Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Staviame » Svojpomocné zateplenie domu: Ktoré sú najčastejšie chyby?

16. októbra 2022

Svojpomocné zateplenie domu: Ktoré sú najčastejšie chyby?

Muž pri svojpomocnom zateplení domu

16. októbra 2022 21:07

svojpomocne, tepelná izolácia, zateplenie domu

Aj keď zatepľujete dom bez pomoci profesionálnej firmy, nezabudnite, že základným predpokladom dobre zhotoveného zateplenia je návrh vhodného tepelnoizolačného systému. Ten svojpomocne určite neurobíte, preto radšej oslovte skúseného projektanta. Rovnako dôležité je použiť na zateplenie certifikované tepelnoizolačné systémy a dodržať predpísané technologické postupy. Priblížime vám, akým chybám by ste sa pri svojpomocnom zateplení domu určite mali vyhnúť.


Zle zvolená hrúbka tepelnej izolácie

Dodávatelia tepelnoizolačných systémov vám dokážu presne prepočítať potrebnú hrúbku tepelnej izolácie. Jej hrúbka by podľa odborníkov v súčasnosti mala byť minimálne 10 cm, avšak optimálne parametre tepelnej izolácie sú v rozmedzí 15 až 20 cm. Ak použijete materiál s nedostatočnou hrúbkou, riskujete kondenzáciu a vlhnutie muriva, čo môže viesť až ku vzniku plesní.

Správna hrúbka tepelne izolácie
Správnu hrúbku tepelnej izolácie vonkajšieho tepelnoizolačného kontaktného systému musí určiť projektant. Od navrhnutej hrúbky potom závisí aj šírka zakladacej lišty.

Nesprávny spôsob lepenia izolácie

Dodržiavanie technologického postupu pri zhotovovaní zateplenia je alfa a omega celej realizácie. Ak tak neurobíte, môžete obmedziť životnosť tepelnoizolačného systému či spôsobiť jeho degradáciu. V extrémnych prípadoch môžu byť zásadné chyby pri realizácii životunebezpečné. V prípade týchto chýb sa totiž narušuje statická funkcia systému, napríklad jeho prilepenie k podkladu lepidlom a zakotvenie rozpernými kotvami.

Najčastejšou chybou, ktorá ovplyvňuje životnosť tepelnoizolačného systému, je nesprávny spôsob nanášania lepidla na tepelnoizolačné dosky. Lepidlá totiž prenášajú predovšetkým šmykové napätia vyvolané hmotnosťou tepelnoizolačného systému. Ak tepelnú izoláciu nalepíte na nepripravený a nesúdržný podklad, alebo lepidlo nesprávne nanesiete len po obvode izolačnej dosky, prípadne len v bodoch, hrozí nestabilita a oddelenie od podkladu.

Nanášanie lepidla na izoláciu
Lepiaca malta sa musí nanášať po celom obvode tepelnoizolačnej dosky v páse so šírkou 50 mm a zároveň uprostred dosky bodovo na tri miesta.

Správne budete postupovať tak, že lepidlo nanesiete nielen po obvode tepelnej izolácie, ale aj do stredu dosky v dvoch až troch bodoch. Ak lepidlo aplikujete výlučne bodovo, tepelnoizolačné dosky budú zafixované na podklade nedostatočne a môže dôjsť k prúdeniu vzduchu medzi stenou a izoláciou. Takto výrazne znehodnotíte funkčnosť kontaktného systému.

Zle upevnené dosky môžu postupne prestúpiť cez výstužnú vrstvu do konečnej povrchovej úpravy. Tu sa najskôr objavia mikrotrhliny, ktoré sa môžu časom zväčšovať a vytvoriť tak vstupnú bránu pre zrážkovú vodu a vlhkosť, ktorá môže preniknúť až do tepelnej izolácie. Takto sa z tepelnej izolácie stáva tepelný vodič, čo zníži tepelný odpor kontaktného systému. Nehovoriac o plesniach, ktoré sa vám „vďaka“ tejto chybe môžu v dome rozhojniť.

Mohlo by vás zaujímať

Zateplenie domu – áno či nie?
Pred pár rokmi sa začali domy masívne zatepľovať. A to nielen staršie, ale aj tie...

Nedostatočný počet rozperných kotiev

Tento bod v podstate súvisí s predchádzajúcou chybou. Keď tepelnú izoláciu nesprávne nalepíte, staticky ju budú zabezpečovať iba rozperné kotvy, ktoré samotné minimalizujú šmykové napätia. Ak však použijete nesprávne rozperné kotvy s nesprávnou dĺžkou alebo s nesprávnou rozpernou časťou, pri silnejšom zaťažení vetrom sa môže celý systém odtrhnúť – a to už je reálne nebezpečenstvo pre zdravie človeka. Preto by súčasťou každého projektu mal byť schválený statický prepočet a kotevný plán, ktoré treba pri kotvení systému a lepení tepelnej izolácie dôsledne dodržiavať.

Kotvenie tepelnoizolačných dosiek
Dodatočné ukotvenie tepelnoizolačných dosiek treba urobiť 24 hodín po ich nalepení. Dôležitý je výber správneho typu rozperných kotiev a použitie predpísaného počtu (min. 6 ks/m2), inak hrozí odtrhnutie celej tepelnoizolačnej vrstvy.

