Vlastné bývanie v úlohe vzorového domu
Keďže dôveruje systému jednovrstvového murovania, s ktorým má bohaté skúsenosti, nechal si svoj dom postaviť z tehál plnených polystyrénom. Vďaka tomu aj bez dodatočného zateplenia dosahuje najlepšie tepelnoizolačné parametre na trhu. Poňal ho ako vzorový projekt, prostredníctvom ktorého chce ukázať, že obvodové múry z jednej vrstvy majú svoj zmysel a poskytujú vysokú kvalitu bývania.
Jednoduché farby v exteriéri aj interiéri
„Páči sa mi jednoduchosť, symetria, farebná striedmosť, preto sme všetko smerovali do odtieňov sivej a bielej,“ popisuje koncepciu svojho návrhu Jakub Kratochvíl, investor aj projektant v jednej osobe. Strecha je preto antracitová, okná tiež a fasáda biela. Aj časť plota plánujú zhotoviť z ťahokovu, prestrihávaného plechu v antracitovej farbe, a pre terasu počíta s tmavo šedou bridlicou.
„Rovnako striedmy farebný koncept platí aj pre interiér. Je rozumnejšie vymaľovať na bielo a pre kuchynskú linku použiť trebárs materiály, ktoré sa tak rýchlo neopozerajú, ale dajú sa rozraziť rôznymi farebnými doplnkami. Tie totiž časom vymeniť môžete. Zelené steny sa prerábajú horšie,“ pokračuje investor.
Mohlo by vás zaujímať
Účelná a logická dispozícia
Dvojpodlažný dom s pôdorysom v tvare písmena L a dvoma pultovými strechami je orientovaný do priľahlých polí, kde sa už neplánuje ďalšia výstavba. Hlavný vstup situoval projektant z južnej strany. Priamo nadväzuje na komunikačnú chodbu vedenú stredom domu. Z nej sú sprístupnené jednotlivé obytné miestnosti a príslušenstvo na prízemí, a to vrátane schodiska vedúceho do podkrovia.
Z obývacej izby a pracovne sa pomocou presklenej konštrukcie a francúzskeho okna vstupuje do záhrady. Veľké okná tiež umožňujú výhľad von. Jednotlivé miestnosti a príslušenstvo na poschodí sú prístupné z chodby, ktorá nadväzuje na schodisko z prízemia.
Šetrili iba na prvkoch, ktoré hravo vymenia
V priebehu stavby občas investor zaváha, či niekde predsa len neušetriť, v tomto prípade mal však staviteľ jasno: „Hovoril som si, že ak na niečom ušetriť, tak na veciach, ktoré sa budú dať vymeniť bez búrania. Napríklad sme zvolili lacnejšie interiérové dvere, ktoré v budúcnosti ľahko vysadíte a kúpite nové. To sa ukázalo ako rozumné, pretože máme malú dcéru. Očakávam teda, že až začne jazdiť na odrážadle, dvere dostanú zabrať. Už to vidím na stenách, kde sú odtlačky ručičiek, odrazené rohy. Predtým ma to trápilo, behal som so štetcom v ruke, teraz to už neriešim,“ pokračuje spokojne Jakub Kratochvíl.
* článok pokračuje pod formulárom *
Jedna vrstva ako jasná voľba
Keď ide o stavebné konštrukcie, tam majiteľ nepoľavil, naopak, vybral si to najlepšie. „V tomto som mal jasno. Robil som si porovnanie – s klasickou nezateplenou tridsiatkou tehlou s vonkajším polystyrénom som sa dostával viac-menej na cenu zateplenej tehly Heluz Family 50 2in1. Navyše, pri jednovrstvovom murive sa mi páčilo, že dostávam bonus v podobe pevnej tvrdej fasády zvonku. Keď do nej dieťa raz udrie riadidlom bicykla, tak sa nič nestane, pretože pod omietkou nie je mäkký polystyrénový podklad. Ďalšou výhodou jednovrstvovej konštrukcie je dlhšia životnosť ako v prípade vonkajšieho zatepľovacieho systému, zdravší vzduch v interiéri, pretože murivo bez vonkajšieho zateplenia lepšie dýcha, takže to bola jasná voľba.“
Roletový preklad sa vyplatil
Z ďalších konštrukčných prvkov si projektant pochvaľuje systémové roletové preklady toho istého výrobcu: „Je to systémové riešenie, ktoré veľmi pomáha zabrániť prehrievaniu interiéru v lete. V keramobetónovom preklade s vloženou izoláciou z polystyrénu je osadený návin na rolete, ktorá je potom v preklade skrytá a na fasáde nie je vidieť. Navyše je to systémový prvok, osadíte ho žeriavom a máte vyriešený preklad aj schránku,“ pochvaľuje si investor. Jedine dnes ľutuje, že v čase výstavby neboli ešte k dispozícii pre väčšie sklony striech keramické stropné panely Heluz, ktoré udržia komfortnejšiu teplotu v interiéri aj v letných horúčavách.
Na druhej strane, vďaka tomu mohol vytvoriť atypický obývací priestor, otvorený čiastočne na poschodí s priznaným krovom. „Nie je „falošný“, je to naozaj nosná konštrukcia, krokvy aj väzné trámy sú z lepeného dreva a konštrukcia strechy je vytvorená nad tým. Obývací priestor je tak oveľa vzdušnejší,“ dopĺňa investor.
Domček pre papagáje
K vzdušnosti a hlavne presvetleniu prispieva aj presklený roh obývacej izby. Ten je podobne ako množstvo ďalších prvkov (tepelné čerpadlo s plošným kolektorom v záhrade, okno nad obývačkou kvôli ľahkému prístupu na strechu bez potreby rebríka atď.) veľmi premysleným detailom hodným projektanta.
„Chystám sa postaviť ešte domček pre svoje hobby – papagáje – rohovým oknom na nich budem mať krásny výhľad. Chcem mať do desať voliér, aby som sa im dokázal venovať, je to pre mňa relax.“ Aj tento objekt bude najskôr murovaný a vykurovaný, aby sa v ňom teplomilnému vtáctvu darilo, ale s Blower door testom, ktorý by preukázal parametre pasívnej stavby a nárok na dotáciu ako pri rodinnom dome, už investor tentoraz nepočíta.
V skratke o stavbe
Lokalita: Myslkovice, južné Čechy
Projektant: Ing. Jakub Kratochvil
Pozemok: 1700 m2
Zastavaná plocha domu: 156,60 m2
Úžitková plocha 1. NP: 119,12 m2
Úžitková plocha 2. NP: 90,88 m2
Konštrukcia: brúsené tehly Heluz Family 50 2in1, priečky Heluz, roletové žalúziové preklady Heluz
Mohlo by vás zaujímať