Čo je hrubá stavba domu?
Na začiatok je dobré urobiť si jasno v pojmoch. Dôležité je pritom vedieť, že to, čo hrubá stavba obsahuje, nie je úplne striktne dané. V zásade ide o to, že proces výstavby domu sa dá rozdeliť na dve logické fázy. Tá prvá zahŕňa „hrubé“ stavebné práce – od výkopov cez základy, nosné steny, priečky a stropy až po zastrešenie. V druhej fáze nasledujú dokončovacie práce, ako je realizácia vnútorných rozvodov či povrchové úpravy. Toto rozdelenie má význam z niekoľkých dôvodov – napríklad z hľadiska časového plánovania výstavby, ku ktorému sa ešte dostaneme. Ďalší dôvod je organizačný. Pomerne častým postupom pri stavbe domu je napríklad realizácia hrubej stavby na kľúč, zvyšok zvládne stavebník čiastočne svojpomocou, na časť si najme kvalifikovaných remeselníkov. Vyhne sa tak prípadným komplikáciám, ktoré by mohlo spôsobiť neodborné vyhotovenie hrubej stavby, a zároveň môže ušetriť vďaka čiastočnej svojpomoci.
Faktom však je, že pod pojem hrubá stavba nie vždy patria rovnaké prvky či práce. Napríklad zateplenie alebo schodisko sem môžu, ale nemusia byť zahrnuté – to záleží na konkrétnej situácii a na realizačnej firme. Najväčší rozdiel je však medzi murovanými a montovanými domami a vyplýva z rozdielnych technológií výstavby.
Prečo je dobré o týchto odlišnostiach vedieť?
Ak chcete realizáciu hrubej stavby zadať stavebnej firme, mali by ste sa dohodnúť na presnom rozsahu prác. Rovnako by ste mali postupovať aj pri porovnávaní cien pri výbere dodávateľa. Optimálne je nechať si vyhotoviť cenovú ponuku na základe tzv. výkazu výmer (alebo aj „slepého rozpočtu“), ktorý obsahuje všetky položky so stanovenými množstvami. Takto získate od každej firmy rozpočet na rovnaké práce v rovnakom rozsahu, teda detailné cenové ponuky, ktoré môžete zodpovedne porovnať. Navyše budete mať prehľad o tom, koľko za čo platíte.
Koľko asi stojí hrubá stavba?
A tým sa dostávame k ďalšej otázke – koľko vás bude stáť hrubá stavba. Odpoveď na ňu zaujíma asi každého, kto plánuje stavať, no odhad sumy nie je vôbec jednoduchý. Ovplyvňuje ju totiž množstvo faktorov – od veľkosti či zložitosti domu cez členitosť terénu a spôsob založenia, počet podlaží a konštrukciu strechy až po spôsob výstavby (zaváži napríklad, či bude hrubá stavba zhotovená na kľúč stavebnou firmou alebo svojpomocne, prípadne niečo medzi tým). Nejaké cenové odhady vám predsa len ponúkame, berte ich však naozaj len ako orientačné. Za hrubú stavbu murovaného domu zaplatíte približne 30 až 40 % z celkovej ceny domu.
Pokiaľ ide o cenu murovacieho materiálu, ten tvorí rádovo 10 až 15 % z celkovej ceny stavby. V tomto smere však nie je problém získať presnú sumu – výrobcovia materiálov ponúkajú zákazníkom bezplatný servis vo forme podrobného rozpisu materiálov aj s cenami a podobné služby poskytujú viacerí výrobcovia. Za tehly vo veľmi dobrom tepelnoizolačnom štandarde na menší rodinný dom zaplatíte o niečo viac než 4 000 €. Ak si na väčší dom vyberiete tehly plnené polystyrénom, vyjdú vás približne 10 000 €. To je porovnateľné napríklad s vybavením kuchyne či väčšej kúpeľne. Tieto investície sa pritom zvyknú počas životnosti domu aj niekoľkokrát opakovať, hrubá stavba však ostáva a meniť sa nedá.
Mohlo by vás zaujímať
Ako sa pri nej dá ušetriť?
Začnime tým, na čom by ste rozhodne šetriť nemali, a to je kvalita konštrukčných materiálov. Tie sa totiž na dome nedajú vymeniť. Ide pritom o investíciu nie na celý život, ale na viac generácií. „Navyše vyššia cena za kvalitný materiál, z ktorého sa dá postaviť energeticky úspornejší dom, sa vám počas jeho životnosti niekoľkonásobne vráti vo forme ušetrených nákladov na vykurovanie či chladenie,“ upozorňuje Ing. Jiří Weis zo spoločnosti HELUZ.
Výber materiálu na hrubú stavbu treba naozaj dobre zvážiť. Jeho cena by pritom nemala byť najdôležitejším kritériom. Základy ani múry totiž počas celej životnosti domu nevymeníte.
Aj pri hrubej stavbe sa však ušetriť dá. Respektíve skôr zbytočne nepreplatiť. V tomto smere sa pritom odborníci zhodujú, že kľúčová je dobrá príprava, ktorej dôležitou súčasťou je kvalitný projekt. Dom by mal mať kompaktný tvar, množstvo výklenkov, zvyšuje nároky na materiál a čas tiež neušetríte. Zložité detaily bývajú aj potenciálnym zdrojom tepelných mostov, odkiaľ uniká teplo, takže z energetického hľadiska je kompaktný tvar tiež výhodou.
Dá sa ušetriť na projekte?
Ďalším dôvodom, pre ktorý sa v súvislosti s cenou stavby hovorí o potrebe kvalitného projektu, je typický „slovenský šport“ – snaha ušetriť na projekte. Práve to často vedie k dodatočným nákladom počas realizácie a užívania stavby. „Dnes sa často stretávame s tým, že investori stavajú len na základe projektovej dokumentácie, ktorá slúžila na vydanie stavebného povolenia. Chcú ušetriť na realizačnom projekte, no výsledkom je to, že sa na stavbe často improvizuje a následne dochádza k chybám. Ich náprava potom znamená dodatočné náklady,“ dodávajú pracovníci technickej podpory spoločnosti Leier. Podľa nich sa na stavbe najviac ušetrí tým, že sa nerobia zbytočné chyby a neplytvá sa tak časom a stavebným materiálom. Odporúčajú preto investovať do kvalitnej realizačnej projektovej dokumentácie, ktorej sa bude realizačná firma držať, a skôr než na snahu ušetriť sa zamerať na stráženie si nákladov a dodržiavanie rozpočtu a termínov. Pretože aj na stavbe platí, že čas sú peniaze.
V tomto kontexte treba spomenúť aj ďalšiu možnosť finančnej úspory – využitie vlastnej práce. Tu je však dôležité uvedomiť si, že tento spôsob šetrenia nie je vhodný pre každého a bude pre vás znamenať vynaloženie väčšieho množstva energie aj dlhšieho času.
Mohlo by vás zaujímať