1. Pred podaním žiadosti
Pred podaním žiadosti o stavebné povolenie by ste už mali mať v rukách projektovú dokumentáciu k svojmu plánovanému domu a, samozrejme, vlastniť stavebný pozemok. Projekt vám vypracuje projektant či architekt. Cena projektovej dokumentácie na mieru predstavuje približne 7 až 10 % z obstarávacích nákladov stavby. Výhodou tohto variantu je, že vám projektant/architekt dokáže vytvoriť projekt presne podľa vašich predstáv a reálnych podmienok na vašom stavebnom pozemku. Samozrejme je k dispozícii aj možnosť zakúpenia projektu katalógového rodinného domu, kde sa cena pohybuje od 900 €.
Mohlo by vás tiež zaujímať
2. Stavebný úrad
Hneď, ako máte v rukách projektovú dokumentáciu, môžete smelo osloviť stavebný úrad, ktorým je vlastne obec alebo mesto. Formulár žiadosti o stavebné povolenie má väčšina obecných/mestských úradov uložený aj na svojej webovej stránke, takže aj v problematických epidemických časoch veci vyriešite. Ak budete stavebné povolenie vybavovať v období, keď sa situácia zlepší, určite sa osobnému kontaktu a konzultácii nevyhýbajte. Môžete si tak ušetriť množstvo času stráveného zháňaním doplňujúcich informácií či špecifických dokladov, ktoré daný stavebný úrad požaduje. Stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.
3. Prílohy k žiadosti o stavebné povolenie
Okrem vyplnenej žiadosti o vydanie stavebného povolenia je potrebné priložiť predpísané dokumenty:
• doklad, ktorým preukážete, že ste vlastníkom pozemku či stavby alebo že máte k pozemku či stavbe iné právo, ktoré vás oprávňuje zriadiť na pozemku požadovanú stavbu alebo vykonať zmenu stavby alebo udržiavacie práce na nej – najčastejšie list vlastníctva potvrdený od katastrálneho úradu;
• kópiu z katastrálnej mapy;
• projektovú dokumentáciu stavby (projekt stavby) vypracovanú oprávnenou osobou v troch vyhotoveniach (sprievodná správa, súhrnná technická správa, pôdorysy, rezy, pohľady, starý stav, navrhovaný stav, príslušné projekty inštalácií, statický posudok, požiarna ochrana);
• rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce;
• doklady o rokovaniach s účastníkmi stavebného konania, ak sa konali pred podaním žiadosti;
• kópiu všeobecne záväzného nariadenia o schválení územného plánu zóny, ak sa územné rozhodnutie nevyžaduje;
• ak ide o stavbu uskutočňovanú svojpomocou, vyhlásenie stavebného dozoru alebo kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby;
• súhlas obce s malým zdrojom znečistenia (komín) – informácie o kotle, ktorý bude použitý;
• správny poplatok za vydanie stavebného povolenia na stavbu rodinného domu vo výške 50 €.
Mohlo by vás tiež zaujímať
4. Podanie žiadosti
Žiadosť o stavebné povolenie spolu s dokladmi a predpísanou dokumentáciou vypracovanou oprávnenou osobou podáva stavebník stavebnému úradu. V žiadosti je potrebné uviesť:
- účel a spôsob užívania stavby, miesto stavby a predpokladaný čas jej skončenia a pri stavbe na určitý čas aj čas užívania stavby,
- musíte preukázať, že ste vlastníkom pozemku alebo že máte k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 stavebného zákona, ktoré vás oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu.
Stavebnému konaniu predchádza územné konanie, výsledkom ktorého je územné rozhodnutie o umiestnení stavby. Pri jednoduchých stavbách pristupuje stavebný úrad k zlúčeniu územného a stavebného konania, čím môžete ušetriť trochu času. Za jednoduchú stavbu považuje stavebný zákon bytové budovy:
- ktorých zastavaná plocha nepresahuje 300 m²,
- majú jedno nadzemné podlažie a môžu mať aj jedno podzemné podlažie a podkrovie.
Vybavenie stavebného povolenia na kľúč
Na vybavenie stavebného povolenia môžete osloviť oprávnenú osobu alebo firmu, ktorá na základe zmluvy pre vás vybaví všetky náležitosti súvisiace so stavebným povolením. Za túto službu však musíte počítať s poplatkom.
5. Kto sa k vašej žiadosti ešte vyjadruje
Pred vydaním stavebného povolenia s ním musí súhlasiť niekoľko zainteresovaných.
Účastníkmi stavebného konania v tomto zmysle sú:
• stavebník,
• osoby, ktoré majú vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich vrátane susediacich pozemkov a stavieb, ak ich vlastnícke alebo iné práva k týmto pozemkom a stavbám môžu byť stavebným povolením priamo dotknuté,
• ďalšie osoby, ktorým toto postavenie vyplýva z osobitného predpisu, napr. zo zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (vrátane občianskych iniciatív a združení, mimovládnych organizácií a pod.),
• projektant v časti, ktorá sa týka projektu stavby,
• pomerne dôležitými účastníkmi sú aj vaši susedia, ktorých nehnuteľnosť priamo susedí s vaším pozemkom,
• v určitých prípadoch aj stavebný dozor alebo kvalifikovaná osoba.
