotreby energie na vykurovanie. Pri domoch s takmer nulovou potrebou energie je to max. 20,4 kWh/m² za rok (A0, rodinné domy postavené po 1. 1. 2021). Vyhláška č. 364/2021 Z. Z. zasa predpisuje hornú hranicu tzv. primárnej energie pre kategóriu A0 max. 54 kWh/m² za rok, pričom táto požiadavka je pri realizácii domov od 1.1.2021 záväzná. Primárna energia je celkové množstvo energie dodané do technického systému budovy, no upravené tzv. faktorom primárnej energie, ktorý zohľadňuje, či je energia dodaná z obnoviteľných zdrojov (cieľom je znížiť množstvo produkovaného CO2). Najhoršie z toho vychádza elektrina a tuhé palivá, najlepšie obnoviteľné zdroje energie a biomasa. Dôležité je uvedomiť si, že okrem tepelnotechnických vlastností konštrukcií, resp. materiálov, je na splnenie podmienok kategórie A0 potrebné doplniť
energetický koncept obnoviteľnými zdrojmi energie v blízkosti stavby. Úlohou projektanta je nakombinovať technológie a materiály tak, aby požadované množstvo primárnej energie splnil.

Požiadavky na dom v kategórii A0

  • Primárna energia: 54 kWh/m²za rok
  • Energia na vykurovanie: 20,4 kWh/m²za rok
  • Obvodové murivo (súčiniteľ prechodu tepla): U = max. 0,22 W/(m2 . K) – požadovaná hodnota; max. 0,15 W/(m2 . K) – odporúčaná hodnota
  • Okná v obvodovej stene: Uw,r2 = 0,85 W/(m2 . K) – požadovaná hodnota; 0,65 W/(m2 . K) – odporúčaná hodnota (trojsklo)
  • Energia z obnoviteľných zdrojov by mala v ročnom súhrne pokryť takmer celú potrebu energie na prevádzku domu.
  • Použitie technológií využívajúcich OZE: tepelné čerpadlo + solárne panely + vetranie s rekuperáciou; tepelné čerpadlo + fotovoltika + vetranie s rekuperáciou; plyn. kondenzačný kotol + solárne kolektory + rekuperačné vetranie; elektrokotol + fotovoltika + rekuperačné vetranie; * (*Ide o príklady využitia technológií a OZE. Kombinácia sa môže líšiť, závisí od podmienok a kvality projektu.)

Čo musí spĺňať pasívny dom na kľúč aj postavený svojpomocne?

Tento pojem je súčasťou inej kategorizácie vytvorenej v Nemecku, ktorá zohľadňuje aj iné kritériá ako naša legislatíva a používa iné pojmy. Pasívne domy spotrebujú max. množstvo energie uvedené nižšie. V prípade pasívnych domov sú preto požiadavky na tepelnoizolačné parametre prísnejšie, no podľa Ľubice Šimkovicovej z IEPD je pri pasívnom dome dôležité splniť aj prísnejšie požiadavky na vzduchotesnosť obálky. „Ďalšia požiadavka, pre pasívny dom nevyhnutná, sa týka tepelných mostov. Tepelným mostom rozumieme miesto v energetickej obálke budovy, ktorým počas vykurovacieho obdobia lokálne uniká teplo (sumár tepelných mostov v pasívnom dome nepresahuje hodnotu Ψ ≤ 0,01 W/K),“ pokračuje Ľ. Šimkovicová.

hotový pasívny tehlový dom s bielou omietkou

Charakteristika pasívneho domu

  • Primárna energia: max. 120 kWh/m²za rok
  • Energia na vykurovanie: 15 kWh/m²a rok (prekračuje požiadavky tepelnotechnickej normy na A0).
  • Obvodové murivo: U = < 0,15W/(m2K).
  • Okná v obvodovej stene: Uw,r2 = 0,80 W/(m2 . K) – trojsklo
  • Pasívne využitie solárnych ziskov: zasklené plochy by mali prepustiť aspoň polovicu slnečnej energie (g > 0,5); orientácia na juh.
  • Vzduchotesnosť obalových, teplovýmenných konštrukcií: vzduchová priepustnosť menej ako 0,6-násobok objemu meraného priestoru za 1 hodinu pri rozdiele tlakov vonkajšieho a vnútorného vzduchu 50 Pa (t. j. n50 < 0,6 /h ) – overené Blower Door testom.
  • Eliminácia tepelných mostov: Ψ ≤ 0,01 W/K
  • Rekuperačné vetranie: s účinnosťou min. 80 %.
  • V ideálnom prípade stačí na jeho vykúrenie či ochladenie ohriať vetrací vzduch.

