Práca so zakladacou maltou
Prvý rad tehál sa zakladá na dokonale vodorovnú a súvislú vrstvu malty (nie na maltu v pruhoch), ktorá nesmie byť v žiadnom prípade tenšia ako 10 mm. Na založenie prvého radu sa používa špeciálna vápenno-cementová zakladacia malta. Aby táto maltová vrstva bola skutočne vodorovná, používa sa pri jej nanášaní nivelačný prístroj s latou a vyrovnávacia súprava.
Prvý rad
Tehly v prvom rade by sme mali vyrovnať, nesmú sa však príliš zabárať do malty. Keď je už malta príliš tuhá, možno na jej povrch pridať vrstvu malty na tenké škáry. Pri osadzovaní prvej vrstvy tehál je veľmi dôležité, aby výškové rozdiely medzi jednotlivými tehlami nepresahovali 1 mm. V takom prípade sa rozdiel ešte dá vyrovnať tenkou vrstvou malty.
Práca s lepidlom
* článok pokračuje pod formulárom *
Pred použitím dózu s lepidlom asi dvadsaťkrát dôkladne pretrepte a naskrutkujte na adaptér aplikačnej pištole. Potom uvoľnite regulačnú skrutku a aspoň na dve sekundy stlačte spúšť pištole, aby sa naplnila. Dávkovanie sa reguluje spúšťou pištole a regulačnou skrutkou.
Zhotovenie rohovej tehly
Pretože pri murovaní radu sa postupuje od oboch rohov alebo koncov steny smerom k stredu, je zväčša potrebné upraviť dĺžku poslednej tehly na požadovaný rozmer. Na rezanie tehlových blokov sa používajú vhodné nástroje, nikdy nie murárske kladivo alebo sekera. Správne je použiť ručnú elektrickú pílu s protibežnými listami typu aligátor alebo stolovú okružnú pílu s posuvom.
Ďalšie rady tehál
Pri ukladaní ďalších radov musí byť zabezpečené dostatočné previazanie muriva: pre minimálnu vzdialenosť medzi styčnými škárami v dvoch susedných radoch platí väčšia z hodnôt 40 mm alebo 0,4 × h, kde h je výška murovacieho prvku. V prípade brúsených tehál je minimálna dĺžka väzby 0,4 × 249 = 100 mm.