Medzi ďalšie chyby patrí nedodržanie maximálnej šírky škár medzi tepelnoizolačnými doskami. Ďalej netreba zabúdať, že podľa STN 73 2901, ktorá stanovuje podmienky zhotovovania vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS), môžu byť škáry široké maximálne 4 mm. Tie následne treba vyplniť tepelnoizolačným materiálom.

V neposlednom rade vám môže problémy spôsobiť aj zle vložená sklotextilná mriežka. Musí byť zapracovaná približne v hornej tretine celkovej hrúbky výstužnej vrstvy, a to tak, aby ju na povrchu nebolo vidieť.

Vkladanie výstužnej mriežky do lepidla
Výstužná mriežka sa vkladá do čerstvej vrstvy lepidla tak, aby bolo v hornej tretine tejto vrstvy. Potom ju treba zatrieť ďalšou vrstvou lepidla. Pásy ukladajte so vzájomným presahom 100 mm.

Ignorovanie montážnych zásad a vlastností izolácie

Tepelnoizolačné materiály môžu mať rozdielne vlastnosti, resp. prednosti. Vo všeobecnosti však musia mať nízku tepelnú vodivosť, odolnosť proti mechanickému poškodeniu a požiaru. Ak tepelnú izoláciu aplikujete do výšky 30 cm, musí mať takisto čo najnižšiu nasiakavosť.

Prídavná diagonálna výstuž v zateplení
V rohoch otvorov sa na prenesenie šikmých šmykových napätí vloží pred zhotovením výstužnej vrstvy ešte prídavná diagonálna výstuž s rozmermi minimálne 300 x 200 mm. Výstuž sa vkladá pod uhlom 45°.

Treba tiež pozerať na to, že použitie konkrétneho materiálu na zateplenie vyžaduje dodržiavanie iných zásad pri montáži – najmä počet krokov. Napríklad, pri použití tepelnej izolácie z minerálnej vlny treba lepidlo nanášať v dvoch krokoch a náročnejšie je aj zhotovenie výstužnej vrstvy. Tento druh tepelnej izolácie nedokážete opracovať ako polystyrén, preto nerovnosti určite neodstraňujte brúsením. Ak si budete chcieť zjednodušiť prácu a zhotovenú výstužnú vrstvu sa pokúsite vyrovnať ďalšou vrstvou armovacej stierky, riskujete vznik trhlín. Zateplenie z minerálnej vlny tiež musí byť dôsledne chránené pred zatečením pomocou vodorovného oplechovania, najmä v mieste atík.

Mohlo by vás zaujímať

Stavba rodinného domu z tehly v svahu
Chceli stavať svojpomocne, no nemali informácie. Čo by dnes urobili inak?
Martin a Kristína sa do stavby domu pustili s nadšením, no chýbali im informácie, ako stavať....
Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

ako začať stavať domAko začať stavať dom? Pozrite si veľký manuál Zateplenie domu – áno či nie? Čo je pravda a čo mýtus o tehle? Zatepľovať alebo nie? Fasáda z obkladových pásikov na zateplenie – pracovný postup Novostavba bez zateplenia – ako na to? zateplenie základovej dosky extrudovaným polystyrénomZateplenie základov pred betonážou Hydroizolácia základov svojpomocneHydroizolácia základov domu svojpomocne Nízkenergetický rodinný domTehla plnená izoláciou alebo zateplenie?
Odborník radí o zateplení domu: Koľko ňou v zime ušetríte na energiách a ako zistiť, koľko vás to bude stáť?Môj domOdborník radí o zateplení domu: Koľko ňou v zime ušetríte na energiách a ako zistiť, koľko vás to bude stáť?Svojpomocne postavený dom dostali do dedičstva veľkí cestovatelia. Z bývania si vytvorili nekonečnú dovolenkuMôj domSvojpomocne postavený dom dostali do dedičstva veľkí cestovatelia. Z bývania si vytvorili nekonečnú dovolenkuIzoláciu zvládnete aj svojpomocne. Niekedy je však lepšie obrátiť sa na odborníkovMôj domIzoláciu zvládnete aj svojpomocne. Niekedy je však lepšie obrátiť sa na odborníkovPo starom dome na Záhorí už niet ani stopy. Šikovní majitelia ho svojpomocne zmenili na očarujúce vidiecke bývanieMôj domPo starom dome na Záhorí už niet ani stopy. Šikovní majitelia ho svojpomocne zmenili na očarujúce vidiecke bývanie

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 860 views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 820 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 760 views

Odporúčané

Od chvíle, keď v roku 2012 navštívili ostrov po prvýkrát, túžili tam vlastniť svoju nehnuteľnosť. Dokonca si vyhliadli dom, ktorý spĺňal všetky ich požiadavky, no nebol voľný. Náhoda však chcela, aby sa o pár rokov neskôr stali jeho novými majiteľmi.

Čarovný dom na ostrove

Nízkenergetický rodinný dom

Tehla plnená izoláciou alebo zateplenie?

Byt s bielym tehlovým obkladom

Biely tehlový obklad dodáva bytu vzdušnosť

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}