 

 

 

 

Hrubá stavba murovaná z brúsených tehál. Brúsené tehly sa od klasických tehlových blokov líšia tým, že sú vyššie (až 249 mm oproti výške 238 mm pri klasických tehlách) a ich ložné plochy sa po vypálení zabrúsia do roviny brusnými kotúčmi. Vďaka vysokej presnosti vodorovnej ložnej plochy sa z nich muruje na tenkú škáru pomocou špeciálnych lepidiel alebo polyuretánovej peny. Výška škáry je znížená z klasických 12 mm na 1 mm pri zachovaní výškového modulu 250 mm.

Náročné požiadavky najjednoduchšie splní pasívny dom na kľúč

Nech sa na pasívny dom či A0 dom dívame z akéhokoľvek pohľadu (legislatívneho či materiálovo-technologického), isté je, že návrh treba zveriť do rúk odborníkom, ktorí majú s takýmito stavbami skúsenosti. Optimálne riešenie je totiž vždy individuálne a závisí od toho, či všetky detaily do seba zapadli, či sa technológie a stavebné materiály dopĺňajú. Ak napríklad v dome s tesnou obálkou použijete netesný komín s mriežkou na päte, táto zdanlivá drobnosť vám môže spôsobiť nemalé problémy v podobe tepelných strát, dokonca nerovnováhu pri rekuperačnom vetraní a nasávanie spalín späť do miestnosti. Ak nesprávne vyriešite detaily, na ktoré výrobcovia ponúkajú systémové prvky, nemusíte sa zbaviť všetkých tepelných mostov… a takto by sa dalo pokračovať. Najjednoduchšie teda pre mnohých bude, ak si ho nechajú postaviť na kľúč, no i vtedy je dobré mať prehľad, aké materiály dostupné na trhu treba použiť, aby splnili potrebné parametre. No nie je to jediná cesta. Ak nechcete stavať pasívny dom na kľúč (a platí to samozrejme pri akýchkoľvek stavbách) , myslite na to, že kvalitný dom jednoducho potrebuje odborný projekt a skúseného realizátora.

Prečítajte si viac o projektovaní pasívnych domov

Pasívny rodinný tehlový dom
Nízkoenergetické a pasívne domy: Projekty a ich špecifiká
Návrh nízkoenergetického alebo pasívneho domu sa do istej miery líši od spôsobu, akým je...

Energeticky hospodárny dom síce môže byť o niečo drahší, no vstupné náklady by nemali byť vyššie o viac ako 8 – 10 % oproti klasickej výstavbe a vďaka úspore energií majú dobrú návratnosť.

Na konštrukciu stropov a obvodových stien pasívneho rodinný dom v Pustých Úľanoch sa použil systém založený na murovaní z presných tehlových blokov, čo zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti steny a jej neprievzdušnosť. Masívny keramický materiál má zároveň aj výbornú akumulačnú schopnosť. Teplo, ktoré prijme v podobe zimných pasívnych solárnych ziskov, postupne uvoľňuje do interiéru. Na dosiahnutie parametrov pasívneho domu bolo potrebné steny ešte doizolovať minerálnou vlnou v hrúbke 250 mm. Táto izolácia sa použila aj v podlahách v styku s terénom a v streche (350 mm). Vylúčenie tepelných mostov je zabezpečené šikovným konštrukčným návrhom jednotlivých rizikových detailov.