Pozor!
Ak sa stavba bude realizovať na základe zmluvy o dielo, nie je technický dozor objednávateľa účastníkom stavebného konania, tzn. ak vám dom postaví firma, účastníkom stavebného konania sú kvalifikovaní odborníci firmy, ak stavbu uskutočňujete svojpomocne, je potrebný kvalifikovaný stavebný dozor, ktorý sa stáva účastníkom stavebného konania.
Ideálne je, ak svoje súhlasné stanovisko s projektovou dokumentáciou vyjadria podpisom. Nezabudnite si dohodnúť aj odstupové vzdialenosti, ak potrebujete, aby boli kratšie, ako predpisuje zákon, prípadne podmienky vstupu na ich pozemok, ak je to nevyhnutné. Ale pozor, účastníkmi stavebného konania nie sú podľa zákona nájomcovia bytov a nebytových priestorov, no ich práv a povinností vyplývajúcich z nájomných zmlúv sa nemôže stavebné povolenie dotknúť.
Stavebné konanie sa nezaobíde bez vyjadrenia niektorých inštitúcií a štátnych orgánov:
• vodárenský a plynárenský podnik, energetické závody, telekomunikácie musia dať súhlas s napojením stavby na ich prípojky, prípadne upozorniť na rozvody svojich sietí na stavebnom pozemku a dať návrh na ich zabezpečenie (k žiadosti o ich vyjadrenie je potrebné priložiť list vlastníctva, situáciu napojenia na príslušné prípojky a predpísanú časť zdravotnotechnickej dokumentácie),
• inšpektorát požiarnej ochrany,
• pozemkový úrad (vyňatie pozemku z poľnohospodárskeho pôdneho fondu),
• dopravný inšpektorát (napr. ak je potrebné upozornenie na vjazd a výjazd zo staveniska).
Treba myslieť na to, že každá inštitúcia má 30 dní na vyjadrenie.
Mohlo by vás tiež zaujímať
6. Vydanie rozhodnutia
Keď sa vám podarí všetky uvedené dokumenty zozbierať, stačí všetko už len doručiť na stavebný úrad a trpezlivo čakať. Stavebný úrad oznámi začatie stavebného konania dotknutým orgánom, všetkým známym účastníkom a nariadi ústne pojednávanie spojené s miestnou obhliadkou. Počas mimoriadnej situácie, výnimočného stavu alebo núdzového stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 robí stavebný úrad ústne pojednávania a miestne obhliadky len v nevyhnutnom rozsahu. Od miestneho zisťovania, prípadne aj od ústneho pojednávania môže stavebný úrad upustiť aj vtedy, ak sú mu dobre známe pomery staveniska a žiadosť poskytuje dostatočný podklad na posúdenie navrhovanej stavby.
Stavebný úrad súčasne upozorní účastníkov stavebného konania, dokedy môžu uplatniť svoje námietky, aby sa na ne prihliadalo. Na pripomienky a námietky, ktoré boli alebo mohli byť uplatnené v územnom konaní alebo pri prerokúvaní územného plánu zóny, sa neprihliada. Stavebný úrad oznámi začatie stavebného konania do 7 dní odo dňa, keď je žiadosť o stavebné povolenie úplná. Stavebný úrad má na vydanie rozhodnutia 30 dní, resp. 60 dní, v zložitých prípadoch. Túto lehotu môže predĺžiť, musí o tom však upovedomiť stavebníka a toto predĺženie lehoty odôvodniť. Počas mimoriadnej situácie spojenej s ochorením COVID-19 však platí, že:
- stavebný úrad môže predĺžiť lehotu na vykonanie úkonu a lehotu na vydanie rozhodnutia bez predchádzajúceho súhlasu odvolacieho orgánu; stavebný úrad je povinný o predĺžení lehoty na vykonanie úkonu a lehoty na vydanie rozhodnutia s uvedením dôvodu upovedomiť všetkých účastníkov konania,
- stavebný úrad vybaví bez zbytočného odkladu podanie, pri ktorom môže vykonať úkony na základe písomne predloženého návrhu, ktorý poskytuje dostatočný podklad na posúdenie podania bez osobného kontaktu s účastníkmi konania.
7. Platnosť stavebného povolenia
Stavebné povolenie je platné dva roky odo dňa, keď nadobudlo právoplatnosť, ak stavebný úrad v odôvodnených prípadoch neurčil na začatie stavby dlhšiu lehotu. To znamená, že do dvoch rokov by ste mali aspoň začať s výstavbou, inak povolenie stratí platnosť a budete musieť oň opätovne požiadať. Ak nastanú udalosti, ktoré posunú termín začatia s výstavbou, požiadajte príslušný stavebný úrad písomne o predĺženie platnosti stavebného povolenia.
Mohlo by vás tiež zaujímať
Pridaj komentár