Dom z tehly

Inšpirácie a informácie o stavbe a bývaní v domoch z tehly

  • Plánujeme
  • Staviame
    • Svojpomocne
    • Postupy a návody
    • Materiál na stavbu
    • Chyby pri stavbe
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín
    • Na návšteve
    • Poradňa
    • Kvízy
    • Mýty o tehle
    • Prečo tehla
  • Dom navždy
Úvod » Plánujeme » Nízkoenergetický dom? Pasívny, nulový, plusový – čo je čo?

27. septembra 2022

Nízkoenergetický dom? Pasívny, nulový, plusový – čo je čo?

27. septembra 2022 20:33 Redakcia archív

energetický štandard A0, nízkoenergetický dom, nulový dom, pasívny dom, plusový dom, úspory energie

Od 1. januára 2021 sa podľa Zákona o energetickej hospodárnosti budov vzťahuje na novostavby a významné rekonštrukcie budov povinnosť budovať ich v energetickej triede A0, čo sú domy s takmer nulovou spotrebou energie. Stojíte pred rozhodnutím postaviť si nízkoenergetický dom, resp. takmer nulový dom? Ale netušíte, čo všetko to pre vás znamená? V nasledujúcom článku nájdete odpovede.


Základné pojmy – nízkoenergetický dom až plusový dom

V prvom rade si musíme odpovedať na otázku, aký je to energeticky úsporný, resp. nízkoenergetický dom. Ide o dom, ktorý spotrebuje menej ako polovicu svojej energie na vykurovanie, čiže max. 50 kWh/m2 za rok.

Pasívny dom spotrebuje maximálne 15 kWh/m2 za rok (čiže viac ako trojnásobne menej) a zároveň spĺňa aj ďalšie kritériá. Prvým je podmienka celkovej neprievzdušnosti budovy – n50 (intenzita výmeny vzduchu pri tlakovom rozdiele 50 Pa) maximálne 0,6/h). Ďalším je obmedzenie množstva energie potrebného na komplexnú prevádzku domu (vykurovanie, ohrev vody, všetky spotrebiče spolu max 120 kWh/m2 za rok). Pasívnych domov už aj u nás stojí dosť, takže sú k dispozícii skúsenosti s nimi priamo z praxe.

Zatiaľ menej stavaným je tzv. nulový dom (známy aj ako autonómny dom), ktorý spotrebuje na vykurovanie prakticky zanedbateľné množstvo energie – menej ako 5 kWh/m2 za rok. Nulové domy však vyžadujú mimoriadne vhodné podmienky, a preto sa zatiaľ neobjavujú v masovejšom meradle.

Označenie energia plus alebo plusový dom majú také (zväčša pasívne) domy, ktoré dokážu vyrobiť toľko energie, že ju nielen použijú na svoj chod, ale ju dodávajú aj do verejnej siete. Najčastejšie sa energia vyrába pomocou veľkoplošných fotovoltických článkov umiestnených na dome, prípadne v okolí.

Nízkoenergetický dom verzus takmer nulový dom

Takýto dom vykazuje veľmi vysokú energetickú hospodárnosť a najviac sa približuje pasívnemu domu – spotrebuje skoro nulové, čiže zanedbateľné množstvo energie, maximálne však 25 kWh/m2 za rok. Zabezpečuje to spoľahlivá tepelná ochrana, ale tiež energia z obnoviteľných zdrojov, napríklad tepelného čerpadla, ktorá by mala pokryť celkovú spotrebu na prevádzku takéhoto domu. V podstate teda ide o maximálne efektívny objekt.

Kategória objektu Potreba tepla na vykurovanie (kWh/m2 za rok)
Starší dom 200 a viac
Nízkoenergetický dom 50 – 100
Ultranízkoenergetický dom 25 – 50
Dom s takmer nulovou spotrebou 12,5 – 25
Pasívny dom 5 – 15
Nulový dom 0 – 5

Dom s takmer nulovou spotrebou na veľkom pozemku

Výhody a nevýhody nízkoenergetického domu

Akýkoľvek nízkoenergetický dom má mnohé výhody, ale aj isté nevýhody. K výhodám patrí hlavne úspora financií pri kúrení. Ruka v ruke s úsporou financií ide aj ekologická prospešnosť – malá závislosť, resp. nezávislosť od rastu cien energií, kratšie vykurovacie obdobie a dosiahnutie čiastočnej nezávislosti domu aj v prípadoch porúch verejných sietí.