Z čoho stavať pasívny dom

Obvodové konštrukcie pasívneho domu, ale aj energeticky úsporného domu všeobecne musia spĺňať viacero náročných požiadaviek. Z čoho stavať pasívny dom je teda veľmi častá otázka. Aj keď v minulosti sa energeticky hospodárny a pasívne domy spájali predovšetkým s drevenými montovanými konštrukciami, dnes je už jasné, že murovacie materiály dokážu splniť požiadavky pasívnych domov, ako aj domov z kategórie A0. U-hodnota obvodovej steny teda nesmie prekročiť 0,22 W/(m2 . K), ak ide o kategóriu A0, ideálne je, keď sa dostane na odporúčanú hodnotu 0,15 W/(m2 . K) alebo pod ňu a splní tak aj parametre pasívneho domu. Ďalším dôležitým kritériom pri energetickom hodnotení budovy je tepelný odpor konštrukcie. Ak má stavba dosahovať aspoň triedu A0, nesmie tepelný odpor vonkajších stien presahovať nad 4,4 (m2 . K)/W.

Mohlo by vás zaujímať

rodinný dom z tehly - stavba
Rozhovor s odborníkom: Pasívny alebo nízkoenergetický dom?
Záujem o nízkoenergetickú a pasívnu výstavbu pomaly rastie a s ním rastie aj množstvo...

Pasívny dom a pálená tehla

Ide o klasický aj moderný materiál. Tepelnoizolačné parametre tehál sa zasa postarajú o to, aby ste sa nemuseli „trápiť“ s ďalšou vrstvou izolácie a neriskovali tak vznik zbytočných tepelných mostov či problémy s kondenzáciou vlhkosti. Tehlové murivo s integrovanou tepelnou izoláciou, ktoré je pre stavebníkov v ponuke na výstavbu energeticky hospodárnych domov, už od hrúbky 440 mm nielenže spĺňa hodnoty, ktoré norma určuje pre kategóriu A0, ale môžeme hovoriť o súčiniteli prechodu tepla vhodnom v prípade pasívnych domov. Pri hrúbkach 500 mm a viac výrobcovia majú istý náskok, aj čo sa týka hraničných hodnôt pasívnej výstavby (U = 0,13 (m2 . K)/W alebo aj U = 0,11 (m2 . K)/W). Treba povedať, že tepelnoizolačné parametre výrobcovia stavebných materiálov zlepšujú už niekoľko rokov, takže tieto vlastnosti sú overené v praxi a pri výbere nájdete aj potrebné referencie iných zákazníkov.

Brúsené tehly s veľkým tepelným odporom, určené aj na jednovrstvové obvodové konštrukcie, sa lepia pomocou špeciálneho lepidla, vďaka čomu je ložná škára zmenšená na minimum. Okrem toho systém obsahuje aj doplnkové tehly na vyriešenie detailov – napríklad v mieste parapetov a nadokenných prekladov.

Trendom pri stavbách z pálenej tehly je taktiež jednovrstvové murovanie na lepiacu maltu alebo penu. Aby murované konštrukcie splnili náročné požiadavky na tepelnotechnické vlastnosti steny, bolo nevyhnutné prispôsobiť nielen tvar a vlastnosti jednotlivých blokov, ale aj technológiu výstavby. Na odstránenie tepelných mostov v ploche konštrukcie steny sa museli zmenšiť ložné škáry medzi jednotlivými tvárnicami. Preto sa dnes pri stavbe z tepelnoizolačných brúsených tehál nepoužíva klasická malta, ale špeciálne lepidlo. Vďaka tomuto spôsobu výstavby sa znižuje aj stavebná vlhkosť konštrukcie a minimalizujú sa problémy, ktoré s ňou súvisia. Systém lepenia presných tvárnic v radoch spájaných na pero a drážku prácu veľmi urýchľuje a zefektívňuje. Okrem zmenšovania ložnej škáry prinášajú systémové riešenia aj množstvo doplnkových produktov, ktoré pomáhajú pri odstraňovaní tepelných mostov v kritických detailoch okolo ostení a v mieste stužujúcich vencov. Kvalitné spojivo tohto typu vám môže pri práci ušetriť až 30 % času, čo sa priaznivo odrazí na cene stavebných prác alebo množstve času stráveného na stavbe, ak sa rozhodnete pre svojpomocnú výstavbu.