V správne navrhnutom a zrealizovanom dome v štandarde A0 sa býva veľmi komfortne. Jeho výstavba si však obvykle vyžaduje o čosi vyššie náklady ako výstavba bežného domu – je to spojené najmä s nutnosťou použitia istých moderných technológií, kvalitnejších materiálov, ako aj kvalifikovanej pracovnej sily. Vo všeobecnosti je cena nízkoenergetického domu asi o 10 –15 % vyššia ako cena bežnej novostavby, avšak nie je vylúčené, že pri stavbe svojpomocou s dôkladným výberom predajcov môžeme docieliť aj podobnú cenovú úroveň ako pri výstavbe klasického domu. Už v nízkoenergetickom dome môže výška úspor dosiahnuť až 60 % oproti rovnakému domu bez nízkoenergetického štandardu.

schéma riadeného vetrania
Schéma riadeného vetrania v kombinácii s vykurovaním solárnymi panelmi

K nevýhodám okrem vyššej ceny môžeme pripočítať aj to, že je nutné mať nielen dobrý projekt (najlepšie pripravený celým tímom špecialistov z rôznych odborov, ktorí majú dlhoročnú skúsenosť s realizáciou nízkoenergetických či pasívnych domov), ale aj naozaj skúsených pracovníkov na stavbe, ktorí precíznou prácou zabezpečia napríklad to, že nikde nebudú tepelné mosty a že všetky stavebné diely aj technológie budú bezporuchové.

Mohlo by vás zaujímať

rodinný dom z tehly - stavba
Rozhovor s odborníkom: Pasívny alebo nízkoenergetický dom?
Záujem o nízkoenergetickú a pasívnu výstavbu pomaly rastie a s ním rastie aj množstvo...

Postaviť dom na kľúč alebo svojpomocne?

Najjednoduchšie je nechať si postaviť takýto dom na kľúč overenou firmou, vtedy získame obyčajne už overený projekt postavený pravidelne školenými pracovníkmi. Firma by mala garantovať funkčnosť, ako aj správne uplatnenie použitých technológií. Ak sa pustíme do stavby domu svojpomocou a vlastnoručne, vyžaduje to – ak chceme dosiahnuť výborný výsledok – okrem manuálnych zručností ešte aj hlbšie štúdium príslušnej literatúry a konzultácie s odborníkmi – takže sa z nás nakoniec pravdepodobne stane výborný „laický“ stavebný fyzik.

Tvarové a dispozičné riešenie

Dom s takmer nulovou spotrebou energie by mal byť zo svojej filozofickej podstaty primeraný potrebám užívateľov a nie zbytočne veľký, na druhej strane by sa malo počítať s možnosťou jeho „rastu“ pri zmenených rodinných pomeroch a s možnosťou výmeny prvkov s kratšou životnosťou.

Mohlo by vás zaujímať

Komín v nízkoenergetickom dome
Komín v nízkoenergetickom dome nemusí hneď znamenať únik tepla. Stačí si len správne...

Tvar domu by mal byť čo najhutnejší, pretože tvarová kompaktnosť veľmi významne prispieva k zníženiu potreby tepla na vykurovanie. Pokiaľ ide o orientáciu na svetové strany, aj pre domy v štandarde A0 platí klasické odporúčanie, že obývacie izby by mali byť orientované južne až západne, spálne a detské izby východne až južne, kuchyne a pracovne vôbec nemusia byť oslnené, podobne ako technické a sanitárne zázemie bytu.

Pri navrhovaní domu by sa malo myslieť nielen na súčasné, ale aj na budúce predpokladané zatienenie budovy okolitou zástavbou a vysokou zeleňou, keďže práve slnečné lúče hrajú pri využití tepelných ziskov v takomto dome pomerne závažnú úlohu.

pasívny dom

Materiál na stavbu domu

Môžete ho postaviť z bežne používaného materiálu, pri výstavbe ide hlavne o zaručenie dostatočnej tepelnej izolácie a elimináciu tepelných mostov pri dodržaní ostatných základných pravidiel. Na našom území sa najčastejšie stavajú murované domy, a to aj v nízkoenergetickom štandarde. Niet sa čo diviť, lebo práve tieto domy majú u nás dlhoročnú tradíciu. Ak sa rozhodneme pre murovanú stavbu, na výber máme široký rad materiálov, no ak chceme vytvoriť jednovrstvovú konštrukciu, ideálnym materiálom sú presné tehly plnené tepelnou izoláciou.

Share on Facebook Share
Share on TwitterTweet

Podobné články

Dizajn domu je dôležitýTvar a dizajn domu sú dôležité pre budúce úspory tehlový pasívny domAko stavať pasívny dom – na kľúč alebo nie? Zateplenie domu – áno či nie? rodinný dom z tehly - stavbaRozhovor s odborníkom: Pasívny alebo nízkoenergetický dom? Zatepľovať? Vedie to niekam? Cena pasívneho domu: Je drahý či lacný? Pred stavbou nízkoenergetického domu z tehly Jednovrstvové obvodové murivo z tehál plnených minerálnou vlnouPálené tehly plnené minerálnou vlnou
Tento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domovMôj domTento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domovBjørn Kierulf: Potrebujeme stavať zodpovedným spôsobomASB.skBjørn Kierulf: Potrebujeme stavať zodpovedným spôsobomVyzerá ako tradičný vidiecky dom, ale nie je jedným z nich. Atypický bungalov na kraji lesa postavili za týždeňMôj domVyzerá ako tradičný vidiecky dom, ale nie je jedným z nich. Atypický bungalov na kraji lesa postavili za týždeňZničenú secesnú vilu v Prahe nahradili tri moderné domy vznášajúce sa nad terénomASB.skZničenú secesnú vilu v Prahe nahradili tri moderné domy vznášajúce sa nad terénom

Najčítanejšie

  • kde je hranica pozemku Aký má byť odstup stavby od hranice pozemku? 1.3k views
  • lacné spevnenie svahu v záhrade 5 spôsobov na lacné spevnenie svahu v záhrade 1.1k views
  • Cenník murárskych prác Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás 860 views
  • staré tehly v záhrade Staré tehly vám skrášlia záhradu i dom 820 views
  • murovaný záhradný krb Zhotovte si murovaný záhradný krb: 1. časť 760 views

Odporúčané

5 zásad do malej kuchyne

Spálňa v historickom dome s kovovou posteľou a tehlovou stenou

Ruinu zrekonštruovali na nefalšovaný a kúzelný priestor

Závan Indonézie v secesných priestoroch starej Bratislavy

Tagy

brúsená tehla bungalov chalupa z tehly dom od architekta dotácie fasáda hrubá stavba industriálny štýl inšpirácie pre interiér inšpirácie pre záhradu komín kuchyňa kvíz malý byt murovacie materiály murovanie na návšteve novostavba nízkoenergetický dom obnova pasívny dom povrchové úpravy pracovný postup praktické rady Prečo tehla prírodné materiály pálená tehla rekonštrukcia rodinný dom rozhovor spodná stavba stavba domu stavebný materiál svojpomocne tehlová architektúra tehlová chata tehlové inšpirácie tehlový dom tehlový kozub tehlový obklad tepelná izolácia video zateplenie domu základy domu úspory energie

Máte záujem o špičkové tehly za najlepšiu cenu?

Oslovte priamo výrobcov pomocou nášho formulára!

Aby sme vám vedeli poslať ponuku z vašej blízkosti, potrebujeme vedieť odkiaľ ste.
Chystáte sa stavať?

Odoslaním formulára súhlasíte so spracovaním a uchovaním svojich osobných údajov za účelom získania špeciálnej ponuky na stavebný materiál. Prevádzkovateľ: JAGA GROUP, s.r.o. spoločne s HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s. Prečítajte si celé znenie informačnej povinnosti prevádzkovateľa.

logo_domztehly-fordark@2x

  • Plánujeme
  • Staviame
  • Bývame
  • Obnovujeme
  • Magazín

Dom z tehly je magazín o stavaní z tehál a bývaní v domoch z tehly | Kontakt

Copyright © 2025 · JAGA GROUP, s.r.o.

Nastavenia vášho súkromia
Na zabezpečenie plnej funkčnosti nášho webu, meranie návštevnosti, prehrávanie videa, zobrazovanie máp a reklám používame súbory cookies:
Funkčné Vždy aktívny
Niektoré súbory cookie zaisťujú, že určité časti webových stránok fungujú správne a že vaše preferencie používateľov zostanú známe. Umiestnením funkčných súborov cookie vám uľahčujeme návštevu našich webových stránok. Takto nemusíte pri návšteve našich webových stránok opakovane zadávať rovnaké informácie a napríklad položky zostanú vo vašom nákupnom košíku, kým nezaplatíte. Tieto súbory cookie môžeme umiestňovať bez vášho súhlasu.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Štatistické
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Štatistické súbory cookie používame na optimalizáciu zážitku z webových stránok pre našich používateľov. Vďaka týmto štatistickým súborom cookie získavame prehľad o používaní našich webových stránok. Žiadame vás o povolenie umiestňovať anonymné štatistické súbory cookie.
Marketingové
Marketingové/sledovacie súbory cookie sú súbory cookie alebo akákoľvek iná forma miestneho úložiska, ktoré sa používajú na vytváranie profilov používateľov na zobrazenie reklamy alebo na sledovanie používateľa na tomto webe alebo na niekoľkých webových stránkach na podobné marketingové účely. Pretože sú tieto súbory cookie označené ako sledovacie súbory cookie, žiadame vás o povolenie ich umiestnenia.
Spravovať možnosti Správa služieb Spravovať {vendor_count} dodávateľov Prečítajte si viac o týchto účeloch
Nastavenia
{title} {title} {title}