Niekoľko rád k svojpomocnej výstavbe energeticky úsporných domov

Steny pasívneho domu
Pasívny dom svojpomocne: Ako postaviť steny
V dome, ktorý nám poslúžil ako príklad, sú obvodové a nosné steny postavené tak, aby mali...
Dobré rady pri stavbe nízkoenergetického domu
Stavba nízkoenergetického domu so sebou nesie veľa úskalí. Preto netreba prípravu ani...

Hoci sa technológia výstavby zmenila, jednotliví výrobcovia ponúkajú školenia práce s dodávaným materiálom, a tak si vytvárajú sieť certifikovaných firiem, ktoré daný výrobok vedia odborne zabudovať. Vďaka zmeneným technologickým postupom sa zvyšuje rýchlosť výstavby, znižuje sa vlhkosť konštrukcie, ktorá je nevyhnutným sprievodným znakom pri mokrých stavebných procesoch, ako je murovanie, a aj sa dodržia všetky odporúčania výrobcu, zvyšuje sa aj presnosť a precíznosť stavby.

Mohlo by vás zaujímať

spálňa s tehlovou stenou
Prečo je pálená tehla zdravý a výhodný materiál?
K zdravému životu patrí nielen pohyb a strava, ale aj zdravé prostredie. Rozhodnutie, z čoho...

Okrem toho výrobcovia tvárnic prichádzajú s ucelenými systémami, vďaka ktorým možno z jedného materiálu v krátkom čase vyskladať takmer celý dom. Systémové riešenia si však vyžadujú dôslednosť a staré stavbárske príslovie cól sem, cól tam tu už neplatí. V opačnom prípade vychádza snaha výrobcu o kvalitný materiál aj vaša investícia do drahšieho výrobku nazmar. Významnými vlastnosťami masívnych materiálov sú aj ich akustické parametre, schopnosť akumulovať teplo, ale aj udržať dom vychladený počas horúcich letných dní, odolnosť proti požiaru a dlhá životnosť.

neomietnutý pasívny dom z tehly

Pasívny dom a iné murovacie materiály

Tepelnotechnické požiadavky na pasívne domy možno splniť aj pri použití vápennopieskových tehál. Treba však počítať s kombináciou vápennopieskových tvárnic s hrúbkou 175,
200, 240 alebo 290 mm, s dodatočnou tepelnou izoláciou požadovanej hrúbke. Ak uvažujete o stavbe pasívneho domu z pórobetónu, aj v tomto prípade môžete zostať pri jednovrstvovom murive. K dispozícii sú napríklad tvárnice, ktoré pri hrúbke 550 mm majú súčiniteľ prechodu tepla na úrovni Ur2 = 0,147 W/(m2.K). V porovnaní s niektorými dostupnými tehlovými blokmi však dosahujú o niečo menej výhodné parametre.

Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

ako začať stavať domAko začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál Dizajn domu je dôležitýTvar a dizajn domu sú dôležité pre budúce úspory Zateplenie domu – áno či nie? Dom z bokuJe nutné zatepľovať tehlu? Pre zdravie rozhodne nie! Steny pasívneho domuPasívny dom svojpomocne: Ako postaviť steny Murovanie v zimeMateriál na výstavbu nízkoenergetického domu Nízkoenergetický dom sa stáva samozrejmosťou Cena pasívneho domu: Je drahý či lacný?
Tento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domovMôj domTento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domovKrádeže na staveniskách sú na Slovensku problémom. Miznú reflektory, drevo aj zbíjačkyASB.skKrádeže na staveniskách sú na Slovensku problémom. Miznú reflektory, drevo aj zbíjačkyBjørn Kierulf: Potrebujeme stavať zodpovedným spôsobomASB.skBjørn Kierulf: Potrebujeme stavať zodpovedným spôsobomAko murovať rýchlejšie a úspornejšie?Urob si sámAko murovať rýchlejšie a úspornejšie?

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 860 views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 820 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 760 views

Odporúčané

Aká má byť správna vínna pivnica

Hrubá stavba a podkrovie – ako na to

Pôdorys s tehlovými stĺpmi

Dom s netypickým pôdorysom: Namiesto stien tehlové stĺpy